Evropské město bez názvů ulicTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:102
Počet zobrazení:8 706

Názvy ulic jsou něčím, s čím se setkáme ve většině evropských měst. V ostatních koutech světa tomu může být jinak, ale Evropa má všude stejný systém, ne? Ne tak úplně. Existují místa, která moderní programy dokáží zmást.

Přepis titulků

Miluji výjimky z pravidel. Něco, co boří naše předpoklady o fungování světa, a zmate to každý počítačový systém, který na to není připraven. Například ulice mají názvy, že? Někteří řeknou, že mnoho ulic na venkově a v rozvojovém světě nemá název. Mnoho silnic má jen číslo nebo písmeno. Někteří si řeknou, že většina měst v Japonsku nemá názvy ulic. Pojmenovávají bloky.

Ale je to složitější. Ale v západní Evropě, třeba v Německu, ve velkém městě, třeba v Mannheimu, čekáte, že budou ulice pojmenované.. Ne, vítejte ve výjimce z pravidla. Zde v Quadratestadt v Mannheimu, v jeho centru, má jen pár hlavních ulic název. Jinak tu každá další budova nese název podle toho, na jakém čtverci se nachází. Západní půlka používá písmena A až K, východní používá L až U. Následuje číslo bloku od centra.

Tento blok je C4, neměcky "C vier". Proto je tamní galerie pojmenována Zefír. S ohledem na údajný německý smysl pro humor je to dobrá jazyková hříčka. Žádná moderní mapovací společnost si s tím neví rady. Bylo by to v pohodě, kdyby takto fungoval celý stát. Ale takto to mísit, když se takovéto číslování běžně nepoužívá, je hodně zvláštní. Google a Microsoft dává každé ulici několik názvů.

Apple každé ulici přidělil jen jeden název, který je úplně špatné. Ale jsou to Apple Maps, takže... Open Street Map, kterou řídí komunita, rozeznává jednotlivé adresy, ale ne bloky. Hádám, že to bude napraveno pár hodin po nahrání tohoto videa. Ale tohle není žádný moderní vynález. Není to nic, co by vymysleli futurističtí architekti při obnově po 2. světové válce, nebo později někdo, kdo chtěl předběhnout dobu. Ačkoliv se číslování během let měnilo, Mannheim má podobný systém už hodně dlouho.

Proč ho měnit? Protože to pár programátorů nedokáže dostat do databáze? Programátoři existují jen pár let, toto město existuje stovky let. Adresa zde v centru se píše jako číslo, blok, Mannheim, Německo. I přes to, že tomu počítače nevěří. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bol som tam niekolko krat a je to v pohode. Poviete si, stretneme sa na rohu O-cka a N-ka a to vam da len jednu krizovatku

00

Odpovědět

A kolik křižovatek bys čekal na rohu Jedné a Druhé ulice?

71

Odpovědět

+BurgJednu - v případě, že ulice jsou úsečky;
Dvě - v případě, že První a Druhá ulice mají podobu "Ringstrasse", tedy bývalého opevnění
Tři - v případě, že První ulice je kruh, Druhá má podobu trojúhelníku (stejný název ulice ve třech čtvrtích jednoho města).

Prostě základní geometrické představy jsou (téměř) nekonečné.

Důležitá je ta informace, že se jedná a mřížku, tedy ulice a křižovatky jsou definovány jednoznačně.

00

Odpovědět

O další dobrý důvod navíc nemít rád Němce :D

213

Odpovědět

Bohužel jsem se nedozvěděl proč má tohle město značení jiné, než zbytek Německa :-/

280

Odpovědět

Zajímavé, děkuji za překlad. :-)
Je fakt že systémově je to nejspíš přehlednější než naše "úžasné, různorodé a malebné" názvy ulic (ačkoli snad v každém větším městě jsou názvy leckdy téměř totožné a pořád stejné.. světlé vyjímky, kde mají celé bloky názvy ulic tematicky propojené, jsou bohužel skutečně jen vyjímkami). Hlavně člověk nemusí mít v hlavě stovky ulic aby Věděl zhruba kde je jaká adresa.
Ještě by mne zajímalo, jestli pošťáci musí tedy s každou obálkou obcházet celou řadu domů. :-))
Děkuji za překlad a přeji pěkný den :-)

12

Odpovědět

Takže jen místo krásných názvů ulic mají písmenko z abecedy a číslo, jak hezké. Za chvíli se ty dementi budou číslovat místo jmen...

113

Odpovědět

Nechces i zemepisne souradnice pojmenovat? Prece si poledniky a rovnobezky nezaslouzi byt sproste ocislovane :D Nahodou je to super system jak i bez znalosti mista najit adresu kterou clovek hleda. Kdyz ti reknu krasny a malebny nazev nasi ulice, tak vis prdlacky kde je.
Ale to spojeni mezi nazvem ulice a jmeny lidi... zajimavy myslenkovy pochod. Premyslim jestli to neposlat do skupiny "chudak logika" :)

33

Odpovědět

+KorenZMasarakuDo Vaší osobní skupiny.. jistě, pokud jste tu tím hledal podporu.. a pokud tam máte ještě nějaké místo.
Ale že jste mu to tak nandal, zvu Vás na drink.. sejdeme se v Mannheimu u L1. Samozřejmě očekávám, že to najdete bez předchozích přípravných znalostí.

12

Odpovědět

+Daniel99Snadno... bloky jsou seřazený podle abacedy = jakmile najdeš jeden, tak víš, jakym směrem jít. A kupodivu, čísla po sobě jdou taky celkem známým způsobem - takže zase víš, jakym směrem jít, aby ses dostal ke správnýmu číslu. Je to daleko přehlednější, než sice krásný jméno ulice, který ti ale neřekne vůbec nic o její poloze.

32

Odpovědět

+BullOverA jakým směrem jdou čísla? Jakým směrem jdou písmena? Jak to bude fungovat, když to bude jinde, než na pouhém kilometru čtverečním, jako je to v Mannheimu? Jak to bude fungovat v místě, kde nejsou ulice, respektive bloky budov, do pravidelné mřížky? Všiml jste si vůbec, že i na tomto konkrétním, malém prostoru, je řazení rozděleno do dvou sloupců? Tedy K a L je přesně na opačné straně.
Něco negativně komentovat na základě pár známých proměnných je snadné, to se pak logikou ohání snadno.. proto se takto také ohání vždy jen ti s omezeným rozhledem, protože čím více proměnných máte, tím hůře se téma škatulkuje.
A to ani neberete v potaz, že adekvátní systém se většinově používá.. u nás plně.. možná je to pro někoho nová informace, ale říká se tomu číslo orientační.. a to ani většina neví, že i to má většinou své pravidla. V Praze například, číslování je vždy liché vlevo, sudé vpravo, a to vždy ve směru ulice buď východ-západ, nebo jih-sever. To že to většina lidí neví není podstatné. Turista se nebude učit novému systému, místní se ho naučí, když ho bude potřebovat pravidelně i v době, kdy nemá možnost použít orientační bod.. nebo mapu.
A další věc je psychologická/mnemotechnická stránka. Kódování může vypadat jednodušeji, ale zkuste si zapamatovat deset ulic jedním přečtením a deset kódů.. za hodinu většina nedá dohromady ani dva kódy, zato polovinu ulic mnoho lidí ano. Navíc dle ulic jsou pojmenovány zastávky mhd.. naprosto přehledné. Kdo byl v NY, tak ví jak to funguje s orientací, když nemáte vžitá pravidla.
A abychom si rozuměli, nehaním tu způsob ve videu.. někde to je použitelné dobře. Pouze mi nedá nereagovat na člověka, co sebejistě komentuje panorama s hlavou zaraženou do ruličky od toaletního papíru.

51

Odpovědět

+Daniel99Jestli neumíš abecedu, tak ti to moc nepomůže, ale řekněme, že potřebuješ najít blok G5.... stojíš někdě na ulici, koukneš na blok na jednej straně, je to A2, koukneš na blok na druhej straně, je to B2 - WOW! Pokud umíš abecedu, tak víš, jakym směrem jít!! Ano, tam kde je to rozdělený do sloupců může bejt problém - hledáš G5, jdeš A2 - B2 - C2 - D2 - E2 a f**k, F už tam neni... tak musíš jít zpátky... ale furt je to lepší, než když budeš hledat Jiráskovu ulici, budeš stát v Hořejší a nebudeš mít sebemenší tušení, jakym směrem jít.

23

Odpovědět

Odpovědět

+Daniel99Zkus si jeste jednou a pomalu precist k cemu se vztahuje ta poznamka o logice, abysme si rozumneli..

L1 ti najde kazdej gramotnej clovek i bez pripravy. Jo on to je chytak :D Tak se projdu, ale najdu to.

Na psychologicko/mnemotechnickou stranku kaslu. Na tu mapu se staci podivat na 5 vterin aby ses zorientoval ve 20 ulicich(bloky jsou cislovany pravidelne). Dej mi slepou mapu a ocisluju ti ji.

Pojmenovat je, tak si za tech 5 vterin prectes 1/4 vsech nazvu(v nemcine leckdo ani to ne). A kdyz se je za par minut naucis vsechny bude se ti plest ktera ulice je ktera, protoze v tom proste neni zadny system. Nebo tobe ne? Tak to gratuluju, patris k zazracnemu 1% lidi, vyhravas bludistaka a postupujes do dalsiho kola kde muzes prejmenovat a naucit se 200 ulic Manhattonu. Je to tam pro tebe matouci? To je mi lito, ne kazdy zvladne tolik cisel.

Argumentacni faily:

- nikdo netvrdi ze chceme prejmenovat vsechny ulice vsech mest. Ne nahodou se system cislovani ulic/bloku pouziva zejmena v mistech ktera k tomu primo vybizeji(ano pravidelna mrizka).

- cislo orientacni :D Sam pises, ze maji VETSINOU pravidla. A reknu ti tajemstvi ktere zna kazdy kdo s c.p. a c.o. pracoval: spousta se jich hleda opravdu hodne spatne ;) A to jeste stale musis najit nejdriv tu ulici ze?

- pojmenovani zastavek. Jako odbornik na NYC sis mozna vsiml, ze je pojmenovavaji stejne jako my nazvem ulice(prekvapive) a neslysel jsem ze by se tam lidi ztraceli/nemohli trefit kam chteji.

10

Odpovědět

No nevím, programátorské řešení mě napadlo docela okamžitě:
Každá ulice je definovaná dvěma bloky, mezi nimiž se nachází. A tak bude mít každá taková ulice dva názvy, např. D4, D5. Nemyslím si, že ulice se dvěma názvy by byly něco, co by software nezvládl.

No a prakticky, když byste zadali do mapy hledat ulici D4, tak by vám to našlo všechny čtyři ulice okolo daného bloku.

53

Odpovědět

Zdravím, já osobně nabyla z videa spíš dojmu, že právě ti lidé, kteří tyto programy řeší (respektive kteří tam mají fakticky zadávat názvy, to se asi musí dělat ručně, ne? Případně to založit na již existujícím seznamu), neví nebo nevěří, že to v tomto městě takhle vážně funguje. A ono zase kdo by si neusnadnil práci, že... Takže když se nám něco "zdá zvláštní" tak si místo toho abychom se tím zabývali a zkusili to vyřešit správně, vymyslíme si něco co nám přijde pravděpodobné (a zároveň to jakž takž alespoň místy odpovídá informacím, které už máme).
Ano, když člověk ten systém zná (jako třeba hoch z videa) a ví, jakým stylem jsou tedy pojmenování míst řešena, nejspíš by to až taková potíž nebyla. :-)

10

Odpovědět

+KatkaNikdo to nemusí znát... stačí třeba jen kouknout na tu mapu v 0:48 a hned víš, jak to funguje... pak stačí pojmenovat každou ulici podle bloků, mezi kterýma se nachází - ulice AB, BC, CD, Planken (tahle je pojmenovaná :D), EF, FG, GH... a pokud někdo chce, tak si klidně může vymyslet nádherný dvouslovný názvy, který budou začínat na konkrétní písmena (německy neumim, ale v češtině třeba Alej Bříz, Babičina Cesta, Čertův Důl, Dvorních Elit... nebo i jednoslovný AlBertova, BabiČina, ČaroDějova... samozřjmě se daj vymyslet daleko lepší, kdyby nad tim člověk strávil víc jak minutu).

A ty svislý se zase daj pojmenovat čistě podle čísel, mezi kterýma jsou - ulice 12, 23, 34, 45, 56... a zase, pokud se někomu nelíběj čísla, tak Eine-Zwei, Zwei-Drei...

01

Odpovědět

+BullOverPravdu máš.
Nicméně já spíš myslela na ten případ, který je až překvapivě častý, ve kterém pověřený trumbelín dostane k ruce takovou pěknou jasnou a zřetelnou mapu, usoudí že je chybně nakreslená (neboť u nich doma to takhle teda rozhodně není) a to co vidí zkombinuje se systémem, který mu je povědomý. Čímž si může zaškrtnout že "zadal názvy ulic města", ale nejspíš už o něm nikdy neuslyší a vlastně ho to ani moc netrápí. No a lidi co jeho mapu používají (a v té oblasti se tedy ze začátku třeba diví), časem přijdou na to, co je v té mapě nedobře a naučí se s tím počítat.
A ano, člověku který vnímá, že ne všechno na celém světě funguje přesně tak jak jemu připadá běžné, možná i stačí "kouknout na tu mapu a vidět jak to tam funguje," ale většina lidí, které znám, by se na to prostě vykvákla, pokud už by o tom někde neslyšeli dříve. Ostatně dojem, že "v mapě je chyba" může být umocněn i tím, že to takhle funguje jen v části města...
Každopádně se mi moc líbí nápad vyrobit ze dvou písmen hezké názvy :-) takové správné řešení "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" :-)
Díky za reakci a přeji pěkný den :-)

00

Odpovědět

+BullOverKdyž se koukneš na ten náhled, tak u svislého je pojmenování je jasné že narazíš na problém, protože ulice 12 je tam dvakrát. Možná než se snažit ten systém sjednotit bylo by lepší implementovat další a lidi neznalé upozornit že je něco jinak. Každopádně chápu že je problém to implementovat všude stejně...
Ten systém by byl fajn, kdyby fungoval s nějakým rozvojovým plánem města a hlavně kdyby město bylo stavěno na nějaké mřížce (dávám ale přednost Evropským městům...) takto je to jen fajn zajímavost. Navíc dva znaky jsou značně limitující a u více je snazší si zapamatovat nějaké slovo a číslo.

00