Jak fungují čárové kódy?

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:11 094

Ať už si kupujete jakékoliv zboží, téměř vždy naskenujete jeho čárový kód. Ale jak tato čísla vznikají a jak čárové kódy vlastně fungují?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Squarespace. Vytvořte si vlastní stránku s 10% slevou na squarespace.com/HAI. Když se stavíte v obchodě pro limonádu, čtečka vyšle paprsek a z čárového kódu se stane číslo. Ale kvůli těmto lidem to není zdarma. Ale nechme už těch odboček. Toto je sídlo organizace GS1. V podstatě spravuje všechny čárové kódy na světě.

Vytvořili a spravují standardy čárových kódů, které fungují kdekoliv. Nezáleží na tom, zda produkt naskenujete v Tescu v Thurso nebo v Coles v Canbeře, stroj hho díky této organizaci rozezná. Funguje to takto. Běžný čárový kód má 95 pruhů, které jsou černé nebo bílé. První tři vypadají takto, prostřední tři vypadají takto a poslední tři vypadají takto. Tím se odlišují různé sekce.

Zbylých 84 pruhů je rozděleno do skupin po sedmi, čímž vznikne 12 částí. Každá skupina sedmi pruhů odpovídá číslu. Například tohle je nula, tohle je jedna, tohle je dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm a devět. Pokud tedy číslo nestojí vpravo, protože jinak by to bylo moc snadné. Pokud jde o skupiny napravo, tohle je jedna, dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm a devět.

Chápete? Fajn. Hlavním rozdílem mezi číslem nalevo a číslem napravo je počet bílých pruhů. Například šestka nalevo má dva bílé pruhy, zatímco šestka napravo má pět bílých pruhů. Pro devítku jsou to tři nalevo a čtyři napravo. Má to svůj řád. Čísla nalevo mají sudý počet bílých pruhů, zatímco čísla napravo mají lichý počet pruhů.

Takže i když je kód vzhůru nohama, čtečka ví, že ho má přečíst z opačného směru. Když nalevo bude sudý počet bílých pruhů, stroj ví, že má začít číst zprava. Ale než můžete čárové kódy vytvořit, potřebujete firemní předčíslí. První část každého čárového kódu identifikuje společnost vyrábějící produkt. První tři čísla určují, odkud společnost pochází.

Tento smetanový sýr, který byl jednou z pěti věcí v mé ledničce, začíná kódem 622. To odpovídá Švýcarsku, kde se nachází evropské ředitelství společnosti Mondeléz International. Státy na celém světě mají své číselné kódy. Neboj se, Ameriko, stále jsi číslem 1. Ale také 2 až 19, 30 až 39 a 60 až 139, protože velké státy potřebují hodné kódů pro hodně společností.

Po kódu země přichází kód společnosti. Počet čísel se liší. Každé číslo, které není označením společnosti, s výjimkou dvanáctého čísla, může být kódem produktu. Takže GS1 naceňuje kódy společností podle jejich délky. Můžete si koupit desetimístné předčíslí včetně kódu státu za pouhých 250 dolarů, protože jich pro každý kód společnosti existuje 10 milionů.

Ale zbyde vám jen jedno číslo, takže můžete mít jen deset produktů. Pokud jste větší společnost, musíte mít kratší předčíslí. Takže GS1 prodává i šestimístné předčíslí, ale to stojí 10 500 dolarů, protože jich je jen tisíc pro každý kód státu. Se šestimístným předčíslím můžete mít až 100 000 různých produktů.

Produktový kód, který se nachází za předčíslím a před dvanáctým číslem, nemá žádný běžný standard. Každá společnost si může nastavit vlastní kódy. Vše se nahraje do centrální databáze, takže každý obchod na světě prodávající tento smetanový sýr bude ten kód znát. Pak je tu toto dvanácté číslo. To slouží pro kontrolu, že čtečka načetla čísla správně.

Je to kontrolní číslo. Kontrolní číslo spočítáte tak, že sečtete všechna čísla z pravé strany, vynásobíte je třemi, přičtete čísla zleva a poté to číslo odečte od nejbližšího násobku deseti. Je to snadné, pokud jste stroj. Pokud se výsledek rovná kontrolnímu číslo, čtečka ví, že ho přečetla správně. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavé. Kody produktu jsou případně i na https://www.kody-produktu.cz/

00

Odpovědět

Upřímně, neměl jsem nejmenší tušení, že EAN kódy ovládá jedna celosvětová společnost, ani že se za ně musí platit.
Pro mě hodně přínosné video.

80

Odpovědět

Zajímavý video, ale jednu věc nechápu. Když si jako malá firma koupím kód např 8 59443 443?? ?, tak mám 100 kódů různých výrobků, a nějaká velká firma si koupí 8 59 44? ????? ?, jak se pozná, komu patří např číslo 8 59443 44311 5.

31

Odpovědět

Jednoduše.
Velkým firmám prodávají celé sady a malým firmám jednu sadu po částech.

00

Odpovědět


Odpovědět

Ahaa... Tak proto mě dneska na brigádě čtečka přečetla čárový kód i když bylo zboží obráceně. Poučné videjko:)

21

Odpovědět

Ok, přiznávám se, že od druhé minuty jsem přestal vnímat ty hrátky s čísly, ale všechno to znělo chytře. Jen jsem se na pár vteřin probral z limbu, když zmiňoval, jak se naceňuje předčíslí/počet produktů. :-D

10

Odpovědět

by mě zajímalo na kolikátý pokus vyšel tady ten současný systém vzhledem k té neintuitivní složitosti

06

Odpovědět

hho -> ho

40

Odpovědět

Co kódy, které se tisknou třeba v nemocniční laboratoři na vzorky?

52

Odpovědět

Tady se nejspíše jedná jen o bar kódy na zboží v obchodech, abys je mohl distribuovat. Takovýhle bar kód si klidně můžeš vytisknout i doma a přečte ti ho jakákoliv čtečka.

60

Odpovědět

+Petr P.Stejný jako když si generuješ vlastní 2D kód. Jsou to jen čísla, můžeš používat vlastní systém.

00

Odpovědět

Jak píše Petr P, informace ve videu se vztahují na výrobky, které vyrábí jedna firma a chce je distribuovat v různých obchodech. Pokud jsi výrobce/prodejce, který prodává pouze své produkty, můžeš si vytvořit libovolný kód produktu a čárový kód, který se propojí s tvou databází. To vše by mělo fungovat zdarma. Kdybys svůj výrobek chtěl prodávat i u kunkurence, musí si ho přidat do své databáze, případně musíš mít univerzální čárový kód, který bude fungovat všude. Podobně by to mělo fungovat i u zmiňovaných laboratoří. Dokud se číslo propojí s jejich interní databází, vše funguje zdarma.

60

Odpovědět

Co kódy, které se tisknou třeba v nemocniční laboratoři na vzorky?

12