Jak získat vodu přímo ze vzduchuSeeker

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 7
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:4 548
Pouště jsou stále sušší a mnoho lidí čelí velkému nedostatku pitné i užitkové vody. Vědci z Kalifornské univerzity naštěstí nacházejí řešení. Pomocí speciálních sloučenin jsou schopni přímo ze vzduchu zachycovat vodní páru a získat tak úctyhodné množství pitné vody. Jak to funguje se dozvíte ve videu kanálu Seeker.

Přepis titulků

Pouště nejsou zrovna pohostinná prostředí, a přesto žije v pouštních oblastech podle OSN nejméně 100 milionů lidí. Musí si vystačit s pouhými 25 cm srážek za rok a pro mnohé je i to malinké množství v ohrožení, protože kvůli změně klimatu jsou suché oblasti stále sušší. Vědci na Kalifornské univerzitě proto experimentovali s materiály, které mohou vytáhnout vodu ze vzduchu. Vytvořili sloučeninu ze skupiny materiálů zvaných MOF, anglicky metal-organic frameworks.

Jedná se o rámce kovových atomů propojených organickými spoji. Díky tomu jsou porézní jako houba a mají obří plochu povrchu. Jediný gram MOFu může mít povrch velikosti fotbalového hřiště. Podle toho, z jakých kovů a organických molekul jsou, mohou ve svých pórech zachycovat různé věci. Například by mohly zachytávat CO2 a dělat z něj metanol nebo neutralizovat nervové jedy jako sarin.

Zmiňovaní vědci navrhli MOF, který zachytává vodní páru ze vzduchu. První z roku 2014 se jmenoval MOF-801 a byl založen na zirkoniu. Když ho testovali, fungoval zcela pasivně. Přes noc absorboval vodu a po zahřátí sluncem se voda dala sesbírat. Koncept tedy fungoval a spotřeboval méně energie než dříve používaná metoda, která vyžadovala ochladit vzduch pod 0 °C. Ale zirkonium je drahé, tak vědci vyvinuli MOF-303 založený na levnějším hliníku.

Nejenže je nový MOF levnější, ale je i výkonnější. Udrží o 30 % více vody a dá se naplnit a znovu vyprázdnit i za 20 minut. Byl navržen tak, aby ve vodě nezanechal stopy žádných látek, takže je voda hned pitná. Když nechali toto pasivní zařízení na sběr vody přes noc v arizonské poušti, sesbíral 1 kilogram MOF-303 0,2 litru vody. Možná si říkáte, že to nezní jako moc, a máte pravdu.

Dobrá zpráva je, že MOF na základě hliníku se umí naplnit a vyprázdnit za pár minut. Vědci změnili ten návrh, nespoléhali jen na pasivní cyklus dne a noci, nové zařízení tak díky topení a větrákům na sluneční pohon zvládne víc cyklů denně. V ideálním případě získá 1 kilogram MOFu za den více než 1,3 litrů vody. Cílem je dosáhnout až na 8 nebo 10 litrů na kilogram. Vedoucí výzkumného týmu založil soukromou firmu Waterharvesting. Chtějí uvést na trh přístroj velikosti mikrovlnky, který nachytá dost vody na pití a vaření pro dva dospělé.

Později chtějí vyrábět zařízení, která by zásobila menší vesnici. Pokud budou přístroje levné, bezpečné a spolehlivé, mohly by tyto sloučeniny změnit ty nejsušší pouště v oázy. Získat čistou pitnou vodu byla pro lidstvo vždy priorita, ale udělali jsme pár chyb. Třeba olověné trubky. Naštěstí vědci pracují na tom, jak jedovaté trubky neutralizovat. Více k tématu najdete na našem kanálu.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na takychto miestach by sa predovsetkym nemali ludia premnozit a vtedy bude dostatok aj vody aj jedla. vzdy ma pobavia taketo blbosti. Dobrej zeme je na svete dost len ludia musia pohnut rozumom a nekotit sa ako srance a premiestnit sa do prostredia vhodneho pre ludi.

00

Odpovědět

Velmi zajímavé...

Když to teda dokáží naprogramovat aby to zachytávalo i plyny, nedalo by se to použít k neutralizaci skleníkových plynů a postupnému boji s globálním oteplováním? Stát by pak mohl firmám přikázat, aby si to pořídili v takovém množství, aby každý den vyfiltrovali stejné množství plynů jaké vypustí.

51

Odpovědět

O zachytávání CO2 byla krátká zmínka na začátku videa. Našla jsem k tomu jeden článek v češtině, který odkazuje na Kalifornskou univerzitu (2020): http://www.odbornecasopisy.cz/clanek/technika-zachytavani-oxidu-uhliciteho-by-mohla-snizit-emise-sklenikovych-plynu--5407
A jeden článek ve slovenštině o podobném průlomu, který se podařil japonským vědcům (2019), ten ale není zdarma k dispozici celý: https://www.energie-portal.sk/Dokument/vedci-vytvorili-novy-material-ktory-zachytava-co2-proces-vyzaduje-len-minimum-energie-105517.aspx
Je to zřejmě zatím dost nové, takže předpokládám, že na plošné používání si budeme muset počkat, ale každopádně to vypadá zajímavě :)

61

Odpovědět

Husty ze nekde je super sehnat litr pitny vody a my ho pouzivame ke splachovani... clovek se zamysli

22

Odpovědět

Tak jsem se zamyslel. Jaká je alternativa? Šedivá voda. Musel bys v paneláku natahat druhé rozvody s nepitnou vodou, určenou jen pro splachování (mýt nádobí nebo čistit zuby si v tom nechceš). A stejně by to chudší lidé kvůli nížší ceně začali pít, nebo kvůli poruše všichni, a máš tu výbuch cholery. Nakonec se to vůbec nevyplatí.

43

Odpovědět

+DurangaNevím, jestli by bylo potřeba natahat celou druhou síť rozvodů nebo šedou vodu zvlášť prodávat. Šedou vodu konec konců vyrábí každá domácnost (sprcha, mytí nádobí, praní), třeba by stačilo ji sbírat na splachování. Vůbec nevidím důvod, proč by měla existovat možnost tu vodu pít, leda že by se lidi rozhodli pít vodu z nádrže u záchoda... V paneláku s tím sice zkušenost nemám, ale v našem rodinném domě to docela dobře fungovalo. Samozřejmě to nic nemění na tom, že nějaké přizpůsobení rozvodů a další úpravy vybavení koupelny to určitě vyžaduje a v našich končinách se naštěstí v tuhle chvíli s výrazným nedostatkem pitné vody nepotýkáme, tak to asi není ani potřeba :)

33

Odpovědět

+jesterkaKdyž máš rodinný dům, třeba i vlastní studnu, možnost jímat vodu apod., tak se dá vymyslet leccos. Maximálně to při chybě prožene střeva jedné rodině a ne celému sídlišti. Moji rodiče mají tak vychytané vodohospodářství, že na zavlažování nemalé zahrady nepadne kapka pitné vody z řadu za celý rok, i když v ČT hystericky brečeli o tisíciletém suchu.

32

Odpovědět


Odpovědět

Hezky!

21