Jak (ne)vyjednávat jako miliardářiCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:3 011
Přimět lidi, aby souhlasili s tím, co chcete, vyžaduje trochu umu. Bobby Axelroad, investiční zvíře ze seriálu Miliardy, to umí. Čím se u něj můžeme inspirovat a čemu bychom se měli při jednání raději vyhnout?

Přepis titulků

Bobby Axelrod má víc peněz a moci, než si lze představit. Nejen kvůli investicím. Bobby je skvělý vyjednávač, umí lidi přimět dát mu skoro vše, co chce. Kup je všechny. Do posledního kousku. - To bude drahé. - Pak je dobře, že jsem boháč. Dnes se podíváme na pět taktik, které Bobby užívá při vyjednávání, a jak je můžete použít vy. Ať už v práci, ve vztazích nebo s přáteli. První tajemství úspěchu je, že zjišťuje, co lidé chtějí, dřív, než začne jednat.

Podívejte se, jak vyjednává poté, co původně slíbí rodině za budovu 25 milionů dolarů. Proto jsem vám vypsal šek, 25 milionů dolarů minus 16. Takže vám zbude 9 milionů. Blbost. Půjdeme, jestli nám nedáte celou částku. Nepůjdete. Bobby je tak sebejistý, že ač z původní částky ukrojí dvě třetiny, dostane, co chce.

Po proklepnutí vašich pozemků, obchodních zájmů a dluhů vím, že ten šek je to jediné, co stojí mezi vaší rodinou a bankrotem. Axel se připravuje tak, že dělá průzkum. Pokud nezjistí, co druzí chtějí, prostě se zeptá. Jako zde. - Co chcete? - Chci zpátky. Je to snadné, spousta lidí to ale nedělá. Místo toho myslí, že ten, s kým jednají, chce to, co by na jeho místě chtěli oni.

To je chyba a Bobbyho rival Chuck ji často dělá. Dívejte, jak Chuck hrozí Bobbyho zaměstnanci, že odhalí jeho nevěru. Když v telefonu najde složku s fotkami vás a Carson, to se Anně nebude líbit. Chuck začne vyjednávat, aniž by chápal, co je pro Billa důležité, a vymstí se mu to. V pohodě. Napsal jsem ženě dopis. Celý ten příběh. Zrovna jsem to poslal. Raději než abyste hádali, co druzí chtějí, dejte si načas a zjistěte to.

Řekněme třeba, že chcete přidat. Místo, abyste tiše dělali to, co myslíte, že zaměstnavatel chce, domluvte si schůzku se šéfem, aby věděl o vašem zájmu o povýšení. Pak se zeptejte, po jaké době lze získat povýšení a co dělat, aby vás povýšil. Můžete začít otázkou, po jaké době lze získat povýšení, a pak se zeptat, co udělat, abyste ho dosáhli dříve. Máte jasný plán, dodržte ho, a jste ve formě vyjednat si více peněz.

Jakmile Axe zjistí, co druzí chtějí, manipuluje pomocí řeči těla jejich emocemi. Když chce upoutat pozornost a dát najevo, že otěže drží on, stojí, zatímco druzí sedí. To lidi přímo nutí k němu vzhlížet. Ale pro mě je důležité jedno číslo. Šestnáct. Máš svůj život zpátky. Jak jsem slíbil. Nebude to zadarmo.

Cítíme respekt a strach z těch, kteří nás převyšují. Ne náhodou jsou CEO v žebříčku Fortune 500 zhruba o 6 cm vyšší než průměrný muž. Když budete jednat s lidmi na vyšší pozici, postavte se. Když k vám lidé fyzicky vzhlížejí, vnímají vaši pozici silněji a vás vážněji. Neznamená to, že máte stát pořád. Když Axe ví, že získá pozornost, aniž by potřeboval mít navrch, ležérně se posadí, zatímco ostatní stojí.

Díky ležérní pozici působí sebejistě a neohroženě. Během svého průzkumu si můžete lépe prověřit informace. Rozvalit se na gauči u Bobbyho funguje, jeho publikum je v pasti a zoufalé. Pohodlně se usadí a nechá je, aby si vyslechli jeho názor. Usadit se tak na zasedání firmy nebo na večírku takový efekt nemá, protože bez publika toho, kdo sedí, zatímco druzí stojí, budou lidé ignorovat. Obě strategie se hodí. Jsou vlastně svými opaky. Axe má i třetí způsob, který používá, když dává najevo, že je na stejné lodi, jde mu o společný cíl.

Ten budete chtít používat nejčastěji. Sedne si vedle druhého, aby se mu díval do očí, jako tady s Wendy. Budeš to respektovat? Připravená mi znovu věřit? Je to začátek. Být na stejné straně, v jednom týmu, to je nejlepší při jednání z očí do očí. Když se nad vámi někdo tyčí a není to příjemné, vyzvěte ho, ať se posadí, nebo si stoupněte.

Obzvlášť s kolegy nebo na rande se usaďte vedle sebe nebo k sousedícím stolům. Když si Axe udělá průzkum a navodí řečí svého těla atmosféru, je čas uzavřít dohodu. Axe se od lidí snaží dostat co nejvíc tím, že vypálí nabídku, díky které začnou lidi panikařit. Vyžívá se ve lsti: Teď, nebo nikdy. Nabízím 36 milionů hotově.

Berte, nebo nechte být. Žádné vyjednávání. Počítám do pěti a pak je nabídka ze stolu. - Jedna. - Uděláme to. Když dá Axe lidem čas se nad nabídkou zamyslet, zjistili by, že mají jiné možnosti. Místo toho jim dá jen dvě možnosti. Dostaň, co chceš, nebo odmítni a navždy lituj. Až dneska projdu těmi dveřmi, budeme přátelé nadosmrti, nebo pro mě nebudete existovat.

Už nikdy. Tento způsob vyjednávání je efektivní. Děje se často. Firmy vyvěsí nabídku na práci jen na 24 hodin, abyste neměli šanci hledat jinou, nebo ve vztazích, když vám někdo řekne, že se rozejde, když neuděláte to, co chce. Ta taktika má ale mouchy. Druzí k vám mohou cítit odpor, protože na ně tlačíte.

Jakkoli je to lákavé, měli byste se jí vyhnout. Získáte souhlas lidí, kteří by, nebýt pod tlakem, nesouhlasili. A takové obchodní dohody nebo vztahy mít nechcete. A můžete odradit dobré lidi, kterým se váš agresivní přístup nelíbí. Ovšem Axe nikdy nedovolí, aby dával někdo ultimátum jemu. Nehledě na to, jak zlá situace je, je vždy ochotný odejít od stolu. Zvlášť, když se na poslední chvíli mění podmínky, aby nad ním druhý vyzrál. Dívejte, co se stane, když investor na poslední chvíli mění návrh.

Chci úplnou transparentnost. Dáte mi ji, protože vám nic jiného nezbývá. To nemůžu. Neudělám to. Běžte. Nemám zájem. Axe je ochotný odmítnout nabídku, co má, a spoléhá, že najde lepší. V další ukázce se Chuck snaží měnit podmínky Axelovy dohody. Vložte peníze do svěřeneckého fondu, ale na burze si už neškrtnete. Ani s organizacemi, soukromými investory, dokonce ani pro vlastní potřebu.

V obou případech si protistrana myslí, že Axela zahnali do kouta, a snaží se i přes předchozí souhlas měnit podmínky. To je znamení, že něco není v pohodě, a vy byste měli z jednání okamžitě odejít. Pokud je dohoda přeci jen výhodná, téměř vždy ji lze znovu projednat, poté co jste ji zhodnotili. V reálném životě je těžké odejít bez ničeho jako Axe, takže kdykoli to jde, připravte se před jednáním na více možností. Způsob myšlení, který vám pomůže v práci i ve vztazích, je uvědomění si, že máte neustále nekonečné množství možností.

Když váháte a nechcete přijmout nabídku, co vám nesedí, pamatujte, že nedostat lepší nabídku neznamená, že nečeká za rohem. Za rok budete spíš litovat, že jste špatnou nabídku přijali, než že jste ji odmítli. Do každého jednání jde Bobby s následujícím myšlením: Chce vyhrát, a to tak, že nabídne to nejmenší, co lze. Sníží nabídku z 25 milionů na 9, nebo vtipně vyjednává se zaměstnancem.

Neměl jsem tu první částku vyhrknout, protože se často podceňuji. - Chci z vás udělat MP. - Manažera portfolia? Chtěl jsem říct ministerského předsedu, ale podceňujete se. - A peníze? - Váš nový plat je stejný jako ten starý. Je ze mě MP. Všimněte si, že z dlouhodobého hlediska tato taktika Axelovi spíš ubližuje. Můžete rychle získat maximum, ale život je dlouhý a riskujete, že druhé urazíte, jako on Taylor.

15 milionů dolarů. - Nepodíváte se na přehled výkonu? - Skvělý rok. - 15. - Myslela jsem tak 50. Myslím, že konečná částka bude sotva polovina z toho, co chcete. - Nesouhlasím. - Nejde o pubertální sázky, nemusíme souhlasit oba, já řeknu, kolik dostanete. Taylor z Axelovy firmy odešla a vydělala 700 milionů dolarů.

Vážně by záleželo na tom, jestli jí dá 50 místo 25? Axel dělá chybu, bere to jako jednorázovou hru. Jasně. Dnes si vydělal 25 milionů tím, že analytiky zklamal. Také si ale zadělal na to, aby ho zradil jeho nejdůležitější zaměstnanec. Takto o vyjednávání přemýšlí hodně lidí. Snaží se z dohody vytřískat to nejlepší pro sebe, aniž přemýšlí, zda s nimi druzí budou chtít zas jednat. Místo toho berte vyjednávání jako opakující se hru.

Přijdou další kola. Pokud můžete získat časem víc tím, že někomu dáte víc hned, udělejte to. Chcete-li se o vyjednávání dozvědět víc, doporučuji Never Split the Difference Chrise Vosse. Chris pracoval jako vyjednávač pro FBI a prozrazuje ozkoušené metody vyjednávání, které užijete doma i v práci. Díky našemu sponzorovi Audible si můžete knihu zdarma poslechnout. Když si pořídíte měsíční trial verzi, můžete si stáhnout jednu knihu zdarma.

Překlad: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

6:17 "you never trade securities again" – "ale bezpečáky už trénovat nebudete"

pobavilo :-))

10

Odpovědět

Díky za upozornění, už jsme to opravili.

00

Odpovědět

Po tomhle video mám chuť vzít si maturitní sako a dělat byznis do ó fau bé...

12

Odpovědět

Viem, že sa snažíš aby to znelo výsmešne ale nie je to tak .

V podstate väčšina uvedených pravidiel naozaj funguje. Ako to viem? Máme veľkú rodinnú firmu s ziskom niekoľko mil. eur, starám sa hlavne o nákup a teda aj komunikáciu s dodávateľmi.

Hneď prvé pravidlo - zisti si čo chce protistrana. Prišiel som na to, že niektorí obchodníci od dodávateľov nie sú ani tak platený od zisku svojej firmy ako od počtu aktívnych klientov a obratu. Preto stačilo zopár krát pohroziť odchodom ku konkurencii a obchodník ceny znížil tak, že ich zisk bol skoro u nás nulový. On ako človek bol spokojný a dostal čo chcel a ja tiež - mne sa to potom odrazilo na koncoročnom bonuse :)

Inak tento seriál je asi ako vysoká škola obchodníctva, rečníctva a jednania s ludmi.

Výborný seriál.

Rovnako celá séria Charisma on Command. Chválim admina!

64

Odpovědět

+Carl von ClausewitzJsme moc rádi, že se pořad líbí. Největší dík každopádně patří překladatelce :-)

30