Zpráva sira Davida Attenborougha světovým lídrům

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:152
Počet zobrazení:4 133

Součástí klimatického summitu OSN byla i zpráva Davida Attenborougha, ve které apeluje na světové lídry. Co je předmětem jeho sdělení, nás asi nepřekvapí, přesto je zajímavé poslechnout si, co leží na srdci zkušenému přírodovědci, který poznal ze světové fauny a flóry mnohem více než většina z nás.

Poznámky:
holocén – nejmladší geologické období Země, trvající od konce poslední doby ledové až dodnes

Přepis titulků

Zpráva sira Davida Attenborougha světovým lídrům Moc mě mrzí, že s vámi dnes nemůžu být na tak důležitém setkání. Podle některých jsem z přírodní říše poznal více než kdokoliv jiný. Je určitě pravdou, že jsem měl nesmírné štěstí strávit život cestováním po světě, abych zachycoval a sdílel zázraky přírody. Poznal jsem přírodu v jejích nejúchvatnějších a nejživějších podobách, ale stejně tak jsem přihlížel znepokojivým změnám.

Změnám, které dnes ohrožují naše rozličné civilizace. Je dobré si uvědomit, že naše civilizace z velké části vznikly díky posledním 12 tisícům let klimatické stability, známé jako holocén, která lidem dovolila usadit se a hospodařit. Tato stabilita nakonec dala vzniku mezinárodní směně myšlenek stejně jako zboží, což z nás učinilo globálně propojený druh, jakým jsme dnes, který potřebuje mezinárodní správu, kterou vy a vaše instituce zajišťujete.

Nicméně takovou stabilitu považujeme za samozřejmou. Naše ekonomiky a politické systémy jsou nevědomky závislé na víře, že příroda bude stále poskytovat příznivé a stálé podmínky, které potřebujeme, abychom mohli prospívat. Pravidelná roční období, spolehlivý přísun pitné vody, nekonečné množství ryb, opylovačů, minerálů, půdy...

Nyní je zřejmé, že holocén již skončil a naše stabilní, spolehlivá planeta už neexistuje. Důsledky této destabilizace hluboce zasáhnou všechny země světa. Když se nad tím zamyslíte, znepokojivější myšlenku asi nenajdete. Jediné podmínky, které moderní člověk kdy poznal, se mění a mění se rychle.

Nacházíte se v pozici, ve které se můžete zasadit o větší změnu než většina. Pokud jsme kdy potřebovali od světových lídrů, lidí jako vás, dát jasně najevo, že to vyřešíme, je to právě teď. Rok 2020 je klíčovým momentem dějin. Někteří jej nazývají "superrokem". Propojení stěžejních globálních rozhodnutí o klimatu, přírodě, oceánech a rozvoji.

Nemohlo by to být důležitější a dalekosáhlejší. Co uděláme v příštích pár letech, udá směr několika dalším tisícům let. Děkuji za vaši dosavadní práci a přeji vám mnoho úspěchů v inspirování dalších světových lídrů, aby vám pomohli s tímto životně důležitým úkolem. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Člověk je tak naivní stvoření...když si myslí že všechno dokáže ovládat,a všemu poroučet.

40

Odpovědět

ked citam tie komentare, zacinam nadobudat presvedcenie, ze tak sprosty zivocisny druh ako sme my, si zasluzi presne to k comu smerujeme - k vyhynutiu.

105

Odpovědět

Jsme druhem nejsilnějším, který bude bojovat o přežití jako nikdy v historii, tak stáhneme velké živočichy a rostliny zejména souše s sebou.

12

Odpovědět

LOL.
To je fakt hlína.

31

Odpovědět

Jenom žasnu, jaká z něj vyzařuje energie a jak jasně dokáže mluvit - je mu 93 let. Naprosto neuvěřitelný, zvláště když se podíváte třeba na Zemana, který je o 18 let mladší.

216

Odpovědět

Možná to bude tím, že Attenborough strávil většinu svého života cestováním po světě a v přírodě, zatímco Zeman tu dobu strávil v lihu :D

311

Odpovědět

To srovnání z tebe dělá naprostýho retarda.

1033

Odpovědět

Komentar na urovni. Reseni se ale bude hledat velice obtizne.

181

Odpovědět

Reseni je celkem jednoduche, nemnozit se jak kralici..Planeta proste tolik lidi nezvladne.

1012

Odpovědět

+RetardAntChtít tohle po Evropě, která má porodnost 1,59, je trochu k ničemu.

72

Odpovědět

+UrvustropVsak ja nemluvil o evrope

61

Odpovědět

+RetardAntTo je ve skutečnosti pravda.
Pokud by se např. zavedl zákon max 2 děti na rodinu, každé další za jednorázový poplatek, tak by to pomohlo regulovat populaci a jako důsledek vyřešilo pár světových problémů.

Nejtěžší je bohužel, jako u každého takového zákonu, jak ho aplikovat ve všech cca 200 státech na světě. Celé to padá na tom, že nám na celosvětové problémy chybí nějaká celosvětová autorita. Pokud si to zavedeme jen tady u nás v Dolní Lomné, tak to ničemu nepomůže.

28

Odpovědět

+jjkKde jsme ?...V Číně aby se zaváděny takovéto zákony

20

Odpovědět

+KolačekJak Čína ukázala, tyhle regulace nefungují, spíš je z toho více problémů. Rodiče v Číně při politice jednoho dítěte často preferovali chlapce, takže dnes je země plná mladých mužů, kteří si těžko hledají partnerku, protože jich je prostě v poměru více než je žen, které jim také přebírají starší zajištěnější muži. Má to taky významný vliv na ekonomiku, protože než by utráceli za zboží služby, tak svoje peníze sypou do budování domů, které považují zvláště na vesnicích jako jedinou možnost jak přilákat ženu. Pokud nějak regulovat populaci, tak vzděláváním.

90

Odpovědět

+SeraphineNedelam si iluze ze by se zavadeli takove zakony. Lide jsou sobci, takze delat si predstavy ze nebudou kupovat kazdy rok novy mobil, hadriky, jezdit 100m autem misto pesky je podle me hloupost. Kdyz jich bude mene, nebude jejich dopad tak hroznej. V prirode tohle resi viry, kdyz se nejaky druh premnozi... Evoluce na lidi nefunguje uz radku let.

Ze bude 90% lidi chlapi? Co je na tom pro planetu spatneho? Budovanim domu se dle me utraci za zbozi i sluzby, ale podle me to sem vubec nepatri.
Nejsem si jist ze by vzdelani nejak pomohlo. Pohybuji se mezi vzdelanyma lidma a prevazne mysli hlavne na svoje blaho. Kazdy ma plno reci, ale skutek utek. Clovek opravdu nemusi mit extra skolu, aby pochopil co dela a jake to ma dusledky.

06

Odpovědět

+Seraphinehttps://www.scmp.com/news/asia/south-asia/article/2131238/indias-preference-boys-leaves-63-million-women-girls

Není to jenom v Číně. V Indii mají podobný problém, takže regulace počtu dětí na to až takový vliv nemá. V Indii je syn kulturně chápán jako bohatství, zatímco dcera jako ostuda. Dokud s tím nemohli nic moc dělat, tak to bylo v pohodě. Poslední dobou si ale matky vědomě určují pohlaví svého dítěte (rozuměj ilegální sono + potrat, dokud to nevyjde), čímž ten poměr vychylují.

10

Odpovědět

+jjkvela chlapov/malo zien=menej deti, win

21

Odpovědět

+jjkŘíkáš, že je pro vymáhání práva v rámci celého světa potřeba celosvětová autorita. To zní opravdu skvěle.................................fuj

00

Odpovědět

+aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaZ pohledu, že už existuje jak autorita našeho státu (Vláda ČR), tak autorita našeho světadílu (Evropská Unie), nezní úplně nereálně mít autoritu, která by v podobném stylu řešila některé celosvětové otázky.

00

Odpovědět

+RetardAntNo, taková "světová rodina" má 2-3 děti. To není žádné králíčí tempo, nezlobte se na mne. Navíc stávající trend je klesající (což se může pravda snadno zvrátit-bohatství snižuje plodnost populace a klimatický rozvrat tomu parametru nepomůže) takže vrtat tady do tohohle je spíše s těch nezdravě riskantních nápadů.

21

Odpovědět

+komunardNebudu se hadat, staci se podivat na populacni grafy za poslednich treba 100 let.

11

Odpovědět

+RetardAntAno, když se budu dívat na data měřítky reálpolitiky hodně stará, tak najdu údaje velmi odlišné od dnešních. Ale reálpolitika se dělá na základě aktuálních dat, ne těch starých (pomiňme její dělání na základě dojmů).
A pro politiku regulace porodnosti jsou určující faktory úhrnná plodnost, ne celková populace (vstupuje tam plno dalších, nesouvisejících faktorů).
Takže populační grafy jsou sice působivé, ale zcela nerelevantní.

01

Odpovědět

Bohužel, stejně jako ostatní nenavrhl žádný realistický postup, žádné proveditelné řešení, žádná konkrétní realizovatelná opatření.

1331

Odpovědět

Pevně věřím, že těch - v tuto chvíli - šest negativních klikačů má realistický plán na záchranu klimatu.

1316

Odpovědět

+UrvustropNo, jestli máš nějaký v šuplíku, tak sem s ním!

55

Odpovědět

+setheNemám. A v tom je ten fór - nikdo nemá. A to ani studentíci, kteří "stávkují" každý druhý pátek (teda když zrovna nejsou prázdniny nebo neprší). Ti ani nevědí, co vlastně chtějí. Chtějí ochranu klimatu. Nějak. Nikdo nevytyčí jasný cíl, nikdo neřekne "udělá se krok jedna, pak následuje krok dva". Ale kritikou se nešetří.
Někdo přijde s cílem zbavit se závislosti na fosilních palivech do roku 2050. Křikloun mu řekne, že je to málo. Tak se vlády sejdou, promyslí to, spočítají a určí si cíl bez fosilních paliv do roku 2030 a k tomu omezení plastů o 50%. Ale křiklounovi je to zase málo.
Každou chvíli mi na FB vyskakuje reklama od GreenPeace. "Musíme zavřít uhelné elektrárny a nahradit je obnovitelnými zdroji!!!" Kdy? Hned. Jak? No nějak, přece. Však to půjde. Kdo to zaplatí? Někdo. Technologie? Nejsou. Ale nic menšího nepřijmeme. Do toho zrušit krávy, brčka, igelitky, auta, letadla, lodě, plechovky a židle z IKEA. Hned.

2112

Odpovědět

+UrvustropPodle toho, co píšeš, tak ty lidi vlastně vůbec neposloucháš, vlastně si jen představuješ, co říkají – a pak se tím necháváš pohoršit.

145

Odpovědět

+AnonymousJá poslouchal Gretu. A ne teď na summitu, ale třeba jsem si našel rozhovor s ní a jejím tatíkem. Nápady jako "musíme se zbavit systému závislého na penězích" mi opravdu nepřijde jako něco reálného, natož spásného.
Já si pročítal Green New Deal For Europe. Skvělá totalitní vize přelévání bohatství od obyvatel k firmám. Práce (většinou naprosto neužitečná) pro všechny, vše se zatáhne dluhopisy, které budou skupovat privátní subjekty a zaplatí se nově vytištěným eurem. Tohle je to, co nás zachrání?
GreenPeace - uhlí nahradíme fotovoltaikou. Sice by to pokrylo plochu velkou jako Brno, ale určitě to bude fungovat, protože... Protože jsme si čísla vycucali z prstu.

Já jsem ekologicky založený člověk. Letadlo jsem ani zblízka neviděl, natož abych v něm seděl. Do práce chodím pěšky. Třídím odpad, maso jím střídmě, nemám sušičku, ovoce a zeleninu nehážu jak kretén do sáčku, i když se mi to pak na pultu všechno rozsype. Fandím fotovoltaice, elektroauta (nejlépe plně autonomní, protože na deset řidičů vychází devět idiotů) jsou můj sen. Ale taky jsem realista a pragmatik. Nejlepší zdroj je v současnosti atom, ač se to ekobláznům nelíbí. Fotovoltaický panel se nevyplatí ani na jihu Francie, natož u nás. Zatím. Teď to nasadit ve velkém je nejen ekonomický, ale hlavně ekologický nesmysl.
Místo komunistických nápadů jako letenky na příděl investujme do technologií, které přijdou. Soustřeďme se na využití vyhořelého jaderného paliva, budujme infrastrukturu pro elektroauta, podpořme výzkum. Do tohohle se mají lít peníze.

391

Odpovědět

+Urvustrop"Do práce chodím pěšky, maso jím střídmě, nemám sušičku..."

Ty nejsi ekologický založený člověk, ale obyčejná socka.

735

Odpovědět

+(Pepek)Že něco nechci, neznamená, že na to nemám. Taky bych nechtěl zlaté dildo na štorc v konečníku, i když bych si to mohl dovolit.

262

Odpovědět

+(Pepek)NICE. :D

510

Odpovědět

+UrvustropChtít od skomírajícího kapitalismu něco takového je naivní, bližší košile než kabát. Priority jsou pevně nastaveny.

011

Odpovědět

+DrvičChtít spásu od zeleného komunismu je taky trochu na hlavu.

81

Odpovědět

+UrvustropNic takového jsem nenapsal, ale čekat od společnosti, která je založená na zisku, nemůžeš čekat, že dá přednost ekologii. Vždy budou nástroje přednější než životní prostředí respektive člověk.

11

Odpovědět

+UrvustropTo máte těžké.
Já na jednu stranu souhlasím, že technologické řešení je nejlepší a nejméně bolestivé. Peníze do výzkumu musí proudit a proudí, že technologie odvrátily spoustu spoustu krizí. Ropný zlom už před sebou valíme několik desetiletí a pořád nepřichází atp.
Na druhou stranu, to, že se něco zkoumá, neznamená, že se něco vyzkoumá. Že s novými technologiemi vymizely velké problémy, neznamená, že ten další vymizí stejně.
A to je ten největší problém: Ono stačí, aby to jednou nevyšlo.
Nehřešme na to. Musíme se snažit přijmout i společenské formy řešení situace. Samozřejmě, jakkoli nejsem zaujatý proti kompletní přestavbě společnosti, není to nutně ta forma, která je nejlepší.
Ale ve chvíli, kdy začneme nálepkovat všechny návrhy, které znamenají omezit náš extrémní komfort, naše pohodlí, náš smrádek a teploučko, jako "nereálné" "totalitní" "komunistické" tak dáváme solidně za pravdu lidem tvrdícím, že vyhynout musíme a dobře nám tak.
Třeba to, že letecká doprava neplatí své externality je hloupost, a chtít to změnit není nic radikálního. A co se týče přídělového systému, no, radši ať letí pár chudých lidí, když musí, než aby létal jeden miliardář, když se mu chce.

01

Odpovědět

+UrvustropPokud budeme pořád podporovat ekonomiku založenou na nepřetržité tvorbě odpadu tak ti ani ta nejlepší technologie nám nepomůže.

10

Odpovědět

+AnonymousV něčem má Urvustrop pravdu - spousta lidí má nereálná přání a nedohlídne přitom na všechny důsledky, které by takové splněné přání způsobilo. Viz klasika "proč všude do jídla strkají palmový olej".

To není tak, že by světoví lídři nesouhlasili s Davidovým apelem na ochranu přírody. Jen prostě nikdo neví, jak to reálně udělat.

52

Odpovědět

+jjkNa mě to spíš působí tak, že se politici nejsou schopni domluvit, aby se vůbec sešli a na nějakém reálném postupu (s přibráním odborníků) domluvili. Zatímco Gréta se propírala všude, Erdogan na stejné akci podal návrh na zabrání části Sýrie a reálný výsledek jeho "návrhu" můžeme pozorovat na v titulcích všech zpravodajských webů a novin.

30

Odpovědět

+sethena to byl summit jak prase v Paříži 2015. Všichni přítomní lídři nakonec podepsali postup a plán. A po půl roce se Trump rozhodl na to vy*rat, a pak další země, a další.

Velké věci se stanou tak, že začneme každý od sebe a spojíme ty malé kousky dohromady. Omezit spotřebu. Vnímat dopady našeho chování jako druhu na ostatní život.

Tou nejpřímější cestou, jak na úrovni států změnit stávající kurs, se jeví okamžitě začít přecházet z fosilních paliv na cokoli jiného - slibné je zejména jádro, fúzní generátory, vodík. Mezitím, jak už tu někdo psal, investovat náš společný čas a sílu do výzkumu, nikoli do vyhajpovaných dyzajnových triček a hezčích kabelčiček.

82

Odpovědět

na řešení totiž není v současné době technologie, dlužno podotknout levná technologie, protože bez ono přívlastku se nenalezne konsenzus ... a bez dohody nebude změna v kurzu ... a stávající kurz není slučitelný se současným světovým řádem ... tj. bude nutná změna a ta bude bolestivá, protože je nepravděpodobné, aby nebyla válečná ... myslím, že praská něco, co bych analogicky k bublinám ekonomickým, nazval bublinou ekologickou ... čeká nás krize, je otázkou, zda je z ní návratu ... dle stávajících modelů je proces (v nám dobře známých civilizačních kulisách) prakticky nevratný

01

Odpovědět

Jestli nezavedeme komunismus lidstvo vyhyne. Už to začíná být otravný každej den pořád dokola.

1130

Odpovědět

Hezky jsi to shrnul, mínusovači ale asi nepochopili.

11
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK