10 dětí vychovaných zvířaty

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:117
Počet zobrazení:12 701

V dnešní sérii All Time 10s se podíváme na na 10 nejznámějších dětí, které byly vychovány zvířaty, v mnohých případech zvířaty také zachráněny. Zajímavá je také jejich následná integrace do lidského života, která se ne vždy úplně povedla.

Přepis titulků

10 dětí vychovaných zvířaty 10. Gazelí chlapec ze Sýrie V roce 1946 zajala irácká armáda desetiletého chlapce, který byl vychován stádem gazel. Extrémně hubený a se svaly jako skála uměl chlapec údajně běžet rychlostí až 50 mil za hodinu. S gazelami strávil roky, kdy lovil v Syrské poušti, aby přežil. Jeho původ je záhadou.

Po jeho zajetí se stal žebrákem v Damašku, kde mu turisté dávali 25 centů za „taxi službu.“ 9. Vlčí děvče V roce 1845 spatřili mexičtí lovci dívku, která hoduje s vlčí smečkou na čerstvě zabité koze. Vyděšení vesničané ji zajali a zamkli v místním domě. Ale děvče po celou noc vylo, aby upoutalo vlky. Brzy na to uprchla, aby se vrátila ke zvířatům, která ji vychovala.

O sedm let později byla tato záhadná dívka spatřena, jak kojí dvě vlčí mláďata. Pak již nikdy nebyla spatřena. 8. Šimpanzí chlapec z Nigérie V roce 1994 byl Bello po narození opuštěn kvůli jeho četným mentálním a psychickým postižením. O dva roky později byl nalezen, jak žije s rodinou šimpanzů v severní Nigérii.

Tahal ruce po zemi jako opice a skákal dokola, zatímco házel předměty a dělal šimpanzí zvuky. Byl umístěn do dětského domova, kde se stále choval jako šimpanz až do jeho smrti roku 2004. 7. Psí dívka Oxana Malaya byla vychována divokými psy na Ukrajině. Když byla zachráněna v roce 1991, měla 7 let a těžko byste ji označili jako lidské děvče.

Chodila po čtyřech s vyceněnými zuby, agresivně štěkala a znala pouze dvě lidská slova: "ano" a "ne." Když ji její rodiče alkoholici nechali zemřít v dešti, psi se jí ujali, krmili ji kousky syrového masa a udržovali ji v teple. Žila na dvorku svých rodičů v psí boudě, ale trvalo otřesných pět let, než sousedé uvědomili policii.

6. Kozí chlapec Andes V roce 1990 byl objeven dvanáctiletý chlapec v peruánských horách. Strávil osm let tím, že sál mléko zvířatům a jedl borůvky, aby přežil. Jeho ruce byly tak zjizvené a domlácené, že se podobaly kopytům. Výzkumný tým na univerzitě v Kansasu zjistil, že ačkoli se nebyl schopný naučit lidskému jazyku, byl schopný „konverzovat“ s kozami mečením.

5. Zelený opičí chlapec Když byla zavražděna matka Johna Ssebunyae v 80. letech, uprchl John do ugandské džungle. Tam se připojil k tlupě kočkodanů a začal se měnit v jednoho z nich. Znepokojivé bylo, že to zahrnovalo stav, kterému se říká hypertrichóza, což mělo za následek růst silné vrstvy ježatých vlasů.

Jeho výkaly byly plné kroutících se červů dlouhých přes půl metru. Když byl objeven, jeho kůže byla pokrytá velkými jizvami. Ssebunia se neočekávaně asimiloval zpátky do lidského světa a teď brázdí svět jako vokalista ve sboru Pearl of Africa. 4. Kuřecí chlapec V 80. Letech bylo na Fidži zpozorováno kdákající a klovající dítě na špinavé cestě. Děsivé bylo zjištění, že jeho rodina ho držela zamčeného v kurníku po čtyři roky.

Jeho prsty byly spíše drápy od hrabání země do takové míry, že nemohl udržet jednoduché nástroje. Namísto mluvení vydával kdákavé zvuky a seděl jako slepice na hřadě. Lhostejné orgány ho upoutaly na lůžko na 20 let, když byl objeven hnisající ve své vlastní špíně. Nakonec byl opět zachráněn v roce 2004, kdy mu bylo 32.

3. Ptačí chlapec z Ruska V roce 2007 byl ptačí chlapec zachráněn v podstatě z voliéry, do které ho zavřela jeho hrubá matka. V pouhých sedmi letech strávil celý život ve špinavé místnosti s desítkami ptáků v klecích. Podlaha byla pokrytá výkaly. Chlapec se nikdy nenaučil mluvit. Namísto toho vydával zvuky jako papoušek a používal ruce k imitování křídel.

2. Vlčí chlapec V roce 1972 byl nalezen čtyřletý chlapec Shamdeo, který žil s vlky v indickém lese. Když se vrátil žít po boku lidí, strávil noci lovením a vyvražďováním slepic. Nakonec jej naučili oblékat a mluvit, ale zůstal znepokojivě násilnický.

Jelikož ho nezvládali, poslali jej vesničané do domu Matky Terezy pro opuštěné, kde dožil zbytky svých dnů. 1. "Gigolo" z džungle Pětiletá Marina Chapman byla unesena a ponechána smrti v kolumbijské džungli. Zanedlouho se připojila k rodině malp, kdy hltala zbytky jejich banánů, aby přežila.

Když chytla otravu jídlem, zachránila ji starší opice, které říkala „dědeček.“ Bohužel, když ji lovci objevili lovci ve věku 14 let, prodali ji do bordelu. Protože preferovala opičí život před prostitucí, utekla do ulic Cúcuty. Brzy byla zotročena notoricky známou mafiánskou dynastií, poté konečně utekla do Anglie, kde od té doby žila.

překlad Lexter

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ANDES GOAT BOY není Kozí chlapec Andes, ale Kozí chlapec z And (Andes = Andy = hory).

80

Odpovědět

100m pod 5 sekúnd, Bolt 2.0, ono sa takým videám potom ťažko verí :D.

50

Odpovědět

Až na to že Iraqi army není irská armáda, ale irácká :D

100

Odpovědět

Dávali mu 25 centů za závody s taxi.Sem chodí i lidé, kteří neumí anglicky vůbec tak to nepřekládejte tak lajdácky.Díky :)

200

Odpovědět

Divné, že nebylo žádné dítě, které vychovaly ryby.

490

Odpovědět

Jen pár nejasností. Od koho se gazelí chlapec naučil lovit? Od gazel? Jak mohla vlčí dívka kojit vlčata, nemusí na to být nejdřív těhotná? A nebo to byla její vlčata? :-)

186

Odpovědět

nemusi

192

Odpovědět

Jde o to, že většina případu tzv. "vlčích dětí" (t.j. vychovaných zvířaty) je dost špatně zdokumentovaná a ne všechny musí být pravdivé. Tak třeba případ sester Amaly a Kamaly, o nichž se dnes předpokládá, že byly pouze mentálně postižené, ovšem kněz z dětského domova, kde žili, si jejich vyrustaní s vlky prostě vymyslel, aby získal pro domov prostředky.

10

Odpovědět

Hodně zajímavé na tom je, že spoustu z těch dětí zvířata zachtánila a postarala se o ně. Člověka to ní přemýšlet o tom, že zvířata jsou schopna soucitu a nejsou nám tak vzdálená, jak si myslíme. Přirom se k nim chováme strašlivě. Miliardy jich zotročujeme, necháváme žít v něčem připomínajícím peklo a zabíjíme každý rok, aniž by to bylo nutné pro naše přežití.

254

Odpovědět

Připouštím, že i k jatečným zvířatům bychom se měli chovat alespoň ohleduplně, ale jsou součástí našeho jídelníčku, takže holt zabíjet musíme. Něco jiného je zbytečný krutost, ale tak je to se vším.

235

Odpovědět

+Magister_PeditumTo "musíme" je velmi relativní. Pro tebe je to "musíme", pro mě "nemusíme, jen chceme".
Z biologickýho hlediska se bez zvířat v jídelníčku obejdeme naprosto bez problémů. Z chuťovýho - jak kdo. Ale to že mám na něco chuť mě automaticky neopravňuje to udělat. Pak bych mohl říct třeba "mám chuť znásilnit holku". Bylo by to automaticky správný jen proto, že na to mám chuť? Nejspíš ne.

1114

Odpovědět

+WolfNebo se skoro bez problémů obejdeme bez zeleniny a ovoce (Inuité je moc nejí a žijí). To, že se něco dá, neznamená, že to je optimální. Nejde jen o chuť. Takže ta alegorie se znásilněním je mimo, "chtít znásilňovat" můžou snad jen nemocní lidé.

A pokud se budeme na ty postupy dívat jako na prostředky, tak nepovažuji zvíře za rovné člověku, a tedy mi nevadí, že je zdrojem přísad pro vyváženou a přirozenou stravu. Spíše bych se snažil o to, aby život, který prožije před smrtí v mém dílčím zájmu, byl co nejkvalitnější. A v tomto ohledu by mi nevadilo, kdyby v zájmu této kvality vylétla cena masa na úroveň zvěřiny. Naopak, stravovacím návykům bohatých populací by to spíše prospělo.

Jít dál? Můžu to respektovat, ba ctít, jako osobní volbu, ale jako cesta pro celou populaci mi to nepřipadá.

44

Odpovědět

+komunardAd vyvážená strava - i čistě rostlinná strava může být z hlediska živin naprosto vyvážená
Ad přirozená strava - se slovíčkem "přirozený" jakožto argumentem bych byl opatrný. Je přirozené, že lítáme letadlama? Ne. Vadí to něčemu? Taky ne.
Ad nerovné člověku - podle čeho hodnotíš kdo je komu rovný nebo nerovný? Předpokládám, že pouze podle intelektu, protože například v síle jsi mnoha zvířatům naprosto nerovný. A je zrovna intelekt dobrým kritériem pro hodnocení koho ušetřit utrpení/otroctví/smrti a koho ne? To asi sám musíš uznat, že ne. To by nás opravňovalo ubližovat mentálně postiženým nebo malým dětem, což je nesmysl. A mnoho zvířat je intelektuálními schopnostmi na úrovni tříletých dětí. (viz http://soucitne.cz/stitky/inteligence )
Nabídnu lepší kritérium, citát uznávanýho filozofa Jeremyho Benthama: "Otázkou není, zda dokáží myslet, ani zda dokáží mluvit, ale zda jsou schopna trpět."

73

Odpovědět

+WolfNaprosto nepokrytě přiznávám, že posuzuji rovnost podle lidskosti. Koneckonců, už to, že tuhle diskusi vůbec vedeme, je dost specifické. Nenazýval bych to přímo inteligencí, byť to s ní jistě úzce souvisí.
Doufal jsem, že bude bez dalšího vysvětlování jasné, že jsem proti tomu, aby cokoli trpělo. Takže váš parametr nepřijímám.

02

Odpovědět

+komunardA ještě k té vyvážené a přirozené stravě: Zpětně si uvědomuji, že ta slova nebyla nejšťastnější. Samozřejmě i vegetariánská strava může být vyvážená a pestrá, často na tom bývá lépe, než menu těch, co nad jídlem nepřemýšlí. Byť individua živá jen z hranolků prý taky existují. Na nepřirozenosti není nic špatného, naopak jistou dávku nepřirozenosti považuji za součást toho vágně nadefinovaného lidství. Ale přeci jen, žaludek mi příjde méně přizpůsobivý než vědomí.
A tu smrt bych nebral jako démona. Ona je vůbec otázka jak a jestli by žila dnešní chvná zvířata, kdyby se maso nejedlo.
A jen tak mimochodem, jak se měří schopnost trpět? Už s tou inteligencí to je problém.

02

Odpovědět

Jo taky jsem o tom přemýšlel, jak jsou zvířata schopný přijmout a vlastně vychovávat dítě. Jsou to krásné stvoření, rozhodně souhlasím, že by zasloužila mnohem více respektu

200

Odpovědět

A kolik lidí přijme cizí dítě? Kočku, psa, i prase soba, hada, ptáky, dravce. Další vegan omg.

124

Odpovědět

Gazelí chlapec ze Sýrie zajat irskou armádou ? :-D fajné oni

200

Odpovědět

Pro ty děti by bylo mnohem lepší, kdyby je nechali u zvířat, než je za každou cenu cpát zpátky mezi lidi

280

Odpovědět

To jsem si taky říkala, při celém to videu...hlavně ta poslední holka...ta by se u "dědečka" měla určitě stokrát líp, než co jí potkalo potom...

220

Odpovědět

Koukám, že Mauglí to ještě docela vyhrál. :-)

430