Jak Norsko pomocí designu vytvořilo lidštější vězniceVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:88
Počet zobrazení:4 661

Když se řekne vězení, asi se vám vybaví velmi nepříjemné místo z betonu s mřížemi, kde už jen samotný pobyt je utrpením. Ale co když to jde i jinak a lépe?

Přepis titulků

Tyto fotky vypadají jako z hotelu nebo luxusního bydlení na koleji. Je tu tělocvična, společné prostory a oddělené ložnice. Ale toto místo u města Halden v Norsku je vězení. Není tu ostnatý drát, je tu spousta zeleně a nápadné moderní umění. Vězni mají dokonce z oken svých cel skvělý výhled. Celé je to součástí plánu, jak vězení polidštit. Pomocí designu. Filozofie za lidskými vězeními říká, že to, jak to ve vězení vypadá, by neměl být trest.

Byli odsouzeni k odnětí svobody. Běžný život by neměl být součástí tohoto rozsudku. Tím prvním, na co se designéři zaměřují, je základní architektura věznic. Většina věznic je navržena jako jedna souvislá budova. Návrh s nádvořím využívá obdélníkovou budovu obepínající venkovní prostor. V návrhu telegrafního sloupu jsou budovy naskládány na sobě. A v paprskovitém návrhu vycházejí chodby ze společného středu jako u špic na kole. Toto rozložení pomáhá efektivně přemisťovat mnoho vězňů, vězni pak však musí bloumat každý den stejnými chodbami.

A stísněné prostory mohou neúmyslně vytvářet napětí a konflikt. Lidské návrhy vězení vypadají jako kampusy, kde je zázemí rozmístěno mezi více objektů a celý komplex obíhá zeď. V norském vězení v Haldenu se ubytování nachází zde, zatímco vzdělávací a návštěvní prostory jsou zde, v jiných budovách. Většina vězňů musí tedy začít den přesunem, což zrcadlí život mimo věznici a umožňuje přístup k venkovní fyzické aktivitě.

A na rozdíl od ostatních návrhů, jejichž okna směřují do objektu, mají vězni v tomto návrhu rozmanité výhledy do okolí. Tento přístup k přírodě také pomáhá vězňům lépe vnímat běh času. Vězni měli pocit, že jsou v potápěčském zvonu. Byli zcela odříznuti od času a prostoru. Trávení času venku a sledování, jak se mění dny a roční období, pomáhá tento problém omezit. Navíc pozemky lidských vězení bývají pečlivě krajinářsky upraveny.

V Haldenu se vysoké břízy a borovice tyčí nad budovami a zakrývají obvodovou zeď. Díky tomu máte z kampusu podle designérů "antiautoritářský" pocit. Vězni se necítí zastrašeni samotnou architekturou. I stavební materiály ovlivňují lidský design. V jiných vězeních jsou interiéry z tvrdých materiálů, jako je beton, linoleum a ocel. Tyto materiály blokují světlo, nejsou hezké a neustále odráží hluk. Ve vězeních jako Halden pouští sklo dovnitř přirozené světlo a materiály jako korek a dřevo tu tlumí hluk.

Ale lidský design věznic není jen o architektuře a materiálech. Je i o tom, co se za zdmi děje. Design Haldenu ovlivňuje způsob, jakým vězni a dozorci interagují. Protože je ubytování rozděleno na komunity, které sdílí kuchyň a společné prostory, mohou dozorci monitorovat vězně pomocí pravidelného osobního kontaktu, namísto vzdáleného sledování velké skupiny lidí. A místnosti dozorců jsou záměrně velmi malé, aby měli důvod jít za vězni do společných prostor.

A tento fakt – že jsou dozorci společně s vězni – je důležitým bezpečnostním systémem. Díky kampusového rozložení se těmto vztahům daří. Studie nizozemských věznic zjistila, že kampusový design je základem dobrých vztahů vězňů a dozorců. A studie amerických věznic z 90. let zjistila, že přímý kontakt dozorců s vězni vedl k menšímu počtu násilných a bezpečnostních incidentů.

Návrhy takovýchto věznic stojí peníze. Proto se většina přelomových změn odehrává v západní Evropě a Skandinávii, kde menší populace vězňů a rozvinutější sociální systém umožňují flexibilnější experimenty. A protože věznice v USA preferují úsporu nákladů nad designem, nejsou tu běžné. Ale místa jako Halden vytváří precedens, jak by mohla vypadat vězení budoucnosti. Je důležité chovat se k těmto lidem lidsky. Aby nebyli tak naštvaní.

A dát jim důstojnost. Možná je neintuitivní vytvářet příjemná, dobře navržená místa pro lidi, kteří spáchali zločin. Ale podle této designové filozofie má být trestem pobyt ve vězení. Jeho architektura trestem být nemusí. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

https://www.csfd.cz/film/67006-where-to-invade-next/prehled/
V jedný části je právě v této věznici a přibližuje to víc.

10

Odpovědět

Chudáčci, tak oni by mohly býti dehumanizovány, slzička mi ukápla. Pak jsem si ale vzpomněl na Utøyu a 77 rodin kteří vidí jak se jejich stát doživotně postará o toho který jim to způsobil. A nebojte se, oni ho tam jednou dají jestli už to neudělali zatím si sedí v trochu méně působivém vězení kde chudáček může využívat 3 místnosti, internet, TV a další různé aktivity.

48

Odpovědět

Asi jsem divný. Přestože souhlasím s tím, že toto je vcelku pokrokový přístup - "ve vězení z tebe nemůžeme udělat zvíře, neb se tím vyděděnost jen prohloubí" , věřím, že trest by měl působit zároveň represivně do takové míry, aby vězeň odcházel s přesvědčením, že zpátky už nikdy více! Osobně bych volil dvě fáze trestu. První by byla silně represivní až dehumanizující, kladoucí důraz na rozsáhlé omezení práv a svobod trestance. Druhá fáze (např. posledních 25% výkonu trestu) by byla tzv. resocializace. Čili vypadalo by to tak, jak na videu. Kde by se s trestancem jednalo s úctou, protože svůj trest si už odbyl a zároveň jej připravovali na život venku.

58

Odpovědět

na výši trestu nezáleží když člověk páchá zločin nikdy nepočítá stím ze ho chytí
navíc dehumanizace vežne je něco o co opravdu nestojíme my chcemě aby to byli lidé aby měli lisdté standardy morálky jenže takovým zaházením znich to zvíře uděláme

103

Odpovědět

+123456O výši trestu jsem nikde nic nepsal. Ale díky za všeobecně známý fakt.

13

Odpovědět

+KOKOpsal jsi o silně represivní až dehumanizující Částy tedy o větší a hůře snesitelném trestu

20

Odpovědět

Tam bych chtěl bydlet taky

115

Odpovědět

Zajímavé ale toto video postrádá asi nejdůležitější aspekt a to jsou názory vězňů samotných na tyto zařízení. Chtěl bych vidět alespoň pár záběrů na jejich změnu v chování a ne jen v pár sekundách videa stručně říct o kolik procent je to lepší. Tento design má vysoce psychologický aspekt a Vox zapomíná, že je potřeba ukázat to, že za touto stojí psychologií jsou vždy lidé které to nakonec ovlivňuje, takže nevím jak vy, ale mě tedy to tam aspoň chybí. (tři hvězdy za zpracování)

221

Odpovědět

Jeden hodně dobrý názor na Norská vězení od Varga Vikernese, odsouzeného na 21 let za vraždu a žhářství:
About Norway & Hotel Prisons

151

Odpovědět

+BalodilTak tohle video je hodně, ale hodně zajímavé.

40

Odpovědět

+BalodilDíky, podívám se na něj :)

30

Odpovědět

+BalodilTo bych velice rád viděl přeložené. Nechceš to navrhnout zde aby se toho chopily? Dost by se to hodilo jako doplnění tohoto.

40