Dunningův–Krugerův efekt: Proč si hloupí lidé myslí, že jsou chytří?

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:13 262
Sociální psychologové David Dunning a Justin Kruger vypozorovali zajímavý jev. Proč o sobě chytří a schopní lidé pochybují, zatímco hlupákům sebevědomí nechybí?

Přepis titulků

Jednoho dne roku 1995 vyloupil muž dvě banky v Pittsburghu za bílého dne. Neměl na hlavě kuklu ani jiné přestrojení. Navíc se pokaždé, než opustil banku, usmál do kamery. Policie samozřejmě viníka našla a později toho večera ho zatkla. Zvláštní bylo, že když mu nasadili pouta, velice ho to zmátlo a zamumlal: „Vždyť jsem na sobě měl tu šťávu!“ Tento lupič si zřejmě myslel, že když se natře šťávou z citronu, bude pro bezpečnostní kamery v bance neviditelný.

Avšak nejenže si to myslel, byl si tím docela jistý. Zdůvodnil to tím, že když se šťáva z citronu používá v neviditelném inkoustu, měl by díky ní být neviditelný i pro bezpečnostní kamery v bance. Tohle je očividně zcela prostoduchý způsob myšlení. Zajímavé ovšem je, že i poté, co mu policie ukázala záznam z loupeže, byl upřímně překvapený, že to nefungovalo.

Myslel si, že ta nahrávka byla falešná. Policie dospěla k závěru, že muž nebyl blázen ani na drogách, jen byl velmi špatně informovaný a hluboce se zmýlil. Díky této loupeži se dva sociální psychologové, Dunning a Kruger, začali tomuto jevu věnovat do hloubky. Nejvíce je na případu překvapila sebejistota, jakou lupič disponoval a díky které byl schopen uvěřit, že přelstí kamery citronovou šťávou. Při průzkumu pracovali se skupinou studentů v několika různých kategoriích.

Zkoumali jejich gramatiku, logické myšlení a smysl pro humor. Po zjištění výsledků požádali každého studenta, aby odhadl svůj celkový výsledek a své umístění ve srovnání s ostatními studenty. Tady Dunning a Kruger objevili něco fascinujícího. Zjistili, že studenti, kteří si v těchto úlohách vedli nejhůře, svůj odhad téměř vždy přecenili. A nejen o trochu.

O hodně. Mysleli si, že převyšují průměr, i když jejich výsledky patřily k nejhorším. Nejenže byli v daných okruzích méně nadaní a kompetentní, ale očividně ani netušili, jak špatně si v nich vedli. Studenti s nejlepšími výsledky měli o svých schopnostech lepší přehled. Udělali však jinou chybu. Studenti s nejlepšími výsledky svůj výkon paradoxně podcenili.

Věděli, že v testu byli nadprůměrní, ale protože to pro ně bylo snadné, mysleli, že to bylo snadné i pro ostatní. Nevěděli, že se svými schopnostmi dosáhli nejvyššího percentilu. Dnes tento jev známe jako Dunningův–Krugerův efekt. Lidé s horšími schopnostmi v zásadě nedovedou rozpoznat svoji neschopnost nebo neznalost. Kvůli svému chabému sebeuvědomění přeceňují svoje schopnosti. Na tomto grafu můžete jasně vidět, o čem mluvím.

Téměř nulové znalosti a dovednosti vedou k obrovskému sebevědomí. Ovšem když jste o nějakém tématu lépe informovaní, vaše sebevědomí klesne. Až když jsou vaše znalosti nadprůměrné, začne vaše sebevědomí ohledně určitého tématu opět stoupat. Navzdory všeobecnému přesvědčení to neplatí pouze pro kognitivní úkony. Je zřejmě jedno, jakou konkrétní dovednost máme. Čím méně toho člověk o dané činnosti ví, tím je pravděpodobnější, že své dovednosti či znalosti přecení.

Dunningův–Krugerův efekt můžeme sledovat u talentových soutěží jako SuperStar. Konkurz je obvykle plný jak dobrých, tak i horších zpěváků. Ti horší si málokdy uvědomí, jak špatní ve skutečnosti jsou. Proto bývají upřímně zklamaní, když je porota pošle domů. Pravdou je, že sami sebe nedokážeme přesně zhodnotit. Ve skutečnosti si většina lidí myslí, že jsou nadprůměrní. 88 % lidí si myslí, že dovedou řídit lépe než většina, a dokonce i starší lidé by sami sebe zařadili mezi nejlepší řidiče.

Ještě zajímavější je to, že 94 % profesorů si myslí, že jsou lepší než jejich kolegové. Považujeme se za lepší než ostatní do takové míry, že to odporuje matematickým zákonům. Ale proč? Proč vás horší dovednosti dělají sebevědomějšími? Pomůžu vám představit si, jak k tomu dochází.

Tohle je Mike. Je amatérský fotograf. Tenhle čtverec představuje jeho znalosti o fotografování. Takhle obsáhlý si představuje celý obor a to, co je o něm potřeba vědět. S tímto odůvodněním samozřejmě dosahuje mezi fotografy nejvyššího percentilu. Ale řekněme, že potká profesionála, který už fotí 7 let, ale pořád se má hodně co učit.

Tenhle fotograf toho o fotografování ví tolik. Ví ovšem i to, že je to mnohem větší obor a je toho ještě tolik, co se musí naučit. Jelikož je tenhle fotograf zkušenější, co se týče focení, ví, že existuje tohle šedé pole. Mike to ovšem neví. Tady můžete vidět, proč Mike ve své schopnosti tolik věří. Nemá zkrátka ani tušení, kolik toho neví.

Protože toho o oboru ví jen málo, netuší, že je mnohem rozsáhlejší. A protože ani neví, co vlastně neví, myslí si, že o fotografování ví 90 % věcí. Naopak profesionálové obvykle vědí, jak moc zkušení jsou. Ale často dělají jinou chybu. Předpokládají, že i ostatní jsou stejně zkušení, zejména proto, že disponují takovým sebevědomím.

V tomto případě si je fotograf vědom, že zná asi jen 70 % věcí, ale kdyby potkal někoho jako Mike, podcenil by se. 90 % je přece jen více než 70 %. Všichni jsme k Dunningovu–Krugerovu efektu náchylní. Jak můžeme zabránit tomu, abychom mu podlehli? Odpověď je, že byste se měli vzdělávat, jak jen to jde. Koneckonců, nečeká se, že budete umět všechno. Myslet si, že máte vždycky pravdu, je jasná ukázka pošetilosti.

Zdá se, že čím více toho lidé umí, tím více si uvědomují, jak málo toho ve skutečnosti znají. Jinými slovy, čím více toho lidé o něčem ví, tím více si uvědomují, jak složité, neprobádané a obsáhlé to je a kolik věcí ještě neznají nebo jim nerozumí. Je to krásný paradox. Čím více se o něčem učíme, tím méně toho víme. Na druhou stranu lidé, kteří všechno znají jen povrchně, nikdy nepoznají, kolik se toho ještě musí naučit.

V Dunningově a Krugerově experimentu se méně schopní studenti zlepšili ve správném odhadování výsledků testů po doučování z dovedností a znalostí, které jim chyběly. Pomáhá mít někoho, kdo je o krok napřed a ukáže vám, co se ještě musíte naučit. Takže až se vám příště bude zdát, že toho o něčem hodně víte, důkladněji se zamyslete. Mohli byste se totiž stát obětí Dunningova–Krugerova efektu.

Možná zkrátka jen nevíte, co vlastně nevíte. Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

„Vím, že nic nevím.”
Sokratés

30

Odpovědět

Hlúpi ľudia sú ako mŕtvi ľudia. Ich okolie trpí a oni o tom nevedia.

20

Odpovědět

Já mám třeba pocit, že ostatní vždycky vynechají nějakou celkem důležitou věc, kterou vidím já.

Například v tomhle videu zmiňují, že se profesoři považují za "lepší", než jejich kolegové - vůbec ale nezmiňují ten efekt, že svoje myšlenkové postupy vidíme velmi dobře, zatímco postupy našich kolegů jen trochu a třeba díky našemu jinému způsobu myšlení odhalíme chybu, kterou oni nevidí. Stejně tak máme za sebou rozdílné zkušenosti, které logicky vedou k jinému hodnocení užitečnosti určitých posupů.

Další věc: je velký rozdíl mezi znalostmi a dovednostmi. Amatérský fotograf, který ví pramálo o focení, ale má cit pro hezkou fotku může hravě překonat megazkušeného fotografa, který prošel padesáti odbornými kurzy. Nehledě na specializace na určitý typ fotografií...

Navíc je tady otázka "S kým se srovnávám?" Vrána k vráně sedá a dokud nepotkám člověka, který je viditelně lepší, než já, tak nemám důvod si myslet, že jsem nějak špatný, můj standart je zkrátka někde jinde. Připojím osobní zkušenost: základní znalost čtení v mapě, která je u nás (alespoň v mé sociální bublině) celkem standardní, se v Americe ukázala jako něco velmi cenného, co jen tak někdo neumí.

Poslední věc : "vzdělávejte se, jak jen to jde" mi přijde jako dost hraběcí rada. Člověk se nemůže vzdělávat ve všem současně. Osobně bych spíš řekl, že je dobré upravit svůj odhad schopností podle toho, kolik jsme tomu věnovali času.

40

Odpovědět

World: 94 % of majority believe they are better than average
Me: *going to the bathroom to tell myself in the mirror that I'm just a little piece of s**t. For one hundred times today.*

21

Odpovědět

The vet suggested surgeri but we decided to let nature run its track

00

Odpovědět

Zjednoduším to. V mém světě jsem nechytřejší já. Můj svět aplikuji na všechny. Takže debil je sobec. Může tak bejt?

32

Odpovědět

Vídím, že podobný problém je aj v CZ ako na SVK. Rozklikneš komentárovú sekciu príspevku a 80% je toxická žumpa od zaostalých kokotov.

111

Odpovědět

O buzserantech vím všecko, protože je nesnáším a chodím j e mlátit. Pak musí uznat že mám vždycky pravdu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

314

Odpovědět

Preco by sa mal inteligentny clovek obmedzovat len na nenasilne riesenie problemu ;)

Pouzitie nasilia nieje neinteligentne, to len slabosi maju prianie aby to tak bolo...

18

Odpovědět

Stačí základní pravda, že je toho mnohem víc co nevím než toho co vím.

51

Odpovědět

"Stačí základní pravda, že ..." a tímto, milé děti, začínají svou řeč lidé podléhající Dunning–Kruger efektu.

50

Odpovědět

Kolik to muselo dát práce a přitom taková blbost co ? :) Studii, která se dá shrnout dvěma třema větama tady natáhne na 8 minutové video plné malůvek.
Jinak asi každý slyšel "Vím, že nic nevím" ne ?

1222

Odpovědět

Ta "blbost" je například jedním ze základních stavebních kamenů většiny konspiračních teorií. Přijde mi natolik zásadní, že kdybych mohl, zavedl bych o ní povinně učit ve školách.

"Jinak asi každý slyšel 'Vím, že nic nevím' ne?"
To řekni lidem v prakticky libovolné internetové diskuzi.

200

Odpovědět

Celé video je vlastne o tebe a aj tak si to nepochopil 😂😂😂😂

73

Odpovědět

môj prípad a 90% tohto webu

02

Odpovědět

Trvám na tom, že jsem génius.

140

Odpovědět

Díky, fajn shrnuti.. skoro se stydim, kolikrat sem uveril temhle radoby odbornikum, pac zneli tak presvedcive.

Zaroven bych bral nejaky zrychlujici tlacitko, pac tady to ten clovek rikal tak pomalu, ze jako 5ti minutovka by to bylo zazivnejsi. :)

81

Odpovědět

Ďakujem marky98 za užitočné video menom všetkých ľudí, ktorý sa niečomu venujú profesionálne. Pre týchto ľudí bude video rozhodne užitočné. Hlavne pre tých, čo majú vedúcu pozíciu a musia robiť HR alebo sú práve vo fáze medzi poloprofesionalitou a profesionalitou.

33

Odpovědět

aj by som to zdielal na fb, pre mojich priatelov, ammaterskych epidomiologov, virologov, politologov, ale aj tak by to nepochopili

232

Odpovědět

To jsem si u překládání taky říkala. Ti, kterých se ten efekt týká, to většinou stejně nepochopí :D

221

Odpovědět

+Marky98A teď ta nepříjemná pravda: Týká se to všech. Týká se to i mě. Týká se to i tebe.

Každý z nás je nevyhnutelně v nějakém tématu nekompetentní a neuvědomuje si to. Jediná možnost, jak s tím podle mě bojovat, je naučit se upřímně přijímat negativní zpětnou vazbu z okolí a současně se sám snažit kriticky sebe hodnotit. Nemít názor na všechno, u věcí umět přiznat, že jim nerozumím.

171

Odpovědět

+jjkTo rozhodně nepopírám, a opravdu jsem ze sebe nechtěla dělat nadčlověka, který si všechny chyby přizná a je si 100% vědom svých nedostatků, to ne :D ale klíčem je právě uvědomit si, že není ostuda něco neumět nebo na něco nemít názor. Rozdíl je pouze v tom, že někteří lidé dokážou svoje nedostatky kriticky zhodnotit, jiní si je absolutně odmítají připustit :)

121

Odpovědět

+Marky98A mozno len zijeme v spolocnosti kde sa kazdy prejav "neschopnosti" tresta , ak by za "nevedenie" nebol trest tak mozno by k takemuto efektu nedochadzalo...

21

Odpovědět

+chaachaTo je samozřejmě další věc, a sama se to teprve učím. Ono to často není snadné přiznat sama sobě, že něčemu nerozumím a není ostuda na to nemít názor, a tím hůř se to přiznává před ostatními, kteří to berou jako neznalost nebo neschopnost.

00

Odpovědět

+jjkJa mam pocit, ze cim som starsi, tym viac som zmateny a postupne ubuda nazorov za ktorymi by som si stal. Proste nedokazem mat na nieco nazor len preto aby som nejaky musel mat. Niektore otazky sa nedaju zodpovedat(existuje boh?) a niektore, ktore sa daju zodpovedat, na tie zas nemam dostatocne vedomosti(politologia, veda, psychologia, atd).
Zivot bez nazorov je nezaujaty, ale dost prazdny. Ako krasna biela slnecna izba, ale absolutne bez nabytku. Nabytok tam sice bol, ale postupne som ho zacal vyhadzovat... az pokym izba nebola uplne prazdna. Sedim sice na zemi, ale clovek si zvykne

112

Odpovědět

Zajímavé video a opravdu na něm něco bude. Moc děkuji za překlad.

62

Další