Alzheimer a mozekVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:15 282

Alzheimerova choroba se lidem zapsala do povědomí jako nemoc starých lidí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění spojené s úbytkem mozkové hmoty a narušením její funkce. Mechanismus průběhu choroby je z velké části vědcům dosud neznámý, po celém světě však existuje nespočet organizací, které se snaží této nemoci přijít na kloub a předejít jejímu rozvinutí. Jednou z českých je například alzheimer.cz. Pojďme se ale už podívat, co nám o ní řekne Michael z Vsauce.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Pokud máte po ruce hodinky nebo hodiny, podívejte se na jejich hodinovou ručičku. Pohybuje se, udělá cestu kolem dokola dvakrát denně. Její pohyb je příliš pomalý na to, abychom ho viděli, ale pokuste se. Pořádně se na ni podívejte, ano? Sledujte, jak daleko doputuje za jednu sekundu. Jednadvacet. Hotovo, je to. Vidíte, jak daleko se pohnula? No, kdyby byly tyhle hodinky Mléčnou dráhou, bylo by to asi jako tolik, kolik jsme my urazili v naší Sluneční soustavě kolem naší galaxie od vynalezení písma.

Ne od počátku času, ale naší historie. Je to velice malá vzdálenost. Nepostřehnutelná. Po většinu existence lidstva nebylo písmo, viditelné důkazy událostí nebo nápadů. Dnes samozřejmě máme písmo a máme mnoho různých možností, jak fyzicky uchovat data, máme teď dokonce i digitální. Ale před tím, než bylo písmo vynalezeno, byla hlava každého člověka biologickou úschovnou.

Vzpomínkami. Neexistovala žádná Wikipedie, žádný telefonní seznam, žádná knihovna, ale byli tu staří lidé. Ze všech okolo toho oni zažili nejvíce. Slyšeli toho nejvíc, měli nejvíce myšlenek. I dnes se vším tímhle okolo, ti nejstarší mezi námi zůstávají knihovnami věcí, které fyzické a digitální knihovny buď nezaznamenávají, nezaznamenávali nebo zatím nemohou zaznamenat.

Aeschylus slavně pronesl, že paměť je matkou moudrosti. Ale stejně jako všechny formáty ukládání ani jednotlivci nevydrží navěky. Tyhle se mohou ztratit, my můžeme umřít. Tyhle mohou zastarat. Je možné, že budou pořád existovat, ale nebude je možné přehrát nebo přečíst. Může od nich být upuštěno, mohou být ignorovány. Tyhle se také mohou obnosit, stejně tak jako my můžeme zapomenout nebo si vyvinout demenci. Demence zahrnuje úpadek kognitivních schopností používaných k vykonávání každodenních aktivit.

60 až 80 % případů demence tvoří Alzheimer. Tato choroba je spjatá s hromaděním plaket a spletí v mozku. Změny jsou doprovázené poškozením mozkových buněk a jejich zánikem. Čím starší osoba je, tím pravděpodobnější je, že se u ní vyvine Alzheimer. Ale Alzheimer není součástí normálního stárnutí. Symptomy Alzheimerovy choroby zahrnují zhoršení schopnosti myslet a zapamatovávat si. Zmatení ohledně času a místa, nové potíže s mluvením a psaním, změny nálad a osobnosti.

Jak bojujeme proti jiným nemocem a žijeme delší životy, Alzheimer číhá na horizontu, jako kdyby čekal, až projdeme zkouškou jiných výzev. Jako příčina smrti od roku 2000 do roku 2014 šlo hodně ostatních věcí dolů, ale Alzheimer nahoru. Zastavení této choroby, předcházení, odkládání jejího vývoje v našich mozcích dostatečně dlouho, abychom alespoň zemřeli na něco jiného s našimi vzpomínkami, je opravdový cíl, kterého můžeme dosáhnout. MOZEK Váš mozek zapadá do téhle věci.

Vaší lebky. Konkrétně do části tady vzadu zvané mozkovna neboli neurocranium. Je to pevnost z kosti, která chrání vnitřní svatyni zvanou lebeční dutina. Váš mozek sedí přímo tady. Jen popravdě moc nesedí, spíš plave. Víte, mozek je nesmírně křehký a měkký jako želé. Modely nebo mozky na hraní bývají vyrobeny z tuhého plastu. A opravdové exempláře používané při pitvách bývají gumovité, protože na ně působily chemikálie jako formaldehyd.

Ale opravdové surové čerstvé mozky přímo z něčí mozkovny jsou měkké jako měkké tofu. Když budete mozek příliš dlouho držet, zanecháte v něm trvalou prohlubeň ve tvaru ruky. Kvůli tomu musí mozek plavat, aby se nerozdrtil svojí vlastní vahou. Ale neplave ve vodě. Namísto toho plave ve speciální tekutině, kterou si vaše tělo vyrábí zvané mozkomíšní mok. Tohle není celý mozek, tohle je pouze cerebrum, ta největší část mozku.

Hraje klíčovou roli v řeči, přemýšlení, abstraktním myšlení, povědomí, vědomí. Myslí. Je to vážně něco. Doslova. Je to ta část vás, která za vás myslí. Každopádně, vnějšek cerebra se nazývá cortex. Cortex znamená kůra, jako kůra stromů, slupka nebo skořápka. Když odtrhnu jeden spánkový lalok, můžeme se blíže podívat na tuhle slupku, je namalovaná kaštanovou, můžete vidět, kde se rozkládá.

Je asi jenom 2–4 milimetry tlustá. Často se jí říká šedá hmota, protože v opravdovém mozku vypadá růžovo-žluto-šedivě. Pod ní je bílá hmota. Bílá protože přestože šedá hmota obsahuje hodně těl buněk, bílá hmota obsahuje zejména axony, které jsou myelizované a které posílají zprávy ze šedé hmoty do lokací šedé hmoty.

Myelin je bělavý materiál, který izoluje elektrické zprávy, čímž jim dovoluje pohybovat se rychleji. A rychle se opravdu pohybují. Signály putují axony rychlostí až 432 km/h, to je 275 mil/h. Asi jako největší rychlost nejrychlejšího sérióvě vyráběného auta na světě. Dá se říct, že tohle auto doslova putuje rychlostí myšlenky. Ale to je pomalé ve srovnání s rychlostí elektřiny skrze vodič, což je blízko 50 % nebo 99 % rychlosti světla. Každopádně mozek je velice vrásčitý.

Vrásčitý tvar totiž umožňuje, aby se více mozkové kůry vešlo do menší nádoby. Kdybychom mohli vzít celou tuhle skořápku, celou vaši mozkovou kůru a rozprostřeli ji, byla by velká asi jako tohle. Byla by 2–4 milimetry tlustá a měla by plochu odpovídající čtverci o rozměrech 50x50cm. To je asi 20x20 palců. Očividně nemůžete vtěsnat tenhle tvar do tohohle tvaru. Dokud ho nezmačkáte. Teď už se někam pousouváme.

Když mozek zmačkáme, dostaneme záhyby, těm se říká gyri, jednotné číslo od gyrus. A štěrbinám se říká sulci, jednotné číslo od sulcus. Asi dvě třetiny vaší mozkové kůry jsou schované hluboko uvnitř sulci mimo dosah očí. Co se týče vzpomínek, pokaždé, co se naučíte nebo si zapamatujete něco nového, váš mozek nezíská další záhyb nebo něco podobného. Místo toho jsou vzpomínky mnohem více o spojeních, vztazích a vzorech vytvořených propojenými neurony.

Když spolu neurony vysílají znovu a znovu opakovaně, jejich spojení a vazby zesílí, stane se pravděpodobnějším, že spolu budou vysílat znovu, že se vybaví. Zhruba takhle možná naše paměť funguje a je to užitečný způsob pro přemýšlení o pár zajímavých jevech. Jako třeba o tom, že je docela obtížné vyjmenovat všechny knihy, co jste kdy četli. To je vážně obtížné. Ale kdyby někdo prostě vyjmenovával názvy knih, velmi snadno byste mu řekli, zda jste danou knížku četli.

Tím, že uslyšíte název knihy, se více excitují spojení neuronů příměji spjaté se spojeními přidruženými vaší vzpomínce, že jste tu knížku četli než u snahy vyjmenovat názvy knížek, co jste četli. Když jsou mozkové buňky a jejich spojení poškozeny, zablokovány, napadeny nebo usmrceny, vzpomínky mohou slábnout a tvoření nových vzpomínek může být ztíženo. Porozumění tomu, jak se tohle ději při Alzheimerovi, není důležité jen pro diagnostikované, ale také pro všechny z nás, které zajímá paměť.

U 1–5 % případů Alzheimera jsou zjištěny dědičné rozdíly. Ale příčina většiny případů je z velké části neznámá. Existuje počet hypotéz a pozorování. Například víme, že u 15 % jednotlivců s Downovým syndromem, kteří žijí 40 nebo více let, se vyvine Alzheimerova choroba. A u 50–70 % z těch, co žijí do 60. Downův syndrom je způsoben přítomností celé nebo části třetí kopie chromozomu 21.

Máme se stále hodně co učit, ale chromozom 21 má co do činění s plaketami nacházejícími se v mozku lidí s Alzheimerem. Uvnitř tohoto chromozomu jsou genetické instrukce k výrobě bílkoviny zvané amyloidový prekurzorový protein neboli APP. APP hraje roli při růstu a opravě nervů. Nachází se v buňkách po celém těle. V těle je zpracováván různými způsoby. Většinou v enzymu zvaném α-sekretáza.

Rozštěpí ho na sAPP-α a C83. Méně často v enzymu zvaném β-sekretáza. Přetne APP o kousek výše vypouštějíc menší střepinu zvanou sAPP-β. Do hry může vstoupit i třetí enzym, γ-sekretáza, který odštípne AICD zanechajíc p3, když α-sekretáza působila první, a β-amyloid, když β-sekretáza působila první. Normální funkce β-amyloidu není zatím přesně známá. Může hrát důležitou roli při zdravém fungování mozku.

Ale když se jí vyrobí mnoho nebo když je jí odstraňováno málo příliš pomalu nebo když se bílkovina špatně složí, úlomky se na sebe mohoou nalepit vytvářejíc oligamery, skupinky o pár kouscích, třeba o 4 nebo 5. Tyhle gangy oligamerů se mohou přilepit k dalším oligamerům a stát se většími strukturami zvanými plakety. Účinek oligamerů a plaket na mozkové buňky a zdraví mozku je studován.

Oligamery jsou možná jedovatější. Možná dovolují neregulovaný proud iontů do neuronů, a způsobují tak jejich smrt. Jistě víme to, že Alzheimerova choroba je spojená s těmito plaketami v mozku. Stejně tak jako další anomálie týkající se bílkovin, klubíčka. Bílkovina zvaná Tau stabilizuje mikrotubuly v buňkách mozku jako železniční pražce držící pohromadě koleje.

Trať, co vede živiny a jiné molekuly, napříč buňkou. U mnoha neurodegenerativních nemocí se τ-proteiny stanou abnormálně lepivými a zamotávají se s dalšími τ-proteiny poškozujíc zásobující síť. Známe některé faktory spojené se zvýšeným nebo sníženým rizikem, ale jejich vzájemná spojení s úpadkem kognitivních schopností nejsou všechna jistá. Věci spojené se sníženým rizikem výskytu Alzheimerovy choroby zahrnují tělesnou činnost, pro srdce zdravou stravu, naučení se druhému jazyku později v životě, být společenský, často s někým komunikovat, chránit si hlavu a věnování se intelektuálním aktivitám, jako jsou křížovky, hraní na hudební nástroje, čtení, deskové hry, vzdělávání.

Takové aktivity můžou zlepšit celkové zdraví mozku a kognitivní schopnosti ponechávajíc vás s mozkem více odolným vůči poškozením, mají-li přijít.

Ať už je to, jak chce, je toho stále hodně, co se můžeme naučit. Je to neuvěřitelné a vzrušující a drobet strašidelné uvědomit si, kolik se toho musíme o mozku ještě učit. Víme toho víc o oběžné mechanice vzdálených dvojhvězd než o mechanismech, které sami používáme, abychom o nich vůbec věděli. Vnitřní vesmír je stejně tak záhadný a hluboký jako vnější vesmír. A samozřejmě mezi těmi dvěma, jednomu ani nezáleží na tom, jestli existujeme, zatímco ten druhý...

Ten druhý jsme my. Třáslavé želé v naší hlavě. O nic tužší ne tvaroh, a přesto je spíše vědeckým cílem. Vypadá jako měkké maso, ale umí nejen myslet, odůvodňovat si, cítit, pamatovat si a lhát, umí se také starat o ostatní lidi a o vrásčité věci v jejich lebkách. Může s nimi mít trpělivost, vidět je jako lidi bez ohledu na to, jak se mění, ať už tím, že vyrostou nebo že vyrostou hodně.

Podporovat výzkum, pečovatele a diagnostikované je něco, co můžeme udělat všichni. Takže vám děkuji. A jako vždy, díky za sledování. Zjistěte více, koukněte se do popisku videa nebo navštivte alz.org. Terry Pratchete slavně pronesl, že právě teď je meč, který zničí Alzheimera, pravděpodobně vyroben ze zlata. Příspěvky, prostředky. Po dobu několika minulých let Vsauce přispíval Alzheimerově asociaci a podporoval ji.

Jsou to skvělí lidé a s tímhle videem mi hodně pomohli. Odkazy jsem vložil do popisku.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ještě dvě chybky:
6:34 50% "nebo" 90% -> 50% až 90%
kolem 6:34 víckrát: "oligamery" -> v molekulární biologii se používá výraz "oligomery"

40

Odpovědět

Ve 2:39 je chyba. Plaketa je něco jako upomínková destička. Ve videu hovoří nejspíš o amyloidovém plaku. Jinak klobouk dolů před překladatelem, že si vybral docela dlouhé a na překlad náročné video. Díky a přeložte zase prosím nějaké Vsauce :)

20

Odpovědět

Terry Pratchete, really?

00

Odpovědět

Michael

10

Odpovědět

Dalo by se prosím zavést vkládání originálních (nebo přeložených!) popisů původního videa, třeba jen když je ve videu zmíněn? Ve většina videí je zmínka "další infrmace v popisu videa níže", ale pro náš na Videa Česky to znamená prokliknout se na YouTube, zastavit automatické přehrávání nebo vytrpět reklamu, přečíst si originální popis a v něm najít to, na co autor odkazoval. Zde je třeba popis super doplněný o český kontext (wow!), ale nebývá to pravidlem.

Chválím, že nový přehrávač konečně umí prokliky přímo z videa, ještě tohle, a bude to super! :)

70

Odpovědět

Moje babička má stařeckou demenci. Už ani není schopná mnohdy zformulovat větu (mění se to den co den). Hodně spí a jinak dokáže klidně celé hodiny zírat na stěnu. Hodně by mě zajímalo co se v tom mozku asi tak odehrává, na jaké bázi funguje.

21

Odpovědět

nefunguje...

80

Odpovědět

+OPOJITV první chvíli jsem se úplně lekl, že tvůj nick je ODPOJIT a že se to vztahuje na tu babičku...

130

Odpovědět

Zajímalo by mě, co dělá mozek, když přemýšlíte, co dělá mozek.

70

Odpovědět

Mě by zajímalo, co dělal tvůj mozek, když jsi to psal, co dělal tvůj mozek.

111

Odpovědět

+Neviem uštvoji mámu

92

Odpovědět

+Petr Chelčickýtypický Petr Chelčický!

00

Odpovědět

Takhle divně je to napsaný, abychom začali přemýšlet, proč je to tak divně napsaný a vy byste se nám pak mohl podívat do mozku, abyste zjistil co se děje při přemýšlení? :D

50

Odpovědět

Snaží se to vysvětlit, aby to i malý dítě pochopilo. O to smutnější jsem, že víc jak polovině stejně nerozumím... nebo spíš nedokážu pochopit. I mean, WTF???

142

Odpovědět

... hned na začátku jsem se podíval na hodiny... má to jeden velkej problém... minutovka u nic poposkočí jednou za 15 vteřin a hodinovka každý 3 minuty... (proč by se taky měla hejbat pořád?)

41

Odpovědět

Hodiny, které myslel, neposkakují, ale pohybují se stále.

51

Odpovědět

po Vsaucu se mi styskalo, vic prosim vic

241

Odpovědět

Spolu s Conanem důvod, proč jsem začal navštěvovat VČ :-)

121