Inkoustové náplně jsou podvod

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:182
Počet zobrazení:8 618
Americký youtuber Austin McConnell vytvořil na základě vlastní pracovní zkušenosti zajímavé video, poodhalující praktiky výrobců inkoustových tiskáren a jejich náplní. Na jaké úrovni se v tomto oboru pohybují rozdíly mezi prodejními cenami a výrobními náklady? Jakým směrem se ubírá vývoj tiskových technologií? Do jaké míry se při koupi tiskárny stáváte jejím opravdovým vlastníkem z pohledu výrobce?

Přepis titulků

Uvnitř Austinovy garáže sedí osamělá tiskárna. Austin vchází zprava, nese si kladivo. Toto je video o inkoustu. Fajn, tady je příběh. Návrat téměř o desetiletí zpět. Pracuji v nejmenovaném telemarketingovém centru jako asistent technické podpory pro oddělení nejmenovaného výrobce laptopů.

Znáte to, voláte na podporu a v 9 z 10 případů vás spojí s někým z cizí země, vy nerozumíte jim a oni nerozumí vám. A já byl ten jeden případ, kdy jste se dovolali někomu z USA. A pomohl jsem vám o dost rychleji. A pokud jste někdy museli volat na technickou podporu, asi jste postřehli, že zhruba 20 % času věnují vašemu problému a ve zbylých 80 % vám zkoušejí něco prodat. K tomu jsou cvičení. Firma, od které jste si pořídili laptop, potřebuje prodávat i své další produkty, často jde o předražené myši, záložní disky...

Velmi časté jsou antiviry, ty se snadno prodávají počítačově neznalým lidem. Cokoli pro další výdělek, zatímco zkoušíte opravit rozbitou věc, za kterou už jste vyplázli peníze. Nezním trochu unaveně? Může to ovlivnit náš příběh. A jednoho dne si sedím za stolem, řve na mě rozzuřený zákazník z Georgie a systém upozornění mi zašle poznámku. Výrobce musí každých pár týdnů zlikvidovat staré produkty, protože je nahradí nové modely.

A naším úkolem bylo tyto produkty prodávat za plnou maloobchodní cenu zákazníkům, kteří netušili, že půjdou do výprodeje. Mírně pochybná součást práce. Týpek z Georgie mi nakonec zavěsil a o chvíli později se mi dovolala žena z Nevady s velmi jednoduchou otázkou. Zrovna si pořídila laptop a nevěděla, jak si nainstalovat textový editor.

Rychle jsem ji navedl a zjišťoval jsem, jestli jí můžu něco prodat, a zjistil jsem, že zrovna míří do prvního ročníku univerzity. Říkáte univerzita? A máte vůbec tiskárnu na všechny ty eseje, které budete psát? Úplně takto jsem se neptal. O vlastní tiskárně jsem neuvažovala. No dobrá, mohu ji objednat ještě dnes a doručí vám ji až ke dveřím hned zítra. Takže jsem přešel z naší obchodní stránky do sekce tiskáren. Malá rychlá poznámka k této stránce: Když jsem se zaměřil na produkt, zobrazily se mi k němu dvě ceny, jedna červená a jedna černá.

Černá cena byla prodejní, za tolik se produkt prodával po telefonu. Červená částka byla výrobní cena. Jinak řečeno kolik firmu stála výroba tohoto produktu. Proč nám něco takového vůbec říkali? Nemám tušení. Možná nějaká spojitost s tím, že se podobný systém používá v účetnictví? Nevím, promiňte.

Kdeco mě rozptýlí. Takže projíždím různými modely tiskáren a povídám o různých vlastnostech, které každá z nich nabízí. A ve spodku obrazovky letmo zahlédnu cenu inkoustových náplní a spadne mi brada. Standardní kapacity vícebarevných sad náplní jsme prodávali za 59,95 dolarů. A výrobní cena? 23 centů! Byl jsem tak ohromený, že jsem dívku z Nevady nechal čekat a přivolal jsem svého vedoucího.

Ukázal jsem na obrazovku a zeptal se: "To je vážně výrobní cena?" On pohledem přelétl monitor, zasmál se a zahlásil: "Jo!" Nevěřícně jsem se na něj podíval: "To je totální bouda!" A on řekl: "No jo, co naděláš." A to nás přivádí k dnešku. Dnes s tím něco udělám. Toto je inkoustová kazeta a uvnitř ní je tiskový inkoust. Nejdražší kapalina na světě.

Hned za jedem kobry, škorpiona, Chanelem číslo pět, inzulinem a rtutí. Napřed vyjasnění: Budu nadávat jen na inkoustové tiskárny, jako je tato. Laserovým tiskárnám dám pokoj. Toto je tiskárna mé matky. Asi pátá, kterou jsem tento týden koupil. Vyniká ve dvou věcech. Zaprvé, inkoustové kazety neustále potřebují výměnu. A zadruhé, je pořád rozbitá. Vážně, naplno pracovala asi minutu a pak přišly staré dobré bílé pruhy. Zažili jsme je asi všichni.

Zavolal jsem na technickou podporu a jejich první dotaz byl: "Neměnil jste nedávno inkoustové kazety?" Pojďme se pobavit o úžasném podrazu s inkoustovými kazetami. Tady je jeden vnitřek, snadná výroba, jen pár kousků plastu, tudy teče inkoust. ale prodávají se kolem 50 dolarů. Krmí nás jednoduchým zdůvodněním: "Inkoustové náplně jsou drahé, protože je drahá inkoustová technologie." HP údajně utrácí na vývoj tiskových technologií každoročně miliardu dolarů, Ale co se vlastně na kazetách za tu dobu skutečně změnilo?

Po pravdě téměř nic. Jak jsem řekl, plastová nádobka s inkoustem. Ukázalo se, že veškerá technologie se hromadí zde. Všimli jste si, že toto stojí vždy zhruba stejně jako tohle? Nepřipadá vám to šílené? A co kdybych vám řekl, že je tak vše navržené? Asi nevíte, že většina tiskáren se prodává se ztrátou. A ztracené peníze se získávají zpět přes inkoust.

Takovému marketingu se říká "model žiletky a strojku". Jedna položka se prodává levněji, aby zvýšila prodeje komplementárních výrobků, které jsou často spotřební a musí se doplňovat. Zjednodušeně: Dejte jim strojek, prodávejte žiletky. U nás jde o trik: Dejte jim tiskárnu, prodávejte inkoust. Dejte přirážku na spotřební část a samotná tiskárna se brzy zaplatí. Ale ukázalo se, že tato metoda náhrady nákladů není vždy úplně ctnostná. Spousty inkoustových kazet se vyrábí s tímto malým čipem.

Tiskové firmy nám tvrdí, že jejich účelem je monitorování kvality inkoustu. Čip vám dá vědět, když tiskárně začne docházet určitá barva. Čip usnadní instalaci nového firmwaru pro lepší výkon. To vše jsou nesmysly. Čip je navržen tak, aby z vás dostal více peněz. Například řekněme, že ve vašich kazetách dochází cyan. Čip řekne tiskárně, aby přestala pracovat, i kdyby byly všechny další barvy plné, dokud tato jediná nebude vyměněna.

Ale má to háček. Čip často hlásí, že dochází inkoust, i když to není pravda. Falešná upozornění na málo inkoustu jsou vážně běžná. Po pravdě u příštího hlášení možná zjistíte, že s trochou technického vúdú a resetováním čipu vám uvnitř ještě spousta inkoustu zbývá. Co to má být? Představte si, že nádrž vašeho auta má čip, který auto úplně zastaví, když vyprázdníte půlku nádrže. V ulicích by byly nepokoje, protože jako zákazník máte právo vyjet ten křáp do sucha a pak ho dotankovat, až se vám to bude hodit, správně?

A co kdybych mohl doplňovat i prázdné inkoustové kazety podobně jako auta? Čip je navržen tak, aby i tomuto předcházel. Řada společností navrhuje své čipy tak, aby detekovaly zákazníkovy pokusy o doplnění použité kazety a zareagovaly – jak asi tušíte – kompletním zablokováním tiskárny. V loňském roce se právě v této věci konal velký soudní případ mezi společnostmi Impression Products a Lexmark, prošel všemi instancemi a nejvyšší soud rozhodl ve prospěch spotřebitele.

Znovu potvrdil zákazníkovo právo na opravy a modifikace zboží po jejich zakoupení. Nedává smysl, aby se něco takového dostalo až před nejvyšší soud. Ale ve světě tisku je zneužívání zákazníků zavedeným pravidlem. Věděli jste například to, že řada tiskáren úmyslně přidává trochu cyanové barvy do každého vašeho černobílého tištěného dokumentu?

Správě. Vy si říkáte: "Budu tisknout černobíle, ušetřím za barevné kazety." Ale tiskárny jsou navrženy na tisk s trochou barvy, aniž by vám to hlásily. A jak už jsme zmínili, když jediná kazeta zaregistruje málo inkoustu, celý přístroj se vyřadí. Společnosti tvrdí, že tato špetka barvy navíc vytvoří "čistší černou". Tak to nefunguje! A za žádnou cenu to nezkoušejte nějak obcházet, ani se nesnažte opravovat rozbitou tiskárnu, protože ve chvíli, kdy se začnete šťourat v součástkách, vám většina výrobců ihned zruší záruku.

A věřte mi, že se rozbijí. Znovu a znovu a znovu. Tiskové hlavy se vychýlí, zašpiní, poškodí, dorazí už rozbité. A na každou spuštěnou diagnostiku a vytištěnou testovací stránku Budete používat ty skvělé inkoustové kazety. Více a více a více. Doslova musíte platit za to, aby vám již zakoupená věc stále pracovala tak, jak od ní čekáte.

Není to skvělé? A nezáleží na tom, jakou společnost zvolíte, všechny tiskárny očividně trpí těmi samými problémy. Inkoust je předražený, neustále potřebuje vyměnit, tiskárny mají problémy s ovladači, bezdrát nikdy nefunguje, všechny modely mají rozhraní, ve kterém se nedá vyznat. Osobně si myslím, že je čas říct: Dost! Už dost placení obřích částek za produkt, jehož výroba nestojí téměř nic.

Produkt, který půlku času ani nefunguje, a když zrovna ano, jeho výrobce vám zakazuje jeho plnohodnotné používání. Produkt, který se každoročně mění. Produkt navržený tak, aby přestal pracovat a donutil zákazníka koupit další produkt, i když s původním produktem není vlastně nic špatně! Pro příklad se podívejme na tuto tiskárnu. Patří mé matce, používá ji na tisk dopisů. Ale netiskla je správně, takže musela utratit 60 dolarů za nové inkoustové kazety a myslela si, že tím vyřeší problém.

Poté, co celý den zápasila s jejich zatracenou instalací, se pokusila opět vytisknout dopis, ale problém to nevyřešilo. To celé jsem si vyslechl po telefonu. Musel jsem k ní zajet a tiskárnu dovézt k sobě, kde jsem vyplácal zbytek nových kazet na tisku hromady bezvýsledných diagnostik ve snaze zjistit, proč netiskne správně. V momentě, kdy jsem zjistil, že tiskárna má sice běžnou, ale z nějakého důvodu neopravitelnou závadu hardwaru, jsem přišel na nejlevnější možnost: Nechat si tiskárnu vyměnit.

Ale to nejde, protože se každý rok obměňují modely tiskáren, takže musím koupit nový, vylepšený model. A v něm nemůžu použít staré inkoustové kazety, protože nový a vylepšený model používá úplně jiný typ. Proto musím utratit dalších 50 dolarů za nové a vylepšené kazety, ve kterých je – jak se ukázalo – pouze o něco delší kousek plastu.

A když mám novou a lepší tiskárnu připravenou, zjistím, že její ovladače nejsou kompatibilní s matčiným počítačem, takže musím jít na výrobcův přihlouplý web a použít jejich autodetekční nástroj který nefunguje, pro nalezení správných ovladačů. A ve snaze ruční instalace ovladačů musím zjistit, zda používá počítač s 32bitovým či 64bitovým operačním systémem. Asi si umíte představit, že většina matek na něco takového obvykle neumí odpovědět.

A když konečně to vše vyřešíte a tisk začne pracovat, zůstává vám zjevná otázka: Proč máme takové problémy v 21. století? Vždyť jsme vystřelili auto do vesmíru! Na tohle jsem se těšil... Hned je mi líp. Lidi, spolu to dokážeme. Sdílejte toto video a začněte revoluci. Řekněte společnostem, že už stačilo. Chceme dostupnější inkoust, chceme funkční tiskárny a chceme tiskárny, které vydrží.

Odřel jsem si tvář. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Při takových videích dostávám chutě popadnout vidle, pochodeň a jít do ulic...

10

Odpovědět

Žije ten chlapec ještě nebo už je někde u dna oceánu s betonovou kostkou na noze? Čím více sdílení, tím blíže smrti. Každopádně děkuju za odhalení, nejednou mě při instalacích různých tiskáren napadalo, že se někdo snaží celý proces zkomplikovat a znechutit.

42

Odpovědět

a sakra před týdnem jsem jednu pořidil :D

00

Odpovědět

Má pravdu ten chlapec :-D. Sám mám doma starou inkoustovou tiskárnu ve které došla žlutá barva, takže netiskne. Používám u ní pouze skener. Otec si koupil nedávno tankovou tiskárnu, což je o něco lepší než cartrige, ale i tak platíte za inkoust docela dost..
Jinak žlutou barvu inkoustové tiskárny spotřebovávají na tisk hrozně malých, běžně nepostřehnutelných teček, pomocí kterých se dá identifikovat konkrétní tiskárna. To zavedli aby když kopírujete nebo tisknete něco co nemáte, tak Vás mohli lehce usvědčit.

70

Odpovědět

Fakt? Celkem o tankové tiskárně uvažuju právě proto, že by měla být levnější na tisk - tady o tom píšou: https://www.premocz.eu/tankova-tiskarna-do-kancelare . 0,05 Kč za stránku černobíle mi přijde v pohodě.

00

Odpovědět

Já měl barevnou ink. tiskárnu, bezporuchová. Ale tisknu jednou za uherský rok a barvy mezitím skoro vyschly. Ale někdy mi přišlo, že i tak to barvu žralo nějak moc. Už několik let používám laser (bw) a nemůžu si to vynachválit. Toner stojí asi polovinu ceny tiskárny, ale je to na 10 tisíc A4 a nikdy nevysychne.

80

Odpovědět

…a proto netisknu. Všechno elektronicky. Máme rok 2019, tisknutí je stejně z většiny přežitek.
Mám si něco vytisknout jen abych to podepsal a naskenoval? Naskenuju můj podpis a přidám ho tam. Nebudu tisknout, prostě ne. Není důvod, je to zbytečný a přežitek.
A tady jen vidím, že moje přesvědčení má ještě jeden dobrý důvod. Nepodporovat tyhle firmy svými penězi.
Jsou další firmy, co mají podobné praktiky? Jistě že jsou, protože kapitalismus (furt lepší než komunismus, než mě někdo z něčeho nařkne), ale tady se „bavíme“ o tiskárnách. A jim já říkám jednoznačné ne.

22

Odpovědět

Bezpapírová kancelář byla myšlenka, která děsila výrobce cca kolem roku 2010, ale v praxi se masově neosvědčila a velké ryby ve světě tisku o ní dnes už uvažují jako o utopii. V současnosti se hlavně kancelářský tisk ubírá podobným směrem, jako firemní auta na leasing či mobilní paušály = v podstatě se tlačí do pronájmové služby, kde se podepíše se zákošem smlouva na X let, výhradní dodávání origo náplní a servisu, tzv. ceny za klik a odečty tiskových počítadel. Všechno online, mraky digitálního fízlování a zákazník sice šíleně přeplácí, nicméně je držen v pohodlí a vše za něj řeší poddodavatelé.

Jo a co se týče úspory papíru, osobně se mi dost osvědčilo pracovat na dvou monitorech, dělám si pak mnohem méně psaných a tištěných poznámek.

90

Odpovědět

A keď ti niekto ukradne tvoj naskenovaný podpis, tak si v háji.

10

Odpovědět

+fiejifejiA on snad ukradnout podpis z fyzicky dostupných dokumentů nejde?

10

Odpovědět

To je tak, ked niekto potrebuje usetrit 20 eur za tlaciaren a kupi si HP. Moze si kupit, napr. tankovu Epson, kde sa atrament doplna, 70ml za 5 eur, cca. 5000 stran. Mam ju uz 2 roky, atrament som este nemenil.

23

Odpovědět

nemysli si i tam je kurvítko :-) Na tankovém Epsonu jsem vytisknul něco přes 6000 stran a naráz chyba tiskové hlavy .. Tak jsem začal pátrat sehnal program na reset počítadla a hle tiskárna jela dál :-) .. Laik by už běžel do servisu

40

Odpovědět

+michalpoDáš tip na ten soft?

20

Odpovědět

+michalpoTaky by mne ten soft zajímal-už mám odstavený 2

00

Odpovědět

Tankové Epsonky jsou sra*ky všech sra*ek. Mizerné hlavy které odcházejí. Mimochodem Epsonky jsou to nejhorší z nejhorších. I ta kvalitka kterou rozmlátí s HW chybou ve videu vypadá na crapson.

A navíc tě upozorňuji, že i HP dělá tankové systémy. Nicméně já nedám dopustit na Brother. Má své chyby, nicméně mezi tiskárnami se nejméně snaží oje*bat zákazníka. HP je předražený se zákazníkem vytírající si křáp a Epson je prostě šrot. Canony dnes nevím, po té jejich eskapádě se samoničícími se tiskárnami je ignoruji.

02

Odpovědět

+TheTruthCo se pamatuji, Canonky byly strašný Mordor na servis, tam s trochou nadsázky nebyly dva šroubky stejné a ke všemu přístup jak k penězům. Co se týče konkrétně Brotheru, mám zkušeností méně. Spolehlivost v rámci třídy určitě nadprůměrná, pořizovací cenu mašin si vybavuji spíš trošku vyšší (to se může hýbat a při lepší spolehlivosti proč ne), hlavní bolestí byly spíš samotné vlastnosti. U tiskárny s nákupkou nad 3 tisíce reálně čekat na 5 barevných stránek minutu může být pro někoho prostě moc (a naopak když s tím někdo nemá problém = slušná volba), stejně tak hnusné rozhraní atd.

Jinak řečeno když budu koukat hlavně po držáku, Brother je určitě v užším výběru. Ale fakt, že na trhu tiskáren tahle značka spíš žere zbytky, není bez opodstatnění.

01

Odpovědět

Mám 10 let starou tiskárnu a za ty roky jsem na ní vytisknul kvanta studijních materiálů - jediné co kdy potřebovala, tak bylo seřízení tiskových hlav (to jsou ty prázdná místa v tisku), které se vyřeší prostým zmáčknutím tlačítka, nebo jejich vyčištěním. A co se týka cartridgí - tak si i méně schopný člověk může najít přes vyhledávač neoriginální cartridge za pár korun, které jsou kompatibilní s vaší tiskárnou a barvou k tomu, kterou si do kazet můžete sami kdykoliv doplnit :D.

10

Odpovědět

U starých tiskáren šlo měnit hlavu s inkoustem (Typicky HP), tam tiskárna většinou tiskla do svého fyzického rozpadu.
U nových tiskáren je v cartrigi jenom inkoust, hlava zůstává - mimochodem, cena takové náplně bez hlavy je jen o málo menší nebo stejná jako náplň s hlavou. A po čase se "pokazí" hlava v tiskárně, takže výměna náplní nepomůže a je potřeba koupit novou hlavu (nevýhodné - cena je jako za tiskárnu) nebo novou tiskárnu.

30

Odpovědět

Asi dělám něco špatně. Už 5 let tisku na jedný tiskárně, vše funguje bez problémů i v domácí síti (sken + tisk). Inkoustový náplně jsou za babku a zatím jsem neřešil jedinej problém. Brother dcp j105

21

Odpovědět

Moje zkušenost, měl jsem inkoustovou tiskárnu roky, největší problém byl, že jsem tiskl málo, kupoval jsem inkoust který jsem doplňoval sám, ale výrobce si řekl, že se mu to nevyplatí, tak ho přestal dodávat, naštěstí tu bylo podpultové neoficiální zboží, prodávali ho ve stejné prodejně jen to asi nebylo zcela oficiální, no posuďte sami kde vám dají barvu v injekcích jen tak zabalenou v igelitovém sáčku bez etikety bez ničeho. Takhle jsem žil spokojeně až na to, že jsem barvu doplňoval snad pokaždé když jsem po měsíci tiskl a časem se objevili nepříjemné pruhy. Po letech se objevila hláška : Vytiskli jste XY kusů tiskárna musí do servisu(a přestala pracovat), no kdo by udělal servis na tak staré tiskárně? Tak jsem našel návod jak to obejít a tisklo se dál, no a pak z ničeho nic už netiskla, na důvod jsem nepřišel vše vypadalo funkčně. Teď už několik let nákup oddaluji a samozřejmě už nepůjdu do inkoustové.

30

Odpovědět

mnoho modelov tlačiarní má v sebe nasiakavú vatu do ktorej odkvapkáva prebytočný toner pri čistení a pod. a na konci tej vaty je čidlo vlhkosti, keď sa po niekoľkých mesiacoch/rokoch dostane nasiaknutý toner k tomu čidlu tak tlačiareň prestane tlačiť.

30

Odpovědět

+CobraTo je zajímavé, když budu mít náladu tak se na to mrknu a tiskárnu rozeberu,

00

Odpovědět

To jsem fakt netušil, dík za info. Napadlo mě něco takového v souvislosti s expresem na tabletky, to kafe je 3x dražší než normální expreso.

31

Odpovědět

Řešení? JEHLIČKOVÁ TISKÁRNA! ... vážně, proč je lidi přestali používat?

12

Odpovědět

Pretože sú pomalé a majú príliš malé rozlíšenie tlače. Len si porovnaj model tlačiť po bodkách vs tlačiť po riadkoch.

Za mňa osobne to rieši laser.

50

Odpovědět

+fiejifejiHmm... pomalé... to je dost relativní... úplně si nedovedu představit situaci, kde by ten rozdíl hrál nějakou roli. Bavíme se o domácím tisku a úplně nevidím rozdíl, jestli se mi stránka vytiskne za 5s nebo 20s.
A kvalita? To záleží co tiskneš - v naprostej většině případů,je to text... tam je ta kvalita dostačující. Pokud chceš tisknout obrázky ve vysokej kvalitě, tak je laser asi nejlepší, ale inkoustu bych se tak jako tak vyhnul.

02

Odpovědět

tento obchodní model považuji za ohromní néli největší ůspěch lidstva

38

Odpovědět

no, a nebo máte úžasnou tiskárnu, už 15 let, co přechroustá i těžší gramáž fotopapíru a vytiskne kalitní fotky, cartridge vydží dlouho a tikne dál i když dojde barva, nemluvě o faktu, že se v ní nidky nezasekl ani nezmuchlal žádný papír a byla schopná vytsknout i všechny vybrané spisy Williama Shakespeara... ale nakonec se s ní musíte rozloučit, protože už nevyrábí cartridge a vaše zásoba došla... fakt, kde sou ty doby kvalitních věcí.

69

Odpovědět

To je falešná argumentace. Nekvalitní tiskárny (a obecně věci) se vyráběly i před 15 nebo 30 lety. Akorát se prostě rozpadly, takže dneska si na ně nemůžeme ukázat (a lidi na ně zapomněli). Stejně tak se i dnes vyrábějí kvalitní věci, jen si prostě nesmíš koupit tu totálně nejlevnější variantu, která stojí pomalu míň než výrobní cena, a pak od ní čekat, že bude fungovat sto let.

235

Odpovědět

+AnonyMařkahah... to řekni naší vestavěné ledničce za 20k, že by měla být sakra kvalitní, a ne přestat fngovat půl roku po skončení záruky :D

79

Odpovědět

+lenaciaTy si s tou falešnou argumentací nedáš pokoj? To, že jsi za něco utratila hodně peněz, přece automaticky neznamená, že to bude kvalitní. A jen zmatený člověk může svůj omezený vzorek a omezenou zkušenost považovat za zcela reprezentativní ohledně celku a dělat z něj závěry ohledně kvality / nekvality VŠEHO.

215

Odpovědět

+AnonyMařkaTohle video jsem vybral proto, že s tiskovým byznysem mám sám několik let pracovních zkušeností a na jejich základě si troufám tvrdit, že v dané sféře (malé domácí inkoustovky na menší objem tisku) v posledních letech opravdu kvalitní tiskárna na trhu prostě nebyla. Nebo mi i přes zkušenosti s desítkami modelů systematicky utíkala :)

Ono to funguje zhruba takto: hlavním bitevním polem pro výrobce tiskáren jsou střední a velké firmy, tam probíhá stabilní a největší objem tisku = hlavní zpeněžitelná položka (a samozřejmě i největší šméčka). Domácí tisk je v porovnání objemu vážně zanedbatelný a tím pádem spíše na okraji zájmu výrobců. A podle toho se produkují i příslušné tiskárny, vede se rychlá přebíjená v parametrech, kdy každého půl roku vychrlí jeden výrobce mašinu s tabulkově malinko rychlejším tiskem, lepším podavačem, větším objemem náplní, více formáty...a stabilně nízkou cenovou hladinou. Materiály a součástky se namáhají na limit a výrobce jednoduše nemá zájem vyrábět držáky, protože to pro něj znamená stagnaci v závodu parametrů a problém s druhovýrobou tiskových náplní.

170

Odpovědět

+AnonyMařkavíš princezno anonymko bez odvahy... vždyť o tom byl i celý článek na D-testu

19

Odpovědět

+lenaciaCelý článek na D-testu? Aha tak to je určitě pravda. Teď vážně. Ono se to občas opravdu děje, ale tzv. "kurvítka" nedávají valný smysl, když se nad tím člověk zamyslí. Co vypovídá o kvalitě produktu není cena, ale doba záruky. Ok v elektronice je vždy stejná, ale u ledničky mít cenu 20k a záruku třeba 5 let je výsměch. Bral bych s minimem 20let. Tím ukáže výrobce, jak je kvalitní a jak si věří. Né cenou.

A pokud přijde argument "no jo ale co když se pokazí přesně po těch 20 letech". Čím delší doba, tím větší nejistota, že mu to opravdu "přesně tak vyjde" a tím pádem pokud se tak opravdu stane, je to spíše náhoda, než pravidlo.

33

Odpovědět

+InAtomITrustjenže 20 let ti nikdo nedá... ěžná je 3 roky my měli ukecanou prodlouženou... nicméně faktem je, že od stejné značky o něco levnější se lidem porouchala v době záruky, úplně stejné poškození jako u nás, a hle, neopravitelné, raději jim dali novou... A třeba u starších Apple produktů se zpomalí výkon aby byl mobil či jiné příslušenství pomalejší a lidi si koupili nový produkt

44

Odpovědět

+jjkTa extra zaruka neni zadna slava. Vztahuje se akorat na kompresor/motor a ne na cely produkt. Domaci spotrebice maji i dalsi soucastky.

Samozrejme je to lepsi nez nic a stale to znamena, ze vyrobce spotrebici veri vice nez tem, na ktere tuhle extra zaruku neposkytuje.

40

Odpovědět

+InAtomITrustVýrobce nejdřív musí uznat že na danou vadu se vztahuje záruka.

30
Další