Polštářová bitvaSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:7 020

Zatím jsme v sérii slavných fotografií měli samé smutné události, proto se podíváme na něco veselejšího. Konkrétně na snímek Harryho Bensona, který zachytil odlehčenou atmosféru v hotelovém pokoji kapely Beatles.

Poznámky:
Fontainebleau je město v jihovýchodní části metropolitní oblasti Paříže.
Hotel je celým názvem Four Seasons George V, protože se nachází na ulici Jiřího V.
Citovaná báseň R. L. Stevensona se jmenuje Railway Carriage (vyšla roku 1885 ve sbírce básní pro děti A Child’s Garden of Verses). Vypráví o cestě vlakem, kdy každou věc za oknem zahlédnete jen na chvíli a pak je nenávratně pryč.
J. F. Kennedy byl přezdívaný Jack Kennedy.

Přepis titulků

Jmenuji se Harry Benson a jsem fotograf. Byl jsem s Beatles v Paříži roku 1964 a byli úžasní. První noc se hrálo ve Fontainebleau, a když jsem přišel, právě začínali. Byl jsem ve správný čas na správném místě, bylo to skvělé. Věděl jsem, že toho musím využít, dostat se k těm lidem co nejblíž. Řeknu vám, jak to bylo. Byl jsem u nich v pokoji v hotelu Four Seasons. A přišel Brian Epstein se zprávou, že píseň I Wanna Hold Your Hand se stala jedničkou v Americe.

A za půl hodiny přišel znovu s tím, že jsou pozvaní do show Eda Sullivana. Bylo to pozdě v noci, Paul seděl se sklenicí whisky, John se za něj připlížil s polštářem, praštil ho a tak to začalo. Nafotil jsem to Rolleiflexem. Bum, prásk, snímek za snímkem. A oni se celou tu dobu smáli. Neměl jsem tam žádného asistenta, na foťáku jen jeden blesk. Dobrý snímek přišel asi po dvaceti minutách. To poznáte, všechno do sebe zapadá. Zároveň je to v pohybu, zároveň v jedné linii.

Paul tam byl hodně důležitý, protože držel ten polštář nahoře, což navozuje tu akci. Mám na fotkách rád pohyb, chci zachycovat pohyb. Robert Louis Stevenson v básni napsal: "Jen krátký záblesk a navždy zmizí!" To je to, co dělá dobrou fotku. Beatles už další polštářovou bitvu mít nebudou. A já ten snímek už nezopakuji. Je to radost a pohyb. Takové to tehdy bylo. Byli šťastní a v pohybu. A já se hýbal s nimi.

Můj pokoj byl na druhé straně chodby. Zatemnil jsem toaletu, vyvolal, vytiskl... Umyl jsem je ve vaně, protože jinak by v té rychlosti mohly zežloutnout. Film jsem vysušil fénem a snímky poslal do Londýna. Odšroubovalo se sluchátko telefonu, spojilo s přístrojem, vložila se fotka. Nebyly tak velké, šlo to snadno. Píp, píp, píp... Pak jsem s nimi letěl do New Yorku, a tak mám i fotky z příletu. Tehdy se té cesty do Ameriky docela báli, protože...

to bylo jen dva měsíce po vraždě Jacka Kennedyho. Ale myslím, že do té situace vnesli aspoň trochu radosti. "Ona tě miluje, ou jé, jé..." Bylo to neuvěřitelné. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem nevěděl že One Direction je tak starý

612

Odpovědět

Kdy už ti fotografové pochopí, že průměrnou fotku/momentku neudělá slavným fotograf, ale pak její zmedializování, případně co symbolizuje?
Stejně jako psal někdo u minulého dílu se zastavenými tanky. "To mohl vyfotit rovnou ten druhej pomocník, co mu musel všechno podat a vyšlo by to nastejno".
Děláme hrdiny z fotografů, přitom hrdinou jsou buď lidé na fotografii nebo nikdo.

Ono podobných fotek jsou spousty, jen se nedostaly dostatečně do podvědomí velké části populace.

Samozřejmě, uznávám i výjimky, jako třeba slavné zastřelení Vietnamce v Saigonu, kde také ale nejde o fotograda, ale čistě o moment.

Jo, fajn, udělejte dokumenty o fotografiích, ale nedělejte celebrity z někoho, kdo měl zrovna po ruce foťák a ještě mu ho musel někdo další podávat a ani si sám envyvolal fotku.

418

Odpovědět

dojde lenacia, ti to vysvetli hihi

20

Odpovědět

A taky že ano.
stejně jako u migrující matky... je těžké to vysvětlit někomu, kdo to nepochopí. Malíř, ten to má jednoduché, prostě si něco načmárá, může si to přegumovat předělat, přemalovat. To u fotografie nejde, nemůžeš si říct, tak a teď vyfotím perfektní fotku jak se Beatles mlátí polštáři. To prostě nejde. Kolik snímků nafotil, než získal tenhle, tenhle který zachycuje perfektně všechny, snímek nabitý emocí a ještě v tom okamžiku jsou všichni v linii. Říkáš že nejde o fotografa, ale byl to právě TEN FOTOGRAF který TEN MOMENT vyfotil. Pán to navíc vypráví tak jak to bylo, vypráví o té atmosféře a o tom, že tam neměl nikoho, kdo by je aranžoval, že to všechno blo spontánní, že vyfotil mnoho fotek z celého toho okamžiku, a pak přišel tenhle, z desítek fotek jedna, která byla, prostě dokonalá, a to je ono, síla okamžiku, kterou byl fotograf schopný zachytit, a říkám ti, dokáže to jen fotograf, který ví co dělá.

138

Odpovědět

+lenaciapreto nikto o tvojich fotkach nikto neocul, tiez len kecas okolo toho hluposti

25

Odpovědět

+hovado 2ano máš pravdu, nikdo (no, skoro nikdo, protože lidé v branži ve které se pohybuji o mě moc dobře ví, ale to nepočítám) o mých fotkách neví, protože očividně nestačí jenom znát základní poučky ale vědět kdy a jak je použít. Mě třeba fotit lidi moc nebaví, nemám na to oko.

37

Odpovědět

+lenaciaTvoje fotky nikdo nezná proto, že se neuchytily v TIME magazínu a že jsi neměla příležitost fotit Beatles. Jinak je úplně šumák kdo to vyftí a ten člověk s tím nemá co dělat.
A věř mi, naaranžovat se dá vše ;)

00

Odpovědět

+Mikenedá. Věř mi, že nedá. Něco takového nenaaranžuješ. Respektiver ano, sežeň si čtyři buřty co se budou mlátit polštáři, ale pokud to musí dělat "kvůli fotce" nikdy z toho neuděláš tohle.
Že moje fotky neznaj, tím sem si docela jistá. Na druhou stranu Časopis Jezdectví pár mých fotek otiskl, stejně jako jiné časopisy, a moje fotky pravidelně využívají Aiva provazové vybavení jako produktovky k jejich výrobkům. A zrovna nedávno byla moje fotka zveřejněná na officiálním webu Evropského šampionátu "Euro-Appa 2017". Žádné terno, ale v dnešní době, kdy si zrcadlovku člověk koupí v každém lepším elektru, si myslím, že jsem na tom dobře, na to že fotím jenom zvířata, přírodu a jen občas si tam prsknu nalezená zátiší.
Ne, opravdu nemám fotky na TIME magazín. ne pro to, že by se neuchytily, ale protože na to nemám ambice.
Ale kdo to vyfotí šumák není. Ty bys to vyfotit nedokázal. 90% celé světové populace by to nedokázalo, dalších 8% by možná mělo z p****e kliku něco takového dokázat vyfotit a úplně z celé populace možná tak ty dvě procenta a to hoooodně přeháním, by vědělo, během toho focení, co že to dělaj a co maj dělat.... něco jako když se opěvuje práce Pollocka a přitom to byla ožralá fetka, která pak zabije sebe a svou milenku a jediný co dokázal bylo ožrat se a cákat barvu na plátno. To uměla moje ségra ve 1,5 roku a ještě pracovala s experimentálním uměním, když malovala po zdech exkrementy.

40

Odpovědět

+lenaciaNevím no, mít to vystudované, asi bych nějaké ambice měl. A tím nemyslím regionální focení zvířátek a pár fotek ve specializovanch časopisech, které často otisknou kde co.

Jinak jedna technická: Pollock při té nehodě nezabil svoji milenku. Chápu, že ho tak strašně nemůžeš vystát, že bys asi byla ráda, kdyby jo, protože to zní líp než "přítelkyně jeho milenky", ale bohužel.

00

Odpovědět

+NeugeczPrašť jako uhoď, ten ?***k chlastal, bral drogy a zdrogovanej a nachlastanej sedl za volat a zabil sebe a dalšího člověka, a pardon, jkeho k***a teda tu autonehu jako jediná přežila no.
A jeho manželka se vytahovala jak měla "úža uměním" a přitom jediný co udělala dky slavného bylo, že si toho ožralu vzala a těžila z jeho jména. Stejně tak jeho kurvička těžila jenom z toho že mu roztahovala nohy...

Jinak, ano, mám to vystudované, a ano mám ambice, ale současně sem měla celoživotní sen. Sen o žlutém koni s bílou hřívou a ocasem a bílou hvězdou na čele. A prostě sem upřednostnila Sáru.

00

Odpovědět

+lenaciaSpousta jednou fotkou instantně proslavených fotografů se dá přirovnat třeba k lidem, které proslavilo to, že jako jediní přežili nějakou katastrofu - pád letadla, tsunami nebo tak. Stejně jako fotografové měli prostě totální haluz na souhru okolností. Samozřejmě pokud si někdo drží standard po dlouhou dobu, tak už se nedá mluvit o náhodě, ale zrovna Benson je tak někde napůl, protože po Polštářové bitvě byl se svým kreditem vpuštěn skoro kamkoliv a ke komukoliv. A svojí "slávu" si udržel s několika čestnými výjimkami jen skrze naprosto fádní a tuctové fotky těch největších celebrit.

Pravidelným failem ale je, když nějaký fotograf, kterému vedle čtyř základních pouček nastavení expozice stačí zmáčknout jeden velký, kouzelný ťuplík...a který si dnes s trochou šikovnosti může ve fotce vyretušovat a zeditovat ale NAPROSTO cokoliv...tak když takový pseudoumělec, který podle všeho ani nezná rozdíl mezi malováním a kreslením, začne mluvit něco o jednoduchosti malířského čmárání :D

50

Odpovědět

+Neugeczjenže to je právě ono. Benson má dost pěkných fotek, ale fotka, která tě proslaví po světě, ta se ti podaří vyfotit jen pákrát za život.

32

Odpovědět

+lenaciaA přesně to svědčí o tom, že je to mnohem více v daném okamžiku, který nastane zcela výjimečně, párkrát za život, než o konkrétním fotografovi. Jinak jen taková alternativa k proslavení fotkami...protože proslavit se dá různými způsoby, třeba i proti své vůli (viz Miroslav Tichý).

31

Odpovědět

+NeugeczA přesně o tomhle jsem mluvil. :)

00

Odpovědět

Ja nahodou praci fotografu ocenuju, zvlast tech, kteri nasazovali vlastni zivot, aby podobne snimky ziskali. Treba Robert Capa, ktery fotil vylodeni v Normandii, obcanskou valku ve Spanelsku, procesí udajnych zenskych nacistickych kolaborantek v Parizi. Vsechny jeho fotky se pak proslavily a vsude tam se strilelo. Ale nejen valecni fotografove jsou v prvni linii. Bude tu Lunch atop a skyscraper, kdy fotografove bez jisteni splhali po rozestavenem mrakodrapu, jini fotografove jezdi do oblasti prirodnich katastrof a epidemii ruznych nemoci. Ano, nejakou fotku by mohl blejsknout i nahodny kolemjdouci, ale oni pro to maji zkusenosti a cit, takze nejde jen o pouhe stesti. A jdou tam proto, ze je to jejich prace. A za to si oceneni urcite zaslouzi, i kdyby meli slavny jen jeden snimek z tisicu.

111

Odpovědět

+hAnkoJenže ten život nasazoval i ten co podával ten foťák film atd, jako to bylo u těch tanků. Fotograf si zmáčkne tlačítko a že nemá ani foťák a musí mu všechno podávat noname vedle, mi přijde značně nefér.

00

Odpovědět

Kdopak ještě našel jeden rozdíl mezi originálem a otiskem v novinách?

02

Odpovědět

tolko kecov o jednej infantilnej fotke, keby povedal , cvakol som fotakom, vyvolal, a poslal do prec, tak uznavam

311

Odpovědět

ty si hovado

23