První auto na světěVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:20 393

Viděli jste už někdy, jak vypadalo první auto? Pokud ne, Derek měl šanci se projet v jeho replice. Také nám ukáže pár zajímavostí o tom, jak se v dnešních autech zajišťuje bezpečnost pasažérů.

Přepis titulků

Za chvíli budu řídit první auto na světě. Vynalezl ho Karl Benz a patentoval ho v roce 1886. Samozřejmě je to replika. Spolupracuji s Mercedesem, abych udělal video o bezpečnosti v autech. Tady moc bezpečno není. To přijde později. - Jsi připravená?

- Ano, věřím ti. Super! Právě řídím první motorové vozidlo na světě. Jak při patentu tento vynález nazval? Patent-Motorwagen. Tohle je benzínová nádrž. Tehdy jste si mohli koupit benzín jen v lékárnách. Nebojte, neprodávali ho jako lék, ale jako čistič, odstraňovač skvrn.

V Německu se pořád říká Waschbenzin neboli mycí benzín, ale nikdo neví, proč se tomu tak říká. Benzovi záleželo na bezpečí, jeho zapalování je velmi moderní, protože je tam baterie, což tehdy nebylo obvyklé. Zapalovat směs benzínu a vzduchu je samozřejmě bezpečnější pomocí jiskry než zapalovat to vzadu pomocí otevřeného ohně. Nejdůležitější část je samozřejmě válec s pístem.

Píst se pohybuje dopředu a dozadu. Je to jednoválcový motor. Ano, jednoválcový. Tohle je nádrž na vodu. A samozřejmě je důležitá i nádrž na olej. Je velmi důležité to promazávat, protože je všechno odkryté a pokaždé se použije hodně oleje, což je pro mé kolegy dost otrava uklízet.

Tohle je rozvodový řemen. Zároveň je to ale i brzda. Je vyroben z kůže, takže se časem může opotřebovat. Setrvačník potřebujeme k zažehnutí motoru, abychom mohli nastartovat. Je to opravdu jednoduché, moc věcí tu není. Tady je řídicí klika. Tohle je plyn a zároveň i brzda.

- Zařadila jsi rychlost. - Ano. Je to dost rychlé. Může to být i... Nejvyšší rychlost byla šestnáct kilometrů za hodinu, tedy deset mil za hodinu. Je rychlé. Rychlejší, než jsem čekal. Jen o 16 let později toto auto jelo 80 kilometrů za hodinu.

Tohle z roku 1928 už dokázalo jet 192 kilometrů za hodinu. Do roku 1938 byla auta neskutečně rychlá. Toto auto nasadilo rekord 432,7 kilometrů za hodinu. To je skoro 270 mil za hodinu. A řidič, který chtěl rekord pokořit, stejného dne zemřel. A dodnes to auto nikdo na veřejné silnici nepřekonal.

Automobil znamenal revoluci v dopravě. Umožnil lidem cestovat rychleji než kdykoliv předtím. Ale také vytvořil fyzikální problém. Když se pohybujete rychle a potřebujete zastavit nebo narazíte, musíte velmi rychle decelerovat. To na lidi uvnitř působí obrovskou silou, která může způsobit i smrt. A čím víc se auty jezdilo a čím byla rychlejší, množství smrtelných nehod se zvyšovalo.

Nejvyšší bylo ve vyspělém světě v 70. letech. Ale pak se vědci a inženýři zhostili této výzvy a našli způsoby, jak upravit auta, aby těchto zranění ubylo. Auta se začala běžně testovat nárazem v pozdních 50. letech. Je na tom ohromující, že ještě nepřišli s figurínami. Proto v nárazových testech auta řídili sami vědci a inženýři.

Lidé jako já začali nejdříve testovat na sobě. Jak velkou akceleraci člověk vydrží bez zranění, dnes by to samozřejmě nešlo. Když konečně začali používat figuríny, pak už lidé nemohli řídit to auto, takže ho museli pohánět jinak. Používali tedy rakety naplněné párou, aby auto mohli dostat do všech možných druhů nárazů.

Jedna z prvních takto vytvořených inovací byly v roce 1959 deformační zóny. To znamená součástky vepředu a vzadu v autě, které náraz zdeformuje. Když jsem o nich slyšel jako malý, myslel jsem si, že to bezpečnost nemůže zlepšit. Proč by se mělo to auto zničit? Ale smyslem je zvětšit vzdálenost, ve které probíhá decelerace.

Tím se zmenší i velikost decelerace, což zmenší i síly působící na pasažéry. A to zachraňuje životy. Toto vozidlo prodělalo čelní náraz při 60 kilometrech za hodinu do deformující se bariéry. Tomuhle říkáme deformační zóna. A tohle je ten nosník, který se měl deformovat? Přesně tak.

Tohle deformací sebere nárazu hodně energie. Místo pro pasažéra je vyrobené z různých druhů oceli, jsou to velmi pevné a odolné materiály. Čím blíž se dostáváme k pasažérovi, tím jsou pevnější. Jeden z největších problémů je Newtonův první zákon. Podle něj všechno v pohybu zůstane v konstantním pohybu. Takže když auto narazí, lidé uvnitř si zachovají rychlost, proletí čelním sklem, a když narazí na silnici, velmi rychle decelerují.

Proto jsou pásy tak důležité, zajistí, že zůstanete ve vozidle a zpomalíte s ním. Když byly pásy novinkou, byly možností, za kterou se platilo navíc. Ale když jsme si uvědomili, kolik životů zachrání, staly se standardem a dnes jsou povinné.

Airbagy byly poprvé uvedeny na trh Mercedesem v roce 1981. A jejich účel je podobný. Při čelním nárazu nechcete, aby pasažérova hlava narazila do volantu. A airbag tuto akceleraci prodlouží na větší vzdálenost, a tudíž ji zmenší. Tím chrání pasažérovu hlavu. Můžete si i všimnout této malinké mezery. Ani tam nejde strčit prsty.

Takže volant se také deformuje? Přesně tak. A je to tak plánované. Když působící síla překročí určitou hranici, řidič od sebe odtlačí volant včetně airbagu, což zmenší energii nárazu. A jako inženýr těchto systémů je vaším cílem připoutat řidiče a pasažéry co nejsilněji a nejtěsněji k autu. Aby měli co nejvíce času zpomalit.

Pásy, deformační zóny a airbagy jsou pasivní ochranou. Jsou pasivní, protože fungují až při nehodě a snaží se jen zmírnit akceleraci. Ale existují i aktivní systémy. Například protiblokovací systém či ABS, který Mercedes uvedl na trh v roce 1978. Jeho smyslem je poskytnout lepší ovládání, abyste se nehodě dokázali vyhnout.

ABS funguje tak, že kolům umožní se točit spíš než zastavit a dostat se do smyku jako u tradičních brzd. Takže s ABS se kolo roztočí, pak se zase zabrzdí, znovu se roztočí, zabrzdí, a když toto rychle opakuje, kolo se dál točí po zemi a zachovává si tření oproti silnici.

To tření zvyšuje, díky čemuž je auto lépe ovladatelné a lépe brzdí. ABS tedy bylo ohromné zlepšení oproti minulosti. Díky těmto inovacím jsou auta mnohonásobně bezpečnější. Ale lze udělat i víc. A u Mercedes Benz mi ukázali novou inteligentní technologii, kterou vyvíjí právě teď, aby zvýšili bezpečnost. Udělal jsem o tom sérii videí, která vyšla na kanálu Mercedesu.

Klikněte sem a podívejte se. Za chvíli bude krizová zatáčka. a zkusíme Pre-Safe. Přibližujeme se. Můj bože! Asi jsem měl brzdit. Dnes jsem byl ve více nehodových situacích než za celý život předtím.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

I kdepak.1. vůz s benzínovým pohonem vyjel ve Vídni .Zkonstruoval jej Markus.Jen se o tom nijak moc neví.Byl to Žid a ten úplně první auťák zničili nacisti aby po něm nic nezbylo...

00

Odpovědět

Čekal jsem, že řekne "first car". Tohle rozhodně není CAR. Je to AUTOMOBILE.
Ale chápu, že Američani rozdíl v těchto věcech nechápou a o vzniku slov toho taky moc neví.

10

Odpovědět

Plánujete přeložit i tu sérii s Mercedes Benz, kterou zmiňuje na konci videa?
https://www.youtube.com/playlist?list=PL0ORtgsuktfnC6wJ5PWN9xnbjJeigXPJI

40

Odpovědět

V překladu je nepřesnost, nejde o rozvodový řemen, ale o hnací či náhonový.

30

Odpovědět

Dneska žádná Asie?

11

Odpovědět

Zajimave je, ze podle videa byly prvni airbagy v roce 1981, pritom jsou videt ve filmu Kulovy blesk z roku 1978. Docela by me zajimalo, kde ten napad vzali.

20

Odpovědět


Odpovědět

+blablablablaNapsal jsem to trochu nepresne, ale podle te Wiki porad nebyla moc sance, aby to nekde autori filmu videli, kdyz to melo par aut a jeste jako rozsirujici vybava, o kterou moc nikdo nestal.

20

Odpovědět

Derek dělal tohle video pro Mercedes, tudíž mluví o tom, kdy ony systémy poprvé použil Mercedes na svých autech. Svým způsobem to může být dost matoucí=o)

180

Odpovědět

Tak ono ani to tvrzení s prvním autem není tak úplně pravda. Resp záleží jak se to vezme. Benz sestrojil první auto se spalovacím motorem. První elektromobil vzniknul ještě cca o 50 let dříve a první auto na páru ještě o dalších 50 dříve, takže o 100 let před Benzovou tříkolkou.

10

Odpovědět

+Žába z hliníkuA když se to vezme ještě doslovněji tak první skutečné auto vzniklo u nás v Kopřivnici. https://cs.wikipedia.org/wiki/NW_Pr%C3%A4sident

10