86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:4 189

Autor básně je doteď neznámý, stejně jako místo, kde byla báseň sepsaná. Vypráví však o hrdinovi ve světě bájných vojáků a příšer. Ve světě pohanských tradic a křesťanství. Epos tak poutavý, že inspiroval i J.R.R. Tolkiena při psaní jeho děl. Oživte si s námi příběh tohoto eposu, který je považován za jedno z nejvýznamnějších děl anglické literatury.

Přepis titulků

Magický svět Středozemě. Svět plný příšer a fantastických povídek. Středověké romány od J.R.R. Tolkiena mají po celém světě miliony fanoušků. Jeho bájné povídky patří k základům moderní fantasy literatury. Pro Hobita nebo trilogii Pána prstenů vytvořil Tolkien draky, skřety a zvláštní míšené tvory. Tolkienovy postavy nevychází pouze z jeho představivosti. Mají předlohu v pohádkách, mýtech a v severských ságách.

V Oxfordu byl tento brit profesorem staroanglického jazyka a literatury. Právě tam napsal své proslulé romány o hobitech a jejich dobrodružstvích. Původně pro své děti. Obzvláště ho přitom inspirovala anglosaská báseň, o které vedl přednášky až do své smrti. Epos o Beowulfovi. Epos o Beowulfovi je považován za jedno z nejdůležitějších a nejvlivnějších děl anglické literatury.

Byl sepsán v období mezi 7. a 9. stoletím. Nikdo pořádně neví kde a kým. Příběh vypráví o germánském válečníkovi Beowulfovi. Žil v zemi mezi pohanskými vírami a křesťany, v zemi plné válečníků a příšer, ve které hrdina musí stále čelit novým výzvám. Příběh o Beowulfovi a jeho bájných činech začíná v 6.

století v Dánsku. Dějištěm je říše legendárního krále Hrothgara. Potomkem severogermánského boha Ódina. Hrotghar nechal vybudovat honosnou síň. Byla zároveň sídlem vládce, shromaždištěm a obřadní sálem. V mokřadech však číhá Grendel. Veselé oslavy krále a jeho družiny probudily nelibost krvežíznivého tvora. Jednoho večera se starý král vydal po hostině do své chýše.

Jeho družina zůstala v síni, stráže nejsou rozestavěny. Vojáci netuší, že v bažinách číhá nebezpečí. Grendel, stvoření podobné trollovi, se připlíží a vnikne do síně. Nikdo z vojáků, kteří v síni zůstali, nepřežije boj s netvorem. Grendel je překvapil ve spánku. Dvanáct let Grendel terorizuje království. Nikdo ho nedokáže přemoci. Pak se však objevil Beowulf, jihošvédský válečník, který se bestii postavil.

Jakým druhem nestvůry Grendel je však básník nechává bez odpovědi. Je to stínový tvor. Tvor připomínající člověka, který žije v bažinách. Ve staré Anglii jsou bažiny vnímány, jako domovem malomocných a strašidelných tvorů. Tam leží brána na onen svět, latinsky nazývaný „orcus“.

Strašidelný svět. I v Beowulfovi se objeví slovo orc. Tolkien vyvine z tohoto pojmu vlastní válečný národ. Nazývá je skřeti. Dodnes dokážou nadchnout fanoušky fantasy. V bažinách dochází k měření sil. Grendelova matka naláká Beowulfa a jeho vojáky k temnému jezeru ve kterém zmizí jak vylíčil básník.

Beowulf ji následuje. Na dně jezera bojuje na život a na smrt. Hrdina zabije prvně matku a pak i jejího syna Grendela. Čepel meče se přitom celá rozpustí. Tak jedovatá je krev trolla. Vítězství nad stínovým tvorem je Beowolfův největší triumf a vyvrcholení básně. Říše krále Hrothgara je zachráněna.
 

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Danke za překlad! Němčina se náhodou poslouchá pěkně. :-)
Jen bacha na obřadní (02:06), brit (00:49), domov (03:30) a na pár čárek (03:13, 03:27, 04:01, 04:06).
:-)

40

Odpovědět

Hned sem si šel připomenout animovaný filmek, na angelinu se kouká dobře.

60

Odpovědět

Fajné. Nenech se odradit relativně nízkým hodnocením. Přestože se němčina našinci hůře poslouchá ty videa jsou zajímavá ;)

140

Odpovědět

Děkuji :-)

30

Odpovědět

Je to zpracované hezky, ale škoda, že video tak náhle končí. Čekal bych ještě další informace ohledně inspirace Tolkiena, či případně i nějaký výklad historiků. Za to ovšem žádný překladatel nemůže :-)

100

Odpovědět

Zdravím,
děkuji za feedback :-). Originální DOKU mají vždy kolem 45 minut. Já tu vkládám jen takové "výcucy" z nich a do nich se samozřejmě vše nevejde.
Pokud někomu němčina nedělá problém, přidávám odkaz na celou DOKU Terra X: Superhelden 2/3 - Beowulf Doku (2018)

20