Jakarta – město, které se potápí

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:113
Počet zobrazení:5 393

V Jakartě, hlavním městě Indonésie, žije (když započítáme i aglomeraci) na 26 milionů lidí. Rychlá urbanizace však má na město zničující vliv – Jakarta se poměrně rychle potápí. Na místo se podíváme s Gordonem Buchananem a jeho pořadem pro BBC Equator from the Air, tedy Rovník ze vzduchu.

Poznámka: Zvodeň je označení pro rezervoár podzemních vod.

Přepis titulků

Toto město se neskutečnou rychlostí rozrůstá do výšky i do šířky. Jakarta nyní zabírá zhruba 650 čtverečních kilometrů toho, co kdysi bývalo bujnými pobřežními pláněmi a zalesněnými kopci. Je těžké zahlédnout oblast zeleně, která by byla větší než fotbalové hřiště. Je to takové obrovské moře šedé a hnědé. Samé budovy. Takhle to vypadá, když se rychlá urbanizace příšerně zvrtne. Jeden důsledek přeměny Jakarty má zvláště zničující vliv na lidi, kteří zde žijí.

Toto město se potápí. Podle aktuálních předpovědí bude do roku 2050 velká část tohoto obrovského města pod vodou. Podle některých odhadů má Jakarta zhruba deset let, aby tento problém vyřešila. Potápění způsobuje náhlý a rychlý růst Jakarty. Kvůli pitné vodě tu lidé již dlouho kopou studny, aby se dostali ke zvodni pod městem.

Poptávka však prudce stoupá, a tak je voda nyní čerpána v průmyslovém měřítku. Důsledkem toho se půda hroutí. Ježíši. Mořská voda protéká dlažbou. Přímo tady. Panebože. K tomu přičtěte ohromnou tíhu města a Jakarta se rychle potápí.

V některých oblastech až o 25 centimetrů za rok. Mnoho oblastí je náchylných k záplavám, ale lidé v chudých pobřežních oblastech trpí nejvíce. A to i přes jeden pokus, jak příliv zastavit. Toto je poměrně úžasná konstrukce. Táhne se stovky metrů tímto směrem a je to ohromná zeď, ale není tak docela neprostupná.

Tady se to trochu rozpadá. Tady je opravená. Tudy protéká mořská voda, tady plavou mořští živočichové. Jsou tu i řasy a chaluhy. Jako u každé zdi má člověk touhu zjistit, co je na druhé straně. Panebože.

No ty bláho! Tato mešita se potopila už před lety. A za zdí v této oblasti jsou ulice více než metr pod hladinou moře. Lidé, kteří tu žijí, mají nejistou budoucnost. To je šílené. Je zrovna příliv a celá tato ulice je zaplavená.

Voda sahá stovky metrů tamtím směrem a až za roh. "Ubytování s výhledem na moře" tu má úplně jiný význam. Vypadá to až apokalypticky. Jeden muž tu dokonce rybaří na ulici. Mnoho místních obchodů je opuštěných. Ale vlastníci jednoho malého obchůdku zůstávají. Dobré ráno. - Já jsem Gordon, rád vás poznávám.

- Dobrý den. Co se to s vaší ulicí stalo? Ulice je zatopená, protože to tady prosakuje. A vyschne to aspoň za odlivu? Ne, nikdy to nevysychá, vždycky to vypadá takhle. Nikdy to nevysychá. Takhle to je už dva roky. Nikdy to nevysychá. Můžu se podívat dovnitř? Díky. To vypadá moc dobře.

Je voda někdy tak vysoko, že nateče i sem do obchodu? Při jedněch záplavách byla voda až takhle vysoko, byla i vevnitř. - Takhle vysoko? - Ano, zhruba tak. Všichni musí lézt na střechu? Ano, tam nahoře spíme. Umíte plavat? A vy? - Neumím plavat. - Já taky ne. Měli byste se to naučit.

Protože se město potápí pod hladinu moře, je velice náchylné na bouřlivé přílivy. V roce 2013 byly nejhorší záplavy za posledních několik let. Tisíce lidí přišly o domov. A důsledkem bylo to, že kvůli promáčenému prostředí byli místní vystaveni nemocím, jako je horečka dengue a břišní tyfus. Neumím si představit, že by toto místo... mělo nějakou budoucnost.

Budovy jsou zpustlé, tento sklad už se nepoužívá. Veškerý průmysl se přesunul jinam. Tento malý obchůdek je jedinou známkou života široko daleko. Myslím, že jak obchůdku, tak místním už nezbývá mnoho času. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak hlavně že naváží zeminu a vytváří nový ostrovy jak v Dubaji ze kterých jsou přístavy a sklady pro velké nákladní lodě.

01

Odpovědět

A tady prosím vidíte, kde se berou všechny ty plasty, co plavou v mořích. Vůbec za to nemohou Evropané.

147

Odpovědět

V jihovýchodní Asii vypadá snad každé větší město podobně jako Jakarta – uprostřed mrakodrapy bez jakéhokoliv urbanistického plánování, na okraji slumy plné bordelu, který rovnou hrnou do moře (Londýn vypadal v 17. století podobně, než ho v roce 1666 zachvátil požár). Jedinou výjimku tvoří Singapur.

Je to orientální despocie, kde zaváděli po vzoru Heydricha nacionální socialismus cukru a biče. Házíš odpadky na zem? Dostaneš rákoskou. Nepřecházíš silnici po přechodu? Dostaneš znovu rákoskou. Nejsi stejné rasy jako my? Nemáš žádná práva. Jsi gay? Půjdeš na dva roky do chládku. Jsi lesba? Tak tě nezavřeme, ale nesmíš pracovat ve státní správě ani darovat krev, abys náhodou někoho nenakazila homosexualitou. Máš jiný názor nebo ses dopustil jiného ideozločinu? Zavřeme tě, až zčernáš. Jsi správné rasy, zastáváš správný názor, umíš anglicky a máš vysokou školu? Tak to jsi náš a můžeš být politikem a kandidovat ve volbách... ale opovaž se změnit názor.

Nechci Singapur nijak obhajovat (to je to poslední, co si takový způsob vlády zaslouží), ale proč je z okolních zemí nejvíce podobný Evropě? Totalitním způsobem vlády to opravdu není, protože Duerteho režim na Filipínách je podobně brutální, a přesto tam mají stejnej bordel a stejně nízkou životní úroveň jako v okolních zemích.

31

Odpovědět

Co zavřeli Top Guns, tak je to pro evropana úplně nezajímavé město... jeden, dva dny se to dá vydržet, taková zajímavost, vidět jak se dá taky žít, když máte dobrej hotel, kde dostanete Bintang, tak to chvíli přežijete, ale noční pochod Jakartou je skutečně zážitek... Ale... pro ty ,,štastlivce" co tam někdy pojedou na business, tak mám jednu radu - zkuste je nezabít. Jsou to fajn lidi, jen trochu truhlíci. Jo a já od té doby vnímám pojem dopravní zácpy trochu jinak, to je taky fajn.

91

Odpovědět

v USA je několik měst, které trpí vpodstatě podobnou problematikou. Potápí se. Ale je zřejmě rozdíl mezi chudobnou částí Jakarty a městem v USA, tam kromě takovýchto bariér mají také pumpy kterýmy danou vodu odčerpávají... na danou problematiku lék tedy je, ale na Indonésii drahý jako prase

44

Odpovědět

Nejen v USA. Podobných míst pod úrovní moře je několik i v Evropě. A věřím tomu, že Čína, Rusko, Japonsko atd budou mít také pár podobných míst...

41

Odpovědět

+Trupikto máš pravdu... takové Holandsko by mohlo vyprávět.... tam lidi v autech jedou pod mostem, po kterém se plaví lodě :D :D

62

Odpovědět

+TrupikNapříklad Benátky. Ty jdou taky pomalu ke dnu :-/

11

Odpovědět

+EmperorNightotak Mariánské Lázně se taky z části propadaj :D :D :D

22

Odpovědět

Tady byl kolega z univerzity půl roku ... hrozné město a mega kontrast mezi boháči a chudobou. Bezohledí a hloupý lidi většinou a také šílená doprava.

41

Odpovědět

Já tam byl taky a nikdy více. Horší byla snad jedině Manila.

31