Thumbnail play icon

O Lanci Armstrongovi a dopingu

92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:6 297

Letošní Tour de France se blíží ke konci a my se vrátíme k jedné z jejích legend, Lanci Armstrongovi. Ten původně dokázal slavný závod vyhrát sedmkrát po sobě, než mu byly tituly odebrány na základě přiznání k užití dopingu.

V útržku z obsáhlého rozhovoru Grahama Bensingera je zpovídán Floyd Landis, který se jako člen týmu na úspěších Armstronga podílel a v roce 2006 Tour de France dokonce sám vyhrál. Pár dní po triumfu mu však bylo vítězství odebráno kvůli pozitivní dopingové zkoušce. Dopování nejprve Landis popíral, později však začal spolu s dalšími hříšníky zákulisí tehdejší cyklistiky postupně rozkrývat a přiblížil veřejnosti rozsáhlou aféru, která ve světě sportu dodnes nemá obdoby.

Poslechněte si někdy až komické praktiky manipulace s dopingem a piště do komentářů, jestli je podle vás dnešní cyklistika čistší, nebo jen důmyslnější v zacházení s nepovolenými látkami.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli je jeden film který musíte vidět než umřete, tak: Icarus (2017)

00

Odpovědět

Odpovědět

Stejně je to k smíchu pro jaké prachy to dělají. 500 000 € za první místo v Tour de France (letos nebo minulý rok), v ta léta, kdysi to muselo být o dost méně a přesto se jim to asi vyplatilo. Pokud se to přerozdělí na tým tak každý dostane pár šupů.
Pokud vezmu v úvahu letošní budoucí možnou výhru v The International (šampionát v e-sportu - Dota 2), ta se nejspíš vyšplhá na 9 000 000 € za první místo, tak se to nedá ani srovnávat. Navíc ty týmy jsou podle mě o něco menší než v TdF, takže každý dostane docela slušnou částku.
A doping? Těžko říct jestli vůbec nějaký dá použít, protože jde z obrovské části o strategii a tam rychlejší pohyby a reflexy nemají žádnou roli. Cheatování? Neexistuje, pouze lze použít skripty, které udělají určité úkony za hráče, ale ty jsou tak jednoduše zjistitelné, že v případě použtí se na to rychle přijde.

13

Odpovědět

tych 500 000€ je smiesnych, ale to nie je primarny prijem cyklistu tieto vyhry...podstatni su sponzori a ti nebudu ak jazde nevyhrava...aj ked je pravda ze ani tie prijmy od sponzorov v porovnani s inym sportami nestoja za vela, avsak ked cloveka nieco bavi a chce vyhravat tak pre to spavi cokolvek...a k dopingu, ak vidis ze makas ako blazon a aj napriek tomu nemas sancu udrzat sa aspon v haku lebo vsetci naokolo dopuju, nuz, ak chces uspiet, musis aj ty

70

Odpovědět

Landis je tragikomická figurka celé aféry a zcela správně to popsal. Jediný důvod, proč jeho chytli (a Armstronga chytli taky, ale podívali se vždy jinam) byl ten, že se nejmenoval Lance Armstrong. Protože když Lance skončil, Landis pokračoval ve stejných věcech jako dělal s Armstrongem, ale najednou už se nikdo jinam nedíval. Proto jsou hlasy mluvící o tom, že chudák Lance si to "odnesl" za všechny tak mimo. Byl to prominentní podvodník, kterému naopak vždy vše procházelo, dostalo ho až vyšetřování americké FBI, protože celému světu bylo jeho podvádění u p****e. Pokud by pouze dopoval, dalo by se to pochopit, fetoval každej, ale on k tomu přidal i pašování drog, vydírání, křivou výpověď pod přísahou nebo zastrašování, zkrátka ukázkový sociopat s prvky psychopatie. Lance Armstrong byl hajzl, který si zkrátka vybral nejlepšího chemika k dostání a s jeho pomocí dosáhl vrcholu, kdy do sebe sypal tolik chemikálií ve jménu úspěchu, že by se z toho druhý na místě složil. Však o něm taky Ferrari prohlásil, že podle dat nikdy nebude patřit k nejlepším cyklistům, díky jeho chemikáliím se z něj stala živoucí legenda celého sportu.

Dnešní cyklistika je rozhodně čistší, ale ne čistá. Stačí se podívat na Wigginse, živoucí legendu cyklistiky, čistokrevný dráhař, který vyhrál Tour de France. Před pár měsíci ukončil kariéru a už dnes se ukazuje, že si pomocí léků (vedlejší účinky - zvýšení výkonu) rovněž pomáhal, ačkoliv to šlo přes oficiální cestu - výjimky na léky na astma (astma má mimochodem skoro každý norský běžkař a britský cyklista), které záhadně každý rok dostal týden před závody. Froome je rovněž dost na hraně, jeho absolutní dominance na TdF sice pramení z nejlepších domestiků (otroků), kteří ho do cíle dotlačí i kdyby sám dojet nechtěl, ale jeho životopis cyklisty moc nepodporuje to, čím je dnes, nemluvě o tom, že někdo spočítal jeho výkon, který dával v jedné etapě a něčeho podobného byli schopni dosáhnout pouze nadopované stvůry z éry Armstronga, jinak nikde nikdo. Každopádně, prozatím nic nepotvrzeno, možná je nadčlověk, možná ne, to se stejně člověk doví až za deset let.

Někdo z hostů ve studiu při letošní TdF skvěle okomentoval potenciální povolení dopingu. Nejlepší by byli vždy ti nejbohatší jezdci, protože by si mohli dovolit nejlepší (nejdražší) doping. A to je jeden z důvodů, proč byl Armstrong tak dominantní. Naštěstí to na něj prasklo, ale soudě dle jeho tweetů o tom, který současný jezdec je "podezřele dobrý, takže "asi fetuje" a hereckého výkonu v Tour de Pharmacy, se ani trochu nestydí, ačkoliv před celým světem u Oprah (opět) předstíral, že jo. Psychopat posranej.

K tématu doporučuji dva vynikající dokumenty:

https://www.csfd.cz/film/350142-armstrongova-lez/komentare/
https://www.csfd.cz/film/375499-kral-svindlu-pribeh-lance-armstronga/komentare/

100

Odpovědět

Ten první odstavec je přesnej. Lance udělal něco mnohem horšího než, že jenom dopoval. Udělal z cyklistiky mafiánský podsvětí se vším co k tomu patří.
U Wigginse je problém ještě s tím, že si měl ty léky aplikovat jehlou, navíc ty léky byly údajně nepřiměřeně silný vzhledem k jeho příznakům (pouze sená rýma). Pokud ale vím, Froome žádných výkonů srovnatelných s LA érou nedosáhl, docela by mě zajímalo odkud tohle máš. Jednoho z maximálních VAM dosáhl při etapě na Pierre saint martin, a tam měl 1600, zatímco LA a spol měli 1800. Je logický, že bude mít trochu lepší hodnoty než předchozí éry kvůli pokroku v technologii, ale oproti EPO éře dost klesnul. A i přesto to stačí, aby dominoval, tzn. ostatní k těm výkonům nadopování být nemusí. Nejsem naivní, ale jestli se dalo někdy cyklistům věřit, je to teď.

02

Odpovědět

+AutoV 11. etapě TdF 2013 spočítal italský sportovní deník, že. cituji:

"Při jízdě proti chronometru v 11. etapě zaznamenal britský cyklista průměrnou rychlost 54 km/hod a výkon 470 wattů. Při tělesných proporcích 28letého sportovce a těžkém převodu 58x11, který zvolil, to znamená 6,8 wattů na kilogram. Tedy na chlup stejně jako potrestaný Lance Armstrong ve svých nejlepších letech.

A tady je tabulka historicky "nejlepších", kde všichni "krom" Froomea byli nasypaní jak kulturisti.

Pantani: 7,2 W/kg
Rominger: 6,9 W/kg
Froome: 6,8 W/kg
Ullrich: 6,8 W/kg
Armstrong: 6,8 W/kg
Indurain: 6,8 W/kg
Riis: 6,8 W/ kg

31

Odpovědět

+ZeckKaždej kdo trochu rozumí cyklistice, tak by měl vědět, že porovnávat to v časovce je totální nesmysl :D jediný místo kde to má smysl tak je v kopci, což jsem ti udělal výše.

00

Odpovědět

+AutoAbych to vysvětlil, v časovce po rovině má hmotnost naprosto minimální vliv. Tzn. tím že porovnáváš W/kg v rovinaté časovce, tak započítáváš parametr, kterej je tam úplně k ničemu. To samozřejmě dělají Italská a Francouzská média, protože Frooma nesnáší :D

00

Odpovědět

+AutoHmotnost vliv mít musí i na rovině, protože jinak by každý skvělý vrchař nebyl anorektik a sprinter jeho pravým opakem. A kdo vyhrává etapy, nebo v tomto případě časovky na rovině je jasné, nejsou to anorektičtí vrchaři. Nepočítáme-li výjimky jako právě Froomea.

00

Odpovědět

+ZeckNení to pravidlem. Hmotnost indikuje pouze to, že daná osoba má hodně svalové hmoty, ale markantní význam má pouze ve větrných časovkách, kdy fouká z boku a lehčího borce to může odfouknout. Vysocí vrchaři jako Froome to ale kompenzují právě svou výškou a hlavně výkonností. Když se podíváš na Frooma, tak oproti ostatním vrchařům má na dolní části těla o dost víc svalové hmoty a taky je o dost těžší než ostatní vrchaři. Zrovna Froome je postavou spíš časovkář než vrchař, proto se u něj předpokládá, že bude mít problémy v prudkých kopcích nad 9 procent, což několikrát vyvrátil na Vueltě, na druhou stranu ji nikdy nevyhrál, což taky o něčem svědčí. Ve skutečnosti, je to pořád sport založený pouze na fyzické výkonosti, a pokud má někdo kvalitní parametry např. VO2max, tak může dělat libovolnou disciplínu, stačí mu jenom trochu upravovat hmotnost (viz. Dumoulin, Tony Martin několikrát prokázal, že by mohl být kvalitním vrchařem kdyby pro to skutečně chtěl něco dělat). Další věc kterou si málokdo uvědomuje je to, že leadeři pro GC vážně trénují výrazně víc než ostatní lidi v pelotonu, stejně jako v jakékoliv jiné práci jsou podle toho placení a pokud se tohle všechno sečte tak ano, na konci třítýdenního závodu může i vrchař porazit časovkáře. Na mistrovství světa by ale neměl nejmenší šanci. Jediná věc, kterou tímhle neojebou je výbušnost, proto sprinteři mají naprosto libovolný vzrůst a osvalenost (takovej Coquard nevypadá jako sprinter ani náhodou). Ale obecně co se týče tělesných typů v cyklistice, je to hrozně složitá věc a kdyby někdo věděl, jak má vypadat ideální časovkář, nebo jak má vypadat ideální vrchař, tak by za to nejspíš někteří lidi vyvažovali zlatem.

00

Odpovědět

+ZeckAle problém s tou statistikou je ten, že porovnáváš výkon Pantaniho v kopci, kde prostě tvoje hmotnost působí proti síle kterou produkuješ, s výkonem v rovinaté časovce, kde nepřekonáváš gravitaci, ale odpor větru.

00

Odpovědět

+AutoJá to neporovnávám, pouze jsem zkopíroval tyto statisticky z článku. Předpokládám, že výkony jsou porovnávané na relativně podobné trati. Ne, že ostatní jezdce měřili v kopci a Froomea na rovině. To by pak samozřejmě taková statistika neměla význam.

00

Odpovědět

Souhlas, Landis v tomtéž rozhovoru o Armstrongovi říká, jaký to byl 'bully' a arogantní člověk. A není rozhodně sám.
Kdoví jak to v současnosti je. Třeba se budeme za pár let smát historkám o Wigginsovi, ale než mu někdo něco prokáže (nebo dokud se nepřizná), musí být brán jako čistý sportovec.

10

Odpovědět

Tihle lidi jsou totální blázni, za 1. Podstupují neuvěřitelně těžký a dlouhý tréninky, s takovýma specialitkama jako je trénink na lačno v přípravným období 2. mají strašně přísnej dietní režim, za 3. jezdí závody kde se můžou snadno zkriplit do konce života a aby toho stresu nebylo málo, tak ještě porušují zákony a mají neustálej strach, že na ně někdo příjde. To všechno kvůli tomu, aby uspěli ve sportu, kterej je málo sledovanej a nedá se na něm moc vydělat, pokud člověk nepatří do velmi úzké elity (ta úzká elita čítá tak 10 lidí a má plat tak na úrovni průměrnýho hráče premier league). Prostě blázni, co k tomu říct jinýho :D "Of course they dope... this is a sport with hundreds of dollars on the line and dozens of fans.. the stakes are... medium" - Jeff Goldblum, Tour de pharmacy

44

Odpovědět

Ukažte mi kdo nebere? Jen se nesmí nechat chytit.

21

Odpovědět

Co vlastně chceš? Abych ti vyvracel existenci něčeho co existuje jen v tvé hlavě? To se tady můžem bavit o bohu a bude to úplně stejně nesmyslná debata.

14

Odpovědět

Drtivá většina sportovců nebere. Otázka spíše je, kdo ze světové špičky napříč sporty nebere. Osobně bych dal ruku do ohně jen za Bolta.

12

Odpovědět

Odpovědět

Z nudy jsem kliknul a musím poděkovat za odkaz ;-) Na tour de doping jsem se sice nedíval, ale v obdobných filmech jsem našel Sedm dní v pekle (z tenisového prostředí) a upřímně jsem se dlouho tak nepobavil, díky za tip.

50

Odpovědět

+NufaMěl jsem to úplně stejně :D

00

Odpovědět

+NufaTour de Pharmacy je od stejných tvůrců a na stejné brdo jako 7 Days in Hell, akorát z jiného sportu, takže si rozhodně pusť i Tour. Minimálně Orlandova smrt s vytáhnutým ptákem z kalhot nemá chybu.

00
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK