76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:193
Počet zobrazení:7 867

Otázce, jak se automatizace výroby projeví na budoucnosti lidstva, se už věnovalo video Přijde lidstvo o práci?, které se soustředilo spíš na její stinné stránky. Následující video se ale podívá na její velké potenciální plus, myšlenku univerzálního základního příjmu, který by byl lidem vyplácen jen za to, že jsou naživu. Jak se na to díváte vy? Myslíte, že se do tohoto bodu někdy skutečně dostaneme, nebo si o tom jen můžeme nechat zdát?

Přepis titulků

Mám pro vás jednu otázku. Představte si, že žijete ve světě, kde vám vláda platí mzdu za to, že jste naživu. Co byste udělali? Utratila bych ji za oblečení, boty a fast food. - Nejspíš bych týden lenošil. - Šíleně bych utrácela. Zní to až neuvěřitelně dobře? Přidáme pár dalších detailů. Představte si, že je to šek na 1000 až 1500 dolarů měsíčně. Představte si, že vám ho vyplatí, i když už máte práci. Představte si, že ho můžete utratit jakkoli chcete, bez omezení.

A představte si, že je to nezcizitelné lidské právo jako přístup k čisté vodě nebo právo volit. Je to skutečná myšlenka. Ekonomové ji nazývají univerzální základní příjem. Odhadují, že aby mohla být zavedena v Americe, stálo by to vládu kolem tří bilionů dolarů ročně. Téměř tolik, kolik americká vláda ročně utratí za všechno. Teď si představte hodiny.

Nemají zatím žádný číselník, ale odpočítávají čas ke dni, kdy se univerzální základní příjem stane skutečností. Dni, kdy dostaneme zaplaceno za to, že jsme naživu. Když jsme se ptali na tuto otázku, všichni se shodli na jednom. Sekla bych s prací? Asi ne. Jen bych si toho asi víc koupil. S prací bych ale nesekl. Já nevím. Kdybych neměl co dělat, začal bych se nudit. - Dělal bys něco s těma penězma.

- Začneš se ale nudit. Lidi by nepřestali pracovat. A to je dobře. Středoškolská ekonomie nám totiž říká, že kapitalismus, tržní ekonomika, se zakládá na myšlence práce. Výrobce potřebujete stejně jako spotřebitele. Když se po druhé světové válce zdokonalila technologie, začala růst produktivita. My se od té doby těšíme jejím výhodám. Kdybychom všichni měli univerzální základní přijem a skončili s prací... Bez práce není ekonomika.

Dnes máme čím dál častěji to štěstí najít práci a kariéru, kterou milujeme. Podobné záznamy nám ale ukazují, že pro většinu lidí v moderních dějinách byla práce nutností. Bezmyšlenkovitou, monotónní nutností. Což je tak trochu škoda. Tak to totiž být nemělo. Technologie měla být lepší a efektivnější, aby nás všechny osvobodila od práce a my se mohli věnovat chvílím oddechu. Nejsou to přemrštěné sny spisovatele sci-fi. Jsou to teorie jednoho z nejvýznamnějších ekonomů 20.

století. V roce 1930, v těžkých chvílích velké hospodářské krize, předpověděl, že v roce 2030 budeme pracovat jen tři hodiny denně, možná méně. Do tohoto data nám zbývá pouhých 15 let a zdá se, že pracujeme víc, ne méně, což je ironické. Polapila nás ta samá věc, která nám měla přinést svobodu. Keynesova předpověď se přesto pomalu, ale jistě začíná plnit. Roboti zadarmo pracují 24 hodin denně. Neberou si běžnou ani rodičovskou dovolenou. Všechno je to ekonomicky nevyhnutelné.

Studie Oxfordské univerzity minulý rok vypočítala, že u 47 % amerických zaměstnání v příštích 10 až 20 letech hrozí vysoké riziko automatizace. Hodně lidí věří, že technologie vytvoří nová zaměstnání, která nahradí ta stará, což je pravděpodobné. Nikdo ale nevěří, že bude dost práce pro všechny. Keynes to nazval technologická nezaměstnanost. Není to ale tak špatné.

Protože jsou stroje tak levné, cena téměř všeho, od potravin po telefony, klesne. Budeme mít úžasnou příležitost k tomu, abychom přehodnotili, jak trávíme naše životy, osvobození od pracovní doby. Kdybyste už nikdy nemuseli pracovat a nemuseli se starat o peníze, účty máte zaplacené, co byste dělali s časem? Bavila bych se. Žádnej stres. Měl bych víc času na to, abych pomáhal lidem, abych byl produktivní. Šla bych na vysokou, abych měla lepší vzdělání.

Zase bych začal hrát basketbal a cestovat místo toho, abych byl kvůli práci na jednom místě. Byla by to krása. Vážně. To ale nevysvětluje, proč tyto hodiny stále tikají. Přehlédli jsme poslední díl skládanky. Ano, tržní ekonomika zavisí na tom, že se věci vyrábějí a nakupují. Na jedno ale vždycky zapomínáme. Výrobci a spotřebitelé jsou ti samí lidé. Bez práce lidi nemůžou vydělávat.

Bez peněz si nemůžou nic koupit. A když si nemůžou nic koupit... Je to konec kapitalismu tak, jak ho známe. Pokud nenajdeme způsob, jak lidem umožnit nadále utrácet, i když nevydělávají. Experimenty s univerzálním základním příjmem už teď probíhají po celém světě. Na druhé straně stojí potenciálně úžasná budoucnost. 45 milionů Američanů by bylo pro začátek téměř ze dne na den zachráněno od chudoby. Pro mnoho z nás by to byla příležitost k tomu, abychom šli za snem, aniž bychom se museli strachovat o nájem.

Má to ale své problémy. Otázky, na které ještě neumíme odpovědět. Dokud je ale masová technologická nezaměstnanost pravděpodobná, budoucnost, v níž většina lidí nemá práci, den, kdy všichni budeme dostávat zaplaceno za to, že existujeme, je nevyhnutelný. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (100)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud se podíváme na grafy. Zjistíme, že už dne společnost produkuje daleko víc prostředků, nejen ekonomicky, ale i z pohledu fyzické produkce.
Proč se to neprojevuje na mzdách potažmo na vývoji směřujícímu směrem k UZP? Je to velice prosté, už od 70. let minulého století se razantně rozvírají nůžky mezi vedením (managementem) a produkcí (dělníci atd.).
Zatímco Management zhltne 50 x tolik ekonomického výsledku dělník sotva 5x tolik co na začátku 70. let.
Tedy dochází ke kumulaci kapitálu. Je to výsledek poměrně jednoduché logiky.
Kdy pro start ekonomiky je vždy lepší dát 100 lidem 1000 Kč než 10 lidem dát 10000,-

10

Odpovědět

Z tohto dôvodu a mnohých iných, by sa na základnej škole mali učiť programovacie jazyky s rovnakým dôrazom, ak nie ešte väčším, ako materinský jazyk.

Taktiež počítačové inžinierstvo.
Žiak 5-6 ročníka, by mal byť schopný zložiť min. základnú obvodovú dosku a najneskôr maturant, by bol schopný zložiť mikroprocesor.

Vďaka podobnej reštrukturalizácií vzdelávania, by sme za niekoľko desaťročí postúpili v technológiach do nami dnes nepredstaviteľných úrovní a UZP by sa pokojne mohol stať samozrejmosťou.

Jeho výška by sa okrem iných faktorov vypočítavala aj podľa prospechu a úspechov vašich detí v škole.

To, čo sa dnes učí na škole sú totálne nezmysli a školstvo potrebuje serióznu reštrukturalizáciu.

Pri vzdelávaní začína kvalita spoločnosti.

13

Odpovědět

S tím, co byste chtěl učit vy, by drtivá většina lidí neměla páru, jak funguje svět za jejich okny. Nečetli by, nemysleli, nerozuměli základním pojmům. Třeba tomu, že nepodmíněný (univerzální) základní příjem je nepodmíněný (univerzální) a základní. Není to odměna. A neodvisí od žádných faktorů.

81

Odpovědět

To video zapomina na jednu fundamentalni drobnost. Rikaji, ze bez prace nejsou kolace, ale pokud vsechnu praci delaji stroje, tak k cemu lidi? Kapitalismus je spatnej od zakladu (i komunismus, dejte pokoj vy hateri) - vzdy bude zvyhodnovat par jednotlivcu, i kdyby vse vyrabeli stroje, tak bohati budou jen jejich majitele, ostatni budou dostavat almuznu, a pokud by se mocni rozhodli ji snizit, zastavit, a nebo naopak vse zdrazit o 1000%, tak jsou obycejni lidi zase v p****i.

10

Odpovědět

Pane rencole,
když pronásobíte 1500 dolarů krát 25 Kč dostanete cifru 37.500 Kč na osobu na měsíc.
Já mám důchod 11.653 Kč a pokud nekoupím něco většího/nečekaného tak se mi peníze hromadí.
A teď si představte že jste čtyřčlenná rodina a máte zaručených 150.000 Kč měsíčně bez jakékoliv práce. Opravdu "jsou obycejni lidi zase v p****i" jak píšete?
Za rok to dělá 1.800.000 Kč? Každý rok! Co s tím, proboha, chcete dělat? Jak to chcete a hlavně za co utratit?
Nesmazal by se tím ten váš pocit že "ostatni budou dostavat almuznu"?

00

Odpovědět

To je až děsivé. Lidé se tak stanou závislými na tom, kdo jim ten příjem bude psokytovat. jen další krůček k nevolnictví.

01

Odpovědět

Je až děsivé, jak jste mimo.
Dnes je zaměstnanec závislý na zaměstnavateli, živnostník na zákazníkovi, člověk v domácnosti na partnerovi, příjemce nějaké sociální podpory na státu. A každý má v té struktuře jiný zájem, pokud by se chtěl efektivně bránit zvůli, má velký problém získat podporu ostatních.
S NPZ bude nezávislý až do jeho výše, a jeho hodnota bude parametrem přijmu všech, takže nějaké velké čarování s ním by vzbudilo obecný odpor. Od nevolníka k občanovi.

31

Odpovědět

+komunardPravda bývá uprostřed, Zde ji máte oba. Základní příjem je opravdu potřebný, ale jde o to jak.... Pokud bude příjem závislý na výběru daní je vše špatně. Ono to lze udělat vše i chytřeji a lépe...vždy lze vše udělat lépe. Už samotné zdanění je chybně nastaveno a v celém současném systému je matematický vzorec pro otroctví. Budou-li nový systém dělat stejní lidé, znovu matematicky přesně otroctví potvrdí. Také je současný systém plný nesmyslů a šílených dogmat. Ale lidé jsou chytří, a takové diskuse mohou něco vyvolat........

01

Odpovědět

+komunardA jak byste chtěl zorganizovat jakoukoli veřejnou službu, bez toho, abyste vybíral daně? (neobhajuji dnešní model)

00

Odpovědět

Levicacky kecy. Je to kravina. Nezijeme ve StarTreku.

510

Odpovědět


Odpovědět

mám otázku a myslim to vazne, kolik penez by ste radi vydelali.. co tak byt doslova nechutne bohati?

71

Odpovědět

Až budeš doslova nechutně bohatý, tak zjistíš, že peníze samotné tě šťastným neudělají.

20

Odpovědět

mohlo by se nějak tak zažít, že normální je denně pracovat třeba 6 hodin místo současných 8. Přecejenom člověk taky potřebuje žít a když si vezmete těch 8h+přestávka 30minut+cesta do práce a z práce (2*40minut) a pak nějaká příprava ráno a po příchodu z práce odpočinek doma, tak to má člověk čas tak leda uvařit jídlo, kouknout na půlhodinovej seriál třeba a pak jít spát a ráno zase to samý...hnus.

351

Odpovědět

Vážně se mi líbí, že každá ekonomická antiutopie na kterou jsem narazil je něčím vyřešena. Narazil jste někdo na opak?

21

Odpovědět

Marně přemýšlím, co si představit pod pojmem "ekonomická antiutopie" a co znamená ji vyřešit.

172

Odpovědět

Já se ptám. Byl by univerzální základní příjem opravdu pro každého!? Co lidé, kteří žijí v zemích s velmi nízkým, či žádným sociálním zabezpečením. Právě ti, na kterých, podle mě, stojí dnešní kapitálový trh. Kdo nám šije boty a oblečení, těží doly, skládá elektroniku, sbírá ovoce? To stroje nejsou.

12

Odpovědět

"To stroje nejsou."
To stroje budou.

132

Odpovědět

+JeyekomonZdroje na zemi nejsou nevyčerpatelné. Stroje neuděláš na vše.

35

Odpovědět

Považuješ Austrálii za "levnou zemi"-většina hliníku, velké množství uhlí, třetí největší vývozce niklu (po Rusku a Kanadě, druhý největší vývozce zlata (po Číně a před USA), největší zásoby uranu, druhé největší zásoby železa.

50

Odpovědět

V zemi, kde každý pátý pracuje pro stát, již existuje "minimální základní příjem".

24

Odpovědět

Principem této myšlenky, jestli jsem to pochopil správně, je mít takový základní příjem, aby si s ním stačil "důstojně" vyžít na celej měsíc. Tím myslím peníze na ubytování, jídlo, volný čas ... a takový jsem minimální příjem ještě neviděl.

70

Odpovědět

+KarotkaA jak velký je takový "minimální příjem"?

20 tisíc měsíčně? Naprostá většina státních zaměstnanců má více...
30 tisíc měsíčně? Stačí nebýt státní zaměstnanec-pěšák
40 tisíc měsíčně? Soudci a další vedoucí zaměstnanci mají jasně více...

17

Odpovědět

+KarotkaJá prostě nechápu, co má tohle společného s nepodmíněným základním příjmem. Kdo pracuje, dostane výplatu. A že někoho zaměstnává stát? Zjevně stát potřebuje udělat nějakou práci.

30

Odpovědět

Technologická nezaměstnanost? Pojem starý téměř sto let. V posledních letech se ukazuje, že roboti popř automatizované jednoúčelové stroje (ty se ve velkovýrobě používají podstatně častěji) lidem práci neberou, jen způsobují restrukturalizaci pracovních míst na trhu práce.

125

Odpovědět

Jak se to veme... víceméně máte pravdu, problém je v tom, že stroje jsou teď daleko sofistikovanější a zvládnou toho daleko víc. Do teď nahrazujou prakticky jen jednoduchou/podřadnou práci a lidi dělaj tu náročnější, ale když budou "umět" dělat čim dál tim složitější věci, tak brzo nebe kam "restrukturalizovat". Jediný co stroje teď (nebo v blízkej budoucnosti) nezvládnou, je dispozitivní/sportovní/umělecká činost... to ale neni pro každýho. Ano, může se najít něco novýho, ale zatim to tak bohužel (nebo naštěstí?) nevypadá.

(ale na 100% souhlasim s tou myšlenkou, že o pracovní místa neni téměř nikdy potřeba mít strach - ty se vždy nějaký najdou... technologická nezaměstnanost je jediná výjimka, kde si myslim, že to tak dobře (špatně?) nedopadne)

30

Odpovědět

vsak technologicka nezamestnanost, neni jen hudbou budoucnosti, ale i davne minulosti...vemte si luddity, kteri rozbijeli stroje, protoze se nejen bali o praci, ale realne ji i ztraceli...a protoze v te dobe (prumyslova revoluce) byla nouze o vzdelani a tedy i rekvalifikaci, tak to byl mnohem vetsi problem, nez je dnes...a proto plati, ze kvalitni vzdelani je alfa-omega ve zrychlene fluktuaci vzniku a zaniku pracovnich pozic v posledni dobe...docela se nabizi parafrazovat jednu citaci: "kam stroj nemuze, nastrci cloveka"...jakakoliv prace, ktera se da mechanizovat, v dalsi fazi algoritmizovat a v kombinaci obou pojmu automatizovat, tak jeji zanik je nevyhnutelny v ramci efektivity - nakladoveho pohledu...

a ponevadz je rozlozeni inteligence normalova krivka, dale ze jiste prace si zadaji vyssi dusevni schopnosti (chcete-li zjednodusene IQ) a casto tedy ony tzv. nove prace jsou mentalne narocnejsi, tak bych se nebal technologickou nezamestnanost nazvat dusevni pasti pro lidi, kteri v tomto smeru nevynikaji, resp. nedosahuji alespon prumernych hodnot, nebo zamrzli v dobe, neochotni se ucit novym vecem, technologiim

pokud bude vice casu, tak lide budou vice spokojeni (a bude v podstate bude cas na ty obory, ktere nejsou povazovany za ekonomicky tak zajimave - humanitni, jak zde pisete)...srovnejte si pracovni dobu Evropy (cca 8-9 hodin) a napr. Afriky (12, pokud je), ale i Asie (napr. Turecko casto 10-12,...)....technologicky pokrok je realitou...nebo to povede k zkracenym uvazkum 0,8 apod....clovek, ktery je odpocinuty je produktivnejsi, plati dvojnasob pro cinnosti, ktere jsou kreativni

problem je, ze cela tato koncepce ma mnoho otazniku, je vrtkava a cely system se muze zhroutit s nejakou krizi, at uz napr. vnitrne politickou, nebo ekonomickou (recese)...do jiste miry vede k ochrane systemu a tvrdsim podminkam pro imigraci, protoze zeme "socialne zaslibene" jsou cilem mnoha migrantu a o nekvalifikovane prace zajem nebude, ty budou vykonavat stroje

tento koncept je dobre funkci v malem meritku - rodina (vychova, kapesne, vzdelani, podpora, solidarita) nebo male mesto (podobne jako rodina, jen vyzaduje vetsi davku tolerance), s jedinci, kteri nerespektuji rad a pravidla se stava zacne labilnim a utopistickym (myslenky o ekonomicke rovnosti apod.)

zaverem - je zrejme, ze se pracovni trh vyviji, inovace rusi pracovni mista pro neefitivitu, nekvalifikovane prace se pomerove ke vsem pracem ve spolecnosti upozaduji. Jde o to, jak tento rozkol resit. Mentalni kapacita lidi je omezena, cas pro pochopeni veci v ramci delky vzdelavani ci v dobe pro reseni pracovniho ukolu je konecny a tam v delsim casovem horizontu, rekl bych minimalne konec stoleti situace pro tuto problematiku nazraje. Do te doby, ale vyvstane mnoho jinych problemu - napr. ropa, situace na Blizkem vychode se zmeni, uhli bude rovnez pomalu a energie porostou, technologicka uroven bude prave na energii jeste vice zavisla, nekvalitni vzdelani, ci odliv mozku z regionu, muze cely region nadobro pohrbit, spolecnost bude diky vyssi virtuale hackersky zranitelnejsi a vse se muze rozsypat jako domecek z karet neuveritelne rychle, nez rekneme svec, resp. základní nepodmíněný příjem, resp. Basic Income, resp. Bedingungsloses Grundeinkommen, resp. Revenu de base, apod.

81

Odpovědět

+MMZa to ze dnes nepracujeme mene hodin, dle Keynese, je dle meho (hadam) podmineno, take neskutecne neefektivni administrativni praci (vedle ne tak technologicky vyspele spolecnosti - predevsim, navzdory predpokladum), coz vytvari nepotrebnou, chcete-li umelou zamestnanost, protoze myslenka zkracene doby vede ke vseobecnemu pocitu neuznani, pracovni menecennosti, apod. protoze 8 hodin je zaklad a kdokoliv ma mene, tak je polozamestnancem, prizivnikem apod. a vysvetlujte to doma nebo okoli...

51

Odpovědět

+MMZten kdo vytvari trvale ekonomicke hodnoty jsou predevsim rodicky (deti jsou nejelepsi investice, nejen pro rodice, ale i pro spolecnost), ale v pracovnim procesu je to, byla to a bude to zejmena technika - vyvojari, vyzkumnici, konstrukteri, vypoctari, technologove, apod. a o tom, ze v pracovni pyramide nestoji nejvyse je jen zvracenosti celeho ekonomickeho systemu, resp. retoriky manazeru, kde funguje klasicke - neni zakazka, neni kseft, neni, co vymyslet,...

bez techto profesi nebude zadny pokrok, spolecnost technologicky zamrzne

13

Odpovědět

+MMZdosavadni hodnoceni clanku nad (k 28.11.) podtrhuje staticke a plosne uvazovani o pokrivenosti, jez byla vyse predjimana

proto dovysvetleni...pokud nekdo pochybuje, ze technici jsou nejdulezitejsi pro rozvoj a zachovani spolecnostir, tak ve zkratce

sekundarnim projevem technologie (vyzkum zakladni - univerzity, akademie ved; vyzkum aplikovany - prumyslovy) jsou sluzby (sluzby jsou jen implikaci vyplyvajici z technologie, ktera se ale zpetnovazebne vraci a podporuje ci brzdi prumysl)

z bohatsvi spolecnosti (produkty, ale zejmena naskok diky know-how, ktery se v produktech zrcadli) jsou financovany instituty, ktere se staraji o zabavu, bezpecnost, zdravi....ale kvalita techto sluzeb je odvisla od techniky a opet se vracime zpet

spolecnost je pracovne pokrivena nejen od vydelku, ale i od pracovniho uznani

00

Odpovědět

bože niektore tie odpovede boli hrozné a rozum sa mi zastavoval, akoby človek naozaj potreboval pred sebou palicu s mrkvou aby dokázal žiť skutočne hodnotný život :S ... ja si napríklad viem predstaviť život bez práce a nech sa mi čuduje hocikto akokolvek je to jediný možný život ktorý mi dáva zmysel a radosť, nehovorím tu o tom že by som ležal celí dni a absolutne nič nerobil, hovorim tu o tom že by som konečne robil čisto iba to čo sám chcem a rozvíjal seba samého a moje myšlienky bez toho aby som ,,musel,, strácať denne niekolko hodín svojho času a hlavne energie

233

Odpovědět

A vařit a servírovat ti luxusní pokrm v restauraci bude kdo? Robot? Vyndat šneka z ulity? Robot? Hrát lední hokej při národní zápase? Robot?

38

Odpovědět

+nevimjmeno2Zrovna na tyhle profese se najde dost těch, kteří je budou dělat rádi. A platy jsou tam spíš takové, že je deset tisíc jistého k odchodu nepřesvědčí.

45

Odpovědět

+nevimjmeno2Vařit a servírovat? Jo, proč ne... to by měl celkem bezproblémů zvládnout. Vyndat šneka z ulty? Jo, samozřejmě... to už je stejně součást vaření (každej se vyndá z ulity, pak se uvaří a pak se tam vrátí).
Hrát hokej? Ne... to je zrovna ta věc, kterou by spousta (třeba i talentovaných hráčů) lidí děla ráda, ale nemůžou, protože (se bojej že,) by se tim neuživili. Základní nepodmíněný příjem právě podpoří podobný věci (sport/umělecká činost...)

162

Odpovědět

Je to krásná myšlenka, ale otázka zní, kde na to vezmeme prachy?

92

Odpovědět

Prachy se vytisknou, ale ztratí svojí hodnotu. Toto video je prostě fraška o ničem.

719

Odpovědět

+nevimjmeno2peníze nemají žádnou hodnotu, je to jenom potištěnej papír o kterým lidé věří že má určitou hodnotu.

217

Odpovědět

+nevimjmeno2Trošku si protiřečíš. Dokud lidé věří v peníze, obchodníci je přijímají výměnou za jídlo, služby a tak dále, tak tu hodnotu mají. Nevadí, že to je jen kus papíru nebo číslo na webovce e-bankingu.

171

Odpovědět

+nevimjmeno2Peníze mají hodnotu. Ale jestli nějaký komouš navrhuje, aby každej amík dostal 1500 doláčů za nic, tak jejich hodnota klesne velmi rapidně.

05

Odpovědět

+nevimjmeno2nevimjmeno2: Nevytisknou. Centrální banka u nás funguje hodně dobře. Nemůže jen tak vytisknout peníze a dát je státu, aby je rodal. ČNB funguje naprosto odděleně od státu a jediný o co se snaží je +-2% infalce. Takže tohle je dost neopodstatněná obava (úplně stejně by teď mohla vytisknout peníze na zaplacení státního dluhu... ale neudělá to)

darketah: Ano... bylo by dost nepraktické platit furt jen mincemi z drahých kovů a podobnými věcmi. Důležitý je, že je to všeobecně uznávané platidlo, to jim dává jejich hodnotu.

52

Odpovědět

+nevimjmeno2Funguje dobře? Nebýt ČNB, tak vše co se k nám dováží je 2x tak levnější. Co se týče exportu jen to zvyšuje zisky už tak nenasytných korporacím. Platy se o nic nezvedly. Ba dokonce máme nejmenší mzdy v EU v přepočtu na to jak makáme - http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cesi-si-zaslouzi-vic-penez-potvrzuje-srovnani-mezd-s-vykonem/r~c9e568166dd211e5b6b20025900fea04/

13

Odpovědět

Příjem - daně z práce, kterou vykonají roboti a samozřejmě ze spotřeby.

20

Odpovědět

Takovou blbost snad nemůže myslet vážně ani ten nejradikálnější komouš. Ale chápu proč takové video je tady, samej flákač z kaváren a student nepotřebných oborů...

1246

Odpovědět

Vy jste to nepochopil. Video předpokládá, že v blízké budoucnosti bude potřeba lidské práce při vytváření hodnot drasticky snížena (což nemusí být správně, ale nelze to ani vyloučit).
Výsledkem bude vysoká nezaměstnanost, a výrazná kumulace peněz v rukou vlastníků kapitálu. To umrtví spotřebu a tedy i ekonomický rozvoj země, způsobí nárůst sociální nerovnosti, a to povede zákonitě ke krizi. Ve snaze tomu zabránit vezme stát přebytky, které zbyly kapitalistům (poptávka stagnuje, investovat není pořádně do čeho), a rozdělí je mezi lidi. Což bude udržovat dostatečnou spotřebu, medián životní úrovně a podobně. Ekonomika i společnost budou fungovat nadále.
Jako bonus víc jistot pro všechny, a možná i zlepšení pracovních podmínek (ale to jen možná).

534

Odpovědět

+komunardKomunista z******?... Odjeb sa... Vážne, nežartujem... Zastrel sa!

349

Odpovědět

+komunardAha, další troll. Ale tady jste udělal chybu, na ten druhý komentář bych vám býval naletěl, tohle vás prozradilo.

193

Odpovědět

+komunardVysoká nezaměstnanost už je teď.

49

Odpovědět

+komunardLol, teď je nějakých 6%... to je nádhera. Pokud se vám tohle zdá moc, tak fakt nevim... jo, za komunistů nezaměstnanost nebyla, ale chleba taky ne...

183

Odpovědět

+komunardKaždý to počítá jinak. A to je kámen úrazu. Nezaměstnaých v produktivním věku je 20%. Přeji pěkný den.

34
Další