Jak Pepsi dobyla Sovětský svaz

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:7 179

Pepsi dokázala porazit Coca-Colu a dobýt sovětský trh. Jak? A zůstalo to tak dodnes? Odpověď ve videu. 

Přepis titulků

Pepsi – skoro nejlépe prodávaná cola na světě. Přes více než sto let spolu Coca-Cola a Pepsi bojovaly o první místo, ale v jednom konkrétním případě Pepsi Coca-Colu neuvěřitelně převálcovala. Dnes uvidíte, jak Pepsi dosáhla něčeho, co nedokázala žádná jiná americká společnost. Dobyla srdce největšího amerického rivala – Sovětského svazu. Toto video sponzoruje Skillshare. Prvních 500 lidí, kteří se zaregistrují přes odkaz v popisku, získají dva měsíce zdarma. Náš příběh začíná ke konci 50.

let. Stalin je po smrti a Nikita Chruščov vyhrává následný boj o moc. Jeho vize budoucnosti Sovětského svazu se velice lišila od jeho předchůdců. Na rozdíl od Stalina chtěl Nikita zemi reformovat a skutečně zlepšit životní podmínky obyvatel. Rozhodl se skončit s gulagy a otevřít hranice, aby občané mohli cestovat a poznávat svět. Vrcholem jeho liberálního postoje bylo ambiciózní rozhodnutí uspořádat Americkou národní výstavu doma v Moskvě. Americká vláda s radostí přijala a v létě 1959 Američané představili obdivuhodnou nabídku produktů od umění přes televizory až po automobily a módu.

Američané chtěli ukázat výhody kapitalismu Sovětskému svazu a na této snaze nešetřili. Postavili dokonce model domu, aby ukázali, jak dobře průměrný Američan žil. Během šesti týdnů navštívily výstavu tři miliony sovětských občanů. A přesto bylo skutečným cílem výstavy otevřít Sovětský svaz mezinárodnímu obchodu. Americká vláda poslala na výstavu produkty 450 amerických společností, které toužily po obchodu se Sovětským svazem.

A hádáte správně, že Pepsi toto radikální snažení podporovala mezi prvními. Den před začátkem výstavy Donald Kendall, předseda mezinárodního oddělení Pepsi, požádal tehdejšího viceprezidenta Nixona o malou laskavost. Nixon měl předat Pepsi do rukou Nikity Chruščova. Další den při otevření výstavy Nixon přivítal Chruščova v kuchyni modelu domu a oba dva vedli ostrou, ale přátelskou diskuzi o výhodách komunismu a kapitalismu. Tato debata se stala známá jako kuchyňská debata a hned po ní vzal Nixon Chruščova ke stánku naplněným pouze Pepsi.

Chruščovovi velice chutnala a sám ji nabízel lidem kolem sebe. Většině také chutnala, ale někteří říkali, že smrdí jako vosk na boty. Toto obrovské PR vítězství katapultovalo Donalda Kendalla do nejvyšších pozic Pepsi a do čtyř let se stal generálním ředitelem. Jeho cílem bylo učinit Pepsi dosažitelnou pro průměrné občany SSSR, ale obchod se Sovětským svazem byl těžší, než byste čekali. Sovětský rubl byl za hranicemi prakticky bezcenný.

Kreml určil jeho hodnotu a zakázal jeho vývoz. Kendallovi trvalo deset let vyjednat řešení – za každou prodanou lahev Pepsi obdrží společnost Pepsi stejný počet Stolichnaya vodky pro prodej v Americe. Pepsi se stala prvním kapitalistickým produktem prodávaným v SSSR a obchodu se vedlo neuvěřitelně skvěle. Do konce 80. let vypili Sověti miliardu lahví Pepsi každý rok. Ale Američané tolik vodky nevypili, takže Kendall musel přijít s jinou výměnnou komoditou.

Na jaře 1989 oznámil neuvěřitelnou zprávu. Pepsi se stane hrdým majitelem 17 dieselových ponorek, křižníku, fregaty a torpédoborce poslaných ze Sovětského svazu. Na krátkou chvíli měla Pepsi 7. největší námořnictvo na světě, než jej prodala na sešrotování. Když jej konfrontoval americký poradce pro bezpečnost, Kendall řekl: "Odzbrojuji Sovětský svaz rychleji než vy." Jen o rok později Kendall přišel s ještě ambicióznějším plánem.

Zadal Sovětům kontrakt na výstavbu 10 ropných tankerů výměnou za Pepsi v hodnotě miliardy dolarů. Média to nazvala dohodou století, ale poté se Sovětský svaz rozpadl. Obří obchodní dohoda se proměnila ve zběsilou honbu za sovětskými aktivy. Ve vlně hyperinflace, překreslení mezinárodních hranic a zkorumpovaném procesu privatizace Pepsi hrozilo, že o všechno přijde. Najednou museli vyjednávat s více než desítkou zemí a ne všechny o jednání stály.

Například loděnice na stavbu tankerů byla na Ukrajině, zatímco továrna na plastové lahve v Bělorusku. Během dalšího roku Pepsi vynaložila veškeré úsilí na získání svých aktiv a během tohoto chaosu udělala další společnost velmi oportunistický tah. Zatímco Pepsi válčila, Coca-Cola agresivně vstoupila na ruský trh. Během privatizace koupila továrny za zlomek ceny a šla v marketingu tak daleko, že poslala plechovky Coca-Coly na ruskou vesmírnou stanici.

Není divu, že se masivní kampaň vyplatila. V roce 1996 překonala Pepsi a byla nejoblíbenější ruskou colou. Nehledě na to zůstává dnes Rusko největším trhem za Spojenými státy a navzdory zádrhelu v 90. letech vydělává Pepsi nejvíce peněz v historii. I když dnes může být Coca-Cola populárnější než Pepsi, byla to Pepsi, která dobyla Sovětský svaz. Pokud jste si užili grafickou stránku videa a říkáte si, že byste to taky chtěli umět, mám pro vás velice dobrou zprávu.

Skillshare má na toto téma skvělý kurz pod názvem Parallax, a jestli se chcete podívat, mám dvouměsíční verzi zdarma pro prvních 500 lidí, kteří kliknou na odkaz v popisku. Skillshare je skvělé místo, kde se můžete naučit cokoliv lehce a levně. Za pouhých 10 dolarů měsíčně získáte přístup k tisícům profesionálních lekcí, které jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Takže se jděte na Skillshare podívat, určitě se tam mnohé naučíte. Každopádně díky moc za zhlédnutí a velice děkuji mým Patr(e)onům, bez kterých by toto video nevzniklo.

Uvidíme se opět za dva týdny a do té doby zůstaňte chytří.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

1. Kofola
2. Pepsi
3. Coca Cola

99

Odpovědět

Pepsi na prvním místě

00

Odpovědět

To Pepsi námořnictvo mě fakt dostalo. Zajímalo by mě, co chtěli po tankerech.
Jaderné hlavice? :D

301

Odpovědět

Takový starosti skrz nápoj :D Když se člověk zamyslí, jaké věci se kolem toho děli tak je to až smutné.

133

Odpovědět

Nikdy nejde o "věc", ale vždy o prachy

203

Odpovědět

+JelimanAsi si tak.... :)

10