72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:395
Počet zobrazení:7 659
V minulosti se objevila poměrně velká spousta postav, u kterých jejich samotná existence není jistá. Jaké by to mohly například být?

Přepis titulků

10 historických postav, které nemusely existovat Historici už tomuto lapkovi přiřadili skutečnou identitu. Během 140 let byl zobrazován jako šlechtic, stejně tak jako běžný člověk. 9. Lao-c´ Bývá považován za otce taoismu a vrstevníka Konfucia. Říká se, že žil v 6. století př.n.l. Historici věří, že se jednalo o několik filozofů. 8.

Lykúrgos Měl uvést v platnost sérii zákonů, které přeměnily Spartu na vojenský stát. Protože Sparťané svou historii nezapisovali, historici neví, zda existoval. 7. Vilém Tell Sestřelil jablko z hlavy svého syna a stal se švýcarskou legendou. O tomto jménu neexistuje záznam, příběh mohl dorazit ze Skandinávie. V baladách oslavovaný otrok, který měl v závodě porazit parní vrtačku.

John Henry existoval, ale žádný závod se nikdy nekonal. Záznamy ukazují, že se William Shakespeare narodil ve Stratfordu nad Avonou a stal se hercem. Panují pochybnosti o autorství jeho her, protože neměl univerzitní vzdělání. Tento řecký spisovatel měl žít kolem 8. až 12. století před Kristem. Nejasnosti vedou k přesvědčení, že Ílias a Odysea napsalo více autorů. 3. Sun-C' Autor "Umění války" přeměnil harém kurtizán na elitní vojáky tak, že dvě exemplárně sťal.

Má se za to, že žil ve feudální Číně mezi lety 771 a 476 před Kristem. Výsledky myslitelova života bývají připisovány náboženské sektě. Egypťané znali vzorec s jeho jménem už o tisíc let dříve. 1. Král Artuš Měl vést obranu Britů proti Sasům v 6. století. Je zmíněn pouze v o 400 let starších záznamech. Měl bez cizí pomoci zabít 960 mužů.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (71)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Z názvu jsem čekala 10 historický postav, které byly pro historii naprosto postradatelné".. něco jako když v TBBT Amy vysvětlila Sheldonovi že ve filmu Indiana Jones vůbec žádný Indiana Jones být nemusel, protože by se všechno i tak stalo tak, jak se stalo. Ale tohle.. nuda.

22

Odpovědět

kde je Ragnar Lothbrok?

100

Odpovědět

hmm názov vyzeral tak pútavo ale obsah nebol. Bol to celkom mišmaš celé to video. O niektorých osobách sa vyjadril že existovali ale nespravili skustky ktoré sme im pripisovali. O ďalších len povedal nejakú informáciu a neviem či je to informácia kým boli, za koho sa pokladali a či vôbec existovali...

191

Odpovědět

na slovensko taaahni a neser tady

138

Odpovědět

hej hej přeložte těch 10 filmových chyb .. děkujuuu :D

191

Odpovědět

Tak trochu sem čekal i nečekal Ježíše, protože většina historiků se shoduje, že existoval, ALE jsou tu i takoví, kteří o tom pochybují....hlavně protože několik velkých kronikářů jeho doby ho ani neuvedlo v jejich díle, což se někomu zdá divné ... ja jsem jen nestranný pozorovatel takže no hate bičiz

1916

Odpovědět

O Ježíši máme více dochovaných informací (a to nemusíme počítat Bibli a žádné jiné náboženské zdroje) než například o Juliu Caesarovi.

26

Odpovědět

Jestli by tam měl být pan Chesus si nejsem tak nějak jistý. Osobně pochybuju, že kdy žil, ale zase na druhou stranu se sem tam nějaká ta zmínečka o něm najde. Na stranu třetí byl tehdá Chesus každý drohý z Horní Dolní, takže jasně, že se ta zmínečka najde... To je jak kdyby za dva tisíce let tvrdili, že v Čechách se narodil Martin Novák, zakladatel Církve Věčné Soboty.

103

Odpovědět

Stejně bych rád viděl co si řeknou za 5000 let o tom hovádku co máme na hradě. Tomu nikdo při smyslech totiž nebude moci uvěřit. Můžete namítat, že dnes už umíme jakž takž zaznamenávat historii a že je to blbost ale prosím, uvědomte si, že za 100 let nebo klidně i za 20 let tu být nemusíme a můžou nás v budoucnu oprašovat štětečkem tak jako my dnes.

623

Odpovědět

Běž na novinky :) Tam taky do všeho serou Kalouska, Zemana a Klause...

345

Odpovědět

+LOYFDobře.

21

Odpovědět

Celou dobu jsem čekal na Spartaka :(. No nic alespoň že se objevil Shakespeare, opravdu by mě zajímalo jestli to byl nastrčený ťulpas stejně jako ve fiktivním filmu od Emmericha nebo jestli to byl opravdový talent ... A největší překvapení je pro mě snad Robin Hood kterého považuji za fiktivní postavu již od mala :D.

161

Odpovědět

Nějakou oporu v realitě mít bude... Ale podívej se na jméno. Robin Hood. Robing Hood. Kradoucí kapuce... tady si někdo nedal moc práce s vymýšlením jména :D

131

Odpovědět

Teď ještě řeknou že neexistuje ježíšek..ale jak by se asi pod stromečkem objevovaly dárky ? hm hm ?

354

Odpovědět

Neviem, prečo sa tu hádate, či ježiš existoval, alebo nie.... veď aj teraz existuje - hrá za MCFC... :D Jesús Navas.... do your research

67

Odpovědět

Už tady na to někdo upozorňoval, ale:
“Historians have yet to give a real-life identity to the outlaw.”

je tam infinitiv "to give", takže jde o spojení "have to" a ne present perfect.
Takže něco jako:
"Historici ještě musí tomuto lapkovi přiřadit skutečnou identitu"

140

Odpovědět

Turínské plátno rozhodně nepochází z doby údajné existence Ježíše, pochází ze středověku. Dokonce se vypátralo, že pochází z Francie. Je to navíc důmyslně vytvořený podvrh, se kterým pokud se dnes někdo spojuje, je to Leonardo Da Vinci, ne Ježíš. Jediný, kdo Turínské plátno prezentuje jako "skutečné", je církev, pro kterou představuje jediný hmatatelný pseudodůkaz údajné existence Ježíše. Vědci ale jeho pravost už několikrát vyvrátili sériemi důkladných testů, dokonce znovu vytvořili repliku totožnou technikou jako středověký autor.

Ježíš ve videu pochopitelně chybí, a to na neohroženém prvním místě. Relevantní důkazy o existenci Ježíše se rovnají nule. Římané o něm skutečně žádné záznamy neměli a nevedli, v té době končilo na kříži sta tisíce židů, kteří se určitým stylem vymezovali proti Římu. Jediné prameny, které se zmiňují o narození, životě, smrti a zmrtvýchvstání (muhehe) Ježíše (tedy jeho existenci), je Bible. Bible pak není historickou knihou, je náboženskou doktrínou, ve které je téměř vše zveličené, upravované a hlavně překrucované. Pokud pak z ní někdo chce čerpat historické znalosti, pak musí připustit existenci Noemovy archy nebo rozestoupení moře při exodu židů z Egypta. Tedy, musí uznávat pohádky pro děti. Ježíš je tedy nejpravděpodobněji jen náboženská postava. Jeho existence se nedá potvrdit, proto se nemůže brát za skutečnou osobu. Pokud je ovšem autor videa z USA, kde 80% lidí věří na Adama "žebrákovou" Evu a naopak zarputile odmítají evoluci, protože jím to fanatický pastor v kostele od mládí vtloukává do hlavy, pak se nedivím, že ho tam nezařadil. Uvažování Američanů je v tomto ohledu na úrovni středověku.

3016

Odpovědět

Pokud je ovšem autor komentáře z Čech, kde 80% lidí má za to, že Bible je jedna z pohádek pro děti...
Doporučuji sehnat nějaké lepší vydání Bible, než tu obrázkovou, "ve které je vše zveličené, upravované a hlavně překrucované." ;)
A k záznamům Římanů apod:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sources_for_the_historicity_of_Jesus

1918

Odpovědět

+fireBible není ani tak pohádkou pro děti, je to převážně kniha plná opsaných příběhů z cizích náboženství, upravených na křesťanské poměry. Křesťané jakožto nově vzniklá židovská sekta neměla žádnou historii ani modly, proto brala všude kde se dalo. Co se týče obsahu Bible, ten je neměnný, způsob ilustrace na něm nemění absolutně nic.

Záznamy Římanů o Ježíši jako člověku neexistují. Zmínka o něm je jen pouze jako o modle, protože starověcí křesťané zkrátka mluvili a činili jeho jménem. Proto, pokud se někde zmíní jeho jméno, neznamená to důkaz jeho existence, znamená to pouze to, že byl modlou již za starověku. O Ježíši jako člověku z masa a kostí se vyjadřuje pouze Bible v evangeliích. Chápu, že jsi věřící člověk a snažíš se co můžeš, ale historii nepřepíšeš, ani neupravíš, je mi líto. Pokud máš dojem, že jsem nějaký zahleděný Čecháček, který nebere tvého Boha vážně, pak veř, že to co píšu já, tvrdí i většina seriózních historiků a vědců.

103

Odpovědět

+firemyslis original v hebrejcine, aramejcine a grectine? tak tie sice nie su zvelicene ani prekrutene prekladom, obsahuju vsak rovnako vela nezrovnalosti a protireceni. a hlavne, aj v nich sa dozil Noah takmer tisic rokov a natrepal vsetky zive tvory po paroch, na lodku dlhu 300 laktov.

54

Odpovědět

2:15 * v o 400 let novějších záznamech

21

Odpovědět

Super, mám rád historii, a člověk se něco přiučí. Dobrý hudební doprovod. :)

102

Odpovědět

Konšpiračné teorie nič viac a nič menej. je jasné že v minulosti bolo vela vecí inak ako sa k nám donáša dnes. Nikdy sa nezistí či je to pravda alebo nie je, takže je to v celku blbosť ktorá ale aj napriek tomu zaujme.
A tí čo sem pcháte Ježiša, tak nad tými sa mi chce plakať.
O existencii Ježiša je stovka dôkazov ako aj písomných tak aj hmotných. Lenže to pohanom zvyknú rodičia tajiť. Netvrdím, že Ježiš robil zázraky, netvrdím ani, že Ježiš sa naozaj volal Ježiš, ale jedna vec je jasná, že charakter ako on existoval a možno práve na základe jeho charakteru potom ludia zveličovali, ale to už je jedno. Minulostˇje minulosť...

1215

Odpovědět

Jaké důkazy existují? Kromě jedné knihy není v žádných jiných záznamech.

821

Odpovědět

+SpoonerNepřímé. Ve starověké historii moc na výběr nemáš...

44

Odpovědět

+SpoonerJasně. Nějaké konkrétní? Protože v žádných historických záznamech se ježíš nevyskytuje.

818

Odpovědět

+SpoonerJo Spooner je takovej mástr, že zná každej historickej záznam

116

Odpovědět


Odpovědět

+SpoonerZlopáne, zato ty jsi chytrý, jako kdyby jsi sežral Šalamounovo hovno...

51

Odpovědět

+SpoonerSpooner: Ale vyskytuje. Jen tak mimochodem ani odpůrci křesťanství v říši existence Ježíše nezpochybňovali...

60

Odpovědět

+SpoonerJežíš skutečně existoval. Byl to prominentní šmejd, který o sobě prohlašoval, že je synem Božím, aby jeho rodina získala větší moc ve městě, stejně jako potomci z rodiny "opozice". Ale asi měl lepší PR managery, protože to nakonec vyhrál on a lid následoval jeho :)

65

Odpovědět

Je taky celkem možné že ježíš je víc osob v jedné. ;-)

92

Odpovědět

+TarylinSkús použiť google, toto je od veci, takže nemienim sa k tomu viac vyjadrovať. Mna netrápi či Ježiš existoval alebo nie, mna zaujíma história celkovo a práve Ježiš je jeden z tých ktorého som v tomto videu jasne že nečakal a keby som ho tam videl, tak je to samozrejme fake. Existuju Rímske zvitky, Biblia a vo Vatikáne by si našiel aj hmotné veci, lenže tie sú prísne chránené a archivované. Ja nie som žiadny veriaci, ale zas vidím na mnohích luďoch že doslova Ježiša neznášajú a radšej než by priznali že existoval, tak tu budú tvrdiť že neexistoval, len za to že je to proti ich viere. Skúste aspoň na pár sekúnd odložiť náboženstvo a zamyslite sa..

810

Odpovědět

+TarylinSry to bolo na Spoonera :D

30

Odpovědět

+TarylinTvrdíš, že hmatatelné důkazy o existenci Ježíše a nějaké svitky leží zamčené v trezoru ve Vatikánu, které nikdy nikdo neviděl a církev je drží pod pokličkou, místo aby je všem ukázala jako nejdůležitější důkaz v historii svého náboženství, který by umlčel všechny, které církev staletí umlčovat chce, ale nemá jak. Tady se člověk ani nemusí zamýšlet. Pohádku o mimozemšťanech naložených v octě v Bílém domě, které drží Obama pod pokličkou, aby o nich nikdo nevěděl (teda krom tebe), bys neměl?

91

Odpovědět

+TarylinNa Wiki je těch římských zdrojů, kde se o něm píše docela dost, takže asi existoval.
Ono je ale docela běžné, že se slavným lidem přiřazují výroky a činy, které nikdy neudělali a neřekli, aby zveličila jejich důležitost.
A vzhledem k tomu, že těch židovských rebelů vůči Římu bylo víc, tak je možné, že to byl i tento případ.

30

Odpovědět

tak nějaký Ježíš určitě existoval, dokonce několik, ale pochybuju že někdo z nich byl syn Boží. To si jenom jeho matka vymyslela, aby její manžel nepřišel na to že ho podvedla s někým jiným a on jí to uvěřil (byl to asi jenom nějaký prostý pasáček krav).

81
Další