79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:464
Počet zobrazení:8 811
Ne všechny knihy se po vydání dočkají vřelého ohlasu. Některé z nich se naopak dočkají zákazu v určitých částech světa. A někdy byste to u některých knih ani nepředpokládali. Pozn.: SAE je zkratka Spojených arabských emirátů.

Přepis titulků

10 zakázaných knih 10. Deník Anny Frankové Zakázán v Libanonu za příznivé vyobrazení Izraele. V roce 2010 byl také zakázán školou ve Virginii za "sexuálně explicitní" a "homosexuální" témata. 9. Šifra mistra Leonarda Tento mysteriózní besteseller byl v roce 2004 zakázán v Libanonu. Mělo se za to, že je urážlivá pro křesťany.

8. Konec civilizace: aneb Překrásný nový svět Dystopická novela byla roku 1932 zakázána v Irsku kvůli zobrazení sexuální promiskuity. Několik amerických států se ji snažilo zakázat kvůli negativistickému vyznění. 7. Hnědý medvěde, hnědý medvěde, co vidíš? Tato dětská kniha byla roku 2010 zakázána Texaskou vzdělávací radou. Autor byl zaměněn za marxistického teoretika se stejným jménem. 6. Hrozny hněvu Po vydání byla masivně pálena kvůli vyobrazení chudých venkovanů.

Je zakázána v různých částech USA, včetně Kansasu a Kalifornie. 5. Farma zvířat Zakázána při vydání v USA v roce 1945, jelikož byla kritikou válečného spojence, SSSR. Roku 2002 byla zakázána ve SAE, jelikož mluvící prasata mají být proti Islámu. 4. Kde je Wally? V 90. letech byla stažena z některých amerických škol, jelikož se v pozadí objevila částečně nahá žena.

3. Satanské verše Zažehly nepokoje po celém světe díky rouhačskému zobrazení Islámu. Jejich čtení ve Venezuele může být potrestáno až 15 měsíci vězení. 2. Alenka v říši divů Kvůli mluvícím zvířatům byla zakázána v roce 1931 v některých částech Číny. Úřady se bály, že by se děti mohly začít chovat ke zvířatům jako k lidem. 1. Slovník Slovníky Merriam Webster a American Heritage jsou zakázány v některých školách.

Některé výrazy v nich jsou "věkově nevhodné". Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co je to prosím za písničku?

180

Odpovědět

U Hrozen hněvu byl zakázaný film v Rusku, protože tam je vidět, že i ta nejchudší farmářská rodina má na to, aby měla svůj malej náklaďák ;)

200

Odpovědět

V tomhle ohledu je zajímavá kniha "Kdo chytá v žitě" od J. D. Salingera. Měl ji vrah Johna Lennona i Ronalda Reagana. Když jsem ji četl, tak jsem měl taky dost zvláštní pocity typu: "Tenhle svět stojí za p**u" :D

231

Odpovědět

Where's Waldo preložili ako Kde je Wally ? - dôvod ?
Ale zakázanie detskej knižky kvôli čiastočne nahej žene(stavím sa, že jej ilustrátor nanajvýš odhalil pravé kolienko) je podľa mňa pekná blbosť. Ah, Američania...

211

Odpovědět

o hovne.

1920

Odpovědět

Svobodu slovu, svobodu obrazu, svobodu všem smyslům!

191

Odpovědět

V opravdu svobodném světě není žádná kniha zakázána.

204

Odpovědět

A som čakal kedy tam bude Mein Kampf a nič :D

183

Odpovědět

Autorská práva na Mein Kampf vlastnila Spolková republika Bavorsko... a teď ji začnou vydávat s vysvětlivkama, jak to vlastně Adolf myslel, aby to neonacisti nemohli překroutit a použít pro svoji propagandu :)

191

Odpovědět

Vlády sú choré

201

Odpovědět

Kde je politika tam je demence.

203

Odpovědět

Většinu těch knih asi každý zná... Upřímně nikdy nepochopím proč "Šifra" vyvolala takový rozruch je to prostě fikce založená na geniálně vypozorovaných (ne)existujících detailech. Po přečtení knihy ale ty značky opravdu najdete když budete chtít (no dobře byla jsem v Paříži na takový prohlídce městem, co byla na to zaměřená)
To že zakázali "Farmu zvířat" mě nepřekvapuje, ale že ji zakázali v USA...to mě rozesmálo.

202

Odpovědět

Největší "Gól" byl, když před třemi lety Amazon na dálku vymazal z jejich čteček knihu 1984 od Orwella. Kdo to nečetl, právě v téhle knize se objevil pojem "Velký bratr", a tamní totalitní režim vesele provozoval upravování minulosti a kompletní přepisování historie - včetně přepisování už vytisklých novin - a právě proto ono vymazání působí v kontextu s obsahem knihy tak komicky.

201

Odpovědět

+Nemesisno ještě začnou vymejšlet "newspeak", aby zabránili předávání "nevhodných" názorů a jsme v kelu všichni...

191

Odpovědět

Mě spíše překvapuje, že tu není zmíněna Bible. Vždyť je zakázaná v Číně, v KLDR a téměř ve všech muslimských státech.

204

Odpovědět

...vsechny takove knihy by se meli zakazat....nebo alespon vepsat na kazdoz stranku a obal neco jako:Pozor!Kniha je nebezpecna.cteni teto knihy zpusobuje klesani IQ bodu drastickou rychlosti,jeji pochopeni muze zpusobit vazne psychicke potize.

....beztak jednoho naaaaaadherneho dne zakazana bude....to bude teprve nebe....
http://www.youtube.com/watch?v=0annFpEOW2E .... ale k do nesouhlasi tak jste proti i proti nemu tak to pozor :P

1839

Odpovědět

+TomzrNe zakázat, ale vysvětlit, že na jednu kocábku (ikdyž možná náramnou) se 7 milionů živočisných druhů prostě nevleze. Taky vysvětlit, že pro to v co věří nemají jediný důkaz.

1826

Odpovědět

Páni... zlaté Česko. Podle tohoto videa by mě v některých zemích rovnou odpravili bez soudu :D.

193

Odpovědět

To asi většinu lidí s minimálně středním vzděláním :D

201

Odpovědět

Bože, která země je tak inteligentní, že zakáže prodávat slovníky, knížky jednoho ze svých nejvýznamnějších autorů a nakonec i dětské obrázkové knížky? Ano odpověď je USA :) *facepalm*

188

Odpovědět

Slovnik neni zakazano prodavat, ale je zakazan v nekolika skolach, jelikoz jsou tam sprostarny. A jak znamo v americe muze tect krev, ale nedej boze aby tekla pres odhalenou bradavku.

201

Odpovědět

Zajímavé, pěkné, hezký překlad (až na čas cca 2:20 kde je v překladu "...se děti mohli..." - nemělo by tam být ypsilon?).

186

Odpovědět

Další zajímavá desítka jen tak dál, mě se tyhle videa hrozne líbí a hudba je ještě lepší

181

Další