Proč si nemůžeme vycpat mrtvé lidi?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:210
Počet zobrazení:14 089

Je mnoho možností, jak můžete naložit se svým tělem po smrti. Pokud ale nechcete trávit věčnost pod zemí, Michael s vámi probere některé způsoby, jak si můžete zachovat svou podobu i po smrti a vystavit své tělo v muzeu.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce! Co se stane s vaším tělem po smrti? Může být pohřbeno, zpopelněno, nebo darováno vědě. Jsou to ale vaše jediné možnosti? Co kdybych třeba chtěl být vycpán? Jako je tenhle můj přítel. Co kdybych požádal, aby mé tělo bylo vycpáno a vystaveno v nějaké zajímavé póze? Například s rukou nastavenou na placáka, aby si se mnou lidé mohli plácnout i po smrti.

Zdá se, že je to docela složité. Začněme tedy s jednodušším řešením. Kremací a popelem. Zatím se po Měsíci prošlo jen dvanáct lidí, ale tři sta lidí už bylo pohřbeno ve vesmíru. Jestli máte peníze, nebo znáte ty správné lidi, můžete si svůj popel nechat vystřelit do vesmíru.

První vesmírný pohřeb se uskutečnil v roce 1997, když raketa vynesla popel dvaceti čtyř lidí na oběžnou dráhu Země. V roce 1999 byly první lidské ostatky pohřbeny na Měsíci. Lunární sonda tam dovezla několik vědeckých přístrojů a zpopelněné ostatky Eugena Shoemakera, spoluobjevitele komety Shoemaker-Levy 9. Prvním člověkem, jehož ostatky opustí Sluneční soustavu, bude Clyde Tombaugh, muž, který objevil Pluto.

V roce 2006 byla část jeho ostatků naložena do sondy New Horizons, která se v roce 2015 dostane k Plutu, kde pořídí několik fotek a záznamů a pak se vydá k okraji Sluneční soustavy. Nemusíte ale posílat svůj popel do vesmíru, aby si užil trochu zábavy. Existují totiž firmy, které váš popel vystaví extrémnímu tlaku a teplotě, čímž z vás vytvoří diamant. Může být nabroušen a naleštěn.

Jedna žena to dokonce provedla s popelem své kočky Mňoukala. Chci tím říct, že i po vaší kremaci z vás může být zajímavá kreace. Váš popel si ale nemůže zachovat vaši podobu. Vraťme se tedy k vycpávání. Tvary a kombinace, ve kterých byla zvířata vystavena, jsou vážně pozoruhodné. Například pokladnička vyrobená ze skutečného prasete, pták jako stolní lampička, koza, která slouží jako dudy, boty vyrobené z hrdliček nebo kočka, ze které její majitel vyrobil vrtulník na dálkové ovládání.

Při vycpávání se nezachová celé vaše tělo. Je to taxidermie, neboli naaranžování kůže. To je fajn, vaše vnitřní orgány se nezachovají, ale kůže je vaším největším orgánem.

Hmotnost kůže člověka tvoří 12 - 15 % celkové hmotnosti těla. Navíc je to orgán, který je viditelný ostatním lidem a podle něhož vás poznávají. To je ale v tohle případě problém. Když vycpáváte zvíře, musíte ho stáhnout z kůže, kterou pak natáhnete na figurínu, která se tvarem podobá zvířeti, ale je vyrobená ze dřeva, drátů nebo umělé hmoty. To je pro muzea dostačující. Tento exponát ale nevypadá přesně jako zvíře, ze kterého byl vyroben. Všechny malé, ale důležité detaily tvořené chrupavkou, tukem a svaly je velmi těžké zachytit když jediné, co máte k dispozici, je jen kůže.

Je to také důvod proč mnoho preparátorů odmítá preparovat domácí mazlíčky. Uspokojit svého klienta v těchto případech vyžaduje velký důraz na detaily. Kdybyste chtěli vycpat člověka, bylo by to ještě složitější. Preparace tedy není nejlepším způsobem, jak zachovat svou podobu, nebo svou maminku a tatínka. Co třeba mumifikace? Vraťme se do 19.

století za Jeremy Benthamem. Než zemřel, žádal, aby jeho tělo bylo mumifikováno, jak nejlépe to technologie umožní, a poté vystaveno v University College of London. Stále ho tam můžete najít, ale jeho mumifikace se trochu nepovedla, takže je to už spíš jenom oblečená kostra. Hlava už byla hodně zvrásněná a vybledlá, tak mu vyrobili novou hlavu z vosku. Můžete si prohlédnou 3D fotografii Jeremyho Benthama na internetu. Nemůžeme zapomenout ani na mumifikovaný prostředníček Galilea, který je dodnes vystavený ve Florencii.

Pokud chcete, aby na vás důležitá historická osobnost ukázala prostředníček, běžte se na něj podívat. Jak ale zachovat své tělo v jeho skutečné podobě, kterou mělo v průběhu života? Pojďme si tedy říct něco o balzamování. Ne všechna těla jsou před pohřbem balzamovaná, ale je to skvělá možnost, jak tělo zachovat.

Zpomalí se jeho rozklad a může být delší dobu vystaveno. Pokud je tělo dobře nabalzamováno, může vydržet déle, než byste si mysleli. Abraham Lincoln byl nabalzamován tak dokonale, že i když jeho rakev byla od pohřbu přemístěna sedmnáctkrát a pětkrát byla dokonce otevřena, při každém otevření, včetně toho posledního v roce 1901, se lidé shodli na tom, že stále vypadá jako Lincoln.

Ještě extrémnějšími případy jsou těla Maa a Lenina, která jsou vystavená dodnes. Tato těla vyžadují speciální péči několikrát týdně. Přesné postupy a balzamovací tekutiny používané na Lenina jsou přísně tajné. Jeho tělo se jim ale daří zachovávat už 88 let. Správně nabalzamovaná těla můžou být vystavena i jinak než ležící v rakvi. Například opřená o zeď, nebo posazená na motorce. Páni!

Ani balzamování vás ale neuchová navždy. Také vás bude stát spoustu peněz a času. Jedna metoda použitelná na lidech, kterou se už uchovávají domácí mazlíčci, je podobná instantní kávě. Vakuové vymrazování. Nejdřív zvíře zchladíte, aby veškerá voda zmrzla. Pak v prostředí s velmi nízkým tlakem blízkým vakuu veškerá voda sublimuje na vodní páru a unikne pryč.

Zůstane vám mnohem lehčí, vyschlé zvíře. Bohužel když se pokusíme zachovat lidské tělo po smrti co nejrealističtěji, všechny tyto metody, vakuové vymrazování, mumifikace, vycpávání, balzamování, jsou buď neuspokojivé, nebo nepraktické. Výjimkou je možná jedna novější metoda. Plastinace. Touto metodou se připravují těla na výstavy, jako například Body Worlds.

Plastinace se provádí ponořením do těkavého rozpouštědla a následně do roztoku polymeru. Za sníženého tlaku se rozpouštědlo z tkáně vypařuje čímž vznikne prostor, který se vyplní tekutým polymerem. Tělo je pak ohebné a může být ohnuto do požadovaného tvaru. Polymer se pak nechá zatuhnout aplikací speciálních plynů. Lidská těla, která byla plastinována, vydrží velmi dlouhou dobu i při pokojové teplotě.

Má to ale ještě jednu výhodu. Je to zadarmo. Své tělo můžete darovat Institutu pro plastinaci. Bere se to jako darování těla vědě. Bohužel ale nebudete mít kontrolu nad tím, co se s vaším tělem stane. Podle zákona totiž mrtvé tělo není majetkem. Mrtvolu nikdo nemůže vlastnit. Protože není podle zákona majetkem, nemůžete si s ní dělat, co byste chtěli.

Vaše možnosti jsou velmi omezené. I když si konkrétně vyžádáte, aby bylo vaše tělo vycpáno, i kdyby si všichni pozůstalí přáli, aby se tak stalo, není moc pravděpodobné, že by vám to pohřební služba umožnila, a podle zákona mají právo takový požadavek odmítnout. Například v roce 1994 David Eugene Russel požádal, aby byl po smrti stažen z kůže a aby do této kůže byla vyvázána kniha jeho života.

Přál si to on i jeho manželka, jenže pohřební služba to odmítla a soud se za ni postavil. Takže i kdybyste měli plán, jak chcete své mrtvé tělo vystavit v nějaké vtipné, zvláštní nebo bizarní póze, nejspíš k tomu nedostanete povolení. Plastinace je asi jedna z mála možností, které máte, ale nejspíš nebudete mít možnost rozhodnout, co s vámi bude po plastinaci.

Ještě mě ale něco napadlo. V roce 1998 byl Anthony-Noel Kelly zadržen za krádež těla z Royal College of Surgeons. Bránil se, že nemůže být odsouzený za krádež, protože mrtvola nemůže být majetkem, že se provinil pouze špatným zacházením s mrtvolou. Soudce ale rozhodl, že jelikož byly tyto anatomické preparáty speciálně připraveny zaměstnanci tohoto institutu, staly se tak majetkem.

To je vážně zvláštní. Pokud najdete způsob, jak nechat své tělo vycpat pro vědecké účely, můžete se tím stát majetkem, který lze vlastnit. Tím pádem pokud se necháte vycpat, může to být nejlepší způsob, jak umožnit pozůstalým, aby vás mohli legálně a doslova mít navždy.

A jako vždycky - díky za sledování! Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A slyšeli jste příběh Sebastiana Rainera? O jeho životním díle Mysterium tremendum? Před svou záhadnou smrtí si ze zad a boků vlastnoručně odřezal kusy kůže, aby do nich svázal svůj jedniný román... A byl to Čech. http://mysterium-tremendum.cz/book/oautorovi.htm

00

Odpovědět

Velice zajímavé od začátku do konce. Děkuji za překlad.

120

Odpovědět

Rádo se stalo.

41

Odpovědět

Více Michala prosím, jeho videa jsou opravdu jedna z mála věcí, díky kterým se tady vracím !

90

Odpovědět

Vynasnažím se. Tohle je nejspíš poslední z jeho starších videí, které stálo za to přeložit. Budu zase pokračovat v novějších, ale už mi jich na přeložení zbývá jen pět.

30

Odpovědět

Já taky

00

Odpovědět

Velmi bych ocenil, kdyby překladatel nevnášel do svého překladu své politické názory a slovo "people" nepřekládal jako "diktátory". ;)

102

Odpovědět

Opraveno. ;)

20

Odpovědět

vsauce uz tu tak dlouho nebyl..

00

Odpovědět

Vždycky kdž vyskočí z pod záběru tak mám chuť ho něčim trefit po kebuli. :-D
Jinak nechápu k čemu je dobrý vycpávat zvířata, či uchovávat Sněhurky v mauzoleu? Takhle boty či rukavice z lidský kůže (idealně nebarveně hodně černé) to by byla bomba...

21

Odpovědět

Nápad nechat se stáhnout z kůže a s tou pak potáhnout knihu je hodně bizarní. Jinak tyhle mumie Lenina a Maa jsou dostatečně odstrašující příklady. Než strašit děti, to se raději nechat pohřbít. V tomhle případě by přijde lepší si z nebožtíka udělat diamant. Vydrží, není hrůzostrašný a ještě může pomoct pozůstalým z finančních problémů (pro sběratele). :-D

151

Odpovědět

7kg kože? To majú 80kg matrony ďalšiu výhovorku ku ťažkým kostiam a zlým génom.

83

Odpovědět

Jen ze zvědavosti - tohle jsou podle tebe opravdu matrony (80 kg) nebo ses překlep?
http://www.bodybuilding.com/fun/images/2010/female-transformation-julie-comer_asm.jpg
http://41.media.tumblr.com/d800fb5f9690330e765576827b66e24b/tumblr_n6gm3zLcNs1qcl5svo1_1280.jpg
http://www.girlsofto.com/wp-content/uploads/2015/05/swim_01_0011_R1.jpg

45

Odpovědět

+Sleevaale fuj.

62

Odpovědět

+SleevaPřeklep, ve skutečnosti chtěl říct 80lb.

10

Odpovědět

+Sleeva80kg je opravdu hodně... Samozřejmě záleží na výšce, ale to poslední je teda fakt hodně moc. jedině ten obličej jí zázrakem zachraňuje

51

Odpovědět

Nebyl tu tenhle díl už? Nebo hodně hodně podobnej...

117

Odpovědět

Ne.

20

Odpovědět

Co se nechat fosilizovat?

40

Odpovědět

Dneska žádnej Conan?

09

Odpovědět

Conan tu bývá každé úterý, takže si asi budeš muset počkat do zítřka.

123

Odpovědět

+ZarwanJsem se 'přeřekl' myslel jsem Robieho :D

70

Odpovědět

+ZarwanSnad příští týden, tenhle to Xardasovi nevyšlo. :-)

81

Odpovědět

Ty hlasité reklamy si přímo řvou o zapnutí AdBlocku ..

3810

Odpovědět

Moja koža váži 6-7,5 kg? fú a to som také tintítko :)

60

Odpovědět

Tak ten kočičí vrtulník je rozhodně bomba.
…Kde se dá sehnat?

458

Odpovědět

Poptej se autora. Má i Ratcopter, Ostrichcopter atd.
www.youtube.com/user/pricordia

20

Odpovědět

Is it my dead mom? Nope, Chuck Testa.

421

Další