Zachraňte vojína Ryana: Jak Spielberg točí válečnou scénuNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:300
Počet zobrazení:17 284

Dnešní video z kanálu Nerdwriter1 se věnuje úvodní bitvě na pláži ve filmu Zachraňte vojína Ryana.

Přepis titulků

Prvních 28 minut filmu Zachraňte vojína Ryana je zasvěceno krvavému vylodění na pláži Omaha 6. června 1944. Scéna je právem považována za jednu z nejlepších válečných scén v dějinách filmu a to díky brutálnímu a nebojácnému přístupu Stevena Spielberga. Umístěním této scény hned na začátek filmu je poznat, že Spielbergovým cílem bylo vrhnout diváka bez varování ihned do centra dění.

Takto traumatický zážitek poté nechá diváka po zbytek filmu napjatého. Tímto způsobem Spielberg napodobuje vyčerpání spojeneckých vojáků, kteří ve válce museli bojovat o svůj život. Ale aby Spielberg vytvořil takovou scénu, musel najít způsob, jak najít rovnováhu mezi dvěma přístupy. Scéna musí být chaotická a soudržná zároveň. Jinými slovy by rozhodující dojem z bitvy měl být dojem nahodilosti. Ukázat tolik násilí a smrti v nepopsatelném měřítku, že mozek bude zmatený, nebude mít čas to zpracovat, ale ta nahodilost musí být podána s rozvahou skrze určitou stavbu, soudržnost, která ve vás zanechá právě jen dojem chaosu.

Spielberg se snaží zaplnit dvě vzniklé mezery v našich znalostech o tomto historickém momentě. Zaprvé chce zaplnit mezeru mezi hollywoodským hrdinským vyobrazením druhé světové války a příšerným hluboce otřesným zážitkem těch, kteří v ní skutečně byli.

Myslím tím, že i v silných zpracováních vylodění v Normandii jako ve skvělém filmu Nejdelší den z roku 1962 natočeným výhradně na stativech, prožívá divák dění z povzdálí, ze subjektivity momentu. V Zachraňte vojína Ryana se Spielberg snaží ztenčit tuto vzdálenost, jak nejlépe to jde. Jako druhou mezeru chce Spielberg zaplnit rozdíl mezi tím, co o události víme, a tím, co jsme ve skutečnosti viděli. Máme jen velice málo záběrů vylodění v Normandii 6. června 1944 a skoro žádné z pláže Omaha.

A to z mnoha důvodů. Velké procento kameramanů, kteří točili válku pro spojenecké velmoci bylo zabito a zbylí dělali, co mohli, aby našli kryt, vyhnuli se tomuto osudu, a mohli natáčet z povzdálí. Proto máme hodě záběrů z doby před vyloděním v Normandii na lodích, které Spielberg ztvárňuje v Zachraňte vojína Ryana, a hodně záběrů po konci bitvy. Během chaosu se kameramani snažili udržet sebe a kameru v bezpečí.

Dokumenty, na které Spielberg spoléhá nejvíce, byly natočeny daleko od pláží Normandie, zvláště film Mariňáci z Tarawy, který se točil v Japonsku a Bitva o San Pietro, kterou natočil slavný režisér John Huston v Itálii. Při sledování druhého filmu byl Spielberg ohromen tím, jak se kameraman vždy drží při zemi, a jak se kamera zatřese v momentě výbuchu. Jak poznamenal kritik Toby Hegen: "Spielberg objevil, že pokud si přisvojí styl kameramana přímo na bojišti, může dosáhnout mnohem osobnějšího prožitku války."

A přesně to udělal. Ale filmem, který si myslím, že měl největší vliv na scénu na pláži Omaha, je mistrovský snímek Johna Forda Bitva o Midway z roku 1942. V tomto filmu se Ford brilantně drží momentů, když výbuchy ovlivní záběr kamery, nebo když donutí pohnout se kameru tam a zpět. Z tohoto stylu a kreativního střihu můžete získat více instinktivního dojmu o bitvě.

Podstata myšlenky je v Zachraňte vojína Ryana viditelná v chování kamery na pláži, ale méně očividné je to, jak Spielberg bere tuto myšlenku a nadstaví ji steroidy. Například jednou z věcí, kterou Spielberg dělá a kterou nemohl udělat žádný skutečný válečný kameraman, je to, že mění perspektivu. Scénu na pláži Omaha vidíme ze třech pohledů: očima neviditelného kameramana na bojišti, očima Toma Hankse a očima německých vojáků nad pláží.

Kamera se pohybuje mezi těmito pohledy, abychom získali celý náhled na bitvu bez toho, aniž bychom ztratili sílu momentu, což byla jeho největší starost. Vlastně mi zabralo několik zhlédnutí, než jsem si uvědomil, že tento záběr má být ve skutečnosti pohled z perspektivy Toma Hankse. Jako v nejintenzivnější střílečce vůbec. Věci jako tyto jsou skrytě předkládány ve zbytku záběru a umocňují pocit, že tam skutečně jste.

Možná proto scéna vyvolala posttraumatickou stresovou poruchu u několika veteránů z druhé světové, kteří film viděli. Ale klíčovou složkou, jak Spielberg udržuje chaos se soudržností, je množství informací, které vměstná do záběru. Scéna na pláži se může zdát jako nejšílenější a nejrychlejší část filmu, ale spočítal jsem záběry a ve scéně, která trvá přesně 24 minut, je přesně 200 záběrů, což znamená, že průměrná délka jednoho záběru je 7,2 sekund.

To je pro takovou scénu neskutečně moc, a nepřipadalo mi to správné, dokud jsem scénu nezhlédl znovu s touto znalostí. V této scéně toho musíte vstřebat a postřehnout tolik, že Spielberg uleví tlaku na váš mozek třesoucím se nakloněným objektivem pohybující se kamery ve chvíli, kdy by jiní záběr rozdělili do několika střihů.

Tímto způsobem nemusíte plýtvat energií na udržení se v ději, můžete pojmout důležité informace v ten správný okamžik. Spielberg je skvělý v předkládání důležitých informací. Jak můj kamarád Tony jednou řekl: "Tenhle chlap rád pohybuje kamerou skrze motivaci." Takže ve 12sekundovém záběru, jako je tento, uvidíte široký záběr, dva záběry zblízka, tři vložené záběry a střední záběr.

Celkem osm kusů informací. A přechody jsou opravdu skvělé. Rád začíná dlouhý záběr akcí z konce předešlé scény, tak řetězí všechny útržky a dává jim ráz, který diváka drží v ději. Ošetřen. Morfium. Samozřejmě toho můžeme o této scéně řici mnohem více, o mixování zvuku, objektivech, použitých barevných filtrech, návrhu uniforem a výběru prostředí, ale o tom se mluvilo už předtím.

Já osobně na této scéně obdivuji hlavně to, jak takto silná akce udrží soustředění diváka od začátku do konce. Nemůžete jen nachystat nějaké šílenství, natočit ho z několika úhlů a doufat, že to bude fungovat poté, co to ve studiu dobře sestříháte. Natočit scénu s tak silným dopadem na vás a možností pouštět si ji znova a znova a stále nacházet nové věci, vyžaduje skutečné filmové umění.

Jinými slovy: každý umí natočit chaos, ale jen ti nejlepší umějí natočit chaos zřetelně.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pro absolutního neznalce v ohledu druhé světové války výtečný film. Kdo se ale trochu orientuje, ten zjistí jaká je to fraška. Pokud chcete kvalitní válečný film, pusťte si Unsere Mütter, unsere Väter z roku 2013.

58

Odpovědět

SPR je prostě klasika, rozhodně to není žádná fraška...

42

Odpovědět

+:-)Argument prosím....

02

Odpovědět

Pokud chcete kvalitní válečné seriál (ano seriál né film jak tady kolega říkal o třídilném seriálu válka generací) tak si pusťte Band of Brothers nebo již zmíněnou válku generací

12

Odpovědět

Myslíš ten zcela autentický a realistický německý třídílný televizní film, ve kterém se parta pěti kámošů z Berlína potkává nahodile někde v lese uprostřed bojů při ústupu z východní fronty, ačkoliv ve Wehrmachtu jsou jen dva z nich, další jsou: zpěvačka, sestřička, německý žid v polské partyzánské skupině? Vyobrazení německé společnosti je v podstatě takové, že za všechno může pár pomatených a neurčitých nácků, ale ostatní (skoro všichni ve filmu) byli vlastně super? Že ačkoliv mělo 80 % divizí Wehrmachtu na východní frontě máslo na hlavě v podobě válečných zločinů, ve filmu jsou v podstatě jen ctihodní vlastenci, kteří bojují za vlast a když mají popravit nějakého komoušského komisaře, tak vehementně protestují? Když odvádí židovské děti do náklaďáku ->ukrajinští

90

Odpovědět

+Zeckkolaboranti, vojáci Wehrmachtu si demonstrativně odplivnou, zcela znechucení jejich počínáním? Že se mohou německé sestřičky přetrhnout, aby sehnaly obvazy pro zraněné sovětské vojáky v polní nemocnici, ve které docházely prostředky i pro Němce (německá péče o miliony sovětských válečných zajatců vypadala asi takhle - pochod smrti do táborů, v nich vyhladovění k smrti, raněné rovnou stříleli). Ano, to je skutečně realistická a autentická perla. Sci-fi, či alibismus, rozhodně ne kvalita. Ryan je pochopitelně dějovou linií zcela umělý, musel představit nějakou prvoplánovou zápletku pro širokou veřejnost, ale každý, kdo se trochu zajímá o 2.WW prostě musí ocenit film už jen za tu geniální akci na začátku a konci filmu a celý ten film je největší a nejlepší sondou do "nálady" druhé světové v historii kinematografie. Bratrstvo neohrožených, které na základě Ryana vzniklo, je mnohem lepší než ta německá parodie, která zase vznikla na základě Bratrstva neohrožených.

22

Odpovědět

+setksoetkosektoskoKdyby to byla taková sci-fi, proč wehrmachtem mezi lety 1942 až 1944 prošlo okolo půl milionu až milionu Rusů (záleží, jak se počítají HiWi a dobrovolné obsluhy sběrných a vyhlazovacích táborů)? Do těchto čísel se nepočítají Bělorusové, Poláci a Ukrajinci.

00

Odpovědět

Dobrá, menší výcuc, proč Ryan spadá spíše do žánru "akční" než "válečný".

1) Němečtí vojáci vesměs jednají jako po lobotomii ((v klidu, beze strachu si vycházkovým krokem vyjdou ze dveří, ačkoli v tom místě přímo před jejich očima o vteřinu dřív jiného zastřelili (a poté se ještě pro jistotu venku nepokouší rozhlédnout, ačkoli slyší 5 m za svými zády nepřítele), v klidu si dál sedí na obrněném transportéru zatímco na ně z křoví někdo pálí bazookou (mj. bazooka je raktomet, tzn. jakmile jednou vystřelíte, nepřítel zná vaši pozici-tím spíš má-li vyvýšenou pozici v pancířem krytém kulometném stanovišti SdKfz 251) a jakmile je transportér konečně zasažen-namísto zalehnutí si po opuštění transportéru jen tak běhají kolem, v závěrečné bitvě o most prostě běhají pod palbou sem a tam a zejména přímo pod střeliště kulometu-o kterém už delší dobu vědí a vidí jej střílet-jen tak dotlačí svůj nekrytý AA kanon! ........toliko výběr jen těch nejmarkantnějších momentů-z hlediska chování nepřítele-zombie film)

2) Tisíc a jedna reálná nelogičnost (nekritizuji film protože nepopisuje reálné bojové akce-kritizuji jej, protože je popisovat ani nemůže), viz další body:

3) Čelní útok cca 50 m (nejméně) otevřeným terénem proti kulometnému hnízdu s MG 42, hájenému téměř stejným počtem obránců jako je útočníků-tento čelní útok hladce vyjde se ztrátou jediného muže.

4) Německý odstřelovač ve městě již lokalizoval skupinu USA vojáků a v zaměřovači pozoroval celý jejich útvar-pro američany nebyla cesta, jak by jeden z nich přímo v palebném poli odstřelovače sám vystrčil hlavu a měl cca 10 vteřin na míření (nicméně k efektnímu prostřelení zaměřovacího dalekohledu skutečně docházelo.....což jen mírně demonstruje přesnost těchto střelců)

5) Rommel pošle pro získání nedocenitelného strategického mostu jen hrstku tanků a pěchoty......která nakonec stejně musí ustoupit, jakmile se objeví USA posily. Pokud by se jednalo pouze o průzkum bojem, ten by A) měl být v moemntu samotného útoku posílen hlavními silami či stažen a jimi zcela nahrazen, a za B) v skupinách pro průzkum bojem opravdu nejezdili tanky Tiger

6) Kam zmizely tankům Tiger kulomety? Američtí hrdinové se po dlouhé chvíle pohybují doslova přímo před hlavní a nepřítel pálí jen z kanonu.

7) Kam zmizely Tigerům pancéřovaná skla v průzorech (+a jak se průzory cca desetinásobně-bez nadsázky-rozšířily?). Ve scéně s demolicí tanku Tiger spojenecký voják jednoduše prostrčí DOVNITŘ otvoru (jako by tam vůbec žádné pancéřované sklo nebylo) hlaveň svého samopalu a pálí).

...to je pouze to, co mi bezprostředně v této chvíli vytanulo na mysli.

Kromě toho, což je klíčový problém, glorifikuje válečné zločiny-střílení německých zajatců hlásá jako "správnou věc-dle logiky filmu je totiž každý kdo zabil spojence zločinec a zatímco spojenci si mohou střílet koho chtějí, jejich protivníci nemají právo na jednání dle válečného práva".

Jsou možná méně dramatické, zato však nesrovnatelně realističtější a válečné zločiny neopěvující filmy: Přežily jsme Ardeny (USA), Stalingrad (Německo 1993), Talvisota (Finsko).....doporučuji se na ně podívat, než bude mít člověk chuť oslavovat Ryana...

208

Odpovědět

Tiger? Jaký Tiger .. ? To je Spilebergův Panzerkampfwagen 34/85 :D

110

Odpovědět

Já mám strašnej pech u toho tohoto filmu, že když armáda té ženě oznamuje, že 3 synové jí zemřeli a jeden se pohřešuje, tak vždycky někdo doma zrovna krájí cibuli.

290

Odpovědět

Poslední dobou samá skvělá videa, díky a pokračujte v najetém tempu.

241

Odpovědět

Jsme rádi, že se líbí a pokračovat rozhodně budeme. :-)

201

Odpovědět

Nejlepší válečný film

255

Odpovědět

....a také jeden z nejméně realistických.

1520

Odpovědět

+GundalfJenom doufej a modli se, aby jsi se jednou nedostal do podobného masakru. Změníš svůj dětský názor. Davové spuštění snahy o přežití je i na fotbalovém stadioně.

153

Odpovědět

+LuděkMůj prapraotec v té válce bojoval a já sám o ní od čtu od mala. Svou kritiku nemířím proti zpodobnění vlivu války na lidskou psychiku-spíše proti samotnému zpodobnění válečných scén ve filmu a morálního poselství ospravedlňujícího vraždění zajatců (nepopírám že se to dělo......ale vůči přeživším války je přinejmenším neuctivé prohlašovat to za správnou věc!). Dětinské mi s prominutím přijde spíše snažení vyvracet kritiku filmu argumenty na jeden aspekt při přehlížení všech ostatních.

50

Odpovědět

+GundalfTak jasně, že bitva na pláži Omaha probíhala trochu jinak (i když tam jistě zemřelo moře lidí, nebyla to zdaleka taková jatka jako ve filmu) a celá akce na závěr filmu při obraně mostu je smyšlená, ale v porovnání s jinými válečnými filmy je Ryan stále špica.

511

Odpovědět

+Magister_PeditumKrvavá Omaha-cca 2400 mŕtvych,cca 2-3x toľko ranených-neviem,či to nieje dosť desivý masaker

90

Odpovědět

+MatoHJo, ale po několikahodinovém boji a na několika kilometrové pláži. Krvavá voda se nekonala.

10

Odpovědět

plus bratstvo neohrozenych :)

181