BludištěVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:209
Počet zobrazení:8 335

Jake z Vsauce3 se dnes zaměří na bludiště a labyrinty, jejich historii a význam v současnosti.


Odkazy:

Ananasové bludiště
https://www.google.com/maps/place/Pin...

Kniha Mazes & Labyrinths zdarma
http://www.sacred-texts.com/etc/ml/

Údržbářovo bludiště
http://shop.spoon-tamago.com/products...

Největší bludiště
http://www.astrolog.org/labyrnth/maze...

Fotky katakomb pod Odessou
http://www.thebohemianblog.com/2013/1...
http://www.odessa-katakomb.narod.ru/p...
 

Přepis titulků

Já jsem Jake z Vsauce. Bludiště jsou úžasná. Doslova. V angličtině amaze vzniklo ze slova maze, které dříve znamenalo omámit nebo zmást. Teď používáme slovo amazing k vyjádření velkého překvapení. Bludiště jsou ale stále matoucí a jsou součástí našeho života.

Jsou ve filmech, knihách, hračkách, jako tenhle plastový hlavolam, a hlavně ve videohrách. První zmínka o bludišti pochází z řecké mytologie. V příběhu o Théseovi a Mínotaurovi. Zručný vynálezce Daidalos, který také vyrobil křídla Ikarovi, vytvořil složitý labyrint, ve kterém byl uvězněn Mínotaur. V tomto příběhu hrdina Théseus toto monstrum porazil.

Alison Gazzard ve své knize přirovnává tento mýtus k videohrám, ve kterých se potulujeme podobnými bludišti, porážíme nestvůry a děláme hrdinské činy. Vzpomeňte si třeba na hry Wolfenstein 3D, Pac-Man, Bomberman, Castlevania, hry typu dungeon crawl nebo God of War 3, kde v Daidalově labyrintu ukryli klíč k Pandořině skříňce. Série Legend of Zelda využívá bludiště velmi často. Například Ztracené lesy v Ocarina of Time, kde vás hlasitost hudby dovede k východu.

Podvědomě toužíme po tom být ztraceni, muset si najít cestu ven a uspět navzdory všem překážkám. Jako když se ztratíte, ale odmítáte se zeptat na cestu. Máme totiž rádi řešení hlavolamů. Máme rádi ten pocit při řešení. Toužíme jednat a sledovat okamžité důsledky svých rozhodnutí. Pojďme se podívat na některá úžasná bludiště, která lidé vytvořili. Začneme s největším kukuřičným bludištěm na světě.

Když se toto bludiště zapsalo do knihy rekordů, mělo jen 162 metrů čtverečných. Nalézá se v Coolpatch Pumpkins v Kalifornii a nyní má 242 metrů čtverečných, což je jako polovina Vatikánu. Nebo se vydejte na Havaj do největšího křovinného bludiště. Pineapple Garden Maze na ananasových plantážích v Dole má rozlohu dvou a půl hřišť na americký fotbal. Jeho cesty jsou čtyři kilometry dlouhé. Křovinná bludiště se vysazují už dlouho.

V šestnáctém století se začaly objevovat v Evropě. V knize Bludiště a Labyrinty spisovatel W.H.Matthewse píše o tom, jak byla tato bludiště stavěna pro zábavu bohatých. Konkrétně popisuje bludiště postavené pro Ludvíka XIV. Jeho součástí bylo 39 fontán a 14 vodních kol na pumpování vody. Roku 1778 bylo zničeno, protože bylo nákladné na údržbu. Přes 325 let staré bludiště Hampton Court je nejstarší současné křovinné bludiště. Když pojedete do Londýna, můžete si ho sami projít.

Bludiště ale nemusí být jen z kukuřice a keřů. Jsou i bludiště z ledu, celofánu, zrcadel, 250 000 knih, spořiče obrazovky nebo můžou být jen nakreslená. Japonský údržbář strávil 7 let kreslením jednoho z nejtěžších kreslených bludišť. Jeho dcera ho našla o 30 let později. Pokud si ho chcete vyřešit, můžete si ho koupit na internetu. Nebo vyřešte největší bludiště právě teď. Walter Pullen má stránky věnované bludištím.

Jsou tam různé odkazy, kde si můžete začít stavět své vlastní. Je tam také největší bludiště vůbec. 120MB obrázek, který má přes 27 milionů slepých uliček. Žádné z těchto bludišť vás ale neuvězní navždy. Pod Odessou na Ukrajině je síť katakomb, které byly dříve vápencovými doly. Nikdo neví, jak je to přesně velké, ale odhaduje se, že je asi 2 414 km dlouhé. Má několik pater a přes tisíc vstupů. Mnoho lidí tam vstoupilo a nikdy se už nevrátili.

Známý je případ jedné dívky, která se tam ztratila, a trvalo 2 roky, než našli její tělo. Theseus se z Labyrintu dostal díky tomu, že si značil cestu klubkem příze. Bludiště nás mají zmást, frustrovat nás a udivovat nás. Bludiště se také používají k navigaci naší mysli. Už přes sto let dávají vědci krysy do bludišť, aby porozuměli prostorovému vnímání a paměti. Richard Morris, kognitivní neurolog, vytvořil Morrisovo vodní bludiště.

Jedno z nejpoužívanějších. Bludiště testuje různé důsledky poškození mozku, funkci konkrétních genů a účinnost nových léků proti Alzheimerově chorobě. Molekulární biolog David Tank vytvořil virtuální bludiště, kde má myš upevněnou hlavu a musí běhat na polystyrenové kouli. Skrze implantované okénko v její hlavě může Tank pozorovat aktivitu neuronů během útěku z bludiště.

To nám umožňuje pochopit, jak si náš mozek vytváří kognitivní mapy a jak se naše paměť poškozuje. Bludiště a labyrinty se staví už tisíce let v mnoha kulturách a jsou jednou z nejzákladnějších her, které hrajeme. Proto není divu, že se staly motivem tolika současných videoher. Nutí nás zkoušet různé cesty, hledat nové možnosti a vydržet, dokud neuspějeme.

Ať už jsme ztraceni v lesích, nebo odhalujeme tajemství naší mysli. A jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"žádné z těchto bludišť vás neuvězní navždy..." - dělá si srandu? :D Nevím jak jeho, ale mě by těch 27 milionů slepých uliček chvíli zdrželo....

482

Odpovědět

Když jsem si stáhl to největší bludiště, chtěl jsem ho otevřít, kterýkoliv program okamžitě přestal pracovat :D Asi tak velký obrázek že to prostě nedokáže zpracovat :D :D

120

Odpovědět

Tenhle fetak proste moc tlaci na pilu svym hlasem. Kdyz se snazi neco vysvetlit.

1846

Odpovědět

Jako malý jsem se bavil tím, že jsem kreslil bludiště na papír a dával to k vyřešení bráchovi nebo rodičům :D. A v bludišti v Hampton Court jsem byl a moc to těžký nebylo.
Jinak u toho prvního bludiště má být 162 a 242 tisíc m^2, aneb v USA mají desetinnou tečku a čárka odděluje tisíce ;)

221

Odpovědět

jn průměrné fotbalové hřiště má 7 000m2...takze 242m2 by bylo bludiště na takovou menší zahrádku...takže nic moc na to že to je světovej rekord :D

31

Odpovědět

Prave som dostal napad, ze by bolo celkom zaujmave spravit hru kde bude jedno velke podzemne bludisko online, v ktorom sa hraci spawnu na hocijakom mieste a budu sa stretavat a spoznavat aby spolu nasli cestu von :D

394

Odpovědět

a půjde tam najít ocelová tyč... co s ní hráč udělá je už pouze na něm

191

Odpovědět

takovejch je..

33

Odpovědět

Možná se pletu, ale v 3:38 slyším 27 milionů slepých uliček... Nevím, možná je to blbost, ale takhle to slyším...

120

Odpovědět

Je to tak, akorát jsem se to chystal napsat. :)

20

Odpovědět

Díky, opraveno. ;)

40