Nedokážu vám ukázat, jak tahle barva vypadáTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:27
Počet zobrazení:2 238
Na světě existuje nepřeberné množství barev, ale naše technologie je všechny zobrazit nedokáže. Kvůli tomu se z videa bohužel nedozvíte, jak výrazná je nejrůžovější růžová světa. Ale zato zjistíte, jakou mohou pigmenty vyvolat rivalitu.

Přepis titulků

Tuhle růžovou nevidíte. Ne dost. Moje kamera ji nezachytí, YouTube neuloží a vaše obrazovka ji nezobrazí. Jsem v ateliéru umělce Stuarta Sempela, ten vytvořil barvu, která je podle něj nejrůžovější růžová. Maluju už od svých pěti let a viděl jsem spoustu růžové. Tuhle barvu použily už tisíce lidí a nikdo z nich prý neviděl růžovější růžovou.

Je to hodně růžové. Vyrobil jsem nejrůžovější růžovou, nejzelenější zelenou, nejkrásnější modrou a nejžlutější žlutou. Dál jsem vyrobil nejtřpytivější přírodní třpytky a také nejmatnější, nejčernější umělecký materiál světa. Asi před rokem nebo rokem a půl oznámila firma Surrey Nanosystems, že stvořili barvu Vantablack.

To byla skvělá černá, černější než nejčernější čerň. Ale exkluzivní práva na užití dali umělci Anishu Kapoorovi. To naštvalo spoustu umělců, mně to taky vadilo. Tak jsem dal k prodeji nejrůžovější růžovou, ale s varováním, že ji nesmí koupit Anish Kapoor ani žádný jeho blízký. To se lidem líbilo. Hodně lidí si tu růžovou koupilo. Anish Kapoor bohužel také, podařilo se mu ji sehnat.

Pak do ní ponořil prst a vyfotil se na Instagram. To bylo super, ale taky trochu frustrující. Najednou jsme měli tisíce objednávek a asi 4 týdny jsme nedělali nic jiného než růžovou. Úplně nás to pohltilo, na nic jiného nebyl čas. Jsou různé složité a chytré způsoby, jak počítače ukládají barvy, ale když se video dostane na vaši obrazovku, je to řada čísel, která říká, jak jasné mají být červené, modré a zelené pixely, ta malá světýlka, ze kterých se obrazovka skládá.

A pokud nemáte fakt skvělou drahou obrazovku, jsou ta čísla mezi 0 a 255, v binární soustavě osm jedniček. 0 znamená, že je pixel vypnutý, 255 znamená maximální jas. Tím pádem umí vaše obrazovka ukázat zhruba 16 milionů barev. To ale nejsou všechny barvy a tuhle to neumí. Kdybych svou kamerou natočil Slunce, ten záznam by vás neoslepil.

Víc než 255 nejde. Nemůžu vaši obrazovku rozsvítit na víc než 100 %. Když natočím něco velmi tmavého, nemůže se zobrazit méně než nula. Nejde tu obrazovku ztmavit víc, než když je vypnutá. Stejně tak jsou některé barvy tak intenzivní, že je obrazovka nezobrazí. Nemůže být víc zelená, červená nebo modrá. - A tohle je ten případ.

- Existují velké knihovny pigmentů, organické, neorganické, syntetické, vyrobené nebo přírodní… A využívají se odedávna. Třeba mumiová hnědá je z drcených mumií. Existuje obří databáze pigmentů. Ty si můžete objednat a hrát si s nimi. Ty pigmenty a pojiva různě míchám, něco vytvořím, upravím, pak to zase opakuju, dokud nevychytám správné poměry.

Je to takový docela složitý lektvar. Za pár let se technologie posune, už teď můžete nakoupit drahé vybavení pro větší paletu barev. Možná s ním jde zobrazit tuhle růžovou, ale já se vám to zatím pokusím alespoň nasimulovat. V tomhle záběru jsem digitálně upravil saturaci té růžové, aby nebyla tak intenzivní. Když to teď zase ukážu správně… Představte si tuhle změnu, jenom ještě víc.

Tak růžová ta růžová je. Je to neskutečné. Překlad: jesterka www.videacesky.cz To je nádhera! Pořád nechápu, že je to tak výrazné. Ze začátku nic moc, prostě jen nějaký prášek, ale potom… Je to čím dál výraznější.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Od kdy je potřeba explicitní souhlas na zveřejnění již veřejné fotky na Instagramu pokud je uveden zdroj?

05