Jak fungují "chytré kontrakty"

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:6 245

Kryptoměnám se často vyčítá, že jsou jen spekulační bublinou, která není podložená žádným produktem. To ale není tak úplně pravda, protože jedním z funkčních a využitelných produktů kryptoměn (potažmo blockchainu) jsou tzv. "chytré kontrakty." Co nabízejí a jak fungují?

Přepis titulků

Chytré kontrakty jsou v současnosti velmi populární. Co však jsou a jaké problémy řeší? Pojem "chytrý kontrakt" poprvé použil Nick Szabo, a to v roce 1997, dlouho před vytvořením Bitcoinu. Szabo je počítačový vědec, učenec práva a kryptograf, a tak jeho slova raději zjednoduším. Szabo chtěl použít distribuované účetní knihy k ukládání kontraktů.

Chytré kontrakty jsou stejné jako normální kontrakty, akorát jsou plně digitální. Chytrý kontrakt je vlastně drobný program, který je uložený v blockchainu. Pojďme si to vysvětlit na konkrétním příkladu. Všichni nejspíš znáte fundraisingovou platformu Kickstarter. Vývojáři mohou pomocí Kickstarteru vytvořit projekt, stanovit minimální potřebnou částku a začít vybírat peníze od sponzorů.

Kickstarter je v podstatě třetí strana, která stojí mezi vývojáři a sponzory. Obě strany tedy musí věřit Kickstarteru, že bude s penězi jednat podle dohody. Pokud projekt získá dostatek financí, vývojáři očekávají, že jim Kickstarter pošle peníze. Sponzoři očekávají, že při splnění podmínek obdrží peníze vývojáři a při nesplnění jim budou vráceny.

Obě strany tedy musí věřit Kickstarteru. Ale s chytrými kontrakty je možné vybudovat systémy bez potřeby třetích stran, jako je Kickstarter. Pojďme si vytvořit chytrý kontrakt! Chytrý kontrakt můžeme naprogramovat, aby držel peníze, dokud nebude splněn stanovený cíl. Sponzoři nyní mohou poslat své peníze chytrému kontraktu. Pokud se vybere dostatek peněz, kontrakt peníze automaticky pošle vývojářům.

A pokud se vybere málo, peníze jsou automaticky vráceny sponzorům. Dobré, ne? Všechno je navíc distribuované, protože chytré kontrakty jsou uložené v blockchainu. Nikdo tak nemá nad penězi přímou kontrolu. Ale počkat!

Jak můžeme věřit chytrým kontraktům? Chytré kontrakty mají díky svému uložení v blockchainu několik zajímavých vlastností. Jsou neměnné a jsou distribuované. Neměnné znamená, že jakmile je chytrý kontrakt vytvořen, nelze jej změnit. Nikdo s ním tedy nemůže za vašimi zády manipulovat. A distribuce zaručuje, že jeho výstup musí být potvrzen všemi uživateli v síti.

Člověk tak nemůže z kontraktu ukrást peníze, protože ostatní uživatelé poznají jeho nekalý záměr a zastaví ho. Manipulace chytrých kontraktů je tedy skoro neproveditelná. Chytré kontrakty lze využít ke spoustě věcí, nejen pro crowdfunding. Banky je mohou použít k poskytování půjček nebo k autorizování automatických plateb.

Pojišťovny je mohou využít k vyřízení některých pohledávek. A doručovací firmy pro platby na dobírku a tak podobně… Možná si teď říkáte, kde a jak můžete chytré kontrakty použít. V současnosti chytré kontrakty podporuje několik blockchainů, ale tím největším je Ethereum. Ethereum bylo vytvořeno právě pro podporu chytrých kontraktů.

Ty mohou být naprogramovány v programovacím jazyce Solidity, který byl vytvořen přímo pro Ethereum. Jeho syntaxe je podobná Javascriptu. Také Bitcoin podporuje chytré kontrakty, ale v porovnání s Ethereem má mnoho omezení. Teď už víte, co chytré kontrakty jsou a k čemu se dají využít. Snad se vám video líbilo, a pokud ano, dejte mu lajk a přihlaste se k odběru.

A jako vždy díky moc, že jste se dívali!

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže všichni musí souhlasit se změnou nebo většina? Předchozí video zmiňovalo většinu a tohle video mluví o všech v síti...Jsem zmaten.

02

Odpovědět

Pokud by Vás to zajímalo, tak doporučuji cardano (ADA). Je vyspelejší jak ethereum, akorat ethereum má výhodu, že funguje dele a má více navázané spolupráce.

01

Odpovědět

No podle konce videa je o Ardanu třetí díl. Tak se jej třeba zde dočkáme :)

11

Odpovědět

EMP terorkrista vam tie internety zakaze

01

Odpovědět

Děkuju !! :)

13