Proč je Norsko plné elektromobilůVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:177
Počet zobrazení:9 641

Zatímco u nás byste elektrická auta spočítali na prstech jedné ruky, v Norsku jsou jich mraky. Jak je to možné? 

Přepis titulků

Tohle město je plné aut od Tesly. Dodnes jsem za svůj život viděl asi pět aut od Tesly. Tři z nich za sklem v luxusních obchoďácích. V Oslu jsem pár hodin, a už jsem viděl 50 Tesel. Tady jedna jede. Jsou nádherné, krásné, efektivní, rychlé a stojí asi 1 640 000 korun. Tady jede další.

100% elektřina, žádný plyn a z 0 na 100 to dá za 5 sekund. V autech se vůbec nevyznám, snad jsem to řekl správně. ZRYCHLENÍ Z 0 NA 100 KM/H ZA 3,1 SEKUND V roce 2014 Tesla překonala v Norsku rekord v počtu prodaných aut jednoho modelu za měsíc, a to v rámci všech aut, ne jen elektrických. A když se budete chvíli dívat kolem sebe, všimnete si, že tu nejezdí jen Tesly. Elektrická auta jsou tu všude. Pár jsem jich viděl i v USA, ale ne v takovém množství jako tady.

Hele, tady je Tesla, další Tesla. Podívejte na ni. Oslo je takovým epicentrem elektrických aut. Elektrická auta poznáte podle jejich poznávací značky. Tohle "E" na začátku značí, že je to auto na elektriku. V roce 2016 tvořily ze všech prodaných aut v USA elektromobily jen 1 %, byly těsně nad 0,9 %. V Norsku to bylo 29 %, a prodávají se čím dál víc. V lednu tohoto roku bylo nějakých 37 % všech zakoupených aut na elektriku. Kde jsem se to ocitl?

Toulal jsem se po městě, a teď jsem u nějaké tajné jeskyně. Ale nejvíc mě zajímá, jestli můžu s dronem přeletět tenhle vodopád. V Norsku jsem dron ještě neřídil, tak jsem zvědavý, jak to dopadne. 99 % norské elektřiny pochází z vodních elektráren, prostě z přehrad. Takže je tu spoustu levné čisté energie, která se potom využívá pro dobíjení aut. Ale skutečným důvodem, proč je tu tolik Tesel a jiných elektromobilů, je vládní politika.

Vláda velmi důrazně nabádá lidi ke koupi elektrických aut. Dělá to několika způsoby. Pokud máte elektromobil, neplatíte za parkování. Můžete jezdit v HOV pruhu, kde je méně aut. Nemusíte platit registrační poplatky, získáte určité daňové úlevy, ale asi největší motivací je obchodní stránka věci, protože společnosti jako Tesla neplatí v Norsku daň z prodeje, a všechno tohle dohromady znamená, že je pro lidi levnější koupit Teslu v Norsku než ve Spojených státech.

Byla opravdu zábava procházet tuto část a asi největší ponaučení, které si odnesu, je, že i hajzlové pláčou. Takže pamatuje: I hajzlové pláčou. Tohle je asi to nejlepší, co jsem zatím viděl. V Oslu je asi 2 000 těchto dobíjecích stanic. Promiňte, může se na něco zeptat. Můžu si to nahrávat? - Takže všechno je to zdarma.

- Zdarma? - Jo, zdarma. Když si koupíš elektrické auto, jeho dobíjení nestojí ani korunu a můžeš se do Osla a pryč dostat bez placení mýtného. Všechny tyto příspěvky, o kterých jsem mluvil a které pomáhají financovat elektrická auta, pocházejí ze státního fondu. Je v něm opravdu spoustu peněz, snad 23 bilionů korun. Vlastní ho vláda, jsou to takové peníze do nepohody a plynou z něho příspěvky na celou tu věc s elektromobily. Do tohoto národního norského fondu přitékají skoro všechny peníze z ropy, plynu a fosilních paliv.

Norsko je velkým těžařem ropy a zemního plynu, které potom prodává jiným zemím a část zisku z prodeje putuje do národního fondu, ze kterého se přispívá na elektrická auta. Takže zde nespalují fosilní paliva a nevypouští do ovzduší uhlík, ale naopak fosilní paliva vytěží a nechají je spálit jinde. Zeptal jsem se kamaráda Tora, co si o tom myslí. Tore, jak vnímáš to, že Norsko jede na zelené vlně, ale je to možné jen díky těžbě fosilních paliv?

Neštve to Nory trochu? Bereme to tak... že svět potřebuje ropu. Máš tady spoustu států, které se rozvíjejí, jako Čínu a Indii a ty budou vždy potřebovat energii a my budeme namítat, že ji dokážeme získat čistěji než jiné země. Mažeme si med kolem pusy, to asi jo, ale je lepší dělat tohle než nic.

Jsme si vědomi toho, že ten přechod k zelené energii je financován z peněz z ropného průmyslu. Je to opravdu ironie. Myslím, že Tor má pravdu. Myslím, že export uhlíku do jiných zemí nedegraduje ten úžasný pokrok k zelené energii. Je to příběh o pobídce, zelené infrastruktuře a zelené společnosti, ale také příběh o tom, jak jsme na fosilních palivech závislí.

Jsem opravdu utahaný a nespal jsem asi 23 hodin, takže si půjdu lehnout. Bavilo mě hledat Tesly. Zítra se vydáme na severní pól.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je ale nesympatickej kreten..., elektroauta OK - ale radsi bych ve mestech vic investoval do verejne dopravy; a z dalnic vyhnal kamiony na koleje - to by pomohlo mnohem vice ekonomice provozu i ekologii...

45

Odpovědět

Bateriově napájená elektroauta jsou ten největší omyl moderního světa. Nedávno benefity za koupi zrušili a za celý rok prodali jen 50 elektroaut, s vládní podporou nějakých 2500. Gratuluji bez vládní podpory je nikdo nekoupí. O jejich ekologii se dá úspěšně pochybovat a to i ve srovnání s benzínovými nebo dieslovými auty (výroba vozu + životnost baterií). Jediná smysluplná budoucnost je vodíková technologie.

13

Odpovědět

Thug neni HAJZL (špatnej překlad, očividně nerozumíte)

47

Odpovědět

Ježdění na benzín nebo naftu je fakt přežitek. Sám bych si koupil auto na elektřinu ale nemůžu si ho dovolit s plebským platem tak jsem si aspon nechal předělal auto na CNG. Asi začínám levičatět.

120

Odpovědět

Jo, Norsko má zdroje a nebojí se je použít. Poád lepší něž Saudská arábie, která občanům vyplácí dividendu a stavý hotely se zlatými koupelnami, Norové investují do infrastruktury což je rozhodně prozíravější. Nebýt Norsko v centru potencionálních důsledků změn klimatu, tak by to byla země zaslíbená spolu s ostatními severskými státy.

62

Odpovědět

najekologickejsie je nejazdit vobec, keby sa vseci ludia zamysleli ...

ale ked uz raz okusili heroin, trava stacit nebude...

617

Odpovědět

Takze socialisticka klasika. Donutime ostatni, at nam zasponzoruji nase potreby.
A jak do dopadne?
http://www.zerohedge.com/news/2017-06-11/its-confirmed-without-government-subsidies-tesla-sales-implode

1210

Odpovědět

Až na to, že jim to nikdo nespozoruje. Kdyby ses na to video aspoň podíval, tak zjistíš, že je to placený ze zisku z prodeje ropy/plynu...

814

Odpovědět

+BullOverTo si delas srandu, ne? Copak se ta ropa vytezila zdarma?
Elektrina zadarmo? Ty vodni elektrarny se asi postavily a udrzuji samy.
Co ty odpustene poplatky, myto, parkovne, pruhy pro MHD..
Vsechno jim to proste nekdo nedobrovolne sponzoruje.

Navic 2k nabijecich mist je trapnych. 2 tisice lidi si necha pres noc nabit auto a zbytek nikam s vybitou Teslou nepojede?

159

Odpovědět

+KolemjdouciDiky adapterum se daji auta od Tesly dobit doma. Tyhle verejne dobijeci stanice jsou ale rychlejsi a hlavne zdarma, elektriku za dobiti doma nekdo zaplatit musi...

115

Odpovědět

+Dr. InkZadarmo sú, to fakt ? Nepreplácajú na tom ?

21

Odpovědět

+Dr. InkZadarmo elektřina rozhodně není. Ony se, byť mizivé, náklady rozpustí do koncové ceně všech odběratelů. Na druhou stranu nechat „zadarmo“ dobíjet elektromobily pouze v noci může být prospěšné pro rozvodnou síť.

**Ono je totiž levnější v noci napouštět přečerpávací elektrárnu než snížit výkon (jaderné) elektrárny.**

Bohužel tento způsob dotování stojí na hliněných nohách. Socialisté se snaží pomáhat dotacemi a na plnou hubu lžou, že díky fondům a dotacím je něco zadarmo. Ale právě tímto škodí - zakážeme auta nesplňující Euro 4 a starší a současně zadotujeme elektromobily. Výsledek je ten, že nižší střední třída bude muset svoje patnáct let staré, ale přesto zatím spolehlivě fungující auto odvézt do šrotu a Teslu si nebude moci dovolit. Naopak rodina s vyššími příjmy si díky štědré dotaci nebude muset tolik utahovat opasky nebo naopak - bude si moci dovolit například dovolenou v létě a lyžování na horák v zimě.

**Vysvětlení pod čarou, jak fungují přečerpávací elektrárny
=====
Ještě pro laiky - elektrárna má nějaký výkon a jeho regulace mže mít i několikahodinovou prodlevu. Při vyšší zátěži během dne klesne napětí v síti. Proto se pustí voda z kopce a rozjedou se turbíny na dorovnání poklesu. V noci je naopak vyráběné elektřiny nadbytek a stoupne napětí, takže se pustí motory a začne se plnit nádrž na kopci. Vyšší zátěží poklesne napětí na normovanou úroveň. Kdyby všichni měli elektromobil a důsledně jej ve stejný čas nabíjeli, tak by nejspíše nebylo potřeba mít přečerpávací elektrárny. Proto existuje něco, jako „noční proud“ na předehřátí vody v bojleru (ale ani ten nemají všichni).

20

Odpovědět

+-HoNY-Tak samozřejmě, nic neni zadarmo v pravym slova smyslu... nesmíš to brát tak doslovně.

01

Odpovědět

+Kolemjdouci? A kde je tam to sponzorování?
Ropu těží nějaký státní podnik (který samozřejmě platí svoje zaměstnance úplně stejne jako soukromej podnik) a zisk (=příjmy (za prodej) - výdaje (za mzdy a další věci)) jde do státního fondu. Protože stát je majitel podniku a je to jeho zisk. Stát pak za tyhle peníze postaví ty elektrárny, vybuduje infrastrukturu a financuje ušlej zisk z těch daní/mýta...
Neni tam nikdo, kdo by něco sponzoroval. Stát jen hospodaří se svýma penězma pro "dobro" (v uvozovkách, protože je to relativní pojem) občanů - pokud s tim nesouhlasej, určitě se tam najde nějaká politická konkurence, která by chtěla ty peníze utratit na něco jinýho a volby pak rozhodnou.

129

Odpovědět

+BullOverA co na to úřad pro hospodářskou soutěž? Nevím, jak to mají Norové, ale mě se ten systém pobídek nelíbí. Představ si, že by třeba Babiš protlačil, aby se výrobky z Agrofertu prodávaly bez DPH.

34

Odpovědět

+blbAsi to, že nejde o jednoho konkrétního výrobce. Elektro auta vyrábí už skoro každá automobilka.

71

Odpovědět

+Kolemjdouciskutočne nieje nutné, aby sa privatizovali národné zdroje... Netreba sa so socanmi predháňať o extrémy... od fašizmu ruky preč...Úplne postačí, ak sa občanom ponechajú ich osobné zdroje...

41

Odpovědět

Hezky to dává na p***l té hloupé teorii o tom, že výroba elektřiny je méně ekologická než spalovací motory. 99% energie z vodních elektráren. Hezky se na to dívalo.

912

Odpovědět

Ta "hloupá teorie" není zas tak hloupá, protože většina ostatních států takovéto možnosti nemá. Pokud u nás nezačnem místo řepky set solární panely a nebo se běžný občan nesmíří s jádrem, tak si tu ovzduší budem zasmraďovat stejně. Jedinou výhodu co v tom vidím je, že bychom přesunuli znečištění z měst do okolí elektráren.

204

Odpovědět

+šlomoHlavně už k***a musíme přestat těžit uhlí. Nejsem žádnej zelenej, je mi celkem jedno, jaký to má dopady na ovzduší a podobný p******y, ale je to prostě takovej neefektivní přežitek, zbytečnost, nesmysl... jen to uměle udržujem, aby nějakých 0,1% lidí nepřišlo o práci... přitom patříme k jednim z největších exportérů elektriky!! (druhej největší export hned za autama)

No nic... ještě tak 20-30 let na fůzní elektrárny a pak se snad přestanou využívat tyhle neefektivní zdroje energie.

1014

Odpovědět

+šlomoTa teorie je hloupá v tom, že počítá při výrobě elektřiny i s uhlíkem spáleným z cigaret dělníků při pauze, ale z aut jenom to co vyprodukuje motor, přitom výroba benzínu sama o sobě znečišťuje prostředí víc, než elektrárny, nebo máš pocit, že z vrtu teče natural 95? A o těžbě a dopravě ropy ani nemluvě. V tom je ten výzkum absolutně zaujatý a nesprávný.

90

Odpovědět

Jo, dneska ti to dovezu....po počkej jen nabiji můj nejlepší vehicle díky němu mám výhody proti zbytku lidu - Stalin 4ever....jo počkej vypadl proud, tak si naser...

1028

Odpovědět

ok, povedal to správne... toľko tesiel je v norsku preto, že odstránili hromadu regulácii a daní :)

Like Allways
Stay Right!

111

Odpovědět

Ta narážka na pravicovost je fakt vtipná vzhledem k tomu, že Norsko, stejně jako další Severské země, jsou pod vlivem sociální demokracie několik dekád.

11

Odpovědět

Iritovalo mne to, že hlavně zabíral sám sebe, a ta nasírací zbytečná hudba je k čemu?

815

Odpovědět

fajn týpek, klidně ho sem házejte víc :D

225