Geek Week se loučíGeek Week

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
51 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:208
Počet zobrazení:4 385

Včera skončil Geek Week a jak jsme slibovali, tady je ještě pár videí, která překladatele zaujala. Dnes uděláme radost hlavně těm vědečtěji založeným, byť rozhodně nejde říct, že by v následujících dvou videích šlo jen o vědu a informace a nikoliv o zábavu. Nenewtonská kapalina na reproduktoru U příležitosti Geek Weeku si pro vás Derek Muller připravil známý experiment s nenewtonskou kapalinou (co to je se dozvíte ve videu). Měřítko vesmíru Dokážete si představit velikost vesmíru? Tohle netradičně zpracované video se vám ji pokusí trošku přiblížit.

Přepis titulků

Dnes udělám oblíbený experiment s nenewtonskou kapalinou. Na tento reproduktor dám studený roztok škrobu. Chci to ale udělat vědecky. Takže to budu natáčet vysokorychlostní kamerou a budu měnit frekvenci a amplitudu, a tak zjistím, jaké parametry jsou třeba pro nejlepší efekt. Teď to ješte vypadá jako kapalina, ale když zvýším amplitudu, tak se to již nehýbe tak plynule jak by mělo.

Při této amplitudě to začne trochu poskakovat. Teď zkusím zvýšit frekvenci a uvidíme, co to udělá. Teď jsme na 20 Herzích, což je frekvence, kterou doporučují některé vědecké články. To je skvělé! Úžasné. Teď to zvýším na 22 Herzů. Vidíme pěknější struktury. Ale těžko se to posuzuje.

Je to dosti náhodné. Někdy je to jen beztvaré a někdy to vytvoří hezké struktury. Teď jsme na 34 Herzích a nevidíme žádnou strukturu. Zdá se, že při vysokých frekvencích je to jen beztvaré. Je zajímavé, že je to nyní více hladké. Tohle je zajímavé. Ve zpomaleném záběru vidíme, že se to díky setrvačnosti vůbec nedrží na povrchu reproduktoru. To je parádní.

Teď to na tom jen poskakuje. Vůbec to nedrží. Proto jsou asi potřeba nižší frekvence. Tak a to je konec. A jak vlastně nenewtonské kapaliny fungují? Studený škrob tvoří s vodou suspenzi. Maličká zrníčka škrobu jsou rozptýlena ve vodě. Když to teče pomalu, tak se zrníčka stihnou navzájem vyhýbat díky molekulám vody okolo nich.

Ale když by to mělo téct rychle a je tam velké napětí, tak se některé části pohybují rychleji než jiné. Pak se jednotlivá zrnka můžou o sebe zadrhávat a nemůžou kolem sebe proplout, takže se to chová více jako pevná látka než kapalina. To mi připomíná dopravu v LA, kde jsem byl nedávno.

Málo aut na cestě je jako málo zrníček škrobu ve vodě a vše jede plynule. Ale když je špička, jede mnoho aut a navíc se některá snaží jet rychle, tak se všechno ucpe a chová se to jako pevná látka. Takže dopravní provoz se chová jako nenewtonská kapalina. Funguje dobře, když je málo aut nebo jezdí pomalu, ale když zvýšíte počet aut a jedete rychleji, tak se všechno ucpe.

Překlad: Liedan www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

moc dobré.. 10* (a to dávám málokdy)

188

Odpovědět

Tak.. můj názor. Nechápu, nechápu, nechápu, nechápu a nechápu.. zapomněl jsem na něco? Tak malé hodnocení? Jako proč?!
Tak vezmeme to popořadě. Kdy naposledy jste viděli, aby se kapalinu při 20 Herzích, (prostě.. hodně natřepané) chovala jako pevná látka? Plus: Zkuste se podívat na ten záběr té žluté kapaliny (pevné látky) a koukněte, jaké tvary tvoří. Pokud máte dobrou představivost, moc pěkné. Při jednom záběru té zelené mi to přišlo jako prsa. :-D
A druhé video. Zvolil bych to za hymnu Geek Weeku a obecně skvělou písničku. Nevnímejte, jaké má ten kluk pěkný vlasy a taky jak pěknou přítelkyni má. :-D ;-) Pusťte si tu písničku a zkuste vnímat text. (já to vracel tak 10x) Pak si ji pusťte znova, bez obrazu, jen poslouchejte, jak rapuje. Neříkejte mi, že to není dobrá písnička.
Dodatek k druhému videu: Všechno je možné a myslím, že ten chlap to dobře ví! Jsme prostě malý, ale přitom jsme velcí. Jsme jenom tady, ale přitom jsme všude! Jsme obsaženi ve vesmíru a ten je obrovský. A co? :-) Díky za přečtení

194

Odpovědět

Tak mě text druhého videa zajímal, ale bohužel mě po pár sekundách začínala bolet hlava :(

180

Odpovědět

Přiznám se, že videa z Brainiac čtvrtka mě až tak nechytly, ale Gastro Geek z pátka, to mě opravdu pobavilo ;)

180

Odpovědět

Mě se to druhé video líbilo. Prvně sem si říkal co je to za vypatlaného emo buzíka, ale nakonec mě to chytlo...rap celkem ujde a člověk se u toho ještě něco dozví.

186

Odpovědět

A já pořád čekala na Doctor Who den :/ Třeba Anime Doctor Who bylo dost dobrý video.

181

Odpovědět

jak u toho prvního videa při zpomalenych zaběrech pouští hudbu jako z p***a :D ...ne že bych se tada někdy na nějaky koukal...ale říká se to ;)

180

Odpovědět

a kratke video s Half Life 2 tematikou Vas akoze nezaujalo? :)
http://www.youtube.com/watch?v=5yCGRy_dR30

181

Odpovědět

oni radši o blbostech zpívající homosexuály s ružovo/červenou vlnkou

1814

Odpovědět

I kdyby byl můj vlas dlouhý jako počet slov ve druhém videu tak stejně nemám nejmenší tušení o čem ten chlapec zpíval :D Ztratil jsem se asi tak hned na začátku. Možná kdyby trochu snížil tempo...

Ale samozřejmě díky za překlad ;)

191

Odpovědět

To první video bylo docela o ničem. Nějaká škrobová kapalina která skáče nahoru dolu co vytváří náhodné a nezajímavé tvary. Asi musíte být hodně velcí ubožáci, abyste nad tím mohli stát jak ten chlápek a řvát: "amazing!".
A v tom druhém videu ten týpek vypadal jak totální vypatlanec. Myslím, že tak složitá záležitost o které "zpíval" by se dala vyjádřit trošku inteligentněji.

Ano, snaha se cení, nicméně překlad těchto videí asi nesklidí moc úspěchu.

1818

Odpovědět

Wow, to je porpví, co vidim někoho z "zlorodiny", že má víc + než -... za to tě tatínek nebude mít rád.

181

Odpovědět

První video silně nezáživný (až na konec, líbilo se mi přirovnání k dopravě).
Nicméně to druhý bylo překvapivě dobře zpracovaný. :)

1816

Odpovědět

Kdyby jen nezáživný, ale co je horší, faktograficky špatně. Škrob se ve studené vodě (ano studené, na rozdíl od většiny látek se škrob a i některé jiné organické látky lépe rozpouští ve studeném nikoli horkém rozpouštědle) skutečně rozpouští. Jde o skutečný roztok nikoli o suspenzi. To divné chování nezpůsobí zrníčka škrobu, ale velké molekuly škrobu. Ty jsou tak velké a navíc tvoří vlákna, že se vzhledem k mrňavoučkým molekulám vody chovají divně. Mechanické vzruchy, tlakové vlny, se v takovém roztoku šíří tak, že rychlejší změny jsou zachyceny spletí vláken škrobu a vzrůstá viskozita.

180

Odpovědět

v Big Bang Theory to bylo mnohem vtipnější a "úžasnější" http://www.youtube.com/watch?v=BjULrwbQJzM

181