Zácpy na Everestu

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:7 186
Ve čtvrtek 23. května 2019 bylo pod vrcholem Mt. Everestu zaznamenáno více než 200 osob pokoušejících se pokořit "střechu světa". Výsledkem byla několikahodinová zácpa, která vedla k úmrtí čtyř horolezců. Z výstupu na nejvyšší horu světa se totiž v posledních letech stal výnosný byznys, a tak se do něj pouštějí i ti, co na to nemají.

Přepis titulků

Tohle je zácpa horolezců na Everestu 23. května 2019. Den předtím byla situace ještě horší. Někteří čekali hodinu, než se dostali na nejvyšší vrchol světa. Mezi nimi Ind Rizza Alee, který potenciálně smrtící jev odsuzuje. Stal se z toho závod smrti kvůli těm obrovským zácpám. Lidé se strkají, a i když na to nemají, stejně se snaží vylézt na vrchol.

Místo toho se zabijí. Jaká jsou rizika? Nejočividnějším rizikem front je pád způsobený vzájemným překážením si. To potkalo indickou horolezkyni Ameeshu Chauhan na konci května 2019. Drželi jsme se v zástupu, když na vrchol dorazil jiný zástup, takže pak už skoro nebylo, kde se jistit. Museli jsme se přidržovat ostatních a postupovat.

Když pochybíte, spadnete. Horolezci jsou také znepokojeni důsledky zpomalení na vrcholu. Ameeshu po výstupu hospitalizovali v Káthmándú kvůli omrzlinám. A není v tom sama. Po hodinovém stání v takové výšce, větru a zimě dostane většina lidí omrzliny. Nechodíš, nehýbeš se, tvé tělo se neohřeje, je ti zima. Tělo je vystaveno tzv.

akutní horské nemoci. Kvůli nadmořské výšce a zředění kyslíku tělo nad 8 000 m n. m. nefunguje normálně. Trpí extrémní únavou, bolestí hlavy, zvracením a dezorientací, což může vyústit v otok mozku nebo plic. To je důvod, proč se části Everestu nad 8 000 m n. m. říká zóna smrti. Zde v 8 650 m n. m. se Němec David Göttler rozhodl to otočit. Na vrcholu bylo moc lidí a najednou byli zaseklí ve frontě. Pokud neumí jednat v krizové situaci, vzali si levnou agenturu, která šetří na zásobních kyslíkových bombách, mají nezkušeného průvodce nebo šerpu, může se to pokazit.

V roce 2019 zemřelo na Everestu 11 lidí, což je nejvíc od roku 2015, kdy lavina zasypala základní tábor. V roce 2019 zahlcení Everestu způsobilo čtyři úmrtí vyčerpáním při zpáteční cestě. Proč k zácpám dochází? Tyto zácpy mají dle odborníků tři příčiny. Zaprvé – počasí. Výstup se obvykle koná mezi koncem dubna a května, když jsou podmínky příznivé. V roce 2019 bylo takových termínů málo, takže se expedice hrnuly na vrchol.

Také přibylo lidí, kteří jsou málo vyškoleni a ohrožují svůj i cizí životy. Lidé, co způsobují problémy, jsou ti nezkušení. Jsou původci zácp, smrtelných nehod, dělají špatnou reklamu apod. Průvodce se o vás postará, když nastanou potíže. Ale není tam od toho, aby vám pomohl se obléci. Situace se zhoršuje zejména s nárůstem nízkonákladových společností. Vůči bující poptávce není dostatek zkušených šerpů. Napomáhá i rekordní počet povolení vydaných k výstupu.

Na nepálské straně to v roce 2019 bylo 381 povolení, na tibetské straně je Číňané omezili na 140. Byly učiněny mnohé výzvy k regulaci výstupu z Nepálu. Nepálské orgány však problém minimalizují. Není to abnormální situace, protože Everest je o dobrodružství. Lidé tu jsou, aby si užili dobrodružství, vědí, že se může stát podobná nehoda. Ve hře je ekonomický přínos Everestu, který je nezbytný pro Nepál, jednu z nejchudších zemí světa.

Je tu také fascinace Everestem, nekontrolovatelná příčina smrtelných nehod. Problém je sám člověk, myšleno ego některých lidí. Chtějí dosáhnout vrcholu, ale zapomínají, že budou muset sejít dolů. První vrchol světa je obětí své vlastní jedinečné aury. Politováníhodná posedlost podle dcery Edmunda Hillaryho, který se šerpou Tensingem Norgayem Everest v roce 1953 dobyl. Na té hoře je příliš mnoho lidí.

Bylo by báječné, kdyby se lidé zajímali i o jiné hory a nebyli posedlí Everestem. Chápu, že chtějí vrcholnou výzvu, ale na druhou stranu by bylo dobrodružnější jít lézt někde, kde je méně předem namontovaných žebříků a lan. Tam by vystoupali skutečně sami. Překlad: zizala videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Komiks inspirován skutečnou událostí :) https://www.bugemos.com/?q=node/409

10

Odpovědět

Ze života... :D

00

Odpovědět

Mne stačil výstup na 5K už tam to bolo neskutočne ťažké, každý krok ale plechovka Pilsneru musela v báglu byť pripravená.

04

Odpovědět

Tak to byl každý krok a půl kila lehčí... měl si vyjít ještě pár set metrů a šlo by to samo.

30

Odpovědět

+BullOverAj som chcel, až na hranice s Tibetom, ale dážď, hmla a 5 nad nulou ma presvedčili že to nepojde.

00

Odpovědět

Nechápu proč se to řeší... čekal jsem alespoň nějaký vysoký čísla, ale když pak řekne, že za rok 2015 tam umřelo CELÝCH 11 LIDÍ!!!, tak jsem jen vyprsk smíchy... víc lidí umře při pádu ze židle...
A i kdyby to číslo bylo najednou strašně obrovský (třeba 30 lidí za rok :D, ne dělam si srandu, museli by to bejt minimálně stovky, aby to byl jakejkoli problém), tak to jsou lidi, kteří tam lezou čistě kvůli sobě a dobře věděj, že riskujou svůj život - hoďtě ho dolů ať nepřekáží, třeba ho někdo někdy vyhrabe.

126

Odpovědět

Blbý na tom ale je, že neohrožují pouze svůj život. Ohrožují životy ostatních turistů svou bezohledností a především Šerpů, kteří riskují své životy pro tyhle povětšinou egoistické rádoby horolezce.

151

Odpovědět

+Epiq"Oni" jsou turisti, ohrožují ostatní turisty, kteří zase ohrožují je... všichni se tam ohrožují navzájem, to si nemá kdo co vyčítat. Všichni tam lezli s tim, že je tam může něco/někdo ohrozit.
Šerpové jsou tam taky dobrovolně... maj dokonce výhodu, že maj daleko lepší představu, do čeho jdou. Jestli to člověk dělá pro peníze, ego, nebo z jakýhokoli jinýho důvodu, je už úplně jedno.
Úplně všichni tam jdou s tim, že můžou umřít - takže opravdu neni žádnej problém, když jich pár zemře.

101

Odpovědět

+BullOverAko neviem... Ty si sa absolutne odstrihol od akejkolvek empatie toho, ze sa jedna o zive bytosti, jednotlivcov. Otcov, bratov, synov, dcery, manzelky. Vidis za tym len trapne cisla a statistiku. Co tam hore dole 10 cisel rocne. A este ani tie VYJEBANE STATISTIKY nie si schopny z videa spravne pochopit. V roku 2015 nezomrelo 11 ale vyse 20 ludi. Tento rok a to nie sme este ani v polovici zomrelo uz 11. Je to znepokojujuce a preto na to niekto koho zaujima aj nieco ine ako len prezentovanie svojho salamuskeho nazoru na internete upozornuje. Horlolezci vzdy umierali a vzdy umierat budu. Hory su nevyspitatelne, zradne a nebezpecne. Ale vela umrti v dnesnych dnoch nie je z dovodu eveestu samotneho ale masovosti ludi ktory sa na zaklade toho ze tam stoji dalsich 50 ludi neodhadnu. Zomieraju tam preto lebo ich tam je vela. Navzajom si fyzicky zavadzaju a je to s**t prostredie. Proste zbytocne smrte. To je problem. Nie pocet celkovo... A ver mi ze ako slovak pri slovnom spojeni cech v tatrach skor pocitujem smutok ako vtipne znejucu statistiku... :(

49

Odpovědět

+kamakakNikdo je tam nenutí lézt. Nechť si to uvědomí i jejich otcovia, bratovia a synovia.

91

Odpovědět

+kamakakZbytečných smrtí je hodně. Nemůžeš odstranit všechno, co může někoho zabít... jsou daleko běžnější věci, který zabijou daleko víc lidí. O Everestu se bavíme jen proto, že je to největší hora - pokud by šlo opravdu o ty mrtvý, proč se nebavíme o běžných úrazech, kterých se stávaj miliony a který jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí? Jak jsem napsal, pád ze židle zabije víc lidí, než kolik jich umře na Everestu.

A jestli to bylo 10, 20, nebo 50... furt je to prostě směšný číslo. Je to 50 lidí kteří vědomě riskovali svůj život a přišli o něj. Věděli co dělaj.

11

Odpovědět

Naprostý souhlas. Jsme strašně posedlí snahou o to, aby nikde nikdo neumřel.
Jen ať lidé na Everestu umírají. Aspoň ten vrchol získá zpět trochu svého respektu a umělé regulace nebudou potřeba.

71

Odpovědět

+jjkSnaha aby umíralo co nejmíň lidí je ok. Ale tohle? Co to je? Jsou naprosto zbytečný věci, který zabijou desetitisíce lidí ročně... a tady nějakých 20 :D. To je prostě vtip.

11

Odpovědět

dobře... když ne lidi tak tedy samotná hora... i když i ta vám bude asi ukradená. Everest je vlastně nejvýše položená lidská skládka protože v zóně smrti lidské tělo vpodstatě umírá a jakákoliv zbytečná zátěž může člověk ohrozit, takže tam nechávají veškerý bordel, viz kyslíkové bomby atd... stejně tak i těla zemřelých přímo u stezky... Nemyslím si že je dobré dělat z nejvyšší hory také nejvyšší pohřebiště,smetiště a atrakci najednou... co tam chcete příště? Postavit McDonalds?

71

Odpovědět

+lenaciaMC by byl cool - nepotřebujou mrazák a maso jim tam chodí samo :D.

Jinak, co by jsme my teď dali za to, kdyby jsme našli horu posetou celkem zachovalýma mrtvolama, které jsou alespoň pár set let starý - tohle je vlastně služba pro budoucí archeology :D.

91

Odpovědět

Ekologii by hodně prospělo, kdyby někdo dole střílel ty lezce do zátylku, výsledek stejný, na hrob mi napište "byl jsem tam"

49

Odpovědět

Prosím, neříkejte jim lezci... Většinou jsou to jen zbohatlíci, co si takový extrém můžou dovolit... Lezce najdete na jiných kopcích.
Zkuste si najít jména jako jsou Marek Holeček, Zdeňek Hák, Honza Trávníček a podobně... Uznáte, že házet k nim do jednoho pytle tyhle individua je nesmysl.

50

Odpovědět

No tak je ten výlez zas o něco extrémnější, to je dobře ne? Teď si ten kdo tam lezl může říct: ,,Bylo to drsné, zima, že mi koule zalezli tak hluboko, že už je nikdy nikdo neviděl. Nohy začali uhelnatět, motala se mi hlava, sotva jsem stál a fronta, kam jsem dohlédl. Myslel jsem, že tam zůstanu, tak jako 4 chlapy, co neměli takové štěstí. Ale já to s vypětím sil zvlád.´´

192

Odpovědět

Čo som čítal reakcie ľudí čo tam boli, celá cesta nahor smrdí výkalmi, keďže tam nemáš latrínku, alebo si odbehnúť za roh sa vykadiť, tak to hodíš pod nohy tomu za tebou a keďže tam niesú baktérie ani prostredie na to aby sa to rozložilo, tak to tam smrdí 24/7/365.

24