Proč tak draze? | Med manukaBusiness Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:4 023

Med manuka je známý pro svou zemitou chuť a hustější konzistenci. Pochází z nektaru květů balmínu metlatého (Leptospermum scoparium), jehož domovinou je Nový Zéland. Však také slovo mānuka je z maorštiny. Proč je ale stokrát dražší než ostatní druhy medů?

Přepis titulků

Tohle není obyčejný med, je z manuky, a nejčistší může stát i 99 dolarů za sto gramů. Což je asi stokrát víc než ostatní medy. Ale proč je vlastně tak drahý? Překlad: hAnko www.videacesky.cz Med z manuky je známý pro svou zemitou chuť a hustou konzistenci. Pochází z nektaru balmínu metlatého, jinak zvaného manuka, který přirozeně roste jen na Novém Zélandu a jméno mānuka má z maorštiny.

Jeho cena stoupá už jen tím, že je ze Zélandu, protože včely létají i šest kilometrů, aby ho sbíraly. A je to jasný vzorek prostředí, které najdete jen na našem ostrově. Samotná rostlina, a tedy i med, jsou velmi, velmi vzácné, manukový med tvoří jen 1 % ze všech medů na světě. Těžko se sbírá, máme na to asi jen šestitýdenní okno, samotné květy kvetou jen 12 dnů, ostrov nám bičují větry a deště, takže nám musí přát i štěstí.

Včelaři si musí vychovat šikovná včelstva a jsou roky, kdy někteří z včelařů nemají vůbec žádný med, přičemž na sběr musíme létat helikoptérami. I když jsou manukové keře i v Austrálii, většina světové produkce je ze Zélandu, s vývozem za 204 milionů dolarů a do roku 2028 se předpokládá čtyřnásobek. Novozélandský med je chráněn značkou ručící za kvalitu a vlastnosti manuky. Tento med je drahý a lidé se pokusí zfalšovat vše, co má cenu. Budou jej chtít napodobit, nebo rovnou podvádět, takže značnou část ceny vlastně tvoří ochrana a výzkum pro ostrovní značku.

Ve světě je několik laboratoří, které nám identifikaci provádějí, protože kvalita manuky je daná novozélandským zákonem. Jak tedy systém značení funguje a jak pravou manuku poznáte? To nám řekne doktor Adrienne Charlton z Fera Science, laboratoře v severní Anglii, kde testují dvě unikátní složky manuky. Standardem je třísložkový test: na dihydroxyaceton alias DHA, methylglyoxal, zkráceně MGO a hydroxymethyl čili HMF.

Toto jsou základní testy, které provádíme pro ověření antimikrobiální charakteristiky manukového medu, kterou může konzument čekat. Určíme i koncentraci složek díky detekci příslušné vlnové délky pomocí UV záření. Každá ze složek má trochu odlišné vlastnosti, ale protože jsme se v minulosti potýkali s podvody, testujeme i další faktory jako třeba leptosperin, který je jasným ukazatelem původu z manukového nektaru.

Dokážeme tak zjistit i ze které botanické odnože med pochází. Značky na sklenicích medu mohou být matoucí, proto vám je vysvětlíme. Někdy se značí koncentrace složek, takže MGO 300 znamená 300 miligramů methylglyoxalu na kilogram medu. NPA je neperoxidová aktivita v metodě zkoumání koncentrace, čili dokáže přesněji změřit antimikrobiální aktivitu medu. Další kvalitativní značkou je třeba UMF, což znamená to, že byl produkt testován dle dané normy a nemusí už uvádět koncentrace jednotlivých složek.

Další faktor, který cenu manuky šroubuje nahoru, je využití v kosmetice. Její antibakteriální a protizánětlivé účinky mají zklidnit a vyživit pleť, také hojit nedokonalosti a akné. Je tomu opravdu tak? Zkoumání zdravotních účinků manuky se věnovalo několik studií, které měly pozitivní výsledky především u antimikrobiální aktivity. Čili laboratorně dokážeme, že je manuka antimikrobiální, ale zatím neproběhly klasické dlouhodobé klinické studie.

Máme tedy zprávy, které ukazují, že je manuka přínosem, ale ne stoprocentní. Otázka zdravotních benefitů manuky tedy zůstává otevřená, to ale nesnižuje její popularitu a je to tedy opravdový byznys. Poptávka a cena manuky je tak vysoká, že novozélandská policie vyšetřuje ukradený surový med, odcizené úly i otrávená včelstva. Pokud se vám tedy manuka dostane do rukou, poznáte rozdíl od běžného medu? Panečku!

To je výborné! Chuťově je velmi výrazný a také hustší než ostatní medy. Má takovou ořechovou příchuť a není tak sladký. - Chuť je jemná. - Je podobný medu, na který jsem zvyklý. Zajímavá konzistence, taková hustá a krémová. Sami rozhodněte, jestli má manuka stonásobnou cenu klasického medu. Jasné však je, že žádný jiný med není tak unikátní, aby musel projít laboratoří.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když jsem před lety pracovala v odd. potravin v Marks & Spencer, manukový med jsme tam občas mívali. Obyčejný med tam tehdy stával cca 200,- Kč, stejná lahev manukového 900,- Kč a stejně byl vždycky hned pryč.

00

Odpovědět

Takže nikdo neví v čem je výjimečný. Ale na chuť je hnusný.

04

Odpovědět

Nějak sem nepochopil proč tak špatný hodnocení prostě jen zajímavý video o medu :D

90

Odpovědět

Aha, takže je drahý, protože ho nikdo kromě Zélandu nevyrábí.
Čekal jsem nějaké zvláštní vlastnosti, a ono nic.

21

Odpovědět

A protože je to drahé, zjistíme nějaké další účinky - které ale nemusí být stoprocentní, abychom tak mohli rozšířit sortiment. Už jen chybí aby to bělilo zuby.

10