Žijeme v simulaci?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:14 921

Jake z Vsauce 3 tentokrát přizval ke svému videu Kurzgesagt a společně rozebírají teorii, že by celý náš vesmír, včetně nás, mohl být pouze simulace.

Poznámka:
Gestalt je německé slovo pro podobu nebo celek a je to pojem z teorie Gestaltismu, která prosazuje zásadu celostnosti. Více si k tomu můžete přečíst na Wikipedii.

Přepis titulků

Nebo jsme možná v simulaci právě teď. Jo, vážně. Když se podíváte na dnešní výpočetní sílu, zjistíte, že můžete naprogramovat svět uvnitř počítače. Představte si budoucnost, ve které máte té síly ještě více, a zjistíte, že můžete vytvářet postavy, které mají třeba svobodnou vůli a můžete naprogramovat zákony, které ten svět řídí. A jako postava v tom světě si myslíte, že máte svobodnou vůli a rozhodnete se vyvinout počítač.

Potom vytvoříte svět ve svém počítači. Když si rozložíte všechny ty vesmíry a hodíte šipkou, který nejspíše trefíte? Ten původní, kde to začalo, nebo některou z bezpočtu dceřiných simulací, které se potom rozvinuly? ŽIJETE V SIMULACI? Tady Vsauce. Já jsem Jake a my všichni žijeme v simulaci. To je alespoň to, co tvrdí tzv. Hypotéza simulace. Že pokud by se nějaká civilizace, která přijde po nás, dostatečně technologicky rozvinula, nejspíš bychom byli simulovaní.

Existují dva světy, dvě reality: primární svět, kde se simulace vytváří, a druhotný svět, simulovaný vesmír, kde žijeme, který je pro nás tím jediným. Když chceme takový svět vytvořit, musíme splnit tři kroky, aby uživatel uvěřil, že je to skutečný svět. Pohroužení, pohlcení a nasycení. Vezměte si hry jako Age of Empires, Civilizaci nebo The Sims – jde v nich o napodobení reality, znovuprožití minulosti nebo vytváření něčeho nového. A za dvacet let jsme přešli od her, které vypadají takhle, k takovýmhle.

Jak se zlepšuje grafika, zážitek nás více pohlcuje a zdá se, že postavy jednají samostatně, naše chápání toho, co je skutečné a co ne, se začíná rozmazávat. Postavy v počítačové hře jsou vázány pravidly, řadou zákonů, které je definují. Simík nemůže projít zdí, ačkoliv není skutečná, jsou to jenom řádky kódu, které rozlišují, co je pevné, ale pořád se tomu říká zeď. Teď si vezměte náš svět. Tohle je soubor atomů, které společně tvoří předmět, kterému říkáme zeď. Je atomicky naprogramován tak, aby měl určitý tvar Pro nás je to něco, co vypadá a co vnímáme jako zeď. Nevidíme ty mikroskopické součástky, ze kterých je postavená, stejně jako kód ve hře.

Prostě očekáváme, že se bude nějak chovat kvůli tomu, jak je náš svět navržen. Věříme, že je tvořená něčím fyzickým, a není to jen uměle naprogramovaná překážka. Když někdo přijde k vám domů, jak se tam dostane? Vidíte je vyrážet, vidíte je přijíždět? Opustí svůj dům, uběhne čas a pak jsou tam. Je to gestalt světa – konfigurace detailů, které dohromady naznačují existenci světa a požadují po divácích, aby doplnili chybějící kousky na základě daných detailů. Když odejdu vlevo z obrazu, předpokládáte, že přijdu z druhé strany. Ale když přijdu odněkud, odkud to nečekáte, nepatrně to naruší vaše vnímání reality.

Je to gestalt světa – předpoklad, jak by věci měly být, díky čemu simulovaná realita funguje. Ne všechno musí být renderované nebo existovat současně pro každého uživatele simulace. Možná že se vesmír rozpíná, protože se ještě celý nenačetl. Když se ve VR koukáte před sebe, to za vámi není vždycky renderováno, ještě to není skutečné. Vznikne to, až když otočíte hlavu, a to, co bylo přímo před vámi, je teď pryč. Takže otázka je, jak víte, že něco existuje, když se na to zrovna nedíváte? Je to technologická verze solipsismu – teorie, že jenom vaše mysl určitě existuje.

Všechno na tomto snímku – animátor, kancelář, celý svět okolo, včetně vás možná neexistuje mimo mou mysl. Řekněme, že žijeme v simulaci. Proč by to někdo nebo něco v tomto rozsahu vůbec dělalo? Jeden z důvodů, proč udělat tak obrovskou simulaci, navrhuje profesor filozofie Nick Bostrom ve své studii Žijete v počítačové simulaci? Říká, že by to mohla být simulace předků. Civilizace by mohla chtít vidět, co udělali ti před nimi.

Jako učebnice dějepisu, ale místo čtení se to přehrává. Nebo jsme možná postavy v neuvěřitelně složité počítačové hře. V našem Sim-vesmíru bychom my byli Simíci. Dokonce můžeme hrát vlastní jednoduché simulace na našich počítačích a konzolích a myslet si, že máme kontrolu. Grafika se zlepšuje společně s technologií, ale nemusí být dokonalá. Ve VR víme, že to, na co se díváme, není skutečné, ale pro naše smysly a naši mysl je. A podle toho reagujeme.

Takže v té verzi, ve které žijeme, nám to připadá skutečné, protože to je to jediné, co známe. Ale pro ty, kteří to naprogramovali, je realita možná úplně jiná. Je to jako Platónova alegorie jeskyně. Podle Platóna jsou v jeskyni od narození připoutaní vězni a nemůžou se podívat na sebe ani nikam jinam než na zeď přímo před sebou. Jediné, co vidí, jsou stíny vrhané na zeď ohněm, který mají za zády a který nikdy neviděli. Je to jediné, co znají, takže jsou pro ně stíny realitou a hlasy, které slyší, přičítají také stínům. Protože nikdy nepoznali nic jiného, neviděli člověka ani s žádným nekomunikovali, nevědí nic o vnějším světě nebo o světě obecně.

A kdyby nějaký vězeň unikl a opustil jeskyni, byl by tak vyděšený a zmatený tím, co by viděl, že by se sám rozhodl vrátit do útočiště jeskyně, do své reality. A stejně jako vězni v té jeskyni věříme, že to, co vidíme, je pravda, je to skutečné. Problém při zjišťování, jestli jsme v realitě, nebo v simulaci, je podle profesora z NYU Davida Chalmerse v tom, že všechny důkazy, které nashromáždíme, můžou být simulované. A je tu důležitý rozdíl.

Nejsme ve virtuálním světě, který by existoval nezávisle na tom, jestli v něm jsme. V takovém případě bychom byli hráči ve hře a někde by byla naše verze z masa a kostí u ovládání. To u téhle hypotézy není ten případ. Jsme v simulovaném světě, což znamená, že nejsme uživatelé ani hráči, jsme také simulovaní. Jak řekl Philip K. Dick, "Falešné reality stvoří falešné lidi." Proč by si někdo myslel, že je vesmír simulovaný? Vlastně pro vás máme pět předpokladů. Pokud jsou správné, znamená to, milý diváku, že jsi simulovaný. Tak mě následujte do jiné reality na Kurzgesagt a jako vždy, díky za sledování.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to zvláštní, jak lidé odmítají věřit v něco, jako je Bůh Stvořitel a toto je Stvořený svět/vesmír jen pro nás... a pak vymýšlejí podobné teorie, které se tím vlastně neliší. Vlastně je to úplně to samé.
Ten Bůh/Stvořitel/Uživatel, tam někde bejt musí. :)

Být tohle křestanské video, má to tu tak 20%. Ale jak je to vědecky o tom samém, ale nemlich tom samém, má to téměř 90%. :) Zvláštní. :)

510

Odpovědět

hmm a kolik lidi bylo upaleno kvuli tomuto videu?

104

Odpovědět

Ne, není o tom samém.
Vědecký přístup předkládá teorii (třeba, že je vesmír stvořený) a říká - pojďme najít důkazy, které to buď potvrdí, nebo vyvrátí.
Náboženský přístup říká - svět je stvořený, chovejme se podle toho.

141

Odpovědět

+Jarda HolečekNeviděl jsem tam jediné důkazy. Pouze hypotéza. Srovnatelná s hypotézou Boha. A o tom byla moje pointa.
Náboženství sem nepleť. Já ho sem taky nepletu. Jen mi šlo čistě o názvosloví. Nazvěme to "simulace" a má to 90%. Nazvěme to "Boží stvoření" a má to 20%. O to jde. Že lidi vůbec nepřemýšlí a jednají zkratkovitě, protože ejdno je cool a druhé ne. Ale přitom obojí má nutnost "Vyšší inteligence a stvoření vesmíru" ;)

40

Odpovědět

A teď si představte poněkud vyšší level – možnost, dostat se jako postava ve virtuálu k předem nastaveným hodnotám (konstantám) své postavy.
Možnost ovlivňovat ukazatele svého zdravotního stavu, vzhled manželky, přítulnost tchýně, výši svého platu či konta, dostupnost "jídel", určování politiky vlády, atd. atd.
Jako ve hrách možnost sbírání "lékárniček", mód neviditelnosti a jiné špumprnákle. To by byl teprve mazec.
Koprfíldové by záviděli. Nebo nezáviděli? Už to tak dávno dělají?

13

Odpovědět

Je to zajímavé.... mě by bohatě stačilo motherlode

50

Odpovědět

Jste všichni na omylu — existuji pouze JÁ a vy ostatní, včetně autora videa a diskutujících a celého světa a vesmíru se mi jen zdáte.
Proč složitě simulovat celý Vesmír, když stačí mi na vstupy přivést jeho obraz včetně všeho dění, které jsem v daném momentu schopen vnímat.
Obrovská úspora techniky i nákladů. Po smyslu tohoto se mne neptejte, ten mi zatím nasimulován nebyl.
:-)

60

Odpovědět

Znám spousty lidí, kteří žijí ve své "jeskyni". Dost se mi to v práci hodí. :)

61

Odpovědět

No...a i kdyby...v čem by byl rozdíl? :)

60

Odpovědět

Divím se, že nezmínili Descartovu první medtaci, když zmínili solipsismus, příklad s Bostromem a Platonskou jeskyní... Asi jsem moc náročný a čekal jsem, že se z videa dozvím něco nového :(

70

Odpovědět

Pro mě tam bylo nových tak 90 % věcí.
Asi je jasné, že nejde udělat video, které by vyhovovalo jak běžné veřejnosti, tak expertům v oboru.

40

Odpovědět

Hmm, video by sa určite hodilo vidieť holke, ktorej psychicky narušený jedinec zabil rodičov a mesiac ju držal v zajatí a znásilňoval. Alebo civilistom v Sýrii, ktorí každý deň zažívajú psychické peklo. Alebo 10 ročnému somálskemu chlapcovi, ktorý v bolestiach umiera od hladu. Alebo vojnovým veteránom, ktorý stratili končatiny na nastražených mínach a videli ako im pred očami zomierajú najlepší kamaráti. Alebo 12 ročnému chlapcovi, ktorí má neliečiteľnú rakovinu a pýta sa svojej matky: "Prečo musím zomrieť ?"
Nech sa Jake z Vsauce opýta práve ich, či si myslia, že žijú v simulácii.

Takéto videá majú pre mňa nulovú hodnotu.

324

Odpovědět

Hrát na city sice umíš dobře, ale to video jsi asi moc nepochopil. ;)

201

Odpovědět

Rohlíky díky tomu nezlevní, ale to snad ani nikdo od Vsauce videí nečeká.

60

Odpovědět

Tým som chcel povedať iba to, že žijeme v reálnom svete.
Všetci sme reálni, uskutočňujeme naše vlastné rozhodnutia a máme skutočné pocity. To znamená, že nežijeme v žiadnej simulácii a podobných vymyslených bludoch. Nemyslím to zle, ale takéto pseudoteórie mi prídu dosť mimo

112

Odpovědět

+...."Všetci sme reálni, uskutočňujeme naše vlastné rozhodnutia a máme skutočné pocity."
To, co vidíš, slyšíš nebo cítíš, jsou jen nervové signály vyslané z tvých očí, uší nebo rukou do tvého mozku.

Pokud se naučíme tyhle signály ovládat, budeme schopni vytvořit animaci, za kterou bys dal ruku do ohně, že je reálná. U tebe v obýváku bude lev, který na tebe skočí a kousne tě do nohy. Budeš cítit bolest v noze, budeš ho vidět, slyšet ... jen kamarád vedle na gauči se bude smát, proč se válíš po zemi, křičíš a brečíš s VR na hlavě.

Všechno, co prožíváš, jsou jen signály, které tvůj mozek zpracovává. Neříkám, že je to jednoduché přijmout.

90

Odpovědět

+jjkJasne, budem toho leva počuť a vidieť, bolo by to super nehovorím že nie. Ale určite nebudem cítiť bolesť keď sa mi zahryzne do nohy, jedine blbý pocit. Pretože keby sa do nohy zahryzol reálny lev, poškodilo by ti to tkanivá a svalstvo, roztrhalo väzivá. A to by si k***a plakal od bolesti. Zatiaľ čo VR lev by nič z toho nevedel spraviť, pretože je IMAGINÁRNY, tvoja noha by ostala celá.

07

Odpovědět

+....Ne. Pořád nechápeš. Člověk s amputovanou rukou pořád může cítit bolest v té ruce, i když ji nemá (phantom pain). Protože jde jen o signály v mozku. A pochop, že "VR" na téhle úrovni by působil na všechny tvoje smysly, ne jen zrak a sluch. Na všechny, přímo u zdroje.

20

Odpovědět

+TaanNo, som zvedavý.
Môžeme tu okomentovať toto vlákno o takých 10-20 rokov, uvidíme či ste mali pravdu.

10

Odpovědět

+....VR lev by ti způsobil stejnou bolest jako skutečný lev. Prostě by se do mozku poslalo stejné množství signálů.

V žádném případě netvrdím, že za 10 nebo 20 let takové VR zařízení budeme mít. Spíš si myslím, že určitě mít nebudeme. Jen jsem chtěl říct, že existenci takového zařízení z mého pohledu teoreticky nic kromě dostatečně vyspělé technologie nebrání.

11

Odpovědět

Btw, video som pochopil dobre a mojím príspevkom som reagoval na prvú vetu v popisku.
Pasáž s jaskyňou sa mi zase veľmi páčila a je to dosť dobre ukázaná symbolika ľudstva...radšej ostanú vo svojom bežnom bezpečnom prostredí aj keď je na houby, ako by sa mali vybrať von za nepoznaným ale lepším svetom.

06

Odpovědět

svobodna ai zatim neexistuje(pokud vim) stejne tak nikdo nevi jestli je nejmensi mozna castice ale to jsou spis teologicky otazky nez vedecky momentalne ...

412

Odpovědět

a neřídí se svobodná vůle pudle kauzality ?

22

Odpovědět

Podle teorie superstrun nebo membránové teorie by měla být nejmenší částice právě ve tvaru struny, ale to jen matematicky.

04