Proč elektrické koloběžky asi dlouho nevydržíThe Verge

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:7 111

Sdílení elektrických koloběžek, které se v Americe stalo obrovským hitem, se postupně rozšiřuje do světa. Například společnost Lime expandovala i do Prahy, ten byznys má ale háček. The Verge vysvětluje, jak je to se zisky těchto firem a proč je dost možná nečeká světlá budoucnost.

Přepis titulků

Elektrické koloběžky, ať je milujete, nebo nenávidíte, jsou všude. Sdílené elektrokoloběžky najdete ve většině amerických měst a rychle se rozšiřují do měst jako Paříž, Vídeň, Madrid nebo Tel Aviv. Sdílení koloběžek je jedním z největších technologických trendů loňska, spekulanti do těchto start-upů investovali přes miliardu dolarů. Ale sdílení koloběžek má temnou stránku. Základní počty prostě nevychází, protože koloběžky nevydělávají dost, aby pokryly své náklady. Jejich sdílení vůbec není udržitelné, a pokud to s nimi takhle půjde dál, je dost možné, že skončí na pohřebišti jako na fotkách z Číny.

Abychom se ale dostali k základům problémů těchto podniků, musíme se podívat na širší souvislosti. Elektrické koloběžky zaplavily v posledních měsících Santa Monicu. Tento fenomén začal v září 2017, kdy společnost Bird začala rozmisťovat elektrokoloběžky v ulicích Santa Monicy v Kalifornii. Společnost pro sdílení kol Lime se přidala se svými koloběžkami v San Franciscu. Tím ten závod začal.

Lidé si stěžovali na zatarasené chodníky, bezohledné řidiče, ale jízda na koloběžkách byla levná. Odemčení obvykle stálo dolar a každá minuta potom 15 centů. A hádejte co, staly se opravdu populární. Jízdy čítaly miliony, čímž Bird, Lime a jejich konkurenti získaly desítky milionů dolarů. Start-upy využily rostoucí popularitu a dostaly další stovky milionů dolarů v investicích. A tehdy se koloběžky začaly opravdu objevovat všude. I přes tyto peníze je těžké mít nějaký skutečný zisk, když se podíváte na ekonomiku jednotek, tedy jaký příjem přinese každá koloběžka.

A nejdůležitějším číslem je životnost koloběžek. Čím více jízd a km může jedna koloběžka ujet, tím lépe pro provozovatele, kteří musí pokrýt cenu každého vozidla, než začnou vydělávat. V říjnu 2018 přišla zpráva, že Bird zaplatí za každou koloběžku 551 dolarů, ale chce to snížit na 360. Bird by tedy potřeboval 5 jízd denně trochu déle než 5 měsíců, aby pokryl původní cenu každé koloběžky.

Ale první data ukazují, že ty koloběžky nevydrží pět měsíců. Nevydrží ani dva. Ty společnosti mají štěstí, když koloběžky vydrží déle než 30 dní. Quartz to spočítal pro Louisville v Kentucky. Ukázalo se, že průměrná životnost je u koloběžek pouze 28,8 dnů a počet jízd je průměrně 3,5 denně. Bird tedy pokryje jen asi 67 dolarů z ceny průměrné koloběžky. Ztratí tedy závratných 293 dolarů na každé koloběžce. A to nepočítáme spoustu jiných nákladů jako daně a poplatky.

Bird tu analýzu popírá. Koloběžky se prý přesunují, někdy i do jiných měst. A to, že koloběžka zůstane v Louisville jen 28 dní, neznamená, že to je celá její životnost. A určitě je pravda, že průměrná životnost se liší podle terénu a míře používání, ale taky je pravda, že jsou koloběžky často ničené. Lidé je shazují, hází do řek a jezer, do korun stromů, dokonce je zapalují. Ničení koloběžek se stalo virálním trendem. Minulý říjen zahodili nepřátelé koloběžek 60 elektrokoloběžek do jezera v Oaklandu v Kalifornii.

Rozbíjí se tak rychle i proto, že se takto nikdy neměly používat. Elektrické koloběžky, které Bird používal, byla zařízení Xiaomi zamýšlená pro jednoho majitele s váhovým limitem 90 kg, pro mírné počasí a ploché povrchy. Jestliže je tedy cestující těžší nebo je trochu mokro, začnou se rozbíjet. I muž, který na koloběžkách vydělává, má své pochyby. Jeden z vedoucích firmy Segway-Ninebot, která koloběžky firmám jako Bird prodává, zpochybňoval v nedávném rozhovoru, jestli jsou sdílené koloběžky udržitelné.

Jak tedy firmy na sdílení koloběžek otáčí tyto negativní výsledky? Díky milionům dolarů, které do koloběžek investují spekulanti, to nemusí řešit. Aspoň ne hned. Investoři sází na to, že ty firmy budou mít hodnotu miliardy dolarů, jakmile přijdou na to, jak vydělávat. Dokud si toto myslí, budou ochotní investovat, aby se našla řešení. Ty firmy tvrdí, že chtějí být ziskové, nebo aspoň přestat tolik prodělávat. Ředitel Birdu mi sdělil, že aby jeho firma pokryla náklady, musí mít koloběžky životnost 6 měsíců.

To je o dost víc než 28 dní. Plánují vyrobit lepší koloběžku, odolnější a trvanlivější. A už se do toho pustili. Bird se vytasil s novou, bytelnější koloběžkou Bird Zero, která se vyrábí ve spolupráci s čínskou společností zvanou Okai. Lime má také novou koloběžku Gen 3. A pracuje se na dalších nápadech, třeba zabudovaných zámcích a snáze vyměnitelných bateriích, které by mohly omezit každodenní opotřebování koloběžek.

Vydrží nové, robustnější koloběžky déle? Asi ano. Ale jejich výroba bude rozhodně dražší, budou tedy muset zůstat funkční ještě déle, než firmy pokryjí jejich cenu. Je to jako Hlava 22 a není jasné, zda koloběžkové start-upy přišly na nějaké řešení. Nakonec nemusí mít jen koloběžky, ale i samotné firmy krátkou životnost. Děkuji za zhlédnutí, a pokud jezdíte na koloběžce, buďte opatrní, noste helmu. Dejte palec nahoru, odebírejte a podívejte se na další naše videa.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak tahle společnost bude vyhlášena asi jako největší blbost tisíciletí.. Zůstává nad tím rozum stát.. to tam okolo sebe neměli někoho kdo by si zaťukal na čelo a řekl jim proberte se, tohle nemůže v žádném případě fungovat.. Když jsem se v této oblasti zorientoval, tak jsem zjistil že budu mít brzo svou vlastní koloběžku!! Zadarmo ! Už se na ni chystám, někdo chodí pro peníze do práce, někdo 50m před barák.. někdo jde s penězi pro koloběžku do obchodu, já půjdu bez peněz jen s jednou primitivní pomůckou 50m před barák.. pak ještě splašit nabíječku, to nebude problém.. no a když to nepůjde, vykuchán z toho motor a baterky, to má samo o sobě taky cenu.

00

Odpovědět

Ty cisla a jeho dedukce jsou hroznej bullshit (uz jen to, ze se ty kolobezky asi nedaji opravit ...)

34

Odpovědět

IMHO mi ty cisla dost nevychazi

Ja si koupil svoji na podzim za 8k na GB, takze neverim, ze pri velkym odberu nemaj o dost lepsi ceny.
Jsem ve skupine nabijecu a prijde mi, ze 90% kolobezek se kazdou noc vezou na dobiti, takze ujedou kolem 15km

Životnost 30 dní mi přijde jako největší přestřel. Technici opravuji maly problemy a z tech znicenych casti je skladaji do opet funkcnich.

Ohledne toho kradeni.. imho by se musel vyhodit cely MB a sehnat novy, aby se dala v poho pouzivat sama a moc nevidim, ze by se to delo.

63

Odpovědět

Ty žiješ v Louisville?

02

Odpovědět

technik, opravy, další náklady ...

10

Odpovědět

+AlennKanál The Verge u mě nenávratně ztratil důvěryhodnost ve chvíli, kdy jsem viděl, jak stavěli stolní počítač (pro neznalé doporučuji dohledat - odfláklejší profi stavbu kompu z tak drahých součástek na videu nenajdete).
Na jejich obranu ano, elektrokoloběžky se potýkají s obřím odporem a rozhodně se to podepisuje na celkové životnosti jednotlivých vozidel. Ano, zejména pak první generace koloběžek, která byla jen Xiaomi s lepším integrovaným obvodem, na něco takového opravdu nebyla stavěná. A že jde o fenomén vytlačený nahoru investory je v dnešním světě skoro jistota, nejen norma, ať se nám to líb, nebo ne.
Ale:
Vezměme první generaci, tedy Xiaomi Mi Electric scooter, který se běžně i tady v Čechách prodává za reálných 12 000. Jelikož společnosti jako Lime budou brát rovnou od distributora, už z téhle ceny musíme odebrat marži obchodníka pro běžné odběratele. Ta se pohybuje od 10 do 25 procent.
Z pohledu markeťáka je Lime obrovská společnost s nákupní hodnotou, která využije práva neplatit v rámci české republiky daň a jelikož bude odebírat opakovaně větší množství produktu (částky od sta tisíc nahoru při každém jednotlivém z mnoha nákupů, nebo od milionu při každém z několika), nabídne mu na to ještě VIP, Prémium, nebo jednoduše množstvení slevu, které se bude pohybovat kolem pěti až deseti procent ceny produktu. Takže sečteno podtrženo, koloběžku, která se shání pro koncového zákazníka za 12-15 litrů, může mít společnost s kapitálem a letmo navázaným partnerstvím za 6 až osm, tedy cirka do 350 dolarů za kus. Tohle Verge v potaz nevzal, mám dojem že jako obvykle.

Jen doplňuji zákoutí pratnerství firem a jaká reálná čísla to znamená. Možná potom ještě napíšu.

10

Odpovědět

A ja si rikal co je to divny novy dil o kolobezkach v South Parku:D

50

Odpovědět

Kolobezka Lime - "mam rada hladke a jemne povrchy"
Prazske kostky - "bitch please, tvoje p***l zazije stredovek"

240

Odpovědět

V Praze je ten vylítaný kalifornský šrot. Se sazbou 25 Kč + 2Kč/min. je výhodnější MHD, takže cílovka jsou zavrženíhodné existence jako ožralí turisté a libtardi. Jejich ignorance je snad ještě větší, než cyklistů a to je co říct. Na výsledný bordel v dopravě je vandalismus adekvátní odpověď. A buhví jestli u nás vůbec platí daně.

Vtipné je, jak nefunguje mantra moderních komunistů, sdílení majetku. Jejich vlhké sny o překonání soukromého vlastnictví zase nebudou naplněny, jaká škoda.

1814

Odpovědět

Takže soukromý majetek už není svatý?
Doporučovat vandalizmus jako řešení problému, to by se dalo čekat od anarchisty - jen nevím, jestli je to tento případ.

90

Odpovědět

+Blabula2Když si cizí korporace přivlastní náš veřejný prostor a stát se k nápravě stavu nemá, je vhodné ji dát přiměřeným způsobem najevo, že si to nenecháme líbit. I za cenu občanské neposlušnosti. Jsem proti pálení nebo házení do vody, nebudeme si přece poškozovat životní prostředí. Zkomplikovat jim sběr koloběžek přesunem na zajímavé místo je za mě správně. Když pro ni polezou křovím nebo na strom, tak pochopí, co se jim občan snaží sdělit. ;)

820

Odpovědět

+DurangaVšechny palce dolů jsou od Lime kolaborantů, kteří ty koloběžky nabíjejí :P

312

Odpovědět

+DurangaNope

32

Odpovědět

+DurangaPleteš se, vsechny ne. Nejsem ani z Prahy abych na nich mohl jezdit ale nemám rád arogantní pitomce

40

Odpovědět

+Blabula2Od levicového anarchisty :) jsou zde tací jímž je soukromý majetek svatý!

01

Odpovědět

28 dní ? Debilita... To by s ní museli lidi jezdit skoro pořád. Což je nereálné už jen proto, že se musí dobíjet.

110

Odpovědět

Zajímavé data. Osobně vlastním Xiaomi Scooter M365 a popravdě si také nedokáži představit, že by koloběžka byla využitá prakticky nonstop během dne. Ano je to věc u které je ideální denně najet 5-10km do hnusného počasí jí netahat a dopřávat jen pohodlné cesty. V tom momentě věřím, že uživateli vydrží i několik let. Co se týče mechanických částí ty se dají vždy za babku opravit a baterie stojí kolem 3-4k což není taky žádná hrůza.

112

Odpovědět

Na to co to (ne)umí to stojí docela dost peněz. A dávat ještě další za opravy to se asi nikomu moc nechce.

84

Odpovědět

+Meg.A. Byte"dost peněz" - to je otázka, jak každý hodnotu peněz bere. 10k za koloběžku, která má pár nedokonalostí, které se za další litr dají opravit není hrůza. Pokud chce člověk kvalitu, tak se bavíme v jiných cenových relacích 20-70k.

12

Odpovědět

Já se hlavně divím, že se to nekrade. Naložit do dodávky, vypnout gps a tradá.

24

Odpovědět

pry krade :) rozptyl te gps je udajne 50m...

02

Odpovědět

Životnost až 6 měsíců? Ať žije konzum a plýtvání surovinami.

281

Odpovědět

vždyť ve videu jasně říká, že průměrná životnost je snad i pod měsíc, tak jakých 6 měsíců? To je tak možná přání zprostředkovatelů.

40

Odpovědět

+aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaVšak těch 6 měsíců je ta vysněná, očekávaná. To mi právě přijde uboze málo.
Že to vydrží měsíc, už je problém užívání.

20

Odpovědět

+ElrosAno hlavní problém je v tom, že o cizí majetek se člověk nestará tak dobře, jak to asi funguje s daněma a přerozdělením? :D

00