Soutěž o lístky na festival Zažij Nový Zéland
Ve spolupráci s festivalem Zažij Nový Zéland vyhlašujeme soutěž o dvě vstupenky na jeho první ročník, který se uskuteční 16. února 2019. Užijte si přednášky i filmy o zemi Středozemě a poznejte lépe tento nádherný kus světa. Jako bonus tu najdete i několik videí s titulky z naší dílny a také se zde můžete setkat s některými našimi překladateli.
A jak můžete vstupenky vyhrát? Stačí zaslat odpověď na soutěžní otázku a své jméno nebo přezdívku na náš kontaktní e-mail info@videacesky.cz s předmětem "soutěž" nejpozději do čtvrteční půlnoci. Nejlepší tipující získá obě vstupenky. Výherce bude vyhlášen příští víkend. A teď už k soutěžní otázce:
Na festivalu Zažij Nový Zéland bude možné ochutnat a zakoupit pivo NZ Haka Lager, uvařené z novozélandského chmelu v pivovaru Kocour Varnsdorf. A my se ptáme: Kolik litrů piva NZ Haka Lager se v pivovaru Kocour Varnsdorf uvařilo v roce 2018? Hodně štěstí a užijte si festival i doprovodné video o Novém Zélandu.
Poznámka: Prosíme, abyste nevolali do pivovaru, stejně vám odpověď do skončení soutěže neprozradí ;-)
Přepis titulků
Tak co, cestovatelé? Jste připraveni? Vítejte na Novém Zélandu. Začneme základy. Tato nádherná ostrovní země skýtá domov více než 4,5 milionům lidí, z nichž si spousta nechává říkat přezdívkou "Kiwi". Tento slangový výraz je odvozený od národního symbolu země, nelétavého ptáka zvaného, uhodli jste to, kivi. Samotná země je tvořena dvěma hlavními kusy pevniny, Severním a Jižním ostrovem, a dalšími zhruba šesti sty menšími ostrovy.
Nový Zéland je co do velikosti poměrně malá země, srovnatelná s Japonskem. Wellington, hlavní město Nového Zélandu, je zároveň nejjižnější metropolí světa, zatímco původní hlavní město Auckland je největším městem v Polynésii a přezdívá se mu Město plachet. Vzhledem k tomu, že zde na osobu připadá více lodí než kde jinde, to dává smysl.
Čeho ještě má Nový Zéland více než zbytek planety? Ovcí. Snad máte tato huňatá hospodářská zvířata rádi, protože na jednoho obyvatele jich připadá sedm. To je dohromady téměř 30 milionů ovcí. Protože se Nový Zéland už několik let drží v desítce nejbezpečnějších zemí světa, tak se o vás během vašeho Kiwi dobrodružství nemusí bát ani vaše máma. Zéland je zároveň příjemně pokrokový.
Jako první větší národ dal všem občanům bez ohledu na pohlaví volební právo. Na Novém Zélandu se používají tři úřední jazyky. Angličtina, maorština a novozélandský znakový jazyk. Bez problémů si ale vystačíte s angličtinou. Ať už budete chtít poodkrýt maorský způsob života, vyrazit na sjezdovky nebo okusit vynikající víno, nabízí se vám spousta rozmanitých dobrodružství. Pojďme se na ně tedy podívat.
Nový Zéland je světově proslulý prvotřídními turistickými stezkami. Dechberoucí výhledy vás čekají v národním parku Fiordland, ve kterém se nachází čtyři hlavní stezky. Milfordova, Keplerova, Routeburnova a Hollyfordova. Přestože nejznámější je pravděpodobně Milfordova, pohledů na zalesněná údolí, rozmanité ptactvo, tyrkysovou vodu, rozlehlá jezera a opravdu velkolepou horskou krajinu se dočkají turisté na všech stezkách. Pro fanoušky Pána prstenů by návštěva národního parku Tongariro, kde můžete spatřit zubaté hory sopečného původu a tajuplně pustou krajinu, měla být povinností.
Snad bude během vaší návštěvy rozmarné počasí spolupracovat a vám se naskytne pohled na Mount Ngauruhoe, známou také jako Hora osudu. Projít celý úsek Alpine Crossing vám zabere zhruba sedm hodin. Zahrnuje lávová pole, trsnaté louky a neonově tyrkysové geotermálně ohřívané vody Smaragdových jezer.
Pokud upřednostňujete spíše pláže, má Nový Zéland túru i pro vás. Podél Pobřežní stezky Abela Tasmana si cestovatelé mohou vychutnat přes 40 km pláží se zlatým pískem, subtropickou zeleň a žulové útesy, to celé obklopené čistými azurovými vodami a skotačícími lachtany. Pamatujte na to, že kvůli přílivovým zátokám budete svoji cestu muset sladit s odlivem, takže s tím počítejte. Podél pobřeží poloostrova Otago je možné vidět tajuplné balvany Moeraki, plážové kameny, které vznikly z dávných mořských sedimentů.
Stejně okouzlující a na první pohled nepochopitelnou podívanou nabízí proslulé jeskyně Waitomo. Adrenalinoví nadšenci mohou do tohoto ztraceného světa slanit, což jim zabere asi dvacet minut, a cesta dolů nabídne působivý pohled na spagatity a obrovské vápenné sintry. Poté co se necháte unášet netknutou a majestátní přírodou, vydejte se se svými přáteli na cestách motorovým člunem po queenstownské řece Shotover.
Nebo se na řece Kaituna poblíž města Rotorua poperte s proudy vodopádů Tutea, které jsou nejvyššími komerčně sjížděnými vodopády na světě. K dispozici je vždy samozřejmě i lanová dráha, bungee jumping či skydiving. Každá z těchto aktivit nabízí ojedinělé a vzrušující výhledy na místa jako Rotorua, aucklandský přístav a Queenstown. Je však pravda, že si tyto adrenalinové zážitky můžete užít takřka po celé zemi.
Pokud ale chcete zařadit pomalejší tempo, vyrazte na některé z nespočtu golfových hřišť. Dokonalé greeny si můžete vychutnat v Aucklandu, Queenstownu či Wellingtonu. Milovníci sněhu, zapněte si vázání a vydejte se na hory u Queenstownu, kde si užijete osvěžující sjezd ze světoznámých vrcholků do údolí. Z centra Queenstownu můžete být už za 20 minut ve středisku Coronet Peak a za 35 minut u pohoří Remarkables, které je pro všechny snowboardisty i lyžaře povinností.
Až se oteplí, můžete jít chytat vlny do klikaté zátoky Hojnosti nebo podél netknutých pláží města Gisborne. Pokud se chcete na surfu opravdu předvést, vydejte se do města Whangamata, které se nachází na jihovýchodním pobřeží poloostrova Coromandel na Severním ostrově. Možná si ale chcete jen oddechnout a užít si zasloužené volno. To je zcela v pořádku a pro svůj únik z reality jste si vybrali správné místo.
Třeba zastihnete představení Kapa haka domorodých Maorů a vychutnáte si zpěv a chorály za doprovodu půvabných písní a divokých válečných tanců. Zvažte i návštěvu maorských míst pro setkávání zvaných "marae" a zúčastněte se "powhiri", tradičního uvítacího obřadu. Pokud máte literární náladu, vydejte se na prohlídku Hobitína v Hamiltonu a spatřete při procházce srdcem Kraje oživlý epický svět J.
R. R. Tolkiena. Můžete se zastavit v hospodě U Zeleného draka nebo navštívit Dno pytle. V jakém ročním období se ale do Středozemě vyplatí vydat? Na podzim? Na jaře? V zimě? Jen aby bylo jasno, pro návštěvu Nového Zélandu neexistuje špatná doba, ale cestovatelé by měli být připraveni na neočekávané změny počasí, ať už je roční období jakékoliv. Většina země se nicméně těší více než 2 000 hodinám slunečního svitu ročně a díky nízké hladině znečištění ovzduší zde slunce září obzvlášť jasně.
Zatímco daleký sever má během léta subtropické počasí a teploty v horských oblastech vnitrozemí Jižního ostrova v zimě klesají až k mínus deseti stupňům Celsia, respektive čtrnácti Fahrenheita, většina země má blízko k pobřeží. To znamená mírné teploty po celý rok. Léto na Novém Zélandu trvá od prosince do února a je považováno za špičku cestovatelské sezóny.
Rovněž je považováno za ideální období pro turistiku, projížďky autem, prohlídky vinařství a surfování. Když budete mít štěstí, svezete se na vlně podél dlouhého pobřeží společně s delfíny. Podzim trvá od března do května a na podzimní listí je radost pohledět. Zima trvá od června do srpna a právě tehdy se začíná rozjíždět lyžařská sezóna. Jarní teploty si užijete od září do listopadu a nabídnou vám překrásnou kombinaci jarního kvítí a zasněžených vrcholků hor.
Jakmile nasytíte svoji touhu po objevování, je na čase se posadit a vychutnat si místní kuchyni. A co že vás to na jídelním stole čeká? Pojďme to zjistit. Novozélandská gastronomie čerpá inspiraci z polynéské, asijské a evropské kuchyně a výsledek je neuvěřitelně lahodný. Typická snídaně Kiwiů se skládá z cereálií, toustu a z šálku kávy, čaje, džusu nebo mléka.
O víkendech, kdy je více času pro přípravu teplé snídaně, si místní dopřejí míchaná vejce, slaninu, vařená rajčata, houby, bramborové placičky a vařené fazole. Po dlouhém dopoledni v přírodě rádi doplníte energii rychlou svačinkou v podobě koláčku. Toto chutné malé pečivo je k dostání v různých příchutích a obvykle je plněno mletým masem a sýrem, slaninou, vejci, nebo dokonce steakem. S blížícím se večerem si vychutnejte pečené jehněčí, skopové, nebo samozřejmě obalovanou rybu s hranolky.
Díky dlouhému pobřeží je na Zélandu výběr mořských plodů poměrně pestrý. Šťavnaté ústřice, mušle, korýši, losos královský, chňapal červený, hřebenatky či sleď – opravdová novozélandská delikatesa. Pokud hledáte osvěžující dezert, kterým završíte celodenní dopřávání chuťovým buňkám, dejte si Pavlovu, sněhový zákusek pojmenovaný po ruské baletce Anně Pavlovové. Čím ale všechny ty pochutiny zapít?
Můžete si samozřejmě vychutnat osvěžující pivo nebo cider, Nový Zéland je však známý především pro svá vynikající vína. Sommeliéři považují novozélandský Sauvignon Blanc za nejlepší na světě. Mezi další dobře hodnocená vína patří například cuvée Cabernetu a Merlotu nebo Pinot Noir. Působivé. Jakmile svoji žízeň uhasíte a zároveň potěšíte jedinečnými novozélandskými božskými moky, bude na čase začít v tomto přímořském ráji plánovat další dobrodružství.
Doufáme, že díky těmto tipům bude vaše další Kiwi dobrodružství inspirující. Pokud chcete další inspiraci a tipy, sledujte online magazín Days to Come. Pokud jste připraveni zažít Nový Zéland na vlastní kůži, navštivte tourradar.com. Jak říkají na Novém Zélandu: "Kia ora!" Uvidíme se zase příště. TourRadar. Rezervace výletu snadno a rychle.
Komentáře (2)
kl (anonym)Odpovědět
30.01.2019 21:05:21
Jo, člověk by tam i jel, je to mazaně a "trendy" udělaný. A pak tam přijede a zjistí jakej je to buranov.