Stručná historie Kolosea

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:4 241
Stručná historie symbolu Říma a jedné z nejnavštěvovanějších památek na světě.

Přepis titulků

Koloseum Starověký Řím Koloseum se nachází v Římě. Je známé i jako Flaviovský amfiteátr a je to největší oválný amfiteátr všech dob. Jeho výstavba začala za vlády císaře Vespasiana v letech 70–72 n. l. a byla dokončena za jeho následníka Tita v roce 80 n. l. Za vlády Flaviovců prošlo mnoha změnami, proto se mu říkalo Flaviovský amfiteátr. Měřilo 50 metrů na výšku, 156 metrů na šířku a bylo postaveno z vápence a písku.

Oblouky a klenby vytvořily pevnou konstrukci. Mělo celkem 80 vchodů a východů, z toho 76 jich bylo určeno pro obyčejné občany. Nad amfiteátrem se rozpínala polohovatelná plachta, která chránila diváky před sluncem. Před amfiteátrem stála kolosální Neronova socha, obrovská socha z bronzu, později upravená do podoby boha slunce.

Podlaha arény byla dřevěná a pokrytá pískem. Kolem byly řady sedadel, které byly odstupňovány podle důležitosti. Nejlepší místa byla vyhrazena senátorům, císař měl pro sebe speciální balkon. Koloseum dokázalo pojmout až 70 tisíc diváků. Pod arénou se nacházelo hypogeum, které se zachovalo dodnes. Je to řada chodeb, kde se v klecích držela zvířata dovezená z Afriky a Středního východu, například lvi, nosorožci a panteři.

Ty mohli vypustit padacími dveřmi. Z podzemí mohli také díky opravdovým výtahům vyvážet otroky a stavět kulisy představující kopce, stromy, keře a malá jezírka. V aréně pořádali všelijaká krvavá představení, například lov divoké zvěře, popravy odsouzenců a nejoblíbenější ze všech: gladiátorské zápasy. Říká se, že se pořádaly i tzv. naumachie, simulované námořní bitvy, ještě než pod arénou postavili hypogeum.

Pro rychlé zatopení arény zřejmě používali hydraulické čerpadlo. Představení se konala až do 6. století n. l. Potom se náklady vyšplhaly moc vysoko, rozpočet byl vyčerpaný a publikum už mělo jiné zájmy. V průběhu staletí byl amfiteátr využíván k různým účelům, mimo jiné i jako kamenolom. Dnes je tradičním symbolem Říma a jednou z nejnavštěvovanějších historických památek na světě.

Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Davavm dyslajk protoze to neny vb cestine

10