Sopečné blesky

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:140
Počet zobrazení:9 830

Sopečné blesky jsou úkazem, kterému dodnes vědci plně nerozumí. Ale zde se dozvíte, jak nejpravděpodobněji vznikají.

Přepis titulků

WTF POČASÍ SOPEČNÉ BLESKY Výbuch sopky je jedním z nejvíce podivuhodných přírodních výjevů. Přidejte k tomu světelný efekt a získáte ten nejzvláštnější úkaz – sopečné blesky. Vznik sopečných blesků byl dlouho předmětem debat a stále je plně nechápeme. Co tedy víme? Není to blesk, který udeří do sopky.

Za tyto výboje může oheň a led. Nejprve se zaměřme na led. Silný výbuch vynese popel vysoko do atmosféry. Teploty kolem -20 °C zmrazí částečky v oblaku. Zmražené částečky do sebe naráží a vytváří elektrický náboj. Kladné a záporné náboje se od sebe oddalují, a když je vzdálenost mezi nimi už příliš velká, výsledkem je velký blesk vysoko v kouřovém oblaku.

Ale co blesky u kráteru sopky? Při této teplotě se led nemůže tvořit. Ale rozpadající se kámen u sopečného kráteru a popel v sopečném oblaku mohou vytvořit obří statický náboj. Třou se o sebe stejně jako zmražené částečky v atmosféře. Tím se vytvoří blesk. Sopka si tedy vytváří své vlastní blesky. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A čemu konkrétně teda ti vědci plně nerozumí? Zmínil to tam, ale pak se k tomu už nevrátil.

21

Odpovědět

Ten komentář je divnej. Proč by se kladně a záporně nabité částečky měly od sebe vzdalovat? Na základce se přitahují. A když se vzdálí moc, tak dojde k výboji? Vážně? To je přece taky přesně naopak, jak ví každý školák a taky každý, kdo někdy nějaký výboj zažil. Nejspíš to totiž bylo v situaci, kdy se dvě nabité věci přiblížily.
Obrázky hezký, ale moc mi to pán nevysvětlil :-(

121

Odpovědět

K průrazu může dojít i při vzdalování, stačí aby rozdíl potenciálů rostl rychleji, než vzdalování.
To vzdalování nabitých částic se vysvětluje tím, že na již klesajících částicích k zemi se indukuje náboj záporný, zatímco u stoupajících kladný.

20

Odpovědět

I když se to zdá nelogické tak tohle je bežný jev, ano záporné a kladné poly se přitahují, ale u iontů to takhle nefunguje (magnetismus), kladné ionty drží pohromadě a záporné ionty taky tak, to vlastně tvoří póly mezi kterými vznikne výboj (blesk).
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/ruzne/jak-vznika-blesk-a-hrom-vysvetleni-rychlost-napeti-a-tvary-blesku

50

Odpovědět

Ten posledni zaber, s mestem hned pod sopkou ktera prave boucha... tam bych nechtel bydlet

151