Proč recyklace už moc nefunguje

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:98
Počet zobrazení:7 607
Recyklační krize cloumá světem. Naučili jsme se recyklovat, protože to šetří energie, materiály i planetu. V návaznosti na naše ekonomické systémy se to ovšem přestává vyplácet a ušlechtilé představy o ochraně životního prostředí jdou často stranou jako první. Jak se to s recyklací má a jak se může proměnit do budoucna? Recyklujete doma i vy a třídíte odpad? Dejte nám vědět do komentářů.

Přepis titulků

Koncept recyklace je prostý. Rozkladem starých výrobků, z kterých vyrobíme opět něco použitelného, šetříme přírodní zdroje. Zachraňuje to lesy, snižuje emise a vytváří méně znečištění. Bohužel to tak prosté není. Recyklace je propletená s naším ekonomickým systémem a momentálně ekonomicky nedává moc smysl. Často stojí více peněz něco zrecyklovat než to jen vyhodit.

To je pro životní prostředí špatná zpráva. Tohle je náš pohled na globální recyklační krizi. Recyklace se ve světě rozmohla hlavně díky Číně. V 90. letech Čína zažila rozmach výroby a začala vyvážet stále více zboží. Výrobci tohoto zboží nutně potřebovali kovy a plasty na nové výrobky a papír na jejich balení. Takže země jako USA mohly naložit lodě, které právě dovezly čínské zboží, tunami svého odpadu.

Všichni byli spokojení. USA našly zákazníka ochotného platit za odpad, který by jinak skončil na skládce, a Čína vydělala na vracejících se lodích plných materiálu na znovuzpracování. Roky rostlo množství odpadu dováženého do Číny a svět se na tom stal závislý. To se změnilo v roce 2017. Čína zavádí nová omezení na dovoz cizího odpadu. Čínská vláda nově zakázala dovoz 24 druhů odpadu. Schraňování světového odpadu nebylo dobré pro čínské životní prostředí.

Čína už má plné zuby dovozu našeho odpadu. Rozhodnutí o zrušení dovozu způsobilo prudký pokles cen odpadu a rozvrátilo světové recyklační trhy. To přineslo krizi komunitám, které se na prodej odpadu spoléhaly, aby mohly financovat jeho sběr. V USA průměrná cena použité vlnité lepenky klesla za dva roky o 85 % na 28 dolarů za tunu v srpnu 2019. Recyklovatelné materiály jsou komodity stejně jako ropa, zlato nebo kaviár a jejich hodnota stoupá a klesá na základě tržních podmínek.

Například když jsou ceny nízké, je často levnější vyrobit novou láhev na vodu z čerstvě vyvrtaného plynu. Nedbalá recyklace to může zdražit. Jediná krabice od pizzy mezi kartóny může zničit celou várku, protože olej se nedá oddělit od papírového vlákna. Velké firmy jako Mars, Pepsico nebo Unilever se zavázaly snížit užívání prvotních plastů a zvýšit užívání recyklovaného a rozložitelného zboží, což může vést k nutnosti přenastavit některé výrobní procesy.

Vyplatí se za to platit? Recyklace šetří opravdu hodně energie, což znamená méně emisí skleníkových plynů. Výroba plechovek z recyklovaného hliníku využívá o 95 % méně energie než těžba a užití surovin. Recyklace oceli šetří 60 % energie stejně jako recyklace papíru.

Ve výsledku záleží na tom, jak rychle předěláme způsob, jakým věci děláme. Roku 2018 jsme se dostali do bodu, kdy do roku 2050 budeme dvakrát rychleji tvořit odpad, než bude růst populace. Očekávejme tedy, že se nám nahromadí ještě spousta odpadu. Některým společnostem dochází místo na skladování odpadu a přestaly sbírat plasty, papír a sklo. Některé vše vozí na skládku nebo to pálí. Tyto problémy daly environmentalistům prostor volat po radikálnějších řešeních.

Říkají, že bychom měli přehodnotit svůj vztah s materiály a v prvé řadě všeho používat méně. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

čas 15:25 https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/220411058320818
tuhle recyklační linku ke každému městu a není co řešit

70

Odpovědět

Tak jasně, každé město má přece okolo 55 tisíc obyvatel a složení odpadu je vždy stejné a homogenní (neexistují rozdíly mezi složením odpadu v Praze vs. v Orlové)

00

Odpovědět

Tak tohle je mazec. Jak z pohádky. "Vytřídíme molekuly materiálu, který tam hodíte". Jestli je tohle pravda a cena zařízení bude přijatelná pro města, planeta si dost vydechne. Tohle je skutečně už Startrekovská technologie :)

00

Odpovědět

+EhmPlaneta je šutr letící vesmírem, ta je mi putna, poletí dál s náma nebo bez nás :) Já nechci být zavalen odpadky a snížit závislost na ropě je vždycky fajn, protože na ní sedí Rusko a ručníkáři v Zálivu.

00

Odpovědět

+Durangano nevím kolik energie to sežere celkem, ale když jsem se mrknul na proces, že to potřebuje hodně katalyzátorů v procesu + část z nich se vyrábí uměle a k tomu jsou potřeba další katalyzátory atd., tak mi to zas tak úžasné/praktické nepříjde ...

btw nebýt USA, tak je ropa o dost levnější a ostatní by z toho neměli takový profit

10

Odpovědět

+TomXKdyž to bude znamenat, že zmizí skládky z ČR (které mají vliv na životní prostředí, spodní vody atd.), tak se to za to množství spáleného plynu vyplatí.

USA je teď díky frakování defacto vývozce uhlovodíků. Spíš nebýt francouzského bombardování Libye před 9 lety.

00

Odpovědět

Chce to hlavně z ekodvora nikomu nic nedat, aby to fakt nemohl nikdo už dál použít a muselo se to nákladně likvidovat. Kšef na eko si ukrást nenecháme

40

Odpovědět

Jasně že necháme, protože soudruzi Číny rádi aplikují reverzní inženýrství a navíc je odpad tím levným zdrojem energie...

00

Odpovědět

Nedávno jsem četl rozvor s jedním expertem na odpad a ten řekl ,že v současnosti nejlepším řešením je plasty spalovat ,protože obsahují obrovské množství energie ,která se dá využít

62

Odpovědět

Zajímavé video ale v podstatě obsahuje jen málo informací, v podstatě objasní Čínsko-USA mode reciklace. Ale možná by se dalo také říci, že např. prakticky v celé Evropě je třídění odpadu efektivnější než poptávka po surovině k reciklaci. V ČR jsme na takových číslech, že v podstatě třídíme dvakrát víc než recyklujeme. Paradox je, že se zde nějaké zájmové skupiny i tak snaží zavést zálohované PET lahve, což by ničemu nepomohlo, dokonce by to mohlo být i méně ekologické, kvůli větším nákladům na dopravu a pravděpodobně i poklesu třídění ostatních plastů.
Další zajímavý problém zmíněný ve videu je horlivost některých lidí vytřídit za každou cenu, poukazující na to, že mastná krabice do papíru nepatří. Vždy když přijedu k rodině a vidím tu snahu třídit, hraničící s obsesí, kterou ale maří to, že neví jak fungují recyklační procesy a co je lepší vyhodit do komunálu, jen pro to, že to nikdo jako recyklát nepoužije a pokud ano, tak to pouze zkomplikuje výrobní proces.
A poslední má oblíbená kategorie, být zelený i když je daná varianta méně ekologická. Jednou jsem dostal od prodavačky "ekologickou" tašku se slovy, máme tyto skvělé ekologické tašky, neměl jsem to srdce jí říci, že jednorázová igelitka s tenkého plastu je mnohonásobně ekologičtější a to platí oproti papírovým, rozložitelným ale i látkovým taškám (ty mají šanci remizovat pokud budete jednu používat zatraceně dlouho). Stejně tak nejsou ekologičtější papírová brčka (to je obhájitelné tak možná u moře, kde mohou způsobit problém rybám, ve středu Evropy fakt ne), zastánci návratu skleněných lahví by také radši neměli pátrat kolik, že je potřeba energie na skleněnou lahev. A tak dále zkrátka chce to používat hlavu a ekologii razit formou evoluce a ne revoluce.

227

Odpovědět

Jak přesně se zvýší náklady na dopravu s těmi PET lahvemi? Jako na lístek od nákupu dostanu nějaké kód, kde při návštěvě jakéhokoliv obchodu dostanu slevu nebe prachy zpět? Tomu autu co pojede pro plasty bude asi jedno jestli jede k obchodu nebo k popelnici ne? Navíc u obchodu dostane perfektní odpad tudíž jen lahve...
Návratnost bavlněných a papírových tašek je asi problém ale to je vážně takový problém aby měl někdo nějakou přepravku, tašku, co mu vydrží pravděpodobně velice dlouho a nebude vypadat jako bezdomovec?
K vyhazování odpadu co patří jinam asi nic moc neuděláme, nikdo nechce dvě minuty přemýšlet kam to vlastně patří, není problém vylepšit systém dotřídění a klidně to dnes z velké části zvládne nějaké ai co odfoukne špatný odpad na vedlejší linku, kde to člověk jen bude kontrolovat a nebude to muset armáda otroků přebírat...
Všeho moc škodí to je asi fakt...

10

Odpovědět

Odpovědět

+NemesissJen ta informace o obalech od vajíček, potažmo to platí i pro roličky od toaleťáku, už je zastaralá. I ty se už dají opětovně recyklovat.

00

Odpovědět

+MagReAno říká se to, ale je to blbost, jediný důvod, proč někdo ruličky od toaleťáku a plata od vajíček chce, je že se našla uplatnění i pro tenhle X krát recyklovaný papír, ale z pohledu technologie, když je recyklátu nadbytek tak budete radši používat méně recyklovaný papír, než si komplikovat technologii. Ve výsledku to z velké části buď skončí na skládce a nebo se s tím zatopí. Školám už ani nechtějí brát noviny pokud se z nich neodstraní sponky a to prostě pro to, že papíru k recyklaci je tolik, že za to nikdo nechce platit natož vynakládat úsilí aby to odsponkoval.

00

Odpovědět

+ouchAch jo, vratné PET jsou blbost, už se to zkoušelo v zahraničí a efekt je sporný, větší personální zatížení, nebo náklady na automatizaci, náklady na přepravu navíc tam jsou také protože najednou budete mít dvojí odběr plastu, efekt že by se vybralo něco navíc je prakticky nulový, nové požadavky na skladovací prostor na straně prodejce. Hned jsem našel článek, nečetl jsem ho, protože reflex nečtu, ale nadpisy sedí tak snad i tento špatný zdroj obhájí realitu.
https://www.reflex.cz/clanek/komentare/90786/6-duvodu-proc-je-zalohovani-pet-lahvi-nesmysl-zkusenosti-z-nemecka-zhorseni-recyklace-a-zadna-zmena.html?fb_comment_id=1922644357815572_2401016783311658

00

Odpovědět

Offtopic, poslední dobou tu trochu blbnou reklamy- při načtení stránky se objeví reklama uprostřed obrazovky, musí se zmáčknout křížek a pak to vyhodí hlášku "Server Error
We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later." a stránka se načte až na druhý/třetí/čtvrtý pokus. Adblock tu mám vyplí.

91

Odpovědět

Ano, tento problém evidujeme, bohužel to není z naší strany momentálně ovlivnitelné. I já osobně se s problémem potýkám a řeším to tím, že stránku obnovuji, dokud se normálně nenačte (většinou se obnoví už napoprvé, ale někdy musím obnovovat vícekrát, jak říkáte).

70

Odpovědět

+ElTigreDíky za odpověď, snad se to brzy zlepší :)

40

Odpovědět

Hadam ze tu recyklaci nedelame "jen" kvuli ekonomice. A pokud se nevyplati, tak zase jen ekonomicky.

33

Odpovědět

Nevyplatí se převézt přes Pacifik (dokonce ani přes Žluté moře z Koreji do Číny, protože ceny vykládky je dražší než hodnota převáženého nákladu) loď napěchovanou plastem; všechny ostatní způsoby jsou "dokonce" i ekonomicky profitabilní (Američané, Korejci, Australané jen prostě musí zaplatit SVÁ ZEVA - zařízení na energetické využití odpadu - a systém bude robustnější)....

11

Odpovědět

Tak jasně že když má USA problémy s vývozem svých plastů ke spálení do Číny, Malajsie, Vietnamu (na tomto druhu recyklace nebylo opravdu nic ekologického), tak se zhroutí i jiné iniciativy:
například sběr oleje do speciálních nádob a jeho energetické využití v EU27;
povinná výroba náhradních dílů pro "bílou techniku" od roku 2021 v EU27;
snížení výroby LDPE (low density polyethylene - materiál k výrobě plastových lahví) v EU27

32

Odpovědět

Tak to prostřední se zhroutí určitě, ale nejprve to stihne domrvit evropský trh.

20

Odpovědět

+HMTDDomrvit? A čím? Že se zvýší ochrana spotřebitele a ten tedy bude cítit menší tlak na koupení stále nové a nové pračky (a tedy si koupí dražší model s vyhlídkou na 10 let)?

00