84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:355
Počet zobrazení:11 803

V dnešním díle série All Time 10s se podíváme na obávané predátory moří, na žraloky.

Přepis titulků

10 věcí, co jste nevěděli o žralocích Velký bílý žralok vycítí kapku krve ve 100 l vody. Dokáže vycítit malé množství krve na vzdálenost 5 km. Extrémní strach ze žraloků se nazývá galeofóbie. Pochází z řeckého slova "galeos", což je jeden druh žraloka. Žralok obrovský je největší ryba na světě. Dorůstá až do délky 12 metrů. Žraloci dokáží zachytit zvuky kořisti...

až na vzdálenost 244 metrů. Během života mohou žraloci ztratit tisíce zubů. Ztracený zub dokážou nahradit během 24 hodin. Žraloci patří do podtřídy příčnoústých. To znamená, že jejich kostra je tvořena především z chrupavek. Aby mohli lépe stopovat kořist, mají žraloci elektroreceptory. Některé jsou schopny zachytit i 1 miliardtinu voltu. Žraloci plavou v oceánu už přes 400 milionů let.

Byli zde dříve než dinosauři. Pokud se někteří žraloci, včetně velkého bílého, zastaví, utopí se. Chybí jim svaly, které by hnaly vodu do tlamy a žáber. Každoročně dojde přibližně k 5 až 15 smrtelným útoků žraloka. Avšak každoročně je při rybolovu zabito až 100 milionů žraloků. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jo jedna věc žralok obrovsky není největší ryba na světě

01

Odpovědět

Nic zajímavýho nad čím bych si řekl "ty jo, tak o tom jsem nikdy neslyšel nebo nevěděl" tam nebylo ..

192

Odpovědět

Opravte mne, jestli se mýlím, ale není galeofobie chorobný strach z koček?

190

Odpovědět

Nevím to jistě, ale galeo - je latinské slovo, které má význam - kočkovitá šelma, ale jak již z názvu žraloka tygřího vyplývá má stejný kořen slova ve svém latinském pojmenování Galeocerdo cuvier, takže je možné že chyba se vyskytla zde, anebo je také možné že došlo k záměně galeofobie (strach z koček) a galanofobie (strach ze žraloků), zní to podobně...

190

Odpovědět

Vlastně se dá najít jak názor, že to vzniklo ze slova "galeotes" - tedy právě tamten žralok, nebo tedy že je to selachofobie (což se mi zdá logičtější, vzhledem k lat. označení žraloků "Selachimorpha"). Strach z koček se označuje jako felinofobie, ailurofobie, elurofobie, galeofobie, nebo gatofobie. Čert aby se v tom vyznal.

190

Odpovědět

Žraloci jsou v podstatě neškodní, blbý hroch nebo coca-cola zabije víc lidí. Plus, žraloci jsou paryby.

221

Odpovědět

Dobrý věděl jsem devět z deseti :D

180

Odpovědět

Jo zraloci jsou pekni lumpi:-) viz. tohle kruty video :-)
http://www.youtube.com/watch?v=aCHtdh1snzY&feature=player_embedded

193

Odpovědět

jen doplnim ze zralok kdyz neplave tak umre je pravda ale zase aby si to nekdo nepredstavil ze plavou celej zivot bez prestani .... zralok kdyz si potrebuje odpocinout tak si lehne na dno do nejakeho proudu .... stejne jako ja jsem si ted lehl na gauc a pustil na sebe vetrak bo je tu vedro az k uduseni:)

180

Odpovědět

jsem si právě říkal jak spí, kdyby museli furt plavat.

180

Odpovědět

Je to trochu složitější, protože spánek lidí a spánek zvířat je často úplně jiný a pro člověka těžko představitelný. Žraloci nespí hlubokým spánkem jako lidé, ale jejich mozek spíš prochází obdobími aktivity a útlumu. Podle některých výzkumů je možné, že mají část mozku, která je udržuje v pohybu i ve spánku, podle jiných je schopný, stejně jako delfín, uspat pouze jednu hemisféru mozku, zatímco druhá stále funguje. Ale jistotu nikdo nemá.
A ano, existují i žraloci, co mohou částečně dýchat samovolně, ale nejsou to všichni.

180

Odpovědět

+MithrilJeste doplnim. On tam vzdy nejaky proud je. Tudiz nemaji problem zadrzet dech a chvili nedychat a rozhodne vydrzi dele nedycha jak clovek. Jsou znamy pripady prave Velkeho bileho, jez vystrkoval hlavu nad hladinu, aby se orientoval, pripadne vyskakoval z vody ven a lovil korist ve vzducu, at uz zavesenou ci tam vyskocila pred nim.

180

Odpovědět

Tak nevěděla jsem jedinou věc - že žralok je ryba...

1815

Odpovědět

je to novinka ve vedeckych kruzich:-)

180

Odpovědět

Jde jen o nedokonalý překlad. Anglické "fish" zahrnuje ryby(kapr), paryby(žralok) i bezčelistnaté (mihule).

200

Odpovědět

Nemůžu si pomoct, ale u tohoto videa působí ta zvuková kulisa dost rušivě... až mi to připomnělo některé zpravodajské roportáže jedné nejmenované televize. Jinak většinu z těch 10 věcí, které nám tu sdělili jsem věděl, nebo alespoň tušil, takže video nezaujalo.

189

Odpovědět

Nova? Ale tam má zvuková kulisa účel, při tragediích dokáže rozplakat babičky. Když přijdou na řadu zvířátka, tak se ozve zase něco veselejšího. Jednoduše je to kvalitní a objektivní zpravodajství.

1813

Odpovědět

+SpoonerNebo takové ty melodie z Kobry11 nebo Prison breaku :-)

181

Odpovědět

Biglady, vědomostí, že žraloci jsou paryby jsem chtěl oslnit já.. :-) JJ, příště musím psát komentáře jako první :-)

183

Odpovědět

Jenomže když v češtině řekneš ryba, tak je tím myšlena nadtřída osteichthyes. Zatímco v anglicky mluvících zemých se pojmem fish myslí ploutvovci (kam spadají jak paryby, tak "pravé" ryby). Takže ve videu to mají dobře, problém je v komunikační bariéře a laickém překladu (tím nechci říct, že je ten překlad špatný, tohle jsou docela extrémní znalosti).

192

Odpovědět

taky sem se chtel vytasit s parybou..ale pozdě:/

Taan: hezky si nám to osvětlil ale to nic nemění na tom že je to paryba, ale to je spíš z hnidopišského biologického hlediska:D (překlad samozřejmě dobrej, obecne řikaj lidi všemu ryby a myslím že většina lidí ani nezná rozdíl)

P.S. myslim že s tím cítěním zvuku se drobít netrefili, co vím tak žralok dokáže zachytit tlukot srdce až na 1km....takovej je to bastard;)

183

Odpovědět

pekne , toto video si taky zaslouzi preklad http://www.youtube.com/watch?v=5xVRf76B2y0&feature=fvst

183

Odpovědět

spamuj to furt, stáhni si "Na kus řeči se zvířaty" a tleskej si u toho.

180

Odpovědět

Žraloky mam rád, lidi co sem chodí mají povětšinou rádi Ramsayho, dobrej je od něj dokument Shark Bait - o zbytečnym zabijením žraloků. Kdo má rád žraloky mrkněte se.

181

Odpovědět

Měla jsem husinu :D

1816

Odpovědět

No dobrý, ale to že tu byli ještě před dinosaury je snad jasný ne? Když život pochází z moře a jsou to paryby...
Jinak kdysi jsem byla v imaxu na filmu tuším že se to jmenovalo "Žraloci" a nádherně jsem se u toho vyspala (obzvlášť u vsuvky kde dováděli lvouni...myslím, že to byli lvouni).
Jo a žralok obrovský je býložravec což je celkem zajímavý :D

1835

Odpovědět

Žralok obrovský není býložravec, filtruje z vody plankton, který je z větší části tvořen malýmy organismy, někdy vysaje i menší ryby a ty taky strávý. Býložravec by byl, kdyby okusoval chaluhy.

181

Odpovědět

+TortorNu dobrá, s tím býložravcem jsem to trochu přehnala. Jen jsem si vybavila hodinu přírodopisu, kde nám učitel připodobňoval, že je to "jako býložravec", protože filtruje plankton 0_o. Už je to dááávno :D

1816

Odpovědět

Čekal jsem tu koment že velryba je největší ryba, ale na to je asi ještě brzo.:D

184

Odpovědět

no netrvdim ze je to chyba serialu lebo v krajine povodu moze byt taxonomicke delenie ine ako v nasom skolstve, ale u nas zraloky nepatria medzi ryby ale medzi drsnokozce (kvoli tomu ze ich "chrbtica" nie je z kosti ale chrupiek)

1810

Odpovědět

To bude nejspíš tím, že velryby patří mezi savce a ne mezi ryby.

181
Další