Bitcoin Lightning Network: blesková rychlost pro Bitcoin

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 388

Lightning Network neboli Blesková síť má vyřešit jeden z velkých problémů Bitcoinu – rychlost zpracování transakcí. Za současné situace zvládne síť Bitcoinu zpracovat 7 transakcí za sekundu a je tak naprosto nepoužitelná pro běžné platby. Jak Blesková síť funguje? A může tento problém skutečně vyřešit?

Přepis titulků

Mnoho lidí věří, že Bitcoin je budoucností finančního systému. Bitcoin však má jeden zásadní problém a tím je škálovatelnost. Hned to vysvětlím: například VISA zvládne zpracovat v průměru 4000 transakcí za sekundu a při maximálním vytížení dokonce 65 000. Bitcoin naproti tomu zvládne 7 transakcí za sekundu při současné velikosti bloku 1 MB.

Ne desítky tisíc, ale jen 7! Hlavní blockchain zjevně nelze příliš škálovat. Ale co není, může být! Komunita vymyslela novou metodu nazvanou Lightning Network, která vyřeší problém škálovatelnosti. Hlavní myšlenka spočívá v tom, že drobné, všední transakce nemusí být uloženy na hlavním blockchainu.

Říká se tomu off-chain, "mimořetězový" přístup, a vyhýbá se to limitu 7 transakcí za sekundu. Jak to tedy funguje? Pojďme se podívat na jeden příklad: Bob si každé ráno kupuje cestou do práce svoji oblíbenou kávu. Vytvořit transakci na blockchainu kvůli jedné kávě je trochu overkill, protože ho poplatky mohou stát víc než káva.

Pomocí Lightning Network ale Bob může s kavárnou založit platební kanál. Bob a kavárna musí nejprve uložit určité množství bitcoinů na tzv. multi-podpisovou adresu. Řekněme, že Bob tam uloží 0,05 BTC a kavárna tam neuloží nic, protože nenabízí záruku vrácení peněz. Tato multi-podpisová adresa je vlastně jako trezor, který může být otevřen jen se souhlasem obou stran.

Spolu s otevřením platebního kanálu rovněž zakládáme rozvahu, která hlídá rozdělení peněz. V tuto chvíli říká: “Bob dostane 0,05 BTC a kavárna dostane 0 BTC.” Tedy tolik, kolik tam vložili. Otevírání platebního kanálu probíhá na hlavním blockchainu kvůli zachování transparentnosti.

Vlastník kavárny potom vidí, že Bob vložil do trezoru 0,05 BTC, a může si být jistý, že po uzavření kanálu dostane zaplaceno. A teď si konečně Bob může objednat svou ranní kávu! Řekněme, že jedna káva stojí 0,005 BTC. Bob zaplatí tak, že jednoduše upraví rozvahu. Ze svého zůstatku odečte cenu kávy a přičte ji k zůstatku kavárny.

Rozvaha teď říká “Bob dostane 0,045 BTC a kavárna dostane 0,005BTC”. Bob a kavárna následně podepíší upravenou rozvahu se svým privátním klíčem, a oba uchovají její kopii a nic jiného s ní nedělají. Bob si nyní může objednávat kávu tak dlouho, dokud má dostatečný zůstatek. Obě strany mohou mezi sebou provést stovky tisíc transakcí.

Není zde žádný limit, protože vše probíhá mimo blockchain. Ale vše dobré jednou končí. Obě strany mohou platební kanál kdykoliv uzavřít. Vše, co musí udělat, je vzít poslední podepsanou rozvahu a poslat ji do Bitcoinové sítě. Těžaři následně potvrdí platnost podpisů a, pokud je vše v pořádku, uvolní peníze z trezoru v souladu s rozvahou.

Uzavření vytvoří jednu transakci na hlavním blockchainu. Lightning Network tak zásadně snižuje zátěž hlavního blockchainu, protože na něm vyžaduje jen dvě transakce: jednu na otevření platebního kanálu a jednu na jeho uzavření. Vše je zároveň bezpečné. Systém zajistí, že pouze poslední rozvaha s platnými podpisy může “odemknout“ uložené peníze.

A protože obě strany mají kopii podepsané rozvahy mohou kdykoliv vyvolat uvolnění peněz, i tehdy, když druhá strana nespolupracuje. Bob tak například nemůže zadržovat peníze, které patří kavárně, a naopak. A to není vše. Platební kanál si nemusíte otevírat s každým, komu chcete poslat Bitcoiny.

K poslání peněz stačí využít již existující kanály v síti. Tady je Alice, Bobova kamarádka. Dříve si mezi sebou vyměnili nějaké peníze a mají tedy založený platební kanál. Řekněme, že si Alice chce koupit kávu. Namísto toho, aby si s kavárnou otevřela nový platební kanál, pošle peníze Bobovi, který je následně přepošle kavárně.

Není tedy nutné otevírat platební kanály s každým. V rámci Lightning Network se vaše platba snaží najít co nejkratší a nejlevnější cestu mezi člověkem A a člověkem B. To dále snižuje zátěž hlavního blockchainu. Na druhou stranu je potřeba, aby lidé měli v síti dostatek peněz. Teď už víte, co to je Lightning Network a jak funguje.

Kdy ale bude spuštěna? V tuhle chvíli probíhají zkoušky na Bitcoin testnetu. Zatím nevíme, kdy půjde Lightning Network do ostrého provozu, ale vypadá to na rok 2018! A to je pro toto video vše. Jestli se vám líbilo, dejte mu like a přihlaste se k odběru. Moc děkuju, že jste se dívali, a na shledanou u příštího videa!

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář