86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:3 884
Záběry novozélandského ragbyového týmu All Blacks, který předvádí bojový tanec haka, jste již možná v televizi někdy viděli. Víte však, že tento rituál má poměrně dlouhou tradici? A jaký význam vlastně pro Novozélanďany má? O tom všem bude řeč v dnešním videu, které překládáme při příležitosti druhého ročníku festivalu Zažij Nový Zéland, který se bude konat již tuto sobotu v pražském kině Dlabačov – pokud se tedy chcete o Novém Zélandu dozvědět více, jste srdečně zváni.

Přepis titulků

Haka je tradiční rituál Maorů z Nového Zélandu. Haku Ka Mate složil náčelník kmene Ngati Tao, Te Rauparaha, kolem roku 1820. Novozélandská ragbyová reprezentace tuto haku předvádí před každým zápasem. Abyste pochopili haku Ka Mate, musíte pochopit jejího autora, Te Rauparahu. Narodil se do života plného chaosu. Jeho lid zažil těžkou porážku. Ngati Tao, náš lid, v té době v podstatě čelil vyhlazení.

Stal se z nás jeden z nejmenších kmenů v zemi. A předci Te Rauparahy mají dlouhou historii života plného nepřízně osudu. A tato haka Ka Mate hovoří o vítězství života nad smrtí. Tato haka přežila stovky let. A dodnes ji předvádí novozélandský ragbyový tým, All Blacks, kdykoliv v ragby bojují proti nějaké zemi. Učíte se ji už jako děti.

A pak se od vás očekává, že když přijdete na zápas, tak ji znáte. Naučil jsem se ji na prvním stupni. Dostane se vám do krve. Spousta novozélandských kluků tuhle haku v dětství trénovala. A doufali, že jednou dostanou možnost ji předvést. To, že my, kteří tu sedíme, tu haku můžeme předvádět před zápasem v dresech All Blacks, je pocta. Podobně jako Ngati Tao je Aotearoa, Nový Zéland, jen malá země.

Když tedy čelíme zemím, které jsou třikrát či čtyřikrát větší než my, snažíme se přežít. A udržet si svou jedinečnost a integritu. Každý, kdo reprezentuje malou zemi, to dělá s hrdostí. A právě to jim ta haka dává.

Jsme hrdí na naše tradice. A když společně předvádíme haku, dává nám to možnost být spolu a napojit se na naše spoluhráče. Tým All Blacks haku předvádí už více než 100 let. Je to součást naší identity. Duchovně získáváme sílu z mužů vedle nás. Ze země, na které stojíme. Je to taková pozitivní energie. A z lidí, kteří ten dres nosili v minulosti a taky předváděli haku.

Je to něco unikátního. A taky něco, z čeho můžeme čerpat sílu a o co se můžeme opřít. Každý v týmu All Blacks, když přijde na hřiště, ať už je to kdokoliv, tak dosáhne cíle, anebo padne ve snaze ho dosáhnout. Ka mate! Ka ora! Když předvádíme haku, náš tým se spojí v jeden celek. Nic nás nezastaví, haku budeme předvádět vždy.

Bez ohledu na soupeře před námi. Je to naše kulturní dědictví. Výzva k souboji, oslava vítězství. Je to stejně důležité jako státní hymna. Pūkanu – akt vzdoru – představuje vyplazený jazyk. Když vidíte pūkanu týmu All Blacks na konci haky, tak to vám říkají: „Tak se ukažte!“ Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

čakal som že sa o tom niečo dozviem, ale sú to len emocionálne kecy, no pekná tradícia, to jo

40