O Lanci Armstrongovi a dopingu

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:8 293

Letošní Tour de France se blíží ke konci a my se vrátíme k jedné z jejích legend, Lanci Armstrongovi. Ten původně dokázal slavný závod vyhrát sedmkrát po sobě, než mu byly tituly odebrány na základě přiznání k užití dopingu.

V útržku z obsáhlého rozhovoru Grahama Bensingera je zpovídán Floyd Landis, který se jako člen týmu na úspěších Armstronga podílel a v roce 2006 Tour de France dokonce sám vyhrál. Pár dní po triumfu mu však bylo vítězství odebráno kvůli pozitivní dopingové zkoušce. Dopování nejprve Landis popíral, později však začal spolu s dalšími hříšníky zákulisí tehdejší cyklistiky postupně rozkrývat a přiblížil veřejnosti rozsáhlou aféru, která ve světě sportu dodnes nemá obdoby.

Poslechněte si někdy až komické praktiky manipulace s dopingem a piště do komentářů, jestli je podle vás dnešní cyklistika čistší, nebo jen důmyslnější v zacházení s nepovolenými látkami.

Přepis titulků

DO HLOUBKY S GRAHAMEM BASINGEREM Floyd Landis Řekněte mi něco o tom, jak vás v roce 2003 na letišti ve Švýcarsku zastavila celní správa. Jo, letěli jsme... Myslím, že jsme s Lancem letěli ze Španělska a on měl takovou malou sportovní tašku plnou injekcí a podobných věcí, EPA... Nejsem si jistý... Protože to byl Lance Armstrong, spousta pravidel pro něj neplatila.

Jako třeba když jsme spolu letěli zpátky do Španělska a vždycky jsme létali soukromými letadly, takže jsme přistáli na malém letišti v Gironě, kde jsme bydleli, konkrétně má tehdejší žena s dcerou a jeho žena s dvěma dětmi, přišli jsme k přepážce celní správy a on se nezastavil, prostě šel dál. Ten chlápek po něm chtěl pas a Lance říká: "Ne, to není nutný." Načež si ten celník uvědomil, o koho jde, a nechal nás v klidu projít.

A takhle to s Lancem bylo. Pamatuji si, jak ho jednou hrozně rozzuřilo, když v Austinu dostal pokutu. Byl pyšný na to, že kdykoliv ho zastavili, nechali ho jet bez pokuty, takže to, že si někdo dovolil dát mu pokutu, ho rozpálilo doběla. Vzít doping do letadla pro něj tedy nebyl žádný problém. Celníci mu zavazadlo prohlídli a bylo na nich vidět, že se jim něco nezdá. Začali se vyptávat, ale Lance neuměl švýcarsky, německy, francouzsky nebo jak se tam mluví.

Na to už si nevzpomínám. V týmu jsme měli člověka, Yogiho... Jmenoval se George, ale říkali mu Yogi. Je to Švýcar, tak ho zavolali. Měl nás jen vyzvednout, ale vysvětlil jim, že jsou to jen vitamíny a že by se o to neměli starat. Nakonec se rozhodli, že jim to za to nestojí a nechali nás jít. Ale jak říkám... Některé věci, které udělal, a historky, které si pamatuji, mohou znít šíleně, že by tolik riskoval, ale pravidla... Dokud věřil, že pro něj neplatí, tak pro něj skutečně neplatila. Proč po vás chtěl, abyste během sezóny 2003 pobýval v jeho bytě ve Španělsku?

Během tří let, kdy jsem byl členem týmu, jsme speciálně na Tour de France, tedy nejen na Tour, ale také na Vueltě, což je třítýdenní etapový závod, taková španělská verze Tour... Tady jsme prováděli tzv. krevní doping, kdy jsme si odebrali určité množství krve a dali ho do speciální lékařské ledničky, která na sobě měla... takový malý displej, který ukazoval teplotu, kterou bylo potřeba udržovat okolo dvou až tří stupňů Celsia.

Lance chtěl odjet na soustředění a já se ten rok vracel po operaci zlomené kyčle. Nejezdil jsem tehdy moc dobře a tým nechtěl, abych to soustředění tehdy absolvoval. Když jsem tedy tou dobou stejně byl v Gironě, kde bydlel i on, požádal mě, abych zůstal u něj a dával na tu ledničku pozor. Stačilo párkrát týdně zkontrolovat teplotu a ujistit se, že nevypadne proud, protože ačkoliv byly balíčky s krví zabaleny spolu s ledem, aby v případě výpadku vydržela nízká teplota déle, bylo to pořád dost riskantní.

Kdyby se něco stalo, nebylo to tedy moc pravděpodobné, ale proč si to raději nepohlídat, elektřina by pak naskočila a vy byste nemohli tušit, že krev nebyla řádně uchovaná, až byste ji použili a udělalo by se vám zle. Nezemřeli byste, ale nebylo by to dobré, obzvlášť, kdyby se to stalo během závodu. Prostě řekl: "Klidně zůstaň u mě, jen dej pozor, ať se nic nestane." Bylo to fajn.

Měl byt za 3 miliony dolarů a já za tisícovku na měsíc, nestěžoval jsem si. Incident s autobusem v roce 2004... Váš týmový autobus během Tour zastavil na osamocené silnici v Alpách. Můžete vysvětlit, o co tam šlo? Spoustu historek jsem nikdy nikomu neřekl, protože ačkoliv jsem svým blízkým řekl, co za věci dělám, nikdy jsem nezacházel do detailů, protože většinou... Přišlo mi to tak odtržené od reality... Nedělal jsem si iluze, že by nikdo nevěděl o tom, co se v zákulisí dělo, přesto mi přišlo zvláštní, do jakých extrémů jsme museli zajít...

A tohle se dělo během Tour de France 2004? Přesně tak. Zpátky k věci. Během závodu... během každé další Tour, kterou jsem s Lancem absolvoval, byli členové týmu, doktoři a tým samotný čím dál víc paranoidní, že to praskne, že to zjistí policie nebo že nás někdo sleduje, protože každý rok se něco takového stalo.

Nemuselo to být nahlášeno, ale policie například udělala razii na závodech v Itálii, a podobně. Začaly panovat obavy, že nám někdo prokáže dopování, protože doping zanechává hmatatelné důkazy, potřebné vybavení... Takže ten rok... ten konkrétní rok...

to byla prostá... Ani nevím, jak tomu říkat. Byla to paranoia. Johan Bruyneel a Lance požádali o pomoc jednoho asistenta, Duffyho, který sehnal všemožné vybavení a byl přesvědčený, že... Ani nevím, kde to sehnal, asi přes internet, takové divné detektory jak z jiné planety, a ty nosil s sebou a hledal v pokojích štěnice. A byl si jistý, že... Nevím.

Že nám někdo napíchnul pokoj a že nás sleduje policie a tak... Takže v tom roce, kdy jsme to dělali poprvé, nás ubytovali v pokoji, který celý pokryli folií, podlahu i zdi. - Bavíme se o týmovém hotelu? - Ano. Zalepil snad každou... každou díru, každou ventilaci, přelepil i detektory kouře. Zalepil i okna a v pokoji jsme nesměli mluvit. Bylo to vážně zvláštní. A jediné, na co jsem v tom pokoji myslel, bylo, že pokud tam někdo přijde, bude mu jasné, že se něco děje, protože tohle nebylo normální.

Všude byly nějaké věci a bylo jasné, že... že ať se tam dělo cokoliv, museli bychom to vysvětlovat. Nakonec to dopadlo dobře, ale řekli si, že to ještě nebylo dost extrémní a rozhodli se, že příště, později během závodu, to provedeme v autobuse a s Duffym se potkáme cestou na další etapu. Uděláme si zajížďku a budeme předstírat, že se nám porouchal autobus. V tomhle je Tour... Asi to zní, že to bylo moc nápadné, ale Tour je velmi chaotická...

Vybrali jsme si odlehlou silnici, kde byl minimální provoz a seděli jsme tam... asi hodinu, krevní transfuze moc dlouho netrvá. Jednoho člověka stihnete třeba za 15 minut, nás tam bylo devět a tři doktoři, kteří to prováděli. Celé se to dá stihnout za hodinu. Takže jsme si tam chvíli poseděli, zatímco řidič předstíral, že něco opravuje. Kdyby to viděl naprostý laik bez bližších informací, přišlo by mu to dost absurdní... Jak to vypadalo v autobuse?

Vpředu byly běžné sedačky a vzadu dlouhé lavice po stranách. Na každé straně leželo na lavicích pár kluků a vaky s krví byly připevněny nad nimi, aby díky gravitaci mohla krev stéct. Pamatuji si, že Lance byl vzadu u toalet, ležel tam na zemi... Ačkoliv kluci ležící na zemi a na lavicích nebyli nic až tak neobvyklého, protože po etapě jste vyřízení, takže bychom tak vypadali i normálně, jen bez té krve... Vím, že to říkám jakoby mimoděk a vím, jak hloupě to zní, ale pravda je, že tehdy to tak prostě chodilo.

Brali jsme to tak, jak to bylo, ale zpětně to působí opravdu směšně. Byl byste tak hodný a vysvětlil výhody krevního dopingu? Pro cyklistiku a pro sporty obecně... existuje pouze pár možností, jak zvýšit výkonnost za pomoci "léků", respektive látek zvyšujících výkon, ať už to nazveme jakkoli. Řekl bych, že krevní transfuze se dá zařadit do stejné kategorie. Existuje látka, která podporuje vznik červených krvinek, tzv.

EPO. Už nějakou dobu je EPO zjistitelné, alespoň ve větším množství. Můžete užívat menší dávky a dosáhnout stejného účinku, ale trvá to delší dobu, takže v závodech jako je Tour de France, kde množství červených krvinek obvykle s průběhem závodu klesá, ať už kvůli stresu nebo jiným faktorům, se hodí dodat krev během závodu. Probíhalo to tak, že jsme si průběžně nějakou dobu před závodem postupně každý odebrali asi půl litru krve a současně do toho brali i EPO, a stimulovali tak rychlejší tvorbu krvinek, abychom mohli naplno trénovat a stihli zregenerovat.

Během samotného závodu jsme si krev zavedli zpět do žil zhruba po týdnu a pak za další týden znovu. V důsledku toho je snazší dopravit kyslík z plic do svalů. V podstatě to simuluje trénink ve vysoké nadmořské výšce, který prokazatelně napomáhá výkonnosti, i ve sportech v nízkých nadmořských výškách.

Ve výsledku má člověk více krve. My jsme toho využili... Uměle jsme s ním nakládali a nebylo to nic složitého. Stačí krev skladovat při teplotě od nuly do dvou stupňů Celsia, aby nezmrzla, a zároveň ji neskladovat příliš dlouho, protože krvinky ve vacích postupně stárnou. Je to prosté. Uvedl jste, že během tréninkových jízd se s vámi o transfuzích Lance bavil. Co jste ohledně látek zvyšujících výkon probírali? Měl jsem otázky, které jsem Lancovi během tréninků ve Svatém Mořici kladl.

On byl zběhlý asi jako kdokoliv jiný, ale v cyklistice, což možná není evidentní... evidentní pro veřejnost, doping a lékařská stránka cyklistiky není o dvou klucích tuhle a támhle, kteří dopují a vyhrávají, zatímco nikdo nic netuší. Je to všudypřítomné. Všichni o tom ví a všichni o tom mluví. Překvapilo mě, že šlo i o Lance Armstronga, ale tak to prostě bylo.

V době, kdy jsem se to všechno dozvídal, byl poblíž. Po pěti letech jsem si nakonec postupně uvědomil, že takhle to prostě je a normálně se o tom mluví. V pelotonu nejde o žádné tajemství. Jak moc to bylo časově a finančně náročné? Je to drahé, pokud... pokud to chcete dělat pořádně a nevystavovat se velkému riziku. Jsou to i maličkosti, jako když mě Lance požádal, abych u něj zůstal.

Sami to nezvládnete, potřebujete pomoc ostatních, zdroje... Pokud vám nevadí riskovat, můžete si to kupovat přes internet. Zaprvé však nevíte, co kupujete, a zadruhé peníze a zboží zanechávají snadno zjistitelné stopy, takže za více peněz se vyhnete riziku. Za 50 až 80 tisíc dolarů ročně se to nejspíš dá zařídit bez větších rizik. A jakou cestou jste šel vy? Utratil jsem poměrně dost peněz, asi 80 tisíc dolarů.

Který rok? V letech 2005 a 2006. Jakou míru pomoci jste měl? Moc ne, pár lidí, kteří mi něco doručovali nebo hlídali, ale neměl jsem žádné doktory, kteří by mi museli s užíváním radit. Tou dobou jsem víceméně věděl jak na to.

Testování se nevyvíjí tak rychle, aby vás někdo načapal. Stačilo mít pár lidí a dobře jim platit, protože si nechcete znepřátelit někoho, kdo o vás ví podobné věci. Dobře. Popište mi, jak jste si nechal doručovat krev při Tour v roce 2005. V roce 2005... Myslím ty fanoušky žádající o podpis. Aha, tohle bylo v roce 2006. - Dobře, 2006.

- Ano, to jsem měl krevní transfuzi dvakrát. Při té druhé... Byl jsem ohledně lidí doručujících přímo do hotelu paranoidní. Nikoho jsem tam nechtěl. Kdyby mě někdo sledoval, všiml by si člověka, co tam nepatří. Takže jsme se domluvili, že za mnou přijde... s dresem požádat o podpis. V cíli etapy je až 50 tisíc lidí a kdokoliv se k vám může dostat. Těžko si tam někdo všimne něčeho neobvyklého. Je to chaos. Řekl jsem mu, ať počká vpravo za cílem a když mě našel, měl dres a malý...

vak krve, který byl ale zabalený... jakob y to byl dárek. Nejde o nic velkého, vejde se to do zadní kapsy dresu. Vejde se tam půllitrový vak krve, to je tak maximum, ale... Není nic neobvyklého jet s něčím v kapse. Takže za mnou přišel, požádal o podpis, dárek jsem si dal do kapsy a jel na hotel. Provedli jsme to před všemi, aby to nevypadalo neobvykle. Pokud byste věděli, co to je, tak by vám to neobvyklé přišlo, v cíli etapy Tour se toho ale děje tolik, že nikdo neměl šanci si něčeho všimnout.

Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli je jeden film který musíte vidět než umřete, tak: Icarus (2017)

00

Odpovědět

Odpovědět

Stejně je to k smíchu pro jaké prachy to dělají. 500 000 € za první místo v Tour de France (letos nebo minulý rok), v ta léta, kdysi to muselo být o dost méně a přesto se jim to asi vyplatilo. Pokud se to přerozdělí na tým tak každý dostane pár šupů.
Pokud vezmu v úvahu letošní budoucí možnou výhru v The International (šampionát v e-sportu - Dota 2), ta se nejspíš vyšplhá na 9 000 000 € za první místo, tak se to nedá ani srovnávat. Navíc ty týmy jsou podle mě o něco menší než v TdF, takže každý dostane docela slušnou částku.
A doping? Těžko říct jestli vůbec nějaký dá použít, protože jde z obrovské části o strategii a tam rychlejší pohyby a reflexy nemají žádnou roli. Cheatování? Neexistuje, pouze lze použít skripty, které udělají určité úkony za hráče, ale ty jsou tak jednoduše zjistitelné, že v případě použtí se na to rychle přijde.

13

Odpovědět

tych 500 000€ je smiesnych, ale to nie je primarny prijem cyklistu tieto vyhry...podstatni su sponzori a ti nebudu ak jazde nevyhrava...aj ked je pravda ze ani tie prijmy od sponzorov v porovnani s inym sportami nestoja za vela, avsak ked cloveka nieco bavi a chce vyhravat tak pre to spavi cokolvek...a k dopingu, ak vidis ze makas ako blazon a aj napriek tomu nemas sancu udrzat sa aspon v haku lebo vsetci naokolo dopuju, nuz, ak chces uspiet, musis aj ty

70

Odpovědět

Landis je tragikomická figurka celé aféry a zcela správně to popsal. Jediný důvod, proč jeho chytli (a Armstronga chytli taky, ale podívali se vždy jinam) byl ten, že se nejmenoval Lance Armstrong. Protože když Lance skončil, Landis pokračoval ve stejných věcech jako dělal s Armstrongem, ale najednou už se nikdo jinam nedíval. Proto jsou hlasy mluvící o tom, že chudák Lance si to "odnesl" za všechny tak mimo. Byl to prominentní podvodník, kterému naopak vždy vše procházelo, dostalo ho až vyšetřování americké FBI, protože celému světu bylo jeho podvádění u p****e. Pokud by pouze dopoval, dalo by se to pochopit, fetoval každej, ale on k tomu přidal i pašování drog, vydírání, křivou výpověď pod přísahou nebo zastrašování, zkrátka ukázkový sociopat s prvky psychopatie. Lance Armstrong byl hajzl, který si zkrátka vybral nejlepšího chemika k dostání a s jeho pomocí dosáhl vrcholu, kdy do sebe sypal tolik chemikálií ve jménu úspěchu, že by se z toho druhý na místě složil. Však o něm taky Ferrari prohlásil, že podle dat nikdy nebude patřit k nejlepším cyklistům, díky jeho chemikáliím se z něj stala živoucí legenda celého sportu.

Dnešní cyklistika je rozhodně čistší, ale ne čistá. Stačí se podívat na Wigginse, živoucí legendu cyklistiky, čistokrevný dráhař, který vyhrál Tour de France. Před pár měsíci ukončil kariéru a už dnes se ukazuje, že si pomocí léků (vedlejší účinky - zvýšení výkonu) rovněž pomáhal, ačkoliv to šlo přes oficiální cestu - výjimky na léky na astma (astma má mimochodem skoro každý norský běžkař a britský cyklista), které záhadně každý rok dostal týden před závody. Froome je rovněž dost na hraně, jeho absolutní dominance na TdF sice pramení z nejlepších domestiků (otroků), kteří ho do cíle dotlačí i kdyby sám dojet nechtěl, ale jeho životopis cyklisty moc nepodporuje to, čím je dnes, nemluvě o tom, že někdo spočítal jeho výkon, který dával v jedné etapě a něčeho podobného byli schopni dosáhnout pouze nadopované stvůry z éry Armstronga, jinak nikde nikdo. Každopádně, prozatím nic nepotvrzeno, možná je nadčlověk, možná ne, to se stejně člověk doví až za deset let.

Někdo z hostů ve studiu při letošní TdF skvěle okomentoval potenciální povolení dopingu. Nejlepší by byli vždy ti nejbohatší jezdci, protože by si mohli dovolit nejlepší (nejdražší) doping. A to je jeden z důvodů, proč byl Armstrong tak dominantní. Naštěstí to na něj prasklo, ale soudě dle jeho tweetů o tom, který současný jezdec je "podezřele dobrý, takže "asi fetuje" a hereckého výkonu v Tour de Pharmacy, se ani trochu nestydí, ačkoliv před celým světem u Oprah (opět) předstíral, že jo. Psychopat posranej.

K tématu doporučuji dva vynikající dokumenty:

https://www.csfd.cz/film/350142-armstrongova-lez/komentare/
https://www.csfd.cz/film/375499-kral-svindlu-pribeh-lance-armstronga/komentare/

100

Odpovědět

Ten první odstavec je přesnej. Lance udělal něco mnohem horšího než, že jenom dopoval. Udělal z cyklistiky mafiánský podsvětí se vším co k tomu patří.
U Wigginse je problém ještě s tím, že si měl ty léky aplikovat jehlou, navíc ty léky byly údajně nepřiměřeně silný vzhledem k jeho příznakům (pouze sená rýma). Pokud ale vím, Froome žádných výkonů srovnatelných s LA érou nedosáhl, docela by mě zajímalo odkud tohle máš. Jednoho z maximálních VAM dosáhl při etapě na Pierre saint martin, a tam měl 1600, zatímco LA a spol měli 1800. Je logický, že bude mít trochu lepší hodnoty než předchozí éry kvůli pokroku v technologii, ale oproti EPO éře dost klesnul. A i přesto to stačí, aby dominoval, tzn. ostatní k těm výkonům nadopování být nemusí. Nejsem naivní, ale jestli se dalo někdy cyklistům věřit, je to teď.

02

Odpovědět

+AutoV 11. etapě TdF 2013 spočítal italský sportovní deník, že. cituji:

"Při jízdě proti chronometru v 11. etapě zaznamenal britský cyklista průměrnou rychlost 54 km/hod a výkon 470 wattů. Při tělesných proporcích 28letého sportovce a těžkém převodu 58x11, který zvolil, to znamená 6,8 wattů na kilogram. Tedy na chlup stejně jako potrestaný Lance Armstrong ve svých nejlepších letech.

A tady je tabulka historicky "nejlepších", kde všichni "krom" Froomea byli nasypaní jak kulturisti.

Pantani: 7,2 W/kg
Rominger: 6,9 W/kg
Froome: 6,8 W/kg
Ullrich: 6,8 W/kg
Armstrong: 6,8 W/kg
Indurain: 6,8 W/kg
Riis: 6,8 W/ kg

31

Odpovědět

+ZeckKaždej kdo trochu rozumí cyklistice, tak by měl vědět, že porovnávat to v časovce je totální nesmysl :D jediný místo kde to má smysl tak je v kopci, což jsem ti udělal výše.

00

Odpovědět

+AutoAbych to vysvětlil, v časovce po rovině má hmotnost naprosto minimální vliv. Tzn. tím že porovnáváš W/kg v rovinaté časovce, tak započítáváš parametr, kterej je tam úplně k ničemu. To samozřejmě dělají Italská a Francouzská média, protože Frooma nesnáší :D

00

Odpovědět

+AutoHmotnost vliv mít musí i na rovině, protože jinak by každý skvělý vrchař nebyl anorektik a sprinter jeho pravým opakem. A kdo vyhrává etapy, nebo v tomto případě časovky na rovině je jasné, nejsou to anorektičtí vrchaři. Nepočítáme-li výjimky jako právě Froomea.

00

Odpovědět

+ZeckNení to pravidlem. Hmotnost indikuje pouze to, že daná osoba má hodně svalové hmoty, ale markantní význam má pouze ve větrných časovkách, kdy fouká z boku a lehčího borce to může odfouknout. Vysocí vrchaři jako Froome to ale kompenzují právě svou výškou a hlavně výkonností. Když se podíváš na Frooma, tak oproti ostatním vrchařům má na dolní části těla o dost víc svalové hmoty a taky je o dost těžší než ostatní vrchaři. Zrovna Froome je postavou spíš časovkář než vrchař, proto se u něj předpokládá, že bude mít problémy v prudkých kopcích nad 9 procent, což několikrát vyvrátil na Vueltě, na druhou stranu ji nikdy nevyhrál, což taky o něčem svědčí. Ve skutečnosti, je to pořád sport založený pouze na fyzické výkonosti, a pokud má někdo kvalitní parametry např. VO2max, tak může dělat libovolnou disciplínu, stačí mu jenom trochu upravovat hmotnost (viz. Dumoulin, Tony Martin několikrát prokázal, že by mohl být kvalitním vrchařem kdyby pro to skutečně chtěl něco dělat). Další věc kterou si málokdo uvědomuje je to, že leadeři pro GC vážně trénují výrazně víc než ostatní lidi v pelotonu, stejně jako v jakékoliv jiné práci jsou podle toho placení a pokud se tohle všechno sečte tak ano, na konci třítýdenního závodu může i vrchař porazit časovkáře. Na mistrovství světa by ale neměl nejmenší šanci. Jediná věc, kterou tímhle neojebou je výbušnost, proto sprinteři mají naprosto libovolný vzrůst a osvalenost (takovej Coquard nevypadá jako sprinter ani náhodou). Ale obecně co se týče tělesných typů v cyklistice, je to hrozně složitá věc a kdyby někdo věděl, jak má vypadat ideální časovkář, nebo jak má vypadat ideální vrchař, tak by za to nejspíš někteří lidi vyvažovali zlatem.

00

Odpovědět

+ZeckAle problém s tou statistikou je ten, že porovnáváš výkon Pantaniho v kopci, kde prostě tvoje hmotnost působí proti síle kterou produkuješ, s výkonem v rovinaté časovce, kde nepřekonáváš gravitaci, ale odpor větru.

00

Odpovědět

+AutoJá to neporovnávám, pouze jsem zkopíroval tyto statisticky z článku. Předpokládám, že výkony jsou porovnávané na relativně podobné trati. Ne, že ostatní jezdce měřili v kopci a Froomea na rovině. To by pak samozřejmě taková statistika neměla význam.

00

Odpovědět

Souhlas, Landis v tomtéž rozhovoru o Armstrongovi říká, jaký to byl 'bully' a arogantní člověk. A není rozhodně sám.
Kdoví jak to v současnosti je. Třeba se budeme za pár let smát historkám o Wigginsovi, ale než mu někdo něco prokáže (nebo dokud se nepřizná), musí být brán jako čistý sportovec.

10

Odpovědět

Tihle lidi jsou totální blázni, za 1. Podstupují neuvěřitelně těžký a dlouhý tréninky, s takovýma specialitkama jako je trénink na lačno v přípravným období 2. mají strašně přísnej dietní režim, za 3. jezdí závody kde se můžou snadno zkriplit do konce života a aby toho stresu nebylo málo, tak ještě porušují zákony a mají neustálej strach, že na ně někdo příjde. To všechno kvůli tomu, aby uspěli ve sportu, kterej je málo sledovanej a nedá se na něm moc vydělat, pokud člověk nepatří do velmi úzké elity (ta úzká elita čítá tak 10 lidí a má plat tak na úrovni průměrnýho hráče premier league). Prostě blázni, co k tomu říct jinýho :D "Of course they dope... this is a sport with hundreds of dollars on the line and dozens of fans.. the stakes are... medium" - Jeff Goldblum, Tour de pharmacy

44

Odpovědět

Ukažte mi kdo nebere? Jen se nesmí nechat chytit.

21

Odpovědět

Co vlastně chceš? Abych ti vyvracel existenci něčeho co existuje jen v tvé hlavě? To se tady můžem bavit o bohu a bude to úplně stejně nesmyslná debata.

14

Odpovědět

Drtivá většina sportovců nebere. Otázka spíše je, kdo ze světové špičky napříč sporty nebere. Osobně bych dal ruku do ohně jen za Bolta.

12

Odpovědět

Odpovědět

Z nudy jsem kliknul a musím poděkovat za odkaz ;-) Na tour de doping jsem se sice nedíval, ale v obdobných filmech jsem našel Sedm dní v pekle (z tenisového prostředí) a upřímně jsem se dlouho tak nepobavil, díky za tip.

50

Odpovědět

+NufaMěl jsem to úplně stejně :D

00

Odpovědět

+NufaTour de Pharmacy je od stejných tvůrců a na stejné brdo jako 7 Days in Hell, akorát z jiného sportu, takže si rozhodně pusť i Tour. Minimálně Orlandova smrt s vytáhnutým ptákem z kalhot nemá chybu.

00