Jak se mravenci vyhýbají zácpám

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:6 992

Jak to, že mravenci ve svých tunelech málokdy uváznou v zácpě? A jak souvisí jejich jedinečná strategie, jak se vyhnout zácpám, s programováním robotů?

Přepis titulků

Mravenci tunely umí. Tak si budují svá podzemní mraveniště. Ale i jim se stává, že uváznou v zácpě, jako je tato. To není překvapivé. Překvapivé je jejich řešení. Experimenty s ohnivými mravenci dokázaly, že aby k zácpám nedocházelo a stávající se vyřešily, stačí jediné. Zahálka. Situace, kdy 30 % mravenců udělá 70 % práce, se ukázala být ideální.

Pokud mravenců pracuje více, produktivita se snižuje. Ne že by byli někteří mravenci leniví. Taky neví, jak se zácpám vyhnout úplně. Občas v zácpě uváznou. Zácpy je však odradí v další cestě a oni couvnou a zamíří na druhou stranu, čímž umožní ostatním, aby dál hloubili tunel. Někteří mravenci se tunelům vyhýbají. Vědci otestovali hypotézu o optimálním chování mravenců pomocí robotů a zmagnetizovaných kuliček.

Když roboti měli prostě sbírat kuličky, začali pracovat všichni najednou. Výsledek – zácpa. Naopak s naprogramovanou zahálkou se produktivita zvýšila. Sami vidíte rozdíl mezi původním zadáním a naprogramovaným myšlením mravenců. Takové naprogramování robotů by mohlo pomoci zefektivnit prohledávání trosek při katastrofách nebo podávání léků uvnitř těla.

Ale proč mravenci prostě neudělají tunely širší a prostornější? Tohle se stane, když je tunel příliš široký. Někdy je těžké se tam udržet. A někdy vyloženě spadnou. Trapas. Překlad: Snoopadoop www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak tedy mravenci souvisejí s programovanim robotů? Ja tam slysel jen ze roboty otestovali hypotezu ktera je zcela ocividna uz desitky let a vyuziva jich treba s0rava silnic a dalsich komunikaci...
Ale kdyz jsou dotace....

28

Odpovědět

Po přečtení titulku samotného jsem začal přemýšlet, jestli opravdu mravenci používají projímadlo.

302