Thumbnail play icon

Zachraňte vojína RyanaHistory Buffs

Přidat do sledovaných sérií 10
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:139
Počet zobrazení:7 056

Jak moc je příběh filmu podle skutečné události, jaké nepřesnosti se ve filmy objevily a jaké je pozadí filmu? Odpovědi ve videu. 

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tenhle film má pro mě takovou dost zvláštní křivku. Začíná úplně nahoře a čím dál film plyne, tím klesá a klesá. Osobně to připisuju tomu, že je na začátku, z mého pohledu, spousta zajímavé filmařiny a relativně málo patosu a během filmu se tyhle veličiny zcela poměrově otočí.

Jinak moc díky za překlad a pokračování v téhle sérii. Docela bych tu rád výhledově viděl Zulu, jelokož tomu filmu věnoval autor HB docela dost pozornosti, takže můžu doporučit.

142

Odpovědět

další videa od něj :)

50

Odpovědět

Tak ted inkCZ musi prekladat i dalsi videa od tohohle typka nebo ho chytne Fritz a zavre ho do sklepa

30

Odpovědět

Ahoj,
už je tu recenze na Údolí stínů a další video se objeví zase za pár měsíců :)

40

Odpovědět

Čech tam byl protože to byl kaskáder českej kaskadér

110

Odpovědět

Taky jsem někde četl, že si to tam ten kaskadér dosadil sám, že to nebylo ve scénáři.

20

Odpovědět

Mě při té scéně chybělo realistický opevnění, vykreslit atlantický val jako boudy a metrovou dírou vepředu (ve skutečnosti je to konstrukce pozorovatelny, nikoliv kulometného hnízda) je docela podcenění bunkrů, které tam ti vojáci museli překonat...

50

Odpovědět

Jen malá drobnůstka je to Neuville

00

Odpovědět

14:05 Jako vážně? Hitler "dobyl" Československo?

Jako vážně? Ostlegionen a Češi (https://en.wikipedia.org/wiki/Ostlegionen)? Mohl si aspoň najít, že v Ost-legionen byli Vlasovci, nikoli Češi, či Poláci, či Slováci.

610

Odpovědět

On říká, že patřili do Ost-Bataillone a to podle tvého odkazu na Wikipedii dokonale sedí: Ost-Bataillone were composed of various nationalities, raised mostly amongst POWs captured in Eastern Europe, who had been formed into battalion-sized units, which were integrated individually into German combat formations

A Československo bylo dobyto 15. března 1939. I když vzhledem k tomu, že jsme se nebránili, tak bylo spíše podrobeno – ale čistě technicky to sedí :)

144

Odpovědět

+InkCZSakra přepni si aspoň na anglickou verzi, kde máš rozepsané všechny národnosti, které tam bojovali. Žádné Čechoslováky tam prostě nenajdeš. Ani říšské zákony nedovolovali, aby byli Čechoslováci odvedeni do "čisté říšské armády".

Čechoslováci byli mezi nuceně nasazenými v Řiši, ale za Hitlera bojovali jen "osvobození Němci" ze Sudet, či "osvobozeni Němci" ze Sedmihradska.

Navíc si nepřipouštíš tehdejší realitu, že mezi létem 1939 a létem 1941 platil jakýsi pakt Riebentrop-Molotov, který pohlížel na československé zajatce jako na partyzány a ti byli internováni v táborech. Počítalo se, že až Hitler dobude západ, tak mu Stalin pošle Čechoslováky a ti budou popraveni.

Konstrukce, že Čechoslováci "osvobození" z internačních táborů v Ukrajině, kam se dostali když utíkali před Hitlerem, se stanou o dva roky později vojáky v Hitlerově armádě bojující proti Angličanům a Američanům je prostě a jednoduše směšná.

312

Odpovědět

+orcinusorca2017Co se týče Čechů v německé armádě tak to ukončím prostým odkazem na knihu: Češi ve Wehrmachtu - František Emmert ;-) Spoiler alert: nesloužili jen ve wehrmachtu, ale také u letectva a námořnictva.

Jen tak pro srandu, cituji z knihy: "Například po porážce Rommelova Afrikakorpsu v severní Africe v roce 1943 se u britských vojenských úřadů přihlásilo celkem čtyřicet osm zajatých vojáků v německých uniformách, kteří o sobě prohlásili, že jsou Čechy z Těšínského Slezska. Byli dáni stranou od ostatních zajatců a nakonec se dostali do československých zahraničních jednotek v Anglii."

"Vzepřít se vojenskému odvodu nebo později armádním rozkazům by však bylo jen nic neřešícím protestem, po kterém by následoval tehdy jediný možný trest: zařazení do trestné jednotky nebo rovnou poprava. Nezbývalo, než nastoupit k vojenské službě a plnit rozkazy, stejně jako to dělala generace českých mužů před nimi v rakouské armádě."

"Po absolvování základního vojenského výcviku jsem byl zařazen do speciálního kurzu k zaškolení jako zvukař u protiletadlového světlometu. Tehdy se té funkci říkalo Horcher. Na obřích kovových naslouchadlech náě učili rozpoznávat zvuky letadel, podle kterých jsme je měli v noční tmě Odhalit, osvětlit světlomety a navést tak na ně palbu německých flaků. Učili nás odlišovat zvuk našich letadel od spojeneckých, odhadovat jejich vzdálenosti, počty, směr a výšku. Naslouchadla v podstatě nahrazovala radary a také denní hlídky. Byl jsem velmi rád, že mě přiřadili právě k takové zbrani, protože mi připadalo, že služba u ní bude bezpečnější než u typické bojové jednotky. (...) Od Poltavy jsme v průběhu podzimu museli ustoupit k žitomiru a nakonec až do Kyjeva, kde jsme řadu dníčekali na další rozkazy. Z nádherné ukrajinské metropole, kdysi hlavního města Kyjevské Rusi, nás pak zase poslali zpátky k žitomiru. Během všech přesunů jsme přitom s sebou táhli ohromné a těžké konstrukce světlometů a naslouchadel. Cesty přitom nebyly nic moc, takže jsme s nimičasto někde uvízli. Nejkritičtější situace nastala u žitomiru. Zatímco Rusové už zahájili velký útok, my jsme před nimi stále nemohli ustoupit, protože jsme neměli k dispozici vlastní nákladní tahače."

"V Krakově ze mě udělali německého vojína a poslali mě na východní frontu. Poprvé jsem uviděl válku zblízka. Jako pěšáci jsme pochodovali Ukrajinou ve směru ke Krymu a k Volze; obojí bylo nesmírně daleko.
Nejvíce na mě zapůsobily ty obrovské vzdálenosti v jednotvárné krajině. Válka pro mě znamenala dlouhé pěší přesuny z jednoho bodu na mapě ke druhému a všude to přitom vypadalo úplně stejně. Před námi se rozprostírala jen širá rovina. Krajina bez konce. Na obzoru stoupaly k obloze vysoké sloupy dýmu z hořících tanků. Procházeli jsme přes vyhořelé ukrajinské vesnice a zakopávali mrtvé vojáky, ruské i německé, odklízeli trosky a odtahovali vraky tanků, kanónů a nákladních aut."

Opravdu doporučuji přečíst :) :) :)

"Poslední fázi výcviku jsem absolvoval přímo u perutě, ke které jsem byl přiřazen. Musel jsem tam nalétat ještě dalších deset cvičných hodin na messerschmittu 109. Potom už následoval první bojový start proti britským bombardérům.
Vzpomínám si, že první akce proběhla hladce. S protivníkem jsme se vůbec neutkali. Zpozorovali jsme ho až v momentě, kdy jsme se museli vrátit na zem kvůli dotankování. Dostali jsme tehdy ze země hlášení, že jen pár kilometrů od nás letí nepřátelská formace bombardérů o počtu „dvacet plus”. Byla však velká oblačnost a my jsme nikoho neviděli. Potom jsme vyletěli z mraků a hluboko a daleko od nás jsme svrchu spatřili asi osm whitleysů. Formace se totiž mezitím rozdělila. Z té vzdálenosti vypadaly jako malá letadélka. My jsme se však stáčeli na stranu od nich a letěli doplnit palivo.
Ještě ve stejný den jsme startovali znovu a nedaleko města Cáchy jsme zaútočili na formaci britských stirlingů a dva z nich se nám podařilo „sundat”. Měl jsme tehdy rozkaz držet se svého velitele a dělat všechno po něm. Ve dvojici jsme se zezadu blížili k bombardérů, ze kterého proti nám střílely kulomety. Ty provazce těžkých kulek se daly na obloze velmi dobře rozpoznat. Velitelské letadlo vystřelilo jen krátkou dávku a rychle jsme začali klesat, abychom se dostali z dostřelu kulometů. Akce byla neúspěšná.
Absolvoval jsem několik ostrých startů a ačkoliv jsem nic nedostal, byl jsem pasován na starého mazáka. Nejvíce ztrát totiž bylo mezi začátečníky. Prvních pět šest vzletů bylo vyloženě kritických. Dvacet pět platilo za hranici takzvané „šance na přežití”. Avšak jen velmi relativní…"

205

Odpovědět

+InkCZMyslíš Františka Emmerta narozeného v roce 1974 v Brně, který popisuje osudy brněnských Němců? (Ten, který popisuje)

Ještě jednou. Ti, co sloužili ve wehrmachtu a pocházeli z území Československa SE MUSELI přihlásit ke své "německé národnosti", nebo musel mít německé předky. Tedy jednalo se o "osvobozené Němce" z Československa (a když se podíváš do tehdejších statistik, tak tvořili až 3 miliony obyvatel), nikoli Čechy/Slováky z Československa

(_Vojenská služby u německých ozbrojených sil za druhé světové války se týkala pouze říšskoněmeckých občanů. _; přímo z rozhovoru s Emmertem:

Emmert: Služba Čechů ve wehrmachtu nebo osob, které se před válkou hlásily k české národnosti a během okupace byly povolány do německé armády, souvisela s tím, že nějakou formou získali ŘÍŠSKONĚMECKÉ občanství. To jim bylo buď vnuceno, nebo ho pasivně přijali a nesnažili se toho občanství zbavit. A někteří z nich o něj sami požádali. Jako ostatní němečtí občané pak byli povoláni na základě povolávacího rozkazu do německé armády. ) Tedy sám Emmert připouští, že to byli "osvobození Němci" z Československa, nikoli "Češi/Slováci z Československa".

510

Odpovědět

+orcinusorca2017"Nebo ho pasivně přijali a nesnažili se toho občanství zbavit. A někteří z nich o něj sami požádali." hej, já chci k vám, prosím, vezměte mě :D problém vyřešen, Čech dobrovolně požádal o občanství a skončil v Ryanovi. Nebo to byl sudetský Čech/Němec a přesto skončil v Ryanovi. Děkuji za diskuzi a přeji dobrou noc :)

83

Odpovědět

+InkCZNebyl to pak už Čech, ale ŘÍŠSKÝ NĚMEC. A takto by měl být vykreslen. Ještě jednou. Nebyl to Čech, ale zrádce a "osvobozený Němec" (stejně jako ti Emmertové, Holzmanové a další převlékači kabátů).

312

Odpovědět

+InkCZGruber ze stejné rozhovoru

_Gruber: Hitler zásadně odmítal službu ČECHŮ v NĚMECKÉ armádě, protože PODLE NĚJ NEBYLI HODNI TOHO BOJOVAT ZA ŘÍŠI. Příslušníci států, které jste jmenoval, pak byli například pod nadvládou Sovětského svazu, nebo Velké Británie, třeba když se zakládala indická divize. U nich šlo tedy spíše o tendence se nějak osvobodit a v nacistickém Německu spatřovali prostředek ke svému zviditelnění, znárodnění se. V Čechách měli TI, KTEŘÍ KOLABOROVALI PŘÍMO S NACISMEM, na konci války snahu vytvořit takzvanou Dobrovolnickou svatováclavskou rotu, ale těch „dobrovolníků“ se přihlásilo tak málo, že to nestálo za řeč. _

Tedy žádný já, chudák pasivní,
do wehrmachtu mě kvůli mému češství nechtějí.

Ale naopak šlo o VĚDOMÉ A NIJAK NÁHODNÉ jednání zrádců. Tedy žádné svinstvo, že je Američani zastřelili neozbrojené, ale spravedlivý trest za zradu republiky.

26

Odpovědět

+orcinusorca2017Nevím jak ve filmu ale moje rodina pochází z Těšínska a okolí a když nás obsadili němci tak můj děda a chlapi z okolí museli podepsat a bojovat za němce. Důvod měl doma manželku a 4 dcery. Kdyby nešel taky by celou rodinu buď postříleli nebo odsunuli do koncentráku. Tak to tady prostě bylo.A bojoval v rusku. Upozorňuju nebyl němec a neměl nemecké předky.

31

Odpovědět

+NicoNo a Těšínsko bylo součástí Horní Slezska-OberSchleisen (přímo součástí Říše, já pocházím z Havířova, a tak vím, kde byla dokonce celnice). Slezané byli tzv. volklistáři (https://cs.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Volksliste), tedy znovu opakuju "osvobození Němci".

Právě proto se říká německé koncentráky v Polsku, stejně tak i pracovní/zajatecké tábory roztroušené po Těšínsku (u Barbory v Karviné, Těšín) byly přímo na území Říše.

14

Odpovědět

+orcinusorca2017Hele v pořádku já jen napsal jak to bylo u nás v rodině a hlavně jsem chtěl reagovat na to očernění, že to byli zrádci a nebyli to češi. Já jsem naopak rád, že měli alespoň tuto možnost jinak bych tu možná ani nebyl ani má rodina. Mít rodinu tak bych se v téhle situaci zachoval stejně. Možná kdyby děda byl sám stal by se třeba partizánem nevím a tady v okolí jich bylo celkem dost a taky celkem dost jich tady nakonec bylo pověšeno. Nechci na nikoho házet špínu, protože jsem tu dobu nezažil a nevím v jaké situaci daný člověk jedná ale rozhodně vím, že nikdo z nás si tu hrůzu a každodenní strach nedokáže představit. Radší tedy nesoudim nikoho.

10

Odpovědět

+NicoA jakou měli Češi vlastně alternativu?

Přiznat své češství a tedy by ho nikdo nikoho nepopravil, protože to byl právě Hitler, který nechtěl mít Čechy ve wehrmachtu (jako voják první světové války si jistě pamatoval angažmá české roty Nazdar ve Francii).

00

Odpovědět

+orcinusorca2017No moc těch alternativ nebylo. Podepsat jít bojovat za němce a uchránit rodinu nebo nepodepsat dostat kulku nebo odsun do koncentráku s celou rodinou. Myslím, že jasná volba a každý normální člověk by byl schopen udělat vše pro záchranu rodiny. Ještě jednou opakuju kdyby byl sám mohl si hrát na hrdinu bohužel v tomto případě chránil rodinu. Upřímně nevím vlastně o co ti (pokud můžu tykat) jde, očernit a označit za zrádce všechny kteří byli nuceni okolnostma bojovat za špatnou stranu? Opravdu by mě zajímalo jak by jsi se rozhodl v téhle situaci ty?

00

Odpovědět

+InkCZA ano. Lidé pouštějí mimikry, které jim poskytují různé výhody.

Ale přirovnávat se se českými muži v rakouské armádě, ale přitom aktivně požívat výhody (nejdříve vítězného) wehrmachtu, a potom si stěžovat "já, chudák Čech ve wehrmachtu" je sviňárna hodna jedině Švábů (tedy vlastně Němců).

34

Odpovědět

+orcinusorca2017Česká armáda (slováci měli vlastní) se za dob protektorátu jmenovala vládní vojsko a v roce 1944 se tuším nacházela v severní itálii kde houfně dezertovala a připojovala se k partyzánům. Dokonce čeští dezertéři vybojovali několiv vítězných bitev a potyček proti italským jendotkám.

60

Odpovědět

+PeldikO tom jsem netušil. Ale nevím, co je těžké poch

04

Odpovědět

+PeldikO tom jsem vůbec netušil. Ale co je těžké pochopit, že Němci nedovolili Čechům bojovat ve wehrmachtu. A český národ byl také určen k likvidaci. Stejně jako Židé, či západní Slované. Češi tedy ve wehrmachtu bojovat nemohli, protože Hitler ctil své rasové a národnostní cíle. Z pohledu protektora Von Neuratha byla také nežádoucí spolupráce v četnictvem, a proto přijíždějí i německé policejní jednotky.

26

Odpovědět

+orcinusorca2012je docela smutne porad videt neustale papouskujici komentare o ciste nemecke armade :D nemecka armada byla vic spinava nez vsechny spojenecky dohromady... jedina snad jednotka kde byli jenom cisty nemci byla LSSAH

31

Odpovědět

+asdfPřimo z rozhovoru s panem Emmertem:

_Nacisté měli v plánu české země germanizovat, v generálním plánu tak nebyl vůbec prostor pro to, že by se na území českých zemí měla zachovávat nějaká česká národní svébytnost, natož nějaký český státní útvar. V rámci uvažovaného generálního plánu Východ předpokládali, že zhruba polovina Čechů bude po válce vystěhována do uvolněných prostor ve východní Evropě na území právě dobývaného Sovětského svazu a druhá polovina bude beze zbytku plně germanizována – přijme německý jazyk a vzdá se české národní identity. TO BYL JEDEN Z HLAVNÍCH DŮVODŮ, PROČ NACISTICKÁ OKUPAČNÍ SPRÁVA NIKDY NESTÁLA O TO, ABY VZNIKALY ČESKÉ NÁRODNÍ FORMACE WAFFEN SS, NEBO JINÉ VOJENSKÉ JEDNOTKY SLOŽENÉ Z ČECHŮ, JAKOŽTO PROTEKTORÁTNÍCH OBČANŮ, KTERÉ BY BOJOVALY NA NĚMECKÉ STRANĚ POD ČESKOU VLAJKOU A ZA "ČESKÉ ZÁJMY" NA STRANĚ NĚMECKA.. _

02

Odpovědět

+asdfa jeho spolupracovník GROSSMANN dodává:

_Grossmann: Na druhou stranu český národ měl z hlediska německých rasových zákonů a německé rasové vědy dobrý rasový profil. V SS proto byly tendence k tomu, že by část Čechů mohla být zapojena do nějaké takovéto jednotky. Ovšem Adolf Hitler a ta nejvyšší suita vždy stála proti a nikdy se to nerealizovalo. Jedinou výjimkou je zmiňovaná svatováclavská rota, která vznikla v úplném závěru války pod požehnáním K. H. Franka. Ta jednotka měla kolem 77 lidí a účastnila se výcviku, který trval jen měsíc. Jediným jejím aktem bylo, že se na konci války VZDALA ČESKÝM POVSTALCŮM V BÝVALÉM LÁZEŇSKÉM OBJEKTU Čeperka._

Takže lze jednoznačně říct, že každý voják v německé uniformě a mluvicí česky na západní, či východně frontě byl zrádce. Toto lze říct ještě o Rumunech. (A to právě díky/kvůli hitlerovským rasovým zákonům).

O ostatních (Arménech, Azerech, Ukrajincích, Čečencích atp.) tvrdím, že bojovali především proti SSSR, a to na straně Německa.

02

Odpovědět

Odpovědět

+Alberto123Hned v první větě je jasné to, co tvrdím celou dobu. Čechů se služba ve wehrmachtu prostě netýkala (Jinak tady jsou seznamy těch tzv. volklistářů http://www.pametnaroda.cz/index.php/category/detail/id/48/page/3).

Ten, který (a) zdrhnul z republiky a válčil na straně Britů, Francouzů, nebo (po propuštění z internačního tábora) Sovětů;
(b) přidal se k slovenským partyzánům v boji proti nacismu;
(c) pomáhal parašutistům;
(d) byl donucen pracovat pro Říši (od zemědělců po dělníky)

Národnost totiž není, že něco chci od země, ve které žiju, ale závazek, že jsem schopen něco pro zemi vykonat a nepodělám se v první chvíli, kdy přijde někdo silnější.

01

Odpovědět

+orcinusorca2017Anthony Giddens definuje národnost jako „kulturní hodnoty a normy, které odlišují členy určité skupiny od jiných lidí“.
V protektorátu žilo 300 000 čechů jenž se z různých důvodů přihlásily o říšskoněmecké občanství. Plus lidé v pohraničí jež bez ohledu na národnost automaticky získaly říšskoněmecké občanství. Po válce se znovu stali občany československa. Takže kdo nebo co rozhoduje o tvé národnosti?

00

Odpovědět

+Alberto123Příběh by seděl třeba na Josefa Kokotka (sám o sobě říká, že doma mluvili lašsky-tedy stejně jako Gregor Mendel-nikoli česky; tedy ani Mendel, ani Kokotek nejsou Češi, ale Laši)

Ostatně trochu etymologie VALAšsko (stejně jako rumunské VALAšsko, VALois, VALonsko, WALes a cornWAL) označují území, které bezprostředně sousedilo v územím německé kolonizace;

03

Odpovědět

nic moc rozbor

114

Odpovědět

Co mu chybí? :)

62

Odpovědět

+InkCZtak já osobně třeba čekal že se bude víc věnovat chybám ve filmu, nesmyslům a historickým nepřesnostem, než že vylíčí komplet průběh vylodění a sem tam pochválí jak autenticky Spilberg líčí válku, protože například mě přišel ten film vždycky jako pitomost (byť zajímavě natočená), takže sem ho nikdy neviděl od začátku do konce

34

Odpovědět

+.,..Taky jsem měl občas problém na to koukat. Málem jsem si vykloubil krk u scény na konci filmu, jak průzorem pro řidiče prostrčí Tom Hanks do tanku tomíka a postřílí posádku. To je neskutečná hloupost :D čelní útok na to kulometné hnízdo by nenařídil ani největší břídil, natož zkušený a bojem ostřílený kapitán. Sniper a dva střelci podrží hnízdo zepředu, zatímco dva a dva zaútočí ze stran, například. Ale někdo prostě musel umřít, no.. Nedomyšleností a chyb je tam celá řada, to je pravda. Avšak v žádném svém videu se nezabývá každým detailem a každou jednou nepřesností, ale jak sám říká, zaměřuje se na ty nejvíce relevantní nepřesnosti a to je podle mě svým způsobem v pořádku :).

30

Odpovědět

+InkCZChybí tam, že se tam taky utopili tanky, ktery meli poskytnout podporu. pluli obklopeny specialni nafukovaci barierou tak aby byli co nejmin videt ze brehu. ale narozdil od ostatnich plazi kde se dostali na breh tyhle se vsechny spatne navedli na spatnej bod na brehu a natocili se proti vlnam a potopili. A taky tam meli bombardery schodit pumy na plaz a znicit bariery a vytvorit diry v zemi pro pechotu aby se kryli pred kulometcikama, misto toho to nahazeli nekam na pole daleko za bunkry. To bylo v jinym dokumentu. tanku ted nevim bylo asi 27 ale nejsem si jistej poctem. A ve filmu zminuji ze se tanky utopili v prulivu.

00

Odpovědět

+DarketasA nekde sem cetl ze plamenometcici po zasahu obycejnou puskovou nebo pistolovou střelou do nadrze s napalmem nevybuchovali a nehoreli, protoze strela nemela dostatecnou energii na vzniceni napalmu. Maximalne byli povaleni na zem kdyz je zasahli do nadrze s dusikem. https://technet.idnes.cz/historie-plamenometu-0tv-/vojenstvi.aspx?c=A121219_190342_vojenstvi_mla
Coz je ted nevim jestli v tomhle filmu ale v jinych nesmysl

50

Odpovědět

+InkCZtie nepresnosti, nie je tam nic nove

02
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK