David Fincher propaguje Final Cut Studio

Thumbnail play icon
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:176
Počet zobrazení:2 810

David Fincher je nejen výjimečný a extrémně talentovaný režisér, ale také velmi inspirativní člověk. Projevuje se to hlavně v rozhovorech s ním, po kterých musí mít každý filmový fanoušek jen těžko přemožitelné nutkání chytit kameru, vyběhnout ven a točit vlastní amatérské filmy. Jelikož se David s médii moc často do řeči nepouští, je každý rozhovor s ním vzácnost. Toto je jedno z mála videí s tímto režisérem, které jsou na YouTube k sehnání, a jedná se o jakousi reklamu (není reklama jako reklama) na stříhací software Final Cut Studio od firmy Apple.

Přepis titulků

Když se pustíte do točení filmu, nikdy se to nevyvíjí přesně tak, jak jste si to představovali. Natáčení jde ruku v ruce s neustálým objevováním, odhalováním a zkoumáním materiálu. David Fincher - režisér filmů Vetřelec 3, Klub rváčů, Úkryt, Sedm Pracujeme na celovečerním filmu o sériovém vrahovi Zodiacovi a mediálním humbuku kolem něj, který panoval na přelomu 60.

a 70. let v San Franciscu. David chtěl film natáčet digitálně, takže použil kameru ViperCam. My potom soubory převádíme do formátu DVCPro HD, aby mohly být stříhány v programu Final Cut Pro. Náš postoj k tvorbě tohoto filmu byl: "Máme natočeny všechny scény," "máme všechny střípky, které jsme chtěli" "a teď se tím musíme tak trochu prohrabat a najít jejich..."

"podstatu." Naším hlavním úkolem bylo nahlížet na fázi postprodukce z úplně jiného úhlu. Buď kreativní, použij nástroje, které jsou k dispozici na internetu, nebo dostupné v obchodě. Sežeň si je a použij. Na co potřebuješ speciální vybavení?

Nepotřebuješ. Líbí se mi skutečnost, že střihač může přijít a říct: "Musím teď jít, dodělám to doma." Odnese si to na notebooku a v 9 hodin ráno mi výsledek přehraje na 65palcové plazmě. To je úplně nový svět. Final Cut Studio jsem nejvíce ocenil při stříhání mezi různými úhly záběrů.

protože David většinou každou scénu natáčí na 5 až 6 kamer zároveň. Zároveň čerpáme ze 6 zdrojů záběrů, což je úžasné. Je skvělé si moct rozhodit všechny záběry vedle sebe a jet: "Tady vypadá dobře a tady taky, takže použijeme tyto dva úhly." "Tady to není ono." Je to jako byste přepínali mezi živými záběry.

A to je opravdu rychlý způsob práce. Je to zajímavě strávený čas v postprodukci, protože stejně jako v případě DTP, zažívá filmařina malou revoluci. A zásluhu podle mě nese i Final Cut Studio. Naším cílem je být schopní zpracovat celý film pod jednou střechou. Už teď kdybychom měli více vybavených počítačů, mohli bychom si dělat i vlastní efekty. Angus už dokonce některé základní efekty vytváří ve Final Cut Studiu.

Tohle je ukazatel, kudy se média, komunikace, vizuální vypravěčství a filmy ubírají. Začal jsem sbírat životopisy od mladých lidí, kteří chtějí pracovat v postprodukci. Bez výjimky každý z nich měl v životopise uvedeno FC Studio. To je jasný ukazatel toho, kudy vane vítr. Tyto nástroje vám umožňují experimentovat a...

zbavit se otázek, které vás mohou užírat. Díky tomu se mi večer líp usíná s vědomím, že vyprávím příběh, který vyprávět chci. A to je skvělé prostředí pro natáčení filmů. Překlad: somerset www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

lia...klub rvacu se ke zfilmovani uplne nabizi

180

Odpovědět

Lia: Souhlas. :) Knížka působí nezfilmovatelně.

180

Odpovědět

Davida Finchera si nesmírně jako režiséra vážím a tohle video mi krásně vylepšilo den :) Ráda bych tu viděla víc videí, kde by se objevoval, protože je to zajímavá osobnost a hlavně... jeho tvorba si zaslouží obdiv. Už jenom to, jak úžasně dokázal zpracovat Klub rváčů a ta odvaha, že se do něčeho takového pustil (budou se mnou možná souhlasit ti, kdo četli knížku). Jeho filmy jsou něčím výjimečné a to se v dnešní době nevidí tak často :)

180

Odpovědět

Taky mě tenhle překlad potěšil, díky za něj. Takže se taky přimlouvám za víc Finchera! :)

180

Odpovědět

Aster, azier: Jsou tam s ním i delší rozhovory, tak se po čase možná na nějaký vrhnu. Jsem rád, že jsem aspoň někoho (kromě sebe :D) Fincherem potěšil. :)

190

Odpovědět

To je zase něco, jak si společnost apple zaplatí lidi aby jim udělali reklamu. :D Nemluvím o tom jestli tento software je dobrý nebo špatný. Jen, že tohle video není objektivní. :) Asi jako kdyby ukazovali jak česká postprodukce stříha ve wmm a zaplatil by si to microsoft. :))

180

Odpovědět

Mara: neeeeeeeebo bys to mohl postnout na FB nebo do "Vzkazy/požadavky" a neofftopicovat tady..

180

Odpovědět


Odpovědět

mohl bych poprosit o překlad písně http://www.youtube.com/watch?v=0KlJ2Uyu4U0 ? :)

180

Odpovědět

Souhlasím

180

Odpovědět

Od neho tu rozhodne chcem viac videjí...prosím

180

Odpovědět

Nádhera... Popsal to vážně dobře, vyjádřil city a jak je psáno v popisu, mám chuť vzít kameru, natočit amatérský biják a jít stříhat, přidávat VFX, SFX atd... Love it!

180