Nikola Tesla a jeho neuvěřitelné vynálezy
Nikola Tesla byl geniální vynálezce, jehož život je dodnes opředen řadou záhad a tajemství. Animované video z kanálu Yarnhub krátce shrnuje jeho životní příběh.
Poznámky:
Válka proudů – dobový obchodní konflikt se silným společenským přesahem, který byl provázen řadou smrtelných nehod. Neočekávaným důsledkem byl např. vynález a rozšíření elektrického křesla.
Případ se slonem – jedná se o incident z roku 1903, kdy byla pomocí elektřiny veřejně usmrcena slonice Topsy. K události došlo přibližně 10 let po válce proudů a neexistuje žádná přímá spojitost mezi popravou a Edisonem, celou událost nicméně natáčela jeho společnost Edison Manufacturing Co.
J. P. Morgan – celým jménem John Pierpont Morgan, významný americký podnikatel a bankéř.
John Trump – tento profesor byl zároveň strýcem exprezidenta Donalda Trumpa.
Přepis titulků
Ve věku 17 let onemocněl a prožil v posteli 9 měsíců. Jeho otec slíbil, že mu zajistí nejlepší vědecké vzdělání, pokud se uzdraví. Exceloval v prvním ročníku na polytechnice ve Štýrském Hradci, získal nejlepší možné známky. Fascinoval ho záhadný fenomén elektřiny a chtěl o této úžasné síle vědět víc. Pracoval neuvěřitelně tvrdě, téměř nespal.
Tím se vyznačoval po celý život. Jeho učitelé dokonce psali Teslově rodině v obavách, že zemře z přepracování. V dalších letech ale ztratil stipendium a stal se závislým na hazardu, který ho připravil o kapesné. Chabé zvládání financí bylo další vlastností, která ho v budoucnu provázela. Když nastalo období zkoušek, Tesla nebyl připraven. Žádal o více času, ale byl odmítnut.
Tudíž upustil od studií a nikdy neodpromoval. Po několika letech se znovu postavil na nohy a pracoval jako hlavní elektrikář pro telefonní ústřednu v Budapešti, kde vynalezl a zdokonalil telefonní zesilovač. Pak odešel pracovat pro Continental Edison Company v Paříži. Zde pracoval na nové inovaci, elektrickém osvětlení. Jeho schopnosti nezůstaly bez povšimnutí a brzy pracoval v New Yorku pro Edisona. V New Yorku se přihlásil k vylepšování a opravám generátorů.
Když přes noc opravoval generátor lodi SS Oregon, náhodou narazil na Edisona. Edison vtipkoval: „Vidím, že náš Pařížan byl celou noc venku.“ Tesla vysvětlil, že pracoval na opravách SS Oregon. Tehdy Edison uznal před svým kolegou: „To je sakra dobrý chlapík.“ Tesla začal pracovat na systému obloukového světla pro Edisona, ale ten se nikdy nerealizoval.
Krátce poté opustil zaměstnání. Mluvilo se o nevyplacených prémiích a opovržlivých poznámkách Edisona. Tesla si svůj odchod poznamenal zápisem do deníku přes dvě strany: „Sbohem, Edison Machine Works.“ Tesla si založil vlastní společnost, Tesla Electric Light & Manufacturing a přišel s řadou patentů. Přestože nesla Teslovo jméno, reálně firmu financovali dva obchodníci. Když se rozhodli opustit výrobu a vytvořit novou společnost, Tesla se ocitl v chudobě a bez prostředků.
V roce 1886 musel pracovat kvůli přežití jako kopáč. Tehdy napsal: „Mé vysoké vzdělání v četných oborech vědy, mechaniky a literatury mi připadá jako výsměch.“ Přesto se Tesla brzy postavil na nohy vynálezem nového motoru, který pracoval na střídavý proud, a nakonec jej odkoupil Westinghouse. Tesla byl mistrem střídavého proudu a Westinghouse jej najal za 2000 dolarů měsíčně a náležité prémie.
Společnost Westinghouse Electric byla založena Georgem Westinghousem a základem technologie byl střídavý proud. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let probíhala zuřivá komerční bitva mezi Edisonem a Westinghousem. Byla známá jako válka proudů, Edison v ní provedl řadu odporných reklamních triků ve snaze dokázat nebezpečí střídavého proudu.
Ale nyní se nebudeme věnovat případu se slonem. Tesla značně zbohatnul a měl dost peněz k financování vlastního výzkumu, najímání personálu a otevírání dílen. Šlo o zlatou éru Teslovy vynalézavosti. Roku 1891 se ve věku 35 let stal americkým občanem. Ve stejném roce patentoval Teslovu cívku. Experimentoval se systémem bezdrátového světla, provedl řadu veřejných ukázek.
Ale pro projekt nikdy nezískal komerční podporu. Na jedné ukázce řekl přihlížejícím, že stejný systém může přenášet inteligentní signály či výkon na libovolnou vzdálenost bez pomoci drátů. Obklopení světa bezdrátovou energií bylo myšlenkou, které Tesla věnoval mnoho času a výzkumu. Začal zkoumat bezdrátovou telegrafii a ve své laboratoři zachytil zvláštní signály, které připisoval jiné planetě.
Tisk o nich psal v letech 1899 a 1900, byl vydán článek s názvem „Rozhovor s planetami“. Před časem se objevily spekulace, že mohl neúmyslně zachytit signály z Marconiho experimentů, které probíhaly ve stejnou dobu. Tesla rozhazoval své peníze na výzkum bezdrátového telegrafu a značně se zadlužil u J. P. Morgana. Nicméně Marconiho rádiový systém, který Tesla považoval za částečnou kopii vlastního, byl první, který přenesl zprávu přes Atlantik.
Poté investoři upřednostnili Marconiho systém, čímž se Tesla znovu ocitl bez financí. Spekuluje se, že roku 1906 prožil nervové zhroucení. Od roku 1900 žil Tesla v hotelu Waldorf Astoria. Roku 1922 se odstěhoval do hotelu St. Regis, svůj účet ve Waldorf Astoria neuhradil. Poté se přesouval z hotelu do hotelu, své účty nechával nezaplacené. Z oken svých hotelových pokojů rád krmil holuby.
Navzdory potížím s penězi utratil přes 2000 dolarů za výrobu zařízení k uzdravení kostí nemocného holuba. Řekl: „Byl zde jeden nádherný pták. Čistý a bílý, s šedými konci křídel. Byla to samička. Stačilo jen pomyslet, zavolat a přiletěla ke mně. Toho holuba jsem miloval tak, jako muž miluje ženu. A ona milovala mě.
Dokud jsem měl ji, můj život měl smysl.“ Tesla se nikdy neoženil. Vysvětloval, že by to stálo v cestě jeho vědeckým schopnostem. Když bylo Teslovi 75, spřátelil se s mladým sci-fi spisovatelem, Kennethem Swezeym. Ten pro Teslu pravidelně pořádal oslavy narozenin. Zval na ně i tisk. Na jedné oslavě Tesla oznámil vynález motoru poháněného kosmickými paprsky, který bude fungovat 500 let, a přístroje, který fotografuje myšlenky.
Také oznámil vynález „paprsku míru“. Tak nazýval paprskovou zbraň, která dokáže sestřelit 10 000 letadel na vzdálenost 200 mil. Když byl později tázán na svůj experiment, odpověděl: „Ale to není experiment. Já ho postavil, předvedl a použil.
Nepotrvá dlouho, než ho budu moci předat světu.“ Nikola Tesla zemřel sám ve svém hotelovém pokoji roku 1943 ve věku 86 let. Jeho popel je vystaven uvnitř zlacené koule v muzeu Nikoly Tesly. Dva dny po Teslově smrti nařídila FBI zabavení jeho pozůstalosti. Předměty analyzoval John Trump, profesor z MIT. Po 3 dnech zkoumání ohlásil, že mezi nimi není nic, co by představovalo riziko v nepřátelských rukou.
Překlad: L1ght www.videacesky.cz
Komentáře (0)