Jak pavouci využívají elektřinu k letu

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:6 440
Jak pavouci dokážou létat bez křídel? Nad tím se zamýšlel už i Charles Darwin, ale podstatu této ďábelské schopnosti jedněch z nejobávanějších tvorů rozluštili až minulý rok vědci z bristolské univerzity. Jejich studie je dostupná k přečtení i online na tomto odkaze.

Přepis titulků

Když si máte představit létající zvířata, která se vám vybaví? Ptáci? Motýli? Nebo by vám možná první na mysl přišly včely. Ale co takoví... pavouci? I když nemají křídla, pavouci patří mezi ty nejlepší letce v přírodní říši.

Jak tedy pavouci létají? Bouřky jsou jedny z největších přírodních ukázek elektrické síly Země. Ale i za normálního počasí je elektřina všude kolem nás. Atmosféra je nabitá kladně, zatímco povrch Země je nabitý záporně. Stejně jako u magnetů se stejné náboje navzájem odpuzují a opačné náboje se přitahují.

Toto vzájemné působení vytváří tzv. elektrické pole. Síla tohoto elektrického pole některým pavoukům dovoluje vzdorovat gravitaci mimořádným chováním, tzv. balónováním. Většinou to začíná na vyvýšených, špičatých místech, kde je elektrické pole Země nejsilnější. Nejdříve pavouk spustí vlákno, kterým se bezpečně ukotví. Poté zvedne své dvě přední nohy do vzduchu a svými jemnými chloupky vyhodnotí povětrnostní a elektrické podmínky.

Jako by to byla vestavěná meteorologická stanice. Pokud jsou podmínky přívětivé, pavouk postaví své zadní nohy na špičky, nadzvedne svůj zadeček a do vzduchu vypustí vlákno. Pramínky vláken jsou nabité, což způsobuje, že se navzájem odpuzují, než aby se do sebe zamotávaly. Tato forma statické elektřiny se vytváří i na vašich vlasech, když si o ně třete balónek.

Pavouk je nyní připraven k letu, a tak přetrhne své jistící vlákno a zvedne se do vzduchu, přičemž využívá síly elektrického pole a větru. Jakmile je pavouk ve vzduchu, nejspíš využije své nohy, aby udržel rovnováhu nebo usměrnil rychlost během své nebezpečné cesty. Většinou jsou tyto výlety krátké, ale některé dosahují tisíců kilometrů. Nechávají se vánkem unášet, ať už je zanese kamkoliv. Stále se máme co učit o tom, proč některé druhy pavouků létají.

A vědci stále sbírají data o tom, jak pavouci využívají elektřinu, aby mohli provést tento antigravitační kousek. Jaká další šokující tajemství by tihle pavouci mohli jednou odhalit? Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

doteraz som si myslel, že tak robí len jeden druh

22

Odpovědět


Odpovědět

jak na to ti pavuci prišli? :D

43

Odpovědět

Rekl bych ze stejne, jako kdyz se narodi dite a prijde na to, ze ma dychat. Proste prirozene :)

35

Odpovědět

Řekl jim to Peter Parker.

00

Odpovědět

Taky bych si tu studii rád přečetl. Nechce ji někdo taky přeložit ? :))

03

Odpovědět

pět hvězdiček za video, šestá u mě v banku za odkaz na studii

112