Jamie Oliver a experiment s nugetkami

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:614
Počet zobrazení:8 136

A nutno říci, že skončil jako absolutní propadák. Jamie pozval do své kuchyně pár amerických dětí a chtěl zjistit, zda snědí něco, co je prokazatelně vyrobené z nekvalitních ingrediencí. Pojďme si to ale říci narovinu, v Čechách tohle zvládnou někteří "novátorští" kuchaři i s dospělým publikem.

Přepis titulků

Nastartoval jsem svoji Potravinovou revoluci v jedné z Huntingtonských základních škol. - Ahoj, děcka! - Čau! Vítejte v mé kuchyni, pojďte dál! Když jsem pro děti vařil naposledy, vybraly si konzervy místo domácí kuchyně, takže dneska jim ukážu co proto. Předvedu jim malý experiment, který jsem několikrát opakoval u nás doma. Uvidí jednu z nejodpornějších ingrediencí, která se dává do průmyslově vyráběných jídel. Díkybohu, že v téhle zemi se kuřecí nugetky takto nevyrábějí.

Pořád je to ale experiment, který má ukázat, zda naše děti, přestože vědí o tom, jak je to odporné a nechutné, stále sní něco, co má tvar jejich oblíbeného jídla. - Chcete vidět něco přelomovýho? - Ano! Mým cílem je udělat něco opravdu extrémního, aby jim trochu začalo záležet na tom, co jedí. Tenhle experiment funguje po-ka-ždé. Kdo ví, co to je? Kuře! Když si pořídíte takovéhle kuře, bude se skládat z drahých částí.

Prsa jsou nejdražší, je to velké bílé maso. Tohle je kuřecí prso. Kuřecí křidýlka stojí taky dost peněz. Ukážu jim, odkud pochází to nejlepší kuřecí maso. Odřízneme nohy. A potom mi zůstane jen kostra s droby, krví a kůží. Co se asi stane s tímhle? - Vyhodí se to do koše!

- Chceš si dát? Chceš si dát? Povím vám tedy takový příběh o tom, jak můžete tenhle zbytek použít k vaření. Koukejte. Vidíš tu krev? Některé průmyslově vyráběné jídlo pochází z kusů, které nemáte rádi. Kosti, šlachy, kostní dřeň a tak. Dokonce tam přidávají i kuřecí kůžičky. Hodíme tam nějaké kuřecí kůže.

Jakmile to udělají... vylejou tuhle směs přebytečného masa, kostí, kůže a ostatních nechuťáren do obrovského stroje, který vytlačí všechnu tu měkkou hmotu od těch nežádoucích tvrdých kousků. - Koukněte. - Leze to skrz. Hustý! To je hustý. Co z toho je dobré maso?

Tohle nebo tohle? - Tohle. - A co takový maso? To je hnusný. Protože to má v sobě spoustu šlach, což popravdě ani není maso, musíte to doupravit. Stabilizovat stabilizátory. Pořádně to ochutit, aby to nechutnalo odporně. Jakmile to udělají, všechno to smíchají... a udělají takovýhle maglajz. - A hádejte, co se stane teď?

- Co? Můžeme vzít vykrajovátko a udělat takovýhle karbanátek. Přesně takhle. Trochu strouhanky. Tak, dámy a pánové, tady je naše nugetka. A takhle ji můžeme hodit na pánev. Kdo by to stejně snědl? Super... Tak tady to máte. Absolutně to nevyšlo.

Vždycky to funguje, ale tentokrát to nefungovalo. Byla to naprosto opačná reakce, jaké se mi dostává doma, což bylo šokující. Myslíte si, že je to zdravé, nebo není? Není. A proč byste to snědli, když to víte? - Protože máme hlad. - Já mám jen hlad. Děsivé je, jak jsme svým dětem tak vymyli mozky, že snědí i věc, o které ví, jak nezdravá je, jen když má ten hezký tvar.

Tady to máte. Dělám to nerad... ale tady to je. Bezpochyby budu muset vymyslet něco lepšího, ale pokud to nebude geniální, tak jsme v hajzlu. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (114)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nefunkcni... :(

40

Odpovědět

Malí Američani byli vlastně uneseni a drženi týden bez jídla.

40

Odpovědět

A co je špatného na šlachách a kůži? Vždyť kromě těch kostí je na tom zbytku kuřete všechno jedlé, stejně tak jako ty dražší části.

A co je vlastně špatného a nezdravého na rozemletých kostech (tím neobhajuji kosti, jen to doopravdy nevím a zajímá mě to)?

92

Odpovědět

Takové jídlo je nutričně nevyvážené a těžké na trávení. Kvalitní maso je sval. Ten zbytek je tuk. Tuk je sice ve stravě velice důležitý nicméně není třeba pochybovat, že takové jídlo není vhodné ke konzumaci. Můžeš si sám zkusit test, ve kterém si dej na jednu večeři pár takových nugetek s přílohou podle chuti a na druhé jídlo si dej kuřecí prso jako stejk na troše oliváče. Sám ucítíš po čem ti bylo líp. Podle stravy pak vypadá tvoje postava, sportovní výkonnost a celkový psychický stav.

63

Odpovědět

američani jsou prasat co sežerou naprosto všechno proto je nemám rád

1020

Odpovědět

ale to zase ne... nemusíš se bát. Oni se řídí 11. přikázáním- nesežereš bližního svého

251

Odpovědět

to je rozumnej důvod k nenávisti :-D ... myslim, že stačí vyjet k prvnímu Kauflandu v ČR a uvidíš, čim se tady lidi cpou :-)

70

Odpovědět

kéž by to byly jen nugetky... takhle se vyrábí každý druhý polotovar, který má nahradit výrobek tím, čím ve skutečnosti má být, párky, filé, ty legendární krabí tyčinky... atd atd atd :( lidi nejezte to, ty geneticky modifikované blivajzy jsou potom ve vás a tímpádem je i vaše tělo tímto způsobem tráveno a geneticky znehodnocováno, což se podepíše na vašich potomcích atd atd... trochu zapojit mozek

1219

Odpovědět

Nerikam ze nemas pravdu...ale ta cast o geneticky modifikovanych potravinach je mytus. Vlivem nizkeho pH v zaludku to tam vsechno zdenaturuje a enzymy ty DNA ci RNA roztrhaji na jednotlive kousky...ktere se zpracovavaji celym travicim traktem.
Cili bych se fakt nebal ze by mi po snezeni kridilka narostla treti ruka :)
Ale jinak souhlasim...je to hnus

373

Odpovědět

To, že mnoho lidí ji příšerné věci je špatné, ale GMO není nic špatného. GMO může na světě zachránit ročně statisíce životů a to, že jim něco GMO nemění mojí DNA!!!
Jediné, co by mě mohlo zajímat, že když budu GMO pěstovat, tak jaký to bude mít vliv na ekosystém v dané lokalitě a to je třeba řešit, ale účinky na lidi nejsou žádné. Naopak má to pozitiva, jelikož nekonzumuješ některé plísně a bakterie, které mohou být i rakovinotvorné, protože daná rostlina má Genetickou výhodu a je vůči těmto bakteriím a plísním imuní.

217

Odpovědět

+kubja92páni, koukám že jeden odborník vedle druhého v této problematice, zajímalo by mě kolik z vás tuto problematiku studuje nebo má z ní diplom, natož jestli to z vás někdo testoval, jaký to má doopravdy účinek na lidské tělo.. navíc je obecně známo, že káždé tělo reaguje na každou látku zcela odlišně.. sice to vypadá odporně, ale to je tak všechno co prokazatelně můžete tvrdit ;)

718

Odpovědět

Sice se takhle u nás nugetky nevyrábějí, ale pro ně asi není problém vyrobit je jinde a přivést je sem...

96

Odpovědět

"Díkybohu se v naší zemi kuřecí nugetky takhle nevyrábějí"
...ale to nám nezabrání v tom snažit se je zhnusit i lidem u nás, dokonce i když jsou dělané z normálního nemletého masa :)
Protože "Mekáč je zlý, áno?" na to prostě masy slyší ;)

1338

Odpovědět

No až na tu chemii a stabilizátory co tam dávají, může mi někdo z vás znalých vysvětlit co je tam špatné? :)
Řecnická otázka...
Jsou tam zbytky masa, jsou tam kůže, jsou tam šlachy, chrupavky... Co z toho je nezdravé? Všechno je to organické a zdravé, dokonce ty chrupavky jsou ještě zdravější. Na jednu stranu do sebe lidi perou Calcium v tabletách a tuhle strojně oddělené maso budou pomlouvat?
Není to špatné, jen to vypadá nechutně, ale na talířku to stejně nepoznáte.

A fakt je stejně ten, že člověk nejí chuťovými pohárky, ale hlavně nosem a očima. Kdo nevěří, zkuste si rozvařit jablko a cibuli, pak zavřete oči a zacpěte si nos, a nepoznáte co je co. Tohle je hodně známý experiment...

397

Odpovědět

Nebo se zakousnout do jablka a při žvýkání si čichnout k cibuli :) Jak jednoduché je ošálit smysly

50

Odpovědět

Člověk co se jenom trochu zajímá o zdravou výživu vytuší, že zdravý jídelníček se skládá z proteinu, cukrů a tuků. Pokud tedy nahradíš proteiny tuky, tak je tělo podvyživené. Následně tělu něco chybí a nahrazuje to nejčastěji chutí na něco sladkého, výsledek je jednoznačný tuky a cukry a málo pohybu se rovná obezita. Neříkám, že by se neměli jíst kuřecí kůže a chrupavky, ale v optimálním poměru k masu.

70

Odpovědět

Ano, ty šlachy atd. jsou zdravotně nezavadné, jen jejjich výživová hodnota se blíží k nule (nezískáš z toho důležité látky, až na pár) a navíc, aby to pak takhle drželo pohromad, tak tam ty stabilizátory ddát prostě musíš. Pak, aby to nemělo takovou odpornou barvu, tak chceš dodat barviva a aby to dlouho vydrželo, tak tam hodíš i konzervanty a máš z toho ten blivajz...

50

Odpovědět

A co ty tuny stabilizátorů, barviv a mouky? Vydávat mouku a strouhanku za "maso" je podivuhodné. Ze skelet je dobrá polívka a ne hlavní jídlo.

40

Odpovědět

Od rannej doby ľudstva, keď sa začínali chovať a domestikovať prvé zvieratá, človek sa vždy snažil zo zabitého zvieraťa získať maximum. V podstate z neho neostalo absolútne nič. Bolo to preto, že chov zvierat bola drahá investícia. Čo tu spomínajú že ľudia jedia len prsíčka, stehienka, krídelka, to boli len vyberané časti zvieraťa čo jedla monarchie na svojich stoloch, ale obyčajný sedliak ti spotreboval vážne všetko. V dnešnej dobe sa v tom pokračuje. Napríklad stále mi chutia jaternice aj keď viem, že obal tvorí tenké črevo z prasaťa alebo tlačenku obalenú v bachore. Skôr sa mi zdvíha žalúdok z tých éčiek a chemikálii, čo v dnešnej dobe k tomu potravinársky priemysel dodáva. Takže nebuďte fajnovky, vaši predci jedli oveľa väčšie na oko svinstvá, ale nemali v tom ako prídavok polku obsahu chemickej továrne.

302

Odpovědět

To prekladal nejakej vegan nebo co? Proc slova "disgusting"a "grose"prekladate jako nezdrave, kdyz nezdrave nejsou.. znamena to odporne.

Taky se mi tohle hnusi, ale presto jim u MCD nugety.. proc? protoze mi to chutna a protoze to neni nezdrave. Ne vic, nez kdyz se opece jina cast toho masa.

Tak prosim, opravte titulky a vyrazit toho venga. DEkuji :)

169

Odpovědět

Jo a ten pytel sraček co na to sype je co? :)

23

Odpovědět

blbost bylo to těm dětem dát, když byly hladové ;) .. a jak všichni víme, hlad je nejlepší kuchař!
Kdyby ty děti dostaly na výběr ve chvíli, kdyby neměly hlad, přemýšlely by a rozhodovaly by jinak.

32

Odpovědět

Toto je jeste fajn...jsou mnohem horsi veci, co lide jedi.

Jidlo je zdanlive slozita vec, pokud chce clovek jist stejne a zdrave (tj. vymenit jen znacky), tak ma moznost pokud tomu obetuje par minut navic (prvni faze - internet, obchod, cist etikety a vedet, co hledat), v druhe fazi, to uz vi a nakupuje se stejnou rychlosti jako predtim. A co je casto velice vtipne, ze cena zdraveho a nezdraveho se nekdy ani nelisi. Ale vetsinou ano, diky trhu - v potravinach je velka konkurence, tj. cena do znacne miry ovlivnuje kvalitu, jestlize bude spotrebitel tlacit na vyrobce, tak cena kvalitnich potravin pujde dolu, chce se o to jen zajimat (clovek se bohuzel normalne nezajima a pritom o veci a cinnosti, ktere provozuje nebo vykonava denne by mel - jidlo, piti, cisteni zubu, atd., protoze spatne vykonavane veci se v prubehu casu zuroci a pokud zustaneme u tech uvedenych prikladu, tak se projevi nedostatkem energie, alergii, cukrovkou, kardiovaskularnimi problemy, rakovinou nebo u cisteni zubu - kazem - u zubu je fascinujici, ze po cely zivot, muzete byt bez kazu, staci si umet cistit zuby - klasickym a mezizubnim kartackem, a pak vyplachnout ustni vodou; a kdyz dojite, tak se staci napit vody a rozredit kyselost ustni dutiny po jidle). Nehlede nato, ze kazdy si nici zdravi (ale to je jeho vec), co ale jeho chovani zpusobuje celemu systemu (a cely zdravotni system to zivi a zivit bude, takze se sice o tom mluvi, ale zadna opatreni se nepodnikaji, je to na kazdem z nas) je navyseni nakladu na chronicke pacienty (a protoze nemame soukrome nemocnice, tak to hradi stat, resp. danovy poplatnik, tj. my - tj. priklad - ze ty si ted obezni znamena, ze je velka sance, ze ja za tebe zaplatim lecbu v budoucnu - odvedu zdravotni pojisteni, ktere se bude navysovat, jak poroste obezita, atd. pojistovny si to zduvodni - pohrozi kolapsem systemu a ohrazeni zdravotni pece a na to musi slyset kazdy politik, bez debat)

43

Odpovědět

I'm sorry, too long to be read ;)

192

Odpovědět

Zuby nejsou přizpůsobeny na to co žereš takže si jen správně čistit zuby nestačí :)

21

Odpovědět

+WestsideManno a naco su prisposobene? rozved to :)

11

Odpovědět

Myslím, že je tohle úplně v pořádku, co si myslíte že se dává do gumových medvídků?:D a jak jsou dobré, spíše se vždy dívám co tam jsou za Ečka, to je pro mě největší svinstvo v potravinách, způsobují rakoviny a alergie atd.

510

Odpovědět

Víš, že i vitamíny jsou psaný jako Éčka?

241

Odpovědět

+JayVAle je rozdíl mezi přírodními vitamíny a chemickými ;)

515

Odpovědět

+JayVLukef tento článok len pre teba http://www.zradielko.sk/2014/02/bullshithunter-vitaminy-prirodne-vs-umele/ .

Stop saying bullshits.

40

Odpovědět

Pro doplnění...častou nevědomostí je skutečnost, že pokud lidé na etiketě nevidí nic s označením EXXX, tak si myslí, že je to bez éček a to není pravda (nemyslím, teď příklad, kde výrobce jednoduše klame). Někdy máte ony látky napsané slovy. Je to zkrátka proto, že např. karamel vypadá lépe než E150 a třeba kyselina boritá (znáte z chemie :D), je častěji udáván jako E284.

Záleží na éčku...některá jsou úplně v pohodě i ve větším množství (a mají označení začínajícím E...) a některým byste se měli vyhnout velkým obloukem (nežádoucí účinky - které se bohužel neprojeví hned, ale když se projeví, tak jejich odbourání také hned nelze, proto jsou nutné očistné procedury).

Zajímavé je např. to, že správnou snídaní si můžete zlepšit školní prospěch (zejména jde o pozornost, paměť, rychlost úsudku, fantazii) nebo zvýšit výkonnost v práci a to bych řekl, že toho by se měli chytnou nejen jednotlivý strávníci, ale i systém jako takový (lepší potenciál z pohledu ekonomického, který se odrazí po čase i ve vyšším HDP).

50

Odpovědět

E=přidaná látka. Třeba i med je Ečko.

20

Odpovědět

Taková nechutná manipulace... kterou tu předvedl Brousitch.
Já tedy nejsem kdovíjaký znalec angličtiny, ale když Oliver mluví o vymývání mozků, označí jídlo za disgusting a grose. Já si nemyslím, že to lze přeložit jako nezdravé. Ani podle kontextu.

Naopak Oliver překvapil, když to uvařil a dal jim to sníst. Žádná přetvářka, že tohle by neměl nikdo jíst. Dokud člověk neviděl, z čeho se to dělá, hezky si na tom pochutnával a olizoval prsty. Pokud to není škodlivé a pokud je to dobré, budu to klidně jíst. Vůbec mě nezajímá, že v párku má být 98 procent masa. Já si kupuju tu růžovou tyčinku, která mi chutná. A když chci párek z masa, tak si koupím kvalitní párek.

Dost mě štve to moralizování. Osvěta je v pořádku. Když si koupím párek a očekávám, že je z masa a dozvím se, že je tam deset procent masa, tak nebudu spokojen.

409

Odpovědět

ano Brousitch by mel byt pokaran ci vyhozen :)

71

Odpovědět

Souhlasím s tím, že to kuře by se mělo zužitkovat celý, planeta plejtvá zdrojema dost a hlavně žrádlem ... Jo vypadá to takle sice odporně ale lidi to jí už takovou dobu a že by na to někdo chcíp? navíc nugetky sou dobrý a to si je dávám jendou za delší čas ...

233

Odpovědět

Souhlas. Aspoň se zužitkuje vše. Navíc, nad čím mi zůstává rozum stát, co dělaj s drůbežíma kůžema? Co je na nich nechutný? Kdžy si čkověl kuře upeče, tak kůrčička je to nejlepší z celýho kuřete. Takže to je manipulace i obráceně - všechno se snažit za každou cenu co nejvíc pošlapat apod. Ale že díky tomuto je více jídla (levného pro ty, co si kvalitu nemohou dovolit), to už jaksi nikdo neřeší. Je fakt, že někteří nemají tušení, co se jak vyrábí, ale dělat z toho hned takovýhle divadlo?

171

Odpovědět

Tady jde hlavně o to, že se to tváří jako maso a přitom to není z masa, ale i z kostí, kůží(v případě vepřového i ze sádla) a to je špatné.

72

Odpovědět

+TarylinAle pak máš většinou na obalu napsaný složení... když tam bude 20% masa, tak je asi něco špatně...

20
Další