Co způsobilo Velký třesk?

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:446
Počet zobrazení:8 098

Tato otázka je bezpochyby velmi důležitá. Podívejte se, jak ji řeší dvě vědecké teorie.

Zdraví vás xheczk04, nová a nadšená překladatelka. Vyznání: pythonist, povolání: cimrmanolog, hobby: astronomie a kvantová fyzika.

Poznámky: entropie - míra neuspořádanosti druhý termodynamický zákon - nelze sestrojit perpetuum mobile

Komentáře (65)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kým jedna skupina vedcov verí jednej teorii, iná skupina vedcov sa domnieva niečo iné (ako byva často vo vedeckych časopisoch -˙˙vědci se domnivají... , vědci věří, že...) takže sa veda dostáva do polohy viery. Pritom iné skupiny vedcov sa snažia vymyslieť vysvetlenie napr. aj pre tzv. paranormálne javy (napr. nerozkladajúce sa telo sv. Bernadety a stovky iných ...) a tá teória, ktorá je vedeckou obcou najviac prijmaná sa potom (takmer dogmaticky) vyhlási za fakt. Toto sa deje aj s teóriu veľkého tresku, ak by sa všetko vzďalovalo z jedného bodu, hmota by postupne zväčšovala prázdny stred, alebo akej sily by bolo treba, aby sa hmota dala do pohybu opačným smerom a odkiaľ by sa tá sila vzala.

00

Odpovědět

Jak někdo může věřit takovým blábolům? Co bylo před tím?
Moderní věda je plná neuvěřitelných teorií a rozporuplných domněnek. Vzpomeňme si npř., že 2. zákon termodynamiky npř. říká, že perpetuum mobile není možný. Teorie BigBangu naopak říká, že něco nastálo z ničeho-singularity (jo, to nic-singularita bilo preventivně nabyté něčím). Tyto zákony patří do moderní vědy a jsou podle mně v rozporu.
Od dob kdy věda se stála výdělečným odvětvím vše končí a začíná byznys.
V rámci byznysu - jak je známo - se dá prodat cokoliv, vč. blábolu o BigBangu.

28

Odpovědět

Vidím 13 miliard let a už vidím nesmysl... :D Věda ve skutečnosti říká něco jiného.. Miliardy let? To je scifi, protože vesmír by v tomhle případě již dávno nemohl existovat.

To ale nevadí, my máme falešnou vědu! :D

1916

Odpovědět

Každopádně video jsem zkouknul... Jsem rád že aspoň řekl že vznik vesmíru z ničeho je totální nesmysl.

Bohužel pravda je taková. Bůh skutečně existoval věčně. Problém je ten že my nevíme co je za vesmírem. Co bylo předtím než vznikl. Neumíme si představit že něco může existovat věčně, protože v tomhle vesmíru to tak nefunguje.

Pro Boha jsou stovky důkazů. Stačí jen hledat....

2022

Odpovědět

+ellczTo on ale řekl. Není to o tom, že bychom si neuměli představit, co bylo "předtím", nebo co je "za vesmírem", to my víme. Neexistoval čas ani prostor, tudíž ptát se na takové věci je jako ptát se, kolik centimetrů je v mlíku. Bez času a prostoru neexistuje žádné "předtím" ani "za".

231

Odpovědět

vyborny, vic takovych videi o vesmiru, a vseho kolem nej. ;-)

210

Odpovědět

Vyznání: pythonist, povolání: cimrmanolog, hobby: astronomie a kvantová fyzika. Hmmm, všestranná :D . Ať se daří, vítej na videačesky :D

202

Odpovědět

Tiez sa zaujímam o fyziku a vesmír ale toto video ma veľmi nezaujalo

197

Odpovědět

Vic nez to "video" me nadchnul popis :-) Dokonce me to donutilo abych si recoveroval (lol uz nevim jak se to cesky rekne) heslo, a mohl tak napsat koment. Jsem rad, ze je tu konecne nekdo s temito zajmy, ne - ze bych nerozumnel anglicky, spis se tesim, ze budou nejake dokumenty, co jsem jeste nevidel. Hodne zdaru :)

181

Odpovědět

Obnovil.. uz jsem si vzpomnel :D

180

Odpovědět

Aj ja mám svoju teóriu :-)

Možné vesmíru napríklad:
nič, 1 atóm, 2 atómy, 3 atómy, ...., n atómov

Aký vesmír je najnepravdepodobnejší?
Ak zoberieme všetky možné vesmíri tak že nieje nič je jedna možnosť. Zo všetkých možností sa potom pravdepodobnosť existencie ničoho rýchlo blíži k nule.

Aký je najpravdepodobnejší vesmír?
Každý vesmír musí byť definovaný nejakými informáciami. Aj ja som si stanovil množinu informácií na ktorej som si definoval svoje vesmíri. Čiže každý možný vesmír obsahuje informácie. Čiže s pravdepodobnosťou 1 exstujú informácie pre každý možný vesmír.

Aj vesmír ktorý nič neobsahuje obsahuje informácie, pretože potrebuje vymenovať všetko čo v ňom neexistuje.

Ako vyzerá náš vesmír? Mi sme v ňom ale ako vyzerá pozorovateľ mimo vesmíru? Určite nieje zložený ani s času ani s priestoru ani hmoty. Musí byť zložený len z informácií. A ako vyzeráme my preňho? Určite nie sme v nejakom superpočítači pretože ten by bol tiež z hmoty. Musí nás vidieť len ako čistú informáciu.

Takže hoci mi všetko vnímame ako hmotnú realitu existujeme len ako informácia.

Čiže keď mám množinu informácií ktoré opisujú jednotlivé vesmíri nemám viacero množín ale jednu super množinu obsahujúcu všetky možné informácie. Čiže súčet jednotlivých informácii dáva jednu množinu informácií (množina všetkých informácí).

Odkiaľ sa zobrali informácie? Odnikiaľ pretože zároveň existujú aj neexistujú ako napríklad čísla. Keď niekto dané číslo ešte nikdy nevyslovil a nenapísal existuje toto číslo?

Keďže teda existuje množina všetkých informácií existuje v nej super informácia ktorá dokáže rozhodnúť o každej informácii či je
správna alebo nesprávna a vylúčiť tak informácie ktoré si odporujú. Navyše dokonale organizuje všetky informácie. Táto informácia potom tvorí vesmír a všetko mimo neho.

Súčasťou tejto informácie sme aj my.

Dúfam že táto úvaha niekoho pobaví :-)

204

Odpovědět

jak uz nekdo rekl, spise filozofovani, nez fakta, ale vedecka videa urcite uvitam :) ...

180

Odpovědět

dejme tomu, ze svet se zrodil velkym treskem a jeho rozpinanim, to by znamenalo, ze musi mit "steny", teoreticky, kdyby jsme se k tem "stenam" mohli dostat a dostali, co by nas cekalo a jak by vypadaly??

187

Odpovědět

Doslova nijak...vesmír je tam, kam dosáhlo světlo/infračervené záření. To znamená, že na "konci" vesmíru není nic. Žádná energie - ani infračervené záření z velkého třesku, nic. Teoreticky, kdybysme se teleportovali za okraj vesmíru (=oblast bez infračerveného záření), tak bychom vytvořili nový vesmír, protože naše vlastní tělo by vyzářilo fotony, dodalo energii a tím by vzniknul nový vesmír (ikdyž hodně malý :-D)

187

Odpovědět

+HriibekOba jste úplně vedle. Dnes se obecně uznává teorie, že vesmír je konečný, ale bez hranic, což je pouze zdánlivý protimluv. Představte si to tak, že celý náš prostor je jako povrch balónku; rozpíná se stejně, jako když ten balónek nafukujeme. Balónek je evidentně konečný, přesto bez hranic (ignorujte tu šťopku k nafukování) - když půjdete stále stejným směrem po povrchu balónku, nakonec dorazíte tam, odkud jste vyrazili.

Neříkám, že to tak ve skutečnosti na 100% je, ale rozhodně výše uvedená úvaha, proč vesmír musí mít stěny, je chybná a děravá.

K Joeově představě o vesmíru se stěnami najdeme v historii krásný příměr; když si lidé mysleli, že Země je placka, také se ptali, co se stane, když se doplaví na její okraj, báli se, že z té placky spadnou. Tak, jako se později zjistilo, že Země je kulatá a nelze z ní jen tak spadnout, tak se také zjistilo, že vesmír je konečný, ale uzavřený sám do sebe, nelze z něj tedy vyjít ven, vypadnout nebo narazit na jakési stěny.

210

Odpovědět

+HriibekHriibek - ty jsi nejspíš měl na mysli "pozorovatelný vesmír". Nejspíš skutečně existuje oblast vesmíru za tím pozorovatelným, ze které k nám ještě nedorazilo žádné světlo, tudíž o jeho existenci ještě nemůžeme nic vědět. Kdybychom se teleportovali na okraj POZOROVATELNÉHO vesmíru, najednou bychom byli schopni vidět jeho nové oblasti. Rozhodně ale svou pouhou přítomností nevytvoříme nový prostor, protože on tam už je (jen je pro nás ze Země ještě nepozorovatelný).

192

Odpovědět

Ja si napríkladneviem predstaviť že by vesmír mal nejaké steny... ale taktiež si nemyslím že by sa samotný vesmír dal prirovnať k nejakému balónu. A osobne úplne vylučujem teóriu o tom, že keď vyrazím z bodu A hocijakým smerom tak znova do neho prídem. A porovnávať to so Zemou to už vôbec nie. Je tu jedna veľmi možno nepatrná ale významná chybička, vo vesmíre nie je gravitácia, narozdiel od Zeme. Vo vesmíre sa môžete vydať hociktorým smerom, či doľava, hore, dole, a nič vám v tmo nebráni,a taktiež tu nie je žiadny bod okolo ktorého by sa vesmír mohol točiť, ak by mal predstavovať nejaký povrch balóna. Ja myslím, že jednoducho len pôjdete hociktorým smerom a nikdy na nič nenarazíte len idete ďalej. Skrátka suché nekonečno.

184

Odpovědět

Koukám, koukám, najednou konec a nic jsem se nedozvěděl. Téměř nic tam nebylo řečeno...Jenom 1 věta mě zaujala...hmm

183

Odpovědět

Vyznání: pythonist, povolání: cimrmanolog, hobby: astronomie a kvantová fyzika.

Asi te miluju :)

182

Odpovědět

Tak k takemuto tematu sa musim vyjadrit aj ja.
V prvom rade velka pochvala za preklad. Budem rad ak tu bude takychto videi co najviac.
A co sa tyka tej diskusie co bolo a ci vobec nieco bolo pred Big Bang (aj ked samozrejme slovicko pred sa sem nehodi) - podla zakonov kvantovej mechaniky castice mensie ako atomy a kvarky sa mozu zrazu bez priciny objavit, chvilu existovat a zrazu bez priciny zmiznut. Je to tiez jedna z variant ako mohlo Big Bang vzniknut kedze bol priblizne taky velky pri vzniku aj on. Je to len teoria takze uvidime kto ma nakoniec pravdu :D

183

Odpovědět

No myslím, že nikdo z nás ještě neuvidí jak tohle bylo :)

180

Odpovědět

Ve videu je moc filozofovani a malo faktu jednoduse proto, protoze se proste na dnesni urovni poznani neda rici, co je pricinou tzv. Velkeho tresku. Teoreticky se da verohodne urcit, zvlaste diky praci Cernu, co se teoreticky mohlo dit kratce po velkem tresku, ale jelikoz fyzikalni vlatnosti zacali platit az kratce po velkem tresku, tak z nasich fyzikalnich zakonu, jak je zname dnes pricinu z prstu nevycucame.
Video je velice kvalitni uz z toho duvodu, ze nam ukazuje jedny z nejznamejsich a zatim teoreticky nejprijatelnejsich teorii a jejich slabiny. Poukazu na nejznamejsi spor ve starem Recku, z ceho je stvorena hmota a bylo temer nerealne rici, kdo ma pravdu, jestli atomiste a nebo priznivci zivlu. Pote se krestanstvi ztotoznilo s ucenim Archimedovym a to jsme tu meli 2000 let.
Zaver, veda nemuze rici, proc velky tresk nastal, kdyz se nema o co oprit. To je zpusob badani filozofu a nefilozofu, kdyz jdou z hospody... :-)
p.s. ale prece diky hlubine mysleni vime, ze za vsim stoji 42... :-)

191

Odpovědět

Já mám na tohle svojí teorii :D Že náš vesmír je jen hrozně malá součást něčeho většího např. neuvěřitelně malá součást molekuly vodu (plácám od boku) kdo četl Temnou věž od Kinga ví o čem mluvím :D A proto neberu názory že velkým třeskem začalo úplně všechno prostě mi přijde jako kravina aby z ničeho nic něco bylo to musel být i něco předtím protože kdyby nic nebylo tak nemůže ani nic vzniknou nebo jo? :D Nevím můj osobní názor a jak tak koukám tak asi špatný :D

196

Odpovědět

"kdyby nic nebylo tak nemůže ani nic vzniknou"

Lidé se snaží věci vysvětlovat intuicí a svými dosavadními životními zkušenostmi. Je to naprosto chybný postup. Proč by měl celý vesmír (příp. to, co jej v sobě zahrnuje) fungovat podle stejných zákonitostí, které jsme za svůj krátký život vypozorovali na tom nicotném smítku, kterému říkáme Země?
Vše, co víme, naše intuice, "selský rozum", vše funguje jen v neuvěřitelně úzkém rozsahu podmínek - řádově pouhé stovky kelvinů, normální tlak, hustota, makroskopické rozměry nad 1 mm; slabá gravitace nebo jiné silové působení, žádné vysokoenergetické srážky; přesně 3 měřitelné prostorové rozměry a 1 časový; nemluvě o krátkém časovém okamžiku pár tisíc let lidských civilizací, od nichž se dochovaly nějaké znalosti. Proč by to mělo platit pro extrémy libovolné výše uvedené podmínky?
Toto je potřeba zvážit, než se unáhlíme k vysvětlování celého vesmíru analogií se sklenicí vody (Kinga jsem nečetl), paralelou atomů s míči apod.

182

Odpovědět

+PytaNo prostě mi to přijde jako blbost neříkám že mám pravdu ale prostě mi přijde jako blbost aby nikde nic a najednou bum a vesmír :D I to nic něco je to by to pak nebylo nic :D Tohle je prostě moje teorie že náš vesmír je součástí něčeho obrovského a lidi co se mi snaží neustále tvrdit že tu byla všude černo černá tma a najednou bum a vesmír to prostě neberu z něčeho přece vzniknout musel nebo musí být něčeho součástí :) Jak mi na 100% může někdo říct že náš vesmír není jen hrozně malá součást něčeho obrovského :)

197

Odpovědět

+Pyta- "i nic je něco" - to je jen nesmyslná hra se slovy
- Taky že nikdo s jistotou netvrdí, že vesmír je uprostřed ničeho. Celý princip našeho vesmíru spočívá v tom, že jsme v něm uvězněni; v jeho časoprostoru. Nikdo si ani nedovede představit způsob, jakým bychom se mohli na náš vesmír podívat zvenku a zjistit, jestli je součástí něčeho jiného, jestli je uprostřed temnoty nebo co vlastně venku je. Opět ale připomínám, že pojmy "venku", "nic" atd. mají smysl opět jen v našem prostoru, v našem vesmíru. Těžko se můžeme smysluplně bavit o "vnějšku vesmíru", když ten pojem mimo náš vesmír zhola nic neznamená. Prostě bezpředmětná diskuse.
- Na závěr malá poznámka o vzniku něčeho z ničeho (podle uznávaných teorií): i v naprostém vakuu se neustále rodí páry částice-antičástice, které většinou po chvíli opět zmizí - anihilují. Říká se tomu kvantová pěna. Dalo by se zjednodušeně říci, že tak vzniká hmota z ničeho (ve skutečnosti vzniká z energie). Tento uznávaný vědecký fakt je pro mě osobně uspokojivá paralela se vznikem našeho vesmíru uprostřed ...

182

Odpovědět

+Pyta(dokončení)
... uprostřed [dosaď_si_sám] ...

(evidentně slovo v zobáčcích se ignoruje jako invalidní HTML tag :D )

180

Odpovědět

+PytaNo a teď si sám potvrdil že z ničeho to prostě vzniknou nemohlo neboli i ve vákuu páry částice antičástice z něčeho vznikají :)

192

Odpovědět

+PytaByla to pouhá analogie, a jak jsem zde už napsal, analogie pro takovéto extrémní události stěží fungují dokonale.

Kromě toho - nic před vznikem vesmíru pravděpodobně nebudeme nikdy schopni charakterizovat, definovat, popsat; tudíž bavit se o tom, jestli vesmír vznikl z ničeho, z molekuly vody nebo z kravského lejna, je naprosto bezpředmětné. Jsou to prázdná slova bez sebemenšího významu. Je to pouhá víra bez solidního základu, a jako taková tak nejspíš navěky zůstane.

Žádná analogie z tohoto vesmíru není schopna podepřít nebo vyvrátit tu nebo onu teorii. Myslím, že moje kvantová pěna a tvoje explodující molekula vody (obojí v jakémsi "supervesmíru") zůstanou navždy ekvivalentní teorie, resp. víry.

181
Další