Avengers a logistika během natáčeníWendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:6 717
Avengers: Endgame je aktuálně nejvýdělečnější snímek všech dob. A také jeden z nejdražších filmů všech dob. Spousta těch peněz nejde jen hercům, kameramanům, režisérům a dalším známým rolím, ale také lidem, kteří se starají o logistiku věci. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak něco takového u takto obří produkce funguje? Kanál Wendover Productions nám to detailně osvětlí.

Přepis titulků

Toto video vzniklo díky CuriosityStreamu. Přes registrační odkaz v popisku získáte přístup i k Nebule, streamovací platformě, jejíž je Wendover součástí. Na konci závěrečných titulků filmu, dlouho poté, co ostatní odešli ze sálu, se dostanete ke jménům lidí, kteří nenapsali scénář, nehráli postavy a nestarali se o kamery, ale byli důležitou součástí úspěchu daného filmu. Někteří se ani nestarali o natáčení samotné, ale starali se o nasycení, ubytování a převoz těch, kteří ano.

Je samozřejmě náročné natočit dokonalý příběh, ale další náročnou výzvou, která roste s rostoucím rozpočtem, je logistika. Většina filmů natáčí spoustu scén ve studiu s pomocí kulis, greenscreenu a dalších věcí, co nahradí danou lokaci. Ale i tak se často natáčí v lokacích po celém světě. Natáčení na místě je velice komplexní, několikaměsíční až několikaletý proces, který většinou začíná u jednoho člověka.

Lokačního scouta. Ukážeme si to na příkladu aktuálně finančně nejúspěšnějšího filmu všech dob. Avengers: Endgame. Jako film s jedním z nejvyšších rozpočtů vůbec měl vlastní lokační tým, který zaštiťoval většinu potřeb spojených s lokacemi. U menších filmů fungují lokační scouti odděleně a jen dočasně pracují pro produkci daného filmu.

Dělají to, že vezmou přání scenáristy nebo režiséra daného filmu a co nejlépe se je pokusí splnit. Pokud má scout najít prosluněnou, zanedbanou ulici v malém pobřežním městě ve Středozemí, pokusí se takovou lokaci najít, ale nemusí být prosluněná, zanedbaná, pobřežní, ve Středozemí, ani to nemusí být malé město.

Něco se napraví v postprodukci, něco nahradí dekorace a něco se ve filmu vůbec neukáže. Je mnoho důvodů, proč využít místo zobrazované lokace nějakou jinou. Cena, čas, praktičnost, dostupnost, byrokracie, logistika, dokonce i drobnosti jako počasí, osvětlení, hluk a podobně. Film odehrávající se v Grónsku se může točit na Islandu – je snazší se tam dostat, má lepší infrastrukturu a je tam větší a možná zkušenější místní pracovní síla.

A film odehrávající se v Antarktidě se ze stejných důvodů může natáčet v Grónsku. Jakmile lokační scout najde vhodnou lokaci, musí zajistit, že se tam dá natáčet. Pokud je to soukromý pozemek, musí najít majitele a domluvit se s ním, což nebývá snadné. Případně se dohodnout s místní samosprávou, což také nebývá snadné. V případě Endgame nějaký lokační scout našel lokaci, která měla sloužit jako Nový Asgard – rybářská vesnice a Thorův domov.

Pro tyto potřeby vybrali skotskou vesničku St. Abbs. Je několik důvodů, proč to byla dobrá volba. Je v zemi s rostoucím filmovým průmyslem, který vláda podporuje, takže bylo snadné sehnat povolení. Vesnice byla také tak malá, že ji v podstatě celou mohli zabrat. A navíc je celkem blízko Edinburghu.

Blízkost k Edinburghu měla dva důležité důsledky. Zaprvé to znamenalo blízkost velkého města, které pojalo velkou produkci, a navíc se pro předchozí film, Infinity War, v Edinburghu několik měsíců natáčely složité akční scény. Oba filmy se natáčely hned po sobě, někdy i zároveň, takže se produkce mohla na pár dní přesunout z Edinburghu do St.

Abbs, místo aby se přesouvali do jiné země, kde by natáčeli scény v Novém Asgardu. Lokační scouti většinou režisérovi nabídnou několik možností, kde by se mohlo natáčet. V případě Nového Asgardu určitě existovalo více možností, než se rozhodli pro St. Abbs. Jakmile je lokace vybrána, přebírá práci tzv.

lokační manažer. Někdy je lokační scout a lokační manažer tentýž člověk, občas jsou to různí lidé, ale vždy to jsou dvě různé role. Lokační manažer má na starost legální a logistické výzvy spojené s natáčením, které následují po výběru lokace. Jednou z hlavních výzev je získání povolení k natáčení od místních samospráv. V mnoha městech, státech, regionech a zemích je poptávka po natáčení vysoká, a tak mají vlastní úřady určené k propagaci a organizaci natáčení na jejich území.

Například v New Yorku má úřad pro film, divadlo a vysílání tuto roli na starosti a vydává povolení. Podobné úřady musí udržovat určitou rovnováhu – podporovat filmový průmysl, což může mít ekonomické výhody, a zároveň sloužit svým občanům.

Natáčení především velkých snímků zatěžuje místní obyvatele a každá vláda, která chce zůstat populární, chce tuto zátěž ukočírovat. Za tímto účelem má úřad New Yorku proměnlivý pořadník míst, kde je zakázáno natáčet, protože se tam v poslední době moc natáčelo. Díky tomu obyvatelé i nejoblíbenějších míst nebudou příliš obtěžováni. Získání povolení k natáčení na místech, kde se tolik nenatáčí, může být náročné, protože to vyžaduje na míru šitou dohodu.

A to je jen špička ledovce toho, co musí lokační manažer udělat. Další komplikací může být snaha dostat vybavení na místo, zvláště pokud je toto místo v jiné zemi, než kde sídlí produkční společnost. Když Avengers přišli natáčet do Skotska, potřebovali stejné kamery a vybavení jako v USA, aby byla kvalita filmu konzistentní. U takto velkých produkcí to znamená, že s sebou musí do cizí země přivézt vybavení za stovky tisíc dolarů.

Potíž je obvykle v tom, že když do země přivážíte zboží z nějaké cizí země, musíte za ně zaplatit dovozní clo. Když se jednotlivec do země dostane skrze letiště, může s sebou obvykle bezcelně přivézt věci určené k osobní spotřebě, ale když cestujete za prací jako produkční společnost, tak přivézt vybavení do země a nechat ho tam, třeba kdyby tam zakládali studio, by znamenalo, že je potřeba zaplatit clo.

Avengers pravděpodobně cestovali s vybavením za statisíce až miliony dolarů, takže 20% clo by mělo velké finanční důsledky. Tomu celému se ale dá samozřejmě vyhnout. První možností je zařídit si karnet ATA. V podstatě je to takový pas pro zboží.

Za poplatek a kauci si za pomoci tohoto dokumentu můžete do mnoha zemí dočasně dovézt zboží, aniž byste museli platit daně. Tyto dokumenty jsou však složité, protože nejsou flexibilní, musíte v nich uvést data a destinace cesty a také seznam veškerého vybavení, včetně sériových čísel. Protože kauce se odvíjí od ceny zboží, tak se v tom dočasně utopí dost peněz. Další možností je pronajmout si vybavení v zemi, kde se natáčí. Je to samozřejmě možné jen v zemích s kvalitními půjčovnami, ale i hollywoodské produkce si vybavení často půjčují.

Dále musí lokační manažer zařídit personál. Nejdůležitější lidi z produkce musí cestovat na všechna místa natáčení, ale spousta řadových zaměstnanců nemusí. Pokud seženete osvětlovače v cílové zemi, namísto aby tam letěl nějaký z USA, bude dávat smysl najmout toho na místě, protože to sníží náklady. V případě Avengers: Endgame se film natáčel ve čtyřech hlavních lokacích. Filmové studio bylo poblíž Atlanty v Georgii a spousta scén se natáčela tam.

A mnoho dalších v okolí Atlanty. Tam také sídlila většina těchto lidí – lidí ze závěrečných titulků. Filmové scény v New Yorku měly trošku odlišnou produkci. V této skupině není mnoho jmen, většinou to jsou lokační manažeři a další manažeři produkce. Mnoho velkých rolí, například kameraman, režisér, producent a další, zaujali lidé z atlantského týmu, kteří sem dojeli. Mnohem větší jednotkou byla ta, která natáčela v Anglii a Skotsku.

Film měl dvě velké scény natočené v UK. Jednou byla scéna ve vesničce St. Abbs, tedy Novém Asgardu, a druhou scéna v Durhamské katedrále – části Asgardu, Thorova domova. Tyto dvě lokace nebyly pro film bezvýznamné. Objevily se v nich hlavní postavy a zabraly asi 12,5 minut z celkové délky filmu, což je v tak velkorozpočtovém filmu slušná délka. Proto byly místní produkce poměrně veliké.

Jednotka v UK proto měla celkem dost specializovaného štábu. Měli tu vlastní grafiky, rekvizitáře, vedoucí kostýmů, výtvarníky, hlavní rekvizitáře, zvukaře, dokonce i administrativní pracovníky, tedy správce sítě, ajťáka a účetní. Někdy ale ti, kteří mají film na starosti, nemusí na daném místě vůbec být. Všem logistickým zmatkům se dá vyhnout, když nebudou cestovat. V pozdější části titulků narazíte na sekci tzv. "plate units". To jsou vlastní produkční jednotky, které sháněly záběry, které použije tým vizuálních efektů, často na pozadí ve scénách s greenscreenem.

Když v Marvelu potřebovali záběry z Brazílie jako prostředí planety Vormir, najali si společnost Brazil Production Services, která to natočila za ně. Tato společnost měla natáčení převážně ve vlastních rukou. Když v Marvelu potřebovali záběry Filipín na scény okolí Thanosovy chatrče, najali místní produkční společnost Indochina Productions, která to udělala za ně.

A postavy tam přidali v postprodukci. I u takových obřích produkcí, když k tomu nepotřebujete herce, je levnější a jednodušší najmout produkční společnost, než kdyby jejich produkční tým letěl do Brazílie, na Filipíny nebo kde, aby natočil jeden záběr. Marvel také najal produkční společnosti v Tokiu, na Islandu, v Chile a v San Franciscu – každá natočila záběry, které použil tým vizuálních efektů. Když přijde čas natáčet na místě, je plánování převedeno do praxe.

Důležitou součástí implementace je zajistit, že komunita, ve které se natáčí, má z celé zkušenosti dobrý pocit, ne že to pro ně byla zátěž. Je to důležité i pro místní samosprávu, která obvykle uvítá ekonomické výhody spojené s natáčením, ale také si chce udržet podporu veřejnosti. Například v St. Abbs ve Skotsku takto obří produkce znamenala, že život ve vsi se na dva dny zcela zastavil.

Cela vesnice byla uzavřena a jen místní a pracovníci mohli dovnitř. V Marvelu udělali spoustu chytrých rozhodnutí, kterými si získali místní. Jednak spoustu místních využili jako kompars a ti pak z toho měli zážitek. Navíc na nasycení štábu si nepozvali cateringovou společnost, ale pronajali si místní kavárnu, čímž dali najevo, že podporují místní podniky. Navíc byli herci údajně ochotní trávit s místními čas.

A Marvel taky přispěl místním záchranářům. Těžil z toho jak Marvel, tak i vesnice – Marvel získal lokaci s podporou místních a dobrou reklamu a místní super zážitek a ekonomické výhody. Tyto výhody pokračují i po skončení natáčení – v St. Abbs po vydání filmu zaznamenali nárůst turismu. Bez ohledu na místo je důležitou součástí práce lokačního manažera zajistit, aby měla produkce na místo co nejmenší dopad.

Jsou tu role typu parkovací manažer, aby se zajistilo, že se produkční tým dostane do lokace a z ní, jak nejhladčeji a nejefektivněji je to možné. Kvůli přísným harmonogramům nemají filmy čas na spory s místními. A místní samosprávy se často postaví za své občany, pokud je návštěva Hollywoodu moc zatíží. Když se to ale udělá dobře, hollywoodská produkce může oblasti přinést práci, pozornost, může to místo zcela změnit.

Proto je snaha mnoha měst a zemí nalákat filmaře opravdu namístě. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hele, nase letiste :D

120