Nejmenší divoká psovitá šelma na světěBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:28
Počet zobrazení:2 203
Na Sahaře zvířata tvrdej chleba maj. Ale i tak tam dokážou přežít třeba i nejmenší psovité šelmy na světě, fenkové.

Přepis titulků

Pět a půl milionu čtverečních mil písku. Oblast o velikosti Číny. Sahara dusí šest procent světové pevniny. Ale i přesto na tomto ohromném nemilosrdném místě nachází svůj domov nejmenší divoká psovitá šelma na světě. Fenek. Tato maličká liška sotva větší než vycházková obuv se každodenně potýká s pouští.

Sahara je plná milionů a milionů zrníček písku. A každé zrníčko funguje jako radiátor. Písek pohlcuje teplo, a čím větší je horko, tím víc tepla vyzařuje. Teploty tu překračují 40 stupňů Celsia. V tak žhnoucím prostředí je velikost fenků velice důležitá. Malé tělo se tepla zbaví rychleji než tělo velké. A k ještě rychlejšímu ochlazování slouží fenkovy uši, které fungují jako složité klimatizační jednotky.

Žilní systém ochlazuje krev, čímž se snižuje tělesná teplota. I přes tak kvalitní chlazení si ani fenkové nemohou užívat tepla saharského slunce. Není tu žádný stín, ale fenkové jsou mistři svého prostředí. Vlhkost se shromažďuje na úpatí duny a písek je tu dostatečně pevný na to, aby se tu dala vykopat nora. Domov dvou fenků. Jsou tu chráněni před nejhorším vedrem, ale dříve nebo později musí opustit bezpečí nory a vydat se za potravou.

Tato ohromná poušť je nebezpečné místo pro maličkou divokou psovitou šelmu. Neopatrného maličkého fenka mohou chytit divocí psi nebo výři. Ale jejich kožíšek slouží jako maskování. Přichází soumrak, světla ubývá a fenek utíká pryč. Běží cikcak a poskakuje. Pomocí dun maskuje svou pozici.

Zrníčka písku se neustále pohybují. Chlupaté polštářky na nohou zajišťují, že neuklouzne. Skoro žádný pozorovatel neudrží krok. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To trošku vypadá jako nedokončené video. Co loví? Jak najde svou cestu zpět do nory?

131

Odpovědět

Omlouvám se za palec dolů, uklikla jsem se, hodnocení mělo být opačné.

00

Odpovědět

+JohanaBJá ten palec dolů zkusím ustát :)

20