Světový odpad: IKEA a její ekologické plányBusiness Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:4 740
V Americe se za posledních 35 let zdvojnásobil odvoz nábytku na skládky. Přesně v tu dobu zde IKEA otevřela svou první pobočku. Nyní se firma snaží své produkty z odpadu odstranit. Plánují vyrábět všech 10 000 artiklů z obnovitelných nebo recyklovaných materiálů a ve 30 zemích zavedli systém zpětného výkupu. Dokáží tak zvrátit navýšení odpadu, které sami zavinili?

Poznámka: 
Termín greenwashing tu s námi je už od roku 1999. Používá se pro popsání dezinformační snahy firem s cílem přesvědčit své zákazníky o tom, že se starají o životní prostředí, ačkoli jim o opravdu účinnou ochranu nejde, někdy dokonce svým provozem ještě škodí. 

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Každoročně se vyhodí miliony tun nábytku. V Americe se za posledních 35 let odvoz nábytku na skládky zdvojnásobil. Přesně v tu dobu zde IKEA otevřela svou první pobočku. Nyní se firma snaží své produkty z odpadu odstranit. Plánují vyrábět všech 10 000 artiklů z obnovitelných nebo recyklovaných materiálů a ve 30 zemích zavedli systém zpětného výkupu. Dokáží tak zvrátit navýšení odpadu, které sami zavinili?

Vydali jsme se do Vancouveru zjistit, jak to funguje. Katie Dixon odhaduje, že pětina jejího vybavení je z Ikey. Tyhle poličky jsou z Ikey a probíhá tu ta speciální akce. Prodejna ve Vancouveru má bonusový program na odkup použitých kusů. Lidé online nahrají fotku, čekají na posouzení stavu, - Pár oděrek. - A pak kus odvezou. - Dnes se snaží odprodat police Kallax. - Chceme pořídit menší. - Nové stojí 35 dolarů.

- Mám dárkový poukaz a dostanu dvojnásobek. - Jinak bych dostala jen 15 dolarů, ale v akci je to 30. - Děkujeme. Po vyčištění je nábytek dán do speciálního oddělení. Mizí téměř ihned po vystavení, všichni koukají, jak je to levné. IKEA je průkopníkem skladně balených snadno přepravitelných kusů z dřevotřísky, ale kvůli tomu je nábytek méně odolný než ze dřeva a často končí na smetišti. Systém výkupu je dobrá alternativa a loni dal druhý domov 39 milionům kusů. Ne každý však v programu může uspět. Na druhé straně města žije Maria Hernandez obklopená IKEA produkty.

V podstatě všechny naše talíře a misky jsou z Ikey. Taky sklenice a tahle stolička. Jsem malá, a tak mi pomáhá dosáhnout třeba na tyhle věci z Ikey. A ještě tohle světlo, vypadá jak z půlky 20. století. Chce odprodat vozíček Raskog a za pár hodin má odpověď. Odkup zamítli kvůli rzi a pracovník doporučil vyčištění, ale to se nevyplatí. Nakonec svůj modrý vozík darovala kamarádce. Možná by uspěla, kdyby ho poslala do Švédska.

V domovské zemi má IKEA second hand obchod ze sběrného dvora hned vedle. V obchodním domě Rayatuna otevřeli roku 2020, aby zjistili, zda se obchod s renovovaným nábytkem v menší lokalitě vyplatí. Lidé sem denně dovezou stovky věcí, takže napřed se třídí. Tady vidíte dnešní vytříděné věci, je jich asi 40, což je pěkné. Renovátoři nábytek vyčistí párou a natřou. Krásně čisté, úplně jako nové, moc dobrá práce, Joane. Ale ne všechny kusy projdou kontrolou a vracejí se zpět do sběrného dvora.

Je to na firmě, tady konkrétně na IKEA, aby se o darované věci správně postarala. IKEA plánuje zkušební provoz do listopadu 2021, aby zjistila, zda má smysl rozšířit tento typ prodejny globálně. Hlavní moto firmy je, že i stylový nábytek může být levný, jenže tato marketingová mantra vytvořila hromadu artiklů na jedno použití. IKEA dlouho inzerovala své produkty tak, že jejich jednorázovost je jako bonus. Jako výhodu, že až vás přestanou bavit, bez výčitek je vyhodíte. Jedna z reklam končila slovy: „Nový je vždycky lepší.“ Nový je mnohem lepší.

Pro společnost snažící se být eko to není zrovna vhodný model. Do roku 2030 bychom chtěli být v pozitivním klimatickém kruhu, což znamená, že všechen použitý materiál bude obnovitelný a recyklovaný. Dosažení tohoto cíle by mělo obrovský dopad na nábytkářský průmysl. Jen na jaře 2020 prodejny IKEA navštívilo 700 milionů lidí. To je čtyřikrát tolik, než kolik bylo za rok pozitivních na koronavirus. Pandemie vlastně obchodu pomohla a zvýšila prodeje téměř o polovinu, protože lidé zavření doma se chtěli cítit pohodlněji.

Firma se rozrostla v 50 miliardový kolos za pomoci nejlevnějších cen, což vždy nejde ruku v ruce s udržitelností. Když vyrábíte tolik produktů pro tolik lidí za tak levno a soustředíte se především na tu nízkou cenu, začnete to někde šidit, což se samozřejmě děje. Ekologická stopa Ikey je obrovská. Podle jedné studie je největším odběratelem dřeva na světě, zodpovědným za skácení stromu každou vteřinu.

IKEA se tomu brání, přitom má spotřebu jako je vývoz celé Ruské federace za jeden rok. Firma tvrdí, že téměř 100 % jejich dřeva má značku Forest Stewardship Council, organizace, která hodnotí dřevo z udržitelného lesního hospodaření. Ale loňské šetření ekologické organizace Earth Site spekuluje, že minimálně polovina dřeva z východní Evropy je nelegální. Nejenže značka FSC nezaručí, že je těžba udržitelná, neručí ani za to, že není spojená s nelegální těžbou a horšími věcmi.

Mluvčí dřevohospodářství pro IKEA nám řekl, že nezávislé šetření prokázalo, že žádné dřevo přijaté z Ukrajiny nebylo těženo nelegálně. FSC udělalo další greenwashingovou studii jednoho konkrétního dodavatele z Ukrajiny, ale nedívali se na další dodavatele z Ukrajiny a už vůbec ne z Ruska. A také na FSC netlačí, aby zásadně změnili své postupy, což by zamezilo zneužívání, jaké vidíme v tomto i dalších případech ve světě. Kritici tvrdí, že ekologické sliby Ikey jsou čistý marketing, nikoliv snaha o snížení odpadu a zaručení udržitelnosti.

Klíčem je samozřejmě jakákoliv snaha, ale musíte být velice opatrní, protože společnost vždycky využívala metody greenwashingu. I přesto je tato snaha lepší než jiné alternativy. Řešením není nakupovat jinde, protože bohužel ostatní firmy jsou stejně špatné, ne-li horší. - Nejsnazší řešení odpadu z nábytku nic nestojí. - Musíme kupovat méně. Musíme kupovat méně, vyhazovat méně a naopak se snažit více opravovat.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Malá technická poznámka - IKEA sice pár věcí z překližky má (jako například konstrukce křesla POÄNG), ale většina věcí (a je to i většina nábytku ve videu) je z takzvaného lamina neboli dřevotřísky potažené (laminované) fólií. To nemá s překližkou nic společného. Překližka je IMHO docela ekologický materiál, protože to jsou jen dřevěné dýhy poslepované do silnějších vrstev obvykle epoxydovou pryskyřicí. Dřevotříska je samozřejmě jiná liga. Masiv (tedy zmiňované dřevo [Freferg Freferg] je mnohem kvalitnější materiál, ale taky přiměřeně dražší. Dřevotříska, pokud se s ní slušně zachází udělá stejnou službu za mnohem méně peněz. Má samozřejmě nižší životnost, je těžší a nesmí se s ní moc hýbat natož rozebírat, ale funguje docela dobře.

30

Odpovědět

Díky, opraveno.

00

Odpovědět

5:30 "sales increased by nearly half" - nezní jako "zdvojnásobila prodej"

(teda mohlo by to být pochpeno jako zdvojnásobení, pokud by to bylo o polovinu z nový hodnoty... ale při porovnávání je daleko logočtější a častější vzít jako základ tu původní hodnotu, což předpokládám udělali i tady... ale na čísla jsem nekoukal, třeba se pletu)

10

Odpovědět

Díky za postřeh, upraveno :-)

00

Odpovědět

+marysol6:02 říká "the single largest", takže ne jedním z největších, ale přímo největší.

00

Odpovědět

V USA je zákonná záruční doba 6 měsíců, IKEA nabízí na své produkty záruční dobu 24 měsíců.

Kdo tedy může za americké plně skládky? No samozřejmě že IKEA.

A jinak míchat USA (obrázky popelářů z NY) vs. příklad z Vancuveru (Kanada) je docela pitomé.

02

Odpovědět

Víte, že Jurečka jmenoval ředitelem ČR Lesů bývalého ředitele Ikei. Jenom kdyby jste se divili proč si kůrovce nikdo nevšímal. Zajímavé by bylo zjistit kolik těch lesů patří do církevních restitucí.

01

Odpovědět

Docela by mě zajímalo jakým obnovitelným a recyklovatelným materiálem nahradí překližku.

Osobně jsem ještě před pár lety koupil v IKEA zrcadlo a stolek pod TV. Ten je ale z hliníku a skla. Jinak už ostatní nábytek chci dřevo. Je to mnohem příjemnější materiál a v případě poškození, zestárnutí se dá opravit nebo obrousit a znova natřít.
To vyhazování starého nábytku je v USA spíše kvůli trendům, než kvůli IKEA. Lidi tam mnohem rychleji přijímají nové trendy a dost často i přestavují celé baráky, které jsou třeba jenom několik let po rekonstrukci. Zajímaly by mě čísla z ČR. Myslím, že u nás se toho ještě dost prodá přes bazoš, apod.. Já osobně, když se něčeho staršího a ještě použitelného chci zbavit, tak to tam nejdříve nabídnu a až když to opravdu nikdo nechce, tak vyhazuji

100

Odpovědět

Nic nového pod sluncem, že má Ikea jako mnozí další giganti ekologické máslo na hlavě. Ale má u mě plus, že se alespoň snaží a prodává vadové a použité kusy, narozdíl oproti některým oděvním firmám co své neprodané produkty raději pálí. V této problematice by opravdu byla nejlepší rada "kupovat méně, více opravovat a recyklovat", jenže silně pochybuju, že to jde v ruku v ruce s požadavkem na stále více výkonou ekonomiku.

10