Váš starý telefon je zlatý důlThe Verge

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
57 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:5 758

Elektronický odpad je rostoucí problém, ale zároveň i zajímavá výzva. Pokud lidstvo zvládne vyřešit problémy s dopadem toxických látek z jeho recyklace na životní prostředí, naskýtá se zajímavá možnost získat z něj ohromné množství cenných surovin.

Přepis titulků

Většina z nás má daleko víc staré elektroniky, než si myslí. Schválně, prohledejte skříně, stůl, přihrádku s nářadím a vezměte cokoliv s kabelem nebo baterií, co už nepoužíváte. Možná vás ta hromada překvapí. Průměrná rodina má doma 80 kusů elektroodpadu. To je spousta nepotřebných věcí. Ale znamená to, že váš dům je zlatý důl. Stačí jen začít těžit.

Vyrábíme spoustu elektroniky. To z ní dělá nejrychleji narůstající zdroj odpadu na planetě. Vše to označujeme pojmem e-odpad. Od vašeho prvního iPhonu přes notebooky až po elektrické zubní kartáčky. Ten seznam je nekonečný. Zpracovat e-odpad je výzvou, protože obsahuje mnoho různých materiálů. Plasty, kovy. A něco z toho je toxické. Ale je to i velká příležitost pro recyklaci, protože třeba takovýto mobil obsahuje některé cenné materiály.

Důležité je zlato. Je ve spoustě elektroniky, protože je vodivé a nekoroduje. Můžeme ho najít na konektorech a obvodech, je tam ale i měď, stříbro, olovo a platina. V jednom kusu toho moc není, ale s množstvím e-odpadu narůstá i množství těchto surovin. Tato letošní studie přichází s odvážným tvrzením.

Získávání zlata z e-odpadu je prý jednodušší než těžba ze země. Angela Chen to pro Verge zkoumala a vysvětlí, jak je to možné. V zemi je průměrně půl gramu zlata na jednu tunu horniny. Samozřejmě pak máme zlaté doly, kde z jedné tuny dostaneme pět nebo šest gramů zlata. To je tak na jeden větší prsten. U e-odpadu a mobilů je toto číslo daleko větší. Řekněme, že máme tunu mobilů.

Ta by obsahovala 350 gramů zlata. To je daleko více než u zlatých dolů. Krása kovů spočívá v tom, že ať je zpracováváte jakkoliv, tak se nijak nezmění. Zlato je pořád zlato, ať už bylo na obvodech, nebo v zemi. Neumím kovy označit lépe než jako přírodní. Umíme je zpracovávat už tisíce let a víme, že pro jejich odlití musely být tekuté, takže v tom stavu už kdysi byly.

Jsou tu ale překážky. E-odpad musí nejdříve do procesu recyklace vstoupit. A to se často neděje. Myslím, že většina z nás cítí nostalgii. Citová vazba, kterou k tomu máme, co když budeme starý počítač potřebovat, kvůli tomu je těžké to vyhodit. A i když ho vyhodíte, e-odpad ještě čeká dlouhá cesta.

Oddělování cenných, bezcenných a nebezpečných částí je komplikované. Andy Hawkins byl nedávno pro Verge sledovat odpad v recyklačním centru a pořídil zajímavé fotografie. Buď žijete ve městě, které má službu pro sběr e-odpadu, a těch moc není. Nebo ho musíte nosit do sběrných dvorů. Tak či tak, odpad je sebrán a odeslán do třídícího centra, kde je rozdělen podle jeho druhu.

Notebooky, televize, telefony, drony, kamery. Vše je vytříděno zvlášť. Tyto hromady jsou pak odeslány do většího recyklačního střediska, kde jsou věci zničeny, rozbity na malé kousky, rozdrceny kvůli oddělení recyklovatelného materiálu, třeba zlata nebo hliníku, od zbytku, který se vyhodí, jako je plast nebo dřevo. A to je jen e-odpad, který zůstane v USA.

Ale bohužel ho tu většina nezůstane. USA je jediná rozvinutá země, která nepodepsala Basilejskou úmluvu, která zakazuje vývoz e-odpadu do zahraničí. Ať legálně, nebo ne, hodně e-odpadu končí v Číně, Indii a JAR. Zpracování e-odpadu je hodně toxický proces, proto se přesouvá do zemí, které jsou chudé a kde není takový státní dohled. Z Číny a Indie přišly zprávy o vznikajících horách staré elektroniky, které otravují vodu a půdu a vedou k problémům pro životní prostředí a zdraví lidí a hlavně dětí žijících v jejich blízkosti.

Takže recyklace e-odpadu je skutečně možná a potřebná, ale také nebezpečná a zdlouhavá. Pro získání zlata nestačí jen vyklidit svou skříň. Ale stejně ji vykliďte a recyklujte starou elektroniku. Třeba vás překvapí, co všechno doma máte. Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže v podstatě recyklace této elektroniky v USA má za příčinu znečištění půdy a vod v Indii?

10

Odpovědět

Ano ale primárně recyklace elektroniny v USA obohacuje Indické obyvatele. V minulém století v Evropě taky nikoho moc netrápilo znečištění. Ty lidi z Indie mají nyní taky raději zlato než zdravější prostředí.

00

Odpovědět

Měli jste taky pocit, že tam plácá bez pointy hromadu témat najednou?
Od zlata v notebooku až po nemocné lidi v Indii...

114

Odpovědět

? Nechápu smysl videa. Vždyť je to u nás úplně normální.

14

Odpovědět

Je to super jednoduché... až mi někdo nabídne 15000 za ntb ze kterého zrovna ted píšu, tak mu ho prodám a je mi jedno jestli ho zmasakruje na zlato, patinu a další kraviny nebo si s ním bude sušit p***l po koupání... ale prostě tohle je můj notes a má pro mě stejnou cenu jako novej... až budu mít jinej a tenhle starej bude smrdět v šuplíku, tak stejně za něj budu chtít adekvátní náhradu... rozhodně si nekupuju elektroniku kvůli tomu, aby někdo přišel a řekl... ,,už to máš moc dlouho koukej to dát zadarmo tomuhle pánovi a ten na tom vydělá majlant protože, aby mohl vydělat jsme tě okradli na daních a ty mu za to dáme".

37

Odpovědět

Pointa je myslím jednoduchá. E-odpad je možný nový zdroj vzácných surovin. Recyklace je stále drahá, vyžaduje spoustu manuální práce při třídění a dát ji někomu zadarmo je jen správné a ještě dobré. Za likvidaci většiny surovin se platí, dokonce i u notebooku už jsi zaplatil za jeho recyklaci, jako u každé elektroniky.
Vydělávat na "těžbě" zlata a dalších kovů z e-elektroniky je jen dobře. Chce to hodně energie a vůbec to není tak snadné, jak popsali. Slitiny jen tak nerozdělíš.
Naopak největší hnus je když někdo recykluje odpad, čirou náhodou jeho kamarád politik je velký zastánce prosazení DANÉ recyklované suroviny jako nebezpečné a pak dle zákona vyžadovat od producentů daného odpadu poplatky za likvidaci a na tom bohatnout.

40

Odpovědět

+Dominik Š.pokud na tom někdo vydělá, tak by měl být ochotný mi za můj krám zaplatit, pokud na tom nikdo nevydělá, tak nedělá něco co je podle lidí užitečné a tedy potřebuje pro život dotace konané skrz daňové násilí, easy as f**k... zadarmo dávám věci jen lidem, kterým chci a nikdo není v mých botách aby mohl říkat co je pro mě dobré... viz tvoje prohlášení, že je správné a dobré abych dal svoje věci někomu zadarmo

24

Odpovědět

+Lejno KarnevalTakže, ak to správne chápem, radšej sa zahádžeš aj starými nefunkčnými elektro-krámami/vyhodíš ich do komunálu (za čo, mimochodom platíš Ty, nie, že niekto platí Tebe), než by si ich niekomu "daroval" (za čo už si vopred zaplatil - viz. zahrnutý poplatok za recykláciu už pri kúpe), aby odviedol špinavú prácu s likvidáciou "Tvojho" odpadu, ktorú Ty efektívne vykonať nedokážeš. Efektívne zmýšľanie.

11

Odpovědět

+logicChapes to úplně špatně a nemám náladu ti to vysvětlovat.

11

Odpovědět

pointa je, dejte svůj elektroodpad lidem zadara, aby oni z toho vytěžili zlato za prachy? Nebo vo co go?

43

Odpovědět

Video vzniklo z podnětu recyklační lobby. V něm se snaží sáhnout lidem do svědomí a podsouvají věci, jakože by to například měl dotovat a zařídit stát, jinak kvůli nim budou umírat děti v afrických dolech a v Číně se rodit tříruké děti. Elektronický odpad je komodita jako každá jiná.

Pro recyklační společnosti by bylo vynucené nošení staré elektroniky od zákazníků k nim opravdu zlatý důl. Vlastně by to byla obdoba středověkého cechu a ochranářství vlastního trhu. V USA je to na volném trhu velmi nákladné všechno zařídit: společnost by musela zaplatit svoz, mít zdravotně nezávadné skladování, platit zaměstnancům odpovídající částku a dohlížet na jejich zdravotní stav a v neposlední řadě zajistit ekologickou likvidaci chemikálií potřebných k separaci kovů (velmi stručně se vše pomele a rozpouští v kyanidu). Při těžbě zlata zůstává hlušina, při recyklaci toxický odpad. Teď je v USA levnější zaplatit kdejakého vagabunda, aby přebral smetiště a elektroniku naházel na loď, která odpluje do Asie nebo Afriky.

V ČR se pohybuje výkup elektra mezi 100 Kč (celé počítače, mobily) až 350 Kč za kilo (vybrané součástky s vyšším poměrem drahých kovů). A nebo můžeš starou elektroniku zanést bezplatně do ekodvora a nechat na ní vydělat někoho jiného.

Největší problém je, když se někdo snaží pokoutně v domácích podmínkách cokoliv recyklovat. Například pomele desky plošných spojů, podrtí čipy, všechno to začne rozpouštět v chemikáliích nebo spálí v malé peci a sleje do cihliček. Ekologická zátěž je v takovém místě horší po varně pervitinu.

02