Očekávání od filmového DunkerkuHistory Buffs

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:6 098

Nejnovější film Christophera Nolana jde v Česku do kin již 20. července a Nick Hodges z kanálu History Buffs s námi probere, co by v něm rád viděl. 

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Nick Hodges a napadlo mě, že bych se s vámi mohl podělit o své dojmy z traileru na Dunkerk. Ale nejprve chci říci, že je super, jak se lidi na tento film těší, protože jak často vidíme historický film soupeřit s letními blockbustery, zvláště když jimi jsou filmy o superhrdinech a známé filmové série? Jedním z důvodů je, že režisér Dunkerku, Christopher Noaln, nám dal nejlepší superhrdinský film vůbec, a tak jeho jméno láká tolik diváků jako samotný Temný rytíř.

Ale jestli to přitáhne historickému filmu víc diváků, nemám s tím problém. Zvláště když film prezentuje tak důležitý moment v dějinách, o kterém většina běžných diváků ani neví. Protože Dunkerk ještě nevyšel, nemůžu vám řict, jak historicky přesný je, namísto toho zmíním, co bych ve filmu rád viděl vzhledem k tomu, co se skutečně stalo, a možná nepřítomnost těchto momentů mi zážitek z filmu asi nezkazí, ale myslím, že by divákům poskytly lepší přehled o tom, proč byl Dunkerk jedním z rozhodujících momentů druhé světové války.

Ale ještě před tím vám v rychlosti řeknu, o čem ten film vlastně je. Jako oficiální začátek druhé světové války je udáváno německé napadení Polska, jen o několik dní později, 3. září 1939, vyhlásily Velká Británie a Francie Německu válku. Ale navzdory silnému odhodlání obou zemí následoval na západní frontě několikaměsíční relativní klid. Během prvních týdnů války nebyla podniknuta snaha na osvobození Polska, což vyústilo v jeho kapitulaci.

A poté znovu v květnu 1940 nebyli spojenci schopni zabránit Německu v obsazení Norska a Dánska. Toto období bylo známé jako podivná válka, kterou tak pojmenovaly spojenecké armády, protože se zakopávaly podél Maginotovy linie. Jejich velitelé si stále mysleli, že bojují předchozí válku a čekali, až zaútočí nepřítel. Tím ale přenechali Německu iniciativu a dali čas připravit se na nový druh války – blietzkrieg, bleskovou válku.

10. května 1940 Němci prorazili skrze spojenecké linie silným uskupením tankových a obrněných divizí, které následovaly střemhlavé bombardéry poskytující blízkou leteckou podporu. Spojenci byli naprosto zaskočeni a ustoupili. Během týdnů byli obklíčeni a zatlačeni na francouzské pobřeží. Obklíčeni a odříznuti od zásob v Normandii, 400 000 vojáků muselo být evakuováno z přístavu Dunkerk a z 27 kilometrů pláží táhnoucích se až k Ostenu v Belgii.

A o tom film bude. Hodně z toho, co jsem zmínil, můžete vidět v traileru. Až film konečně půjde do kin, bude mě zajímat, kterou verzi historie uvidím. Bude to ta soustředící se na slavný Dunkerský zázrak, kdy se Britové semkli v nejtemnější hodině, aby zachránili své vojáky před jistou porážkou? Nebo film zaujme pochmurnější přístup?

Zdůrazní hrubé vojenské chyby učiněné generálním štábem a ukáže, jak chaotická ta evakuace opravdu byla? Z počátku byli vojáci opilí, rabovali, nespolupracovali, a dokonce dezertovali. Samozřejmě se takto nechoval každý. I navzdory okolnostem se jich většina chovala příkladně. Ale byly zde případy nedisciplinovanosti. Osobně bych chtěl vidět oba přístupy. Na jedné straně to byla obrovská vojenská katastrofa, ale zároveň není správné zneuctit záchranu stovek tisíc životů.

Také mě zajímá, jakou roli bude hrát RAF. Dříve bylo silně kritizováno za nedostatečnou ochranu vojáků na plážích, někdy dokonce těmi vojáky, které se piloti snažili chránit. Kde je to zkurvený letectvo? Bylo by zajímavé tato obvinění zmínit a trochu je objasnit. Je pravdou, že mnoho pilotů RAF bylo mladých, horlivých a nezkušených, ale byli rovněž v početní nevýhodě a čelili bitvami zoceleným veteránům Luftwaffe.

Němečtí piloti létali ve španělské občanské válce, bojovali v Polsku a ve Skandinávii a teď si šli pro ně. Byla to vskutku zkouška ohněm, ale připravila je pozdější, nejdůležitější bitvu, které kdy RAF čelilo – na bitvu o Británii. A i když je důležité vidět evakuaci vojáků, doufám, že film ukáže, co se dělo doma. Především ve válečném štábu na Downing Street. Podívejte se na to takto: Winston Churchill se stal premiérem teprve 16 dní před začátkem evakuace.

Byl svědkem pádu Francie a dost možná pádu Evropy. Hrozilo mu, že ztratí celou armádu a tím i možnost udržet Británii v boji. A mimo to čelil silné politické opozici. A to uvnitř svého kabinetu i mimo něj. Vezměte si amerického velvyslance Josepha Kennedyho, otce budoucího amerického prezidenta J. F. Kennedyho, který nenáviděl Brity a zavrhoval jejich šance na přežití.

Byl to muž, který v nejtěžší hodině protestoval proti americké ekonomické a vojenské pomoci. Dalším byl lord Hallifax. Muž, který mohl být premiér, označoval Churchilla za válečného štváče, a silně prosazoval politiku nevměšování se a chtěl vyjednat mír s Německem. Přítomnost jedné nebo druhé historické osobnosti by pomohlo divákům pochopit, co bylo v sázce. Alespoň tak to vidím já.

Ale pokud se ptáte, v co doufám nejvíce, že v nadcházejícím filmu Dunkerk uvidím, tak je to 40tisícový francouzský zadní voj, který zůstal vzadu a bránil Dunkerk, čímž koupil vojákům čas na evakuaci. Neopustili své pozice, dokud neodplula poslední loď. Jsou to hrdinové v každém významu slova a jejich příběh si zaslouží být odvyprávěn. Takže to jsou ty nejdůležitější věci, které bych v Dunkerku rád viděl. Doufám, že se vám video líbilo a že jste stejně natěšení jako já. Co se týče mých nadcházejích recenzí, tak si dám chvíli pauzu od druhé světové války a tady je malá ochutnávka.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zlý Kůň má History Buffs převelice rád.
Zlý Kůň by měl Videačesky ještě raději, kdyby jeho videa svou prací zpřístupnili i pro v angličtině méně sebevědomé kopytníky.

00

Odpovědět

Zlý koni, můžeš se šťastně procválat po louce, protože se tu z History Buffs objeví plnohodnotná recenze.

30

Odpovědět

+Dr. InkZlý Kůň je potěšen.
Zlý Kůň se jde zvesela napást.

00

Odpovědět

Příští pátek vyrážím, už se nemůžu dočkat! Nolan! ♥

11

Odpovědět

19. IMAX Praha, s ký mse uvidím? :D

21

Odpovědět

Přidávám se k hlasům volajícím za další videa z kanálu History Buffs, Nick má dobrý způsob vyprávění a fakticky dobře řešená videa - zmiňuje hodně zajímavostí, které stojí za to si dohledat a myslím, že takovou inspiraci uvítá většina zdejších uživatelů :)

241

Odpovědět

Věřím, že se tu ještě něco objeví, ale už před nějakou dobou jsme s Inkem ten kanál řešili a problém je v hoooodně dlouhé stopáži většiny videí. :-/

80

Odpovědět

+BugHer0Zlý Kůň rozumí.
Zlý Kůň navrhuje podobný postup, který používá Hodges, id est asi jedno video měsíčně.

00

Odpovědět

Dobře udělaná videa, ano... ale zároveň z těch "zajímavostí" udělal minimálně nepřesnosti, spíš až zavádějící fakta. A to není jen on, ale spousta jiných (dovolte mi nálepku) "moderních youtube dokumenkomentaristů"! Dneska díky technologiím si může napsat/natočit na net kdokoli cokoli, a vypadá to věrohodně. To je strašná past. A je dost pohodlný do ní spadnout, protože je to bez námahy - přečtu si to na wiki, néé? Jo woe a vyděl sem to v jednom vydejku, típek vo tom mluvil takže vym co a jak néé?

Co se týče letadel a 2. světový jsem tak trochu fanda (celoživotní), takže vám můžu třeba říct, že u Dunkirku byla Luftwafe hodně kritizovaná za nízkou aktivitu a za nesplnění cíle zabránit ústupu, RAF odlétalo stovky misí na hranici tehdejších operačních možností a potopeno bylo vlastně jen několik evakuačních lodí.

A co bych rád viděl ve filmu? Historická fakta, zejména politická a válečná rozhodnutí, která vedla k zastavení útoku německých tanků. Dále příběhy a emoce založené na vyprávění skutečných účastníků Z OBOU STRAN. A hlavně, realismus!!! Doufám v nulový počet holywoodských hrdinů... není to o amících, tak snad.

53

Odpovědět

+MnoV tomto ohledu souhlasím, jen bych se možná zdržela zbytečné slovní agrese. Já se v žádném případě za odborníka na problematiku nepovažuji, jako mnoho jiných se ani ze mě nestal historik. V duchu rozumné výchovy nepředpokládám, že co slyším v televizi/vidím na videu je renomovaný zdroj informací, pokud mě ale nějaké tvrzení či téma zaujme, mohu se snažit k němu dohledat něco víc (což může znamenat požádat o pomoc zasvěcené známé, ne přečtení wikipedie). Pokud ale video slouží jako impuls k sebevzdělávání, nemám s tím osobně žádný problém. Kritický pohled na věc považuji za dostačující k samostatnému uvažování.

40

Odpovědět

+ShadrisTo nebyla slovní agrese, ale pokus o reprodukci frikulínů a nemyslím tím jenom české (vlastně ani hlavně je).
Rozumný přístup jako máte Vy je naštěstí ještě plošně vlastní lidem určitých generací, bohužel v jiných jsme to jako lidstvo nějak nedokázali vypěstovat.
Z toho trendu jak jsem psal výše mne opravdu jímá smutek, protože historii teď nepřekrucují jenom ti, kterým se to hodí, ale dobrovolně i populace jako taková. A sama asi víte, že co se dostatečně opakuje, to se stává pravdou. A že národ, který zapomene svou historii... atd.

10

Odpovědět

Hlasy byly vyslyšeny, plnohodnotná recenze se tu objeví :).

20

Odpovědět

Včerejší projekce Války o planetu opic dopadla moc dobře a za mě patří mezi nejlepší filmy roku a tak sem zvědav jak si povede Dunkerk. Nolan je sázka na jistotu a podle prvních informací se jeho film opět povedl. Sice mě trošku zaráží, že film má jen 100 minut a maj se tam vyprávět tři různé příběhy, ale prý se tam skoro nemluví a prim hraje intenzivní kamera s detaily a hudba Zimmera. Poněvač to jede v 70mm, tak IMAX je nutnost.

30

Odpovědět

Díky InkCZ za překlad! Bylo by skvělé, kdyby redakce VČ začala pravidelně překládat videa z tohoto kanálu. Ty jsou sice docela dlouhé, ale podle mého názoru velmi informativní.

100

Odpovědět

Pravidelně asi ne, ale další video už je na cestě :)

10

Odpovědět

Také se na film moc těším. Nolan ještě nenatočil nic, čemu bych nedal s čistým srdcem plný počet.
Jinak ta hudba mi připoměla Civilization 5, takže to vypadá na další neprospanou noc...

10

Odpovědět

Rozhodně tenhle kanál doporučuju, sice tam vydává videa za uherskej rok ale když už tak to stojí za to.

120