Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:6 974

Dnes přinášíme díl o zemi, která tvoří základ západní civilizace, ač by to do ní dnes možná nikdo neřekl. Velká část z vás Řecko pravděpodobně sama navštívila, ale co se dá v Řecku vidět kromě Parthenónu a Akropole? To vám Barby prozradí v této epizodě.

Poznámka:
Narážka v úvodu videa je na grease, což znamená mastný a je to zároveň originální název filmu Pomáda, který se vyslovuje stejně jako anglický název Řecka –  Greece.

Přepis titulků

Chápete moji narážku, že jo? Jsem tak chytrej! Chápete to? Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, jsem váš průvodce Barby. Řecko je někdy považováno za rodiště a kolébku evropské civilizace. Tolik z toho, co dnes známe, se nějak vztahuje k Řecku. To je na malou zemi na Balkáně docela hustý, co? Tak se podívejme, jak se to stalo. POLITICKÁ GEOGRAFIE Jdeme na to.

Řecko leží na nejjižnější části Balkánu, který se nachází mezi Jónským, Středozemním a Egejským mořem. Hraničí se čtyřmi zeměmi a je rozděleno na 13 krajů, jeden samostatný stát, k tomu se dostaneme, a hlavní město Atény, jedno z nejstarších na světě, kde žije téměř 40 % obyvatel. Kromě toho je země rozdělená na 9 zeměpisných oblastí: Thrákie, Makedonie – neplést se zemí, o které jsme už mluvili – Thesálie, Epirus, Střední Řecko, Jónské ostrovy, Egejské ostrovy a Kréta.

Jak asi uhodnete z jeho podoby, Řecko je zemí, která je snad nejvíce zaměřená na námořnictví na světě. Mají největší obchodní loďstvo hned po Japonsku. A ať jste v Řecku kdekoliv, nejste od moře dále než 137 km. K Řecku patří přes 2 000 ostrovů, z těch je obydleno jenom asi 220, a navíc asi 4 000 nejen korálových ostrůvků a skal. Dokonce i ty, které jsou přímo u tureckých břehů.

Jediné dva důležité ostrovy patřící Turecku jsou Imbros (Çanakkale) a Tenedos (Bozcaada). Nezapomeňte, Peloponéský poloostrov není ostrov, je připojen Korintskou šíjí a městem Korintem, kterým prochází obrovský průplav. Po osamostatnění od Osmanské říše si Řecko dalo pozor, aby mu zůstalo všechno v Egejském moři. To vedlo v minulosti ke sporům s Tureckem, hlavně ohledně pobřežních vod, vzdušného prostoru, hospodářských zón a militarizace některých ostrovů.

Většinu věcí ale tak nějak vyřešili. Zůstává několik šedých zón, ale jediný územní spor se vede o tyhle dva kousky země, ostrovy Imia nebo též Kardak. Teď přijde na řadu ten suverénní stát. Vidíte tohle, ten třetí prst na té pracce? Ta pracka je poloostrov Chalkidiki a ten třetí prst je Athos. Má asi 2 000 obyvatel a je též zvaný Svatá Hora. Je to izolovaný mnišský stát, který vedou pouze kněží a mniši. Dostat se tam je těžké.

Počet návštěvníků je omezen, musíte mít povolení a musíte být muž. Ženám vstup zakázán. V minulosti se ale ženy dovnitř dostaly, ať už omylem, nebo úmyslně. Včetně této královny krásy. Převlékla se za muže a pronikla tam. Největší města jsou samozřejmě hlavní město Atény, Soluň a Patra, ale největší letiště jsou to v Aténách, v Heráklionu na Krétě a v Soluni je třetí. Když už jsme u Kréty, každý ostrov má vlastní kouzlo. Všechny je vyjmenovat nemůžu, ale několik příkladů: Korfu je nejvhodnější pro rodiny, Délos je podle mýtů rodiště Apollóna, Skyros a Hydra jsou klidné ostrovy, kde více lidí používá muly než auta, Na Rhodu býval Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů starověku, Ikaria chtěla být samostatným státem, Naxos a Paros jsou známé svým větrem, což je dobré na plachtění a vodní sporty, Théra má neskutečně malebné bílé vily na útesech a Patmos je zásadním náboženským místem, kam byl vykázán apoštol Jan a kde napsal své Zjevení.

Řecko má nejvíce archelogických nalezišť na obyvatele na světě a v absolutních číslech je jenom za několika zeměmi jako Turecko a Mexiko.

Je známo, že Řecko je centrem turismu. Tak jako do Francie, každý rok přijede více turistů, než kolik má samotné Řecko obyvatel. Všichni známe Akropolis a Parthenón, ale kromě toho mají třeba kláštery Meteora na pískovcových sloupech, Nekromanteion v Ephyře, Delfské orákulum, kapli svaté Theodory, ze které vyrůstá 17 dubů bez viditelných kořenů, tvář vytesanou do kamene na pláži v Nisi, bývalé leprosárium na Chiu, palác velmistra rhodských rytířů a samozřejmě stovky dalších památek.

Pokud chcete nějaké dodat, napište je do komentářů. Ale musíme k základům státu, k zemi. FYZICKÁ GEOGRAFIE Existuje staré řecké rčení: Když Bůh stvořil zemi, vzal zbylé kameny, hodil je přes rameno, a tak vzniklo Řecko. - Je to parafráze, necitujte to. - Pozdě, už je to citát. Řecko je zvláštní, nemá zrovna kvalitní půdu a pozemní doprava byla vždycky problematická, ale když ovládáte námořní obchod, můžete ze suché, kamenité země vytvořit úrodnou zemědělskou oblast.

Počkejte si na Izrael, tam udělali zajímavou... - Na západním břehu Jordánu... - ...mi nemluv o Západním břehu... Země je asi z 80 % hornatá, jak na pevnině, tak na ostrovech. Na pevnině jsou dvě hlavní pohoří, Pindos na západě a Rodopy na severovýchodě v oblastech Makedonie a Thrákie.

Na hranicích Tesálie a Makedonie najdete horu Olymp, nejvyšší horu Řecka známou jako domov mytických bohů antického Řecka. Když nepočítáme malé čluny, většina řeckých řek není sjízdných, jsou příliš mělké. Nejdelší řeka, Aliákmon, protéká pohořím Pindos a ústí do Soluňského zálivu hned vedle té pracky. Trichoni, největší jezero, se nachází na jihu Středního Řecka. Nádhera, co?

Ale má to svou cenu. Řecko je seismicky téměř nejaktivnější země světa, leží na dvou tektonických zlomech, Severoatlantském zlomu a Helénském příkopu. Zemětřesení jsou tedy sice častá, ale ne moc silná, protože jejich epicentra často leží v moři. Nebo to nejhorší odnese Turecko. Řecko mívá asi 250 naprosto slunečných dnů v roce. Nachází se tu 7 % světových lomů mramoru a jsou 3.

největším výrobcem olivového oleje. Pokud jste nejedli nic z řecké kuchyně, nesmíte umřít, dokud to nedožente. Oblíbená jídla jsou musaka, spanakopita, řecký salád nebo pita s gyrosem, ten opravdový, ne ten levný, nechutný, kde půlka masa je kukuřičná mouka. Zemědělství tvoří jenom asi 4 % z celkové hospodářské produkce. Většina příjmu, asi 80 %, je z turismu a služeb. Významné přírodní památky jsou například soutěska Vikos, jeskyně Melissani, Syri i Kälter pramen "Modré oko", sopečné horniny Lémnosu, vodopády Neda, horké prameny Pozaru a spousta dalších.

Ve zkratce, Řecko je kamenitá, drsná námořní říše obchodních lodí a oliv. Mohl jsem to říct před 3 minutama a celou tuhle část vynechat. Tak další. DEMOGRAFIE Churchill kdysi řekl: "Řekové nebojují jako hrdinové, - hrdinové bojují jako Řekové." - Tak jo. Řecko má asi 11 milionů obyvatel a jednu z nejstarších populací v Evropě. Velká většina obyvatel jsou původem Řekové a zbylých 7 % jsou skupiny různého původu, například Albánci, Romové nebo Turkové.

Používají zásuvky typu C a F, jako měnu euro, ale před ním měli drachmu, což byla nejdéle nepřerušeně používaná měna světa, a jezdí na pravé straně silnice. Každý, kdo chodil do školy, ví, jak velkou roli hrají řecké dějiny v západním světě. Ta historie je moc dlouhá, ale vezmu to co nejrychleji: Mínojané, Mykéňané, klany a městské státy, boje proti Peršanům u Thermopyl, kdy Gerard Butler udělal tohle, Alexandr Veliký přinesl Makedonskou říši.

- Hele, byl to Řek. - Ne, to nikdy nebyl. - To teda byl. Klasické Řecko, římské Řecko, byzantské Řecko, osmanské Řecko a s revolucí v roce 1821, kterou vedl tenhle týpek, začala moderní verze Řecka, jak ho známe. Díky Alexandru Velikému prodělaly části tří kontinentů nějakou formu helenizace, tedy vlivu řecké kultury a řeči. To pokračovalo až do období Byzance. Takže v určitou dobu mluvili i černoši v Africe řecky.

Teda tehdejší řeckou Koiné. Ta se natolik rozšířila, že prakticky každá dnešní evropská řeč obsahuje nějaká slova řeckého původu. V angličtině máme třeba akademie, telefon, gramatika a dokonce geografie. Ale nejen to. Nějakou formou řečtiny se mluvilo více než 3 000 let. To z ní dělá řeč, kterou se nepřerušeně mluví a píše nejdéle na světě. A dynastie Šang... Jdeme dál. Mohli bychom dlouze mluvit o fascinujících starověkých dějinách plných legend, mýtů, válek, válečníků, obchodu, spojenectví, bohů, nestvůr, Sparty, soch, umění, vůdců, filozofů, her a zajímavých oděvů.

Ale to by trvalo moc dlouho. Asi 90 % obyvatel jsou křesťané, především pravoslavní, jako je běžné i v mnoha slovanských zemích. Pokud jste někdy potkali Řeka, určitě víte, že se chovají dost jedinečně. Mnoho mých fanoušků z Řecka, rád jim říkám Grekografové, mi řeklo, že film Moje tlustá řecká svatba je vlastně docela přesné zobrazení typické řecké výchovy.

Trochu přehnané, ale sedí to. Velké rodiny, rodiče s jasnými názory, kterým se rozhodně neodmlouvá, podivínská babička, která mumlá něco o Turcích a jeden z bratranců něco zapaluje, zatímco bratr začíná rvačku. Ale když babička udělá souvlaki a musaku, všichni si sednou ke stolu a je z toho krásný obraz od Normana Rockwella. Aspoň tak jste mi to vylíčili vy, nevím, trefil jsem to? V Řecku je ze zákona povinné volit a stejně tak mají brannou povinnost. Muži mezi 16 – jo, odchytí si je, dokud jsou mladí – a 45 musí odsloužit alespoň devět měsíců.

Mnoho lidí slaví jmeniny, místo narozenin. Mají oslavu v den světce, po kterém jsou pojmenovaní. Protože mají málo místa, mnoho lidí nechá své mrtvé po 5 letech exhumovat. Kosti jsou potom omyty ve víně a umístěny do kostnice. Domovy důchodců jsou velice vzácné, většina prarodičů žije u svých dětí. Tradiční hudbu najdete všude, uslyšíte v ní mnoho louten, mandolín a tamburín.

Tradičním tancům se také daří dobře. Bývá v nich skupinové představení, rychlé pohyby a poskakování. Jo a staří chlapi kouří a hrají vrhcáby. To tam najdete všude. Vyhněte se urážlivým "mountza" rukám. Stejně jako v Estonsku, v Řecku mají nával žen. Je jich hodně. Asi 60 až 65 % populace tvoří ženy. Možná i kvůli tomu je Řecko nej... Jak to říct, aby to nebylo moc vulgární pro naše dětské diváky? Řecko je nejaktivnější země světa v "hej-hej". Dokonce předběhli Brazílii.

Brazílii! Také mají nejnižší míru rozvodů v EU. Teď zmíníme nějaká čísla. Krutá čísla, která vám někdy zkazí pověst. Pustíme se do toho zjevného, ať to máme za sebou. Ano, Řecko je tak trochu v ekonomické bryndě. Ve zkratce: V roce 2001 se Řecko přidalo k EU. Padělali své finanční výkazy, dostali se do zprávy MMF a ECB a současná generace platí za špatná finanční rozhodnutí té předchozí generace ve formě vysokých daní a nízkých platů a důchodů.

- Víš, synu, za našich časů... - Za vašich časů jste zničili naše časy. Řecko má také nejvyšší nezaměstnanost v EU, asi čtvrtina obyvatel hledá práci. Sice to zní depresivně, ale Řecko má překvapivě i nejnižší míru sebevražd v EU. Než půjdeme dál, rychle několik významných řeckých přínosů světu. Vynálezy jako třeba vodní mlýn, budík, maják, jeřáb, páka, katapult, primitivní parní stroj, ústřední topení, vlastně první robot, koncepty jako občanství, raná demokracie, teorie atomu, oblasti matematiky jako geometrie, pokrok ve studiu nemocí a medicíně, filozofie, divadlo, dynamické sochy a umění, psaná historie, proces s porotou a samozřejmě olympiáda.

Známí Řekové jsou například Erathostenés, Leónidás, Periklés, Homér, Plútarchos, Eurípidés, Pythagoras, Eukleidés, Archimédés, Apollónios, - Hérodotos a taky... - Neříkej to, neříkej to. - Alexandr...

- Ne! - ...Veliký. - Ne! - Ano. Z moderní doby třeba Constantin Carathéodory, který vyučoval Einsteina, zpěvačka Nana Mouskouri, vévoda z Edinburghu princ Philip, ano, je napůl Řek, Tommy Lee, Yanni, fotbalisté jako Giorgos Samaras, Giorgos Karagounis a Konstantinos Mitroglou, ten šílenec, který uběhl asi 1600 km za 11 dní, královna Sofie Řecká a řecký miláček Ameriky Jon Stamos. Ty se na ten seznam nedostaneš.

Dobrá, čas na kamarády. FRIEND ZONE Řecko je staré. Jako fakt staré. Je neuvěřitelné, kolik za ta tisíciletí vytvořili různých spojenectví. Ale zkusíme to ve zkratce. Vychází dobře s jinými pravoslavnými zeměmi, hlavně ve východní Evropě, protože je spojuje teologie a doktrína. A z těchto zemí je asi Srbsko největším kamarádem. Srbové jsou jako sousedi, se kterými vyrůstali a hráli kopanou.

Ale nemusíte být pravoslavní, abyste s nimi vycházeli. Řekové milují i Španěly a Italy. Všichni mají podobnou středozemní, námořnickou kulturu, která je tisíce let spojovala. Ale každý tvrdí, že má nejlepší olivový olej. Řekové přijali i některá italská slova jako "una faccia, una Razza", tedy "jedna tvář, jedna rasa". A Arménie je trochu jako exotická, apoštolská přítelkyně, se kterou chodí už od 3.

století. S Tureckem to mají jako Jižní Korea s Japonskem. Měli dost problémů kvůli Osmanské říši, ale rádi se navštěvují a kradou ze svých kultur. Mezi běžnými obyvateli už dnes není žádné napětí, překonali to. A občas je dokonce těžké je jenom od pohledu rozlišit. Ale hlavně to neurčete špatně. To je obří faux pas. Ale vlastně každý Grekograf označil za nejlepšího kamaráda Kypr.

Mnoho Řeků ho nevidí ani jako jinou zemi, spíše jako pokračování Řecka. Milují své brášky se směšným přízvukem, udělali by pro ně cokoli. Moderní Řecko má možná jenom 132 000 km², ale bylo základním zdrojem inspirace pro většinu západního světa. Všude kolem uvidíte, kolik z našeho světa bylo nějak formováno něčím řeckým. Díky za vše, Řecko. Tenhle výraz přišel do angličtiny taky z řečtiny. Nenechte si ujít další díl, na řadě je Grenada.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Malá chybka v 00:32 -> Řecko určitě neleží na Baklánu. ;)

00

Odpovědět

Opraveno, děkuji :)

00